انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1028 100 1

ساعت آفتابی

/'AftAbi/

برابر پارسی: آفتابنما

معنی ساعت آفتابی در لغت نامه دهخدا

ساعت آفتابی. [ ع َ ت ِ ] (ترکیب وصفی ، اِ مرکب ) اسبابی که با آن به کمک سایه وقت را اندازه توان گرفت. ساعت ظلی. ساعت شمسی. ساعت شمسیة.مِزوَلَة. شاخص. و آن چنان است که میله ای را عمود بر سطح افقی نصب کنند و با اندازه گیری درازای سایه ، ساعات مختلف روز را اندازه گیرند. اصول ساعت آفتابی از همان روزگار باستان شناخته شد. در روم در دوره ٔ اگوست (مقارن میلاد مسیح ) یک ساعت آفتابی در میدان بزرگی نصب کرده بودند که ستون آن سی گز بلندی داشت. در قرون جدید دو ساعت از این نوع بسیار معروف بوده است : یکی از آن کلیسای سنت پطرون در بولونی از شهرهای ایتالیا که بسال 1653 م. به دست کاسینی ساخته شد و دیگری در کلیسای سن سولپیس در پاریس که بسال 1752 به دست لمونیه نصب گردید.

معنی ساعت آفتابی به فارسی

ساعت آفتابی
اسبابی که با آن بکمک سایه وقت را اندازه توان گرفت
[sundial] [نجوم] ابزاری برای تعیین زمان با استفاده از تغییرات طول سایۀ یک شاخص در نور خورشید

ساعت آفتابی در دانشنامه ویکی پدیا

ساعت آفتابی
ساعت آفتابی وسیله ای است که زمان را با استفاده از مکان خورشید در آسمان می سنجد. معمول ترین نوع ساعت آفتابی از میله ای ساخته شده است که روی صفحه ای قرار دارد و ساعت های شبانه روز روی صفحه نشانه گذاری شده اند. وقتی مکان خورشید در آسمان عوض می شود، مکان سایهٔ میله هم روی صفحه جابه جا می شود و ساعت را نشان می دهد.
فهرست عنوان های ستاره شناسی
ساعت آبی
میرآب
پنگان
تاریخ ابزارهای زمان
اعداد
نگارش اعداد انگلیسی
توالی فصل ها و تأثیر آن بر زندگی انسان ها از زمان های دور، دانش تقویم را به نیازی اصلی انسان در تمدن های بزرگ تبدیل کرد. موضوع اصلی تقویم سنجش و اندازه گیری زمان بود و در این میان دانستن مدت روز و داشتن زمان آن بسیار مهم می نمود. حضور خورشید در آسمان و تکرار روز و شب اندیشهٔ ساخت نخستین ابزار برای سنجش زمان را در انسان ایجاد کرد و به این ترتیب ساعت های آفتابی به عنوان اولین ساعت ها ساخته شد و با درک بهتر انسان از کارایی کرهٔ آسمانی پیشرفت بیشتری کرد.
براساس نوشته های هرودوت قدمت این ساعت ها به ۵۰۰۰ سال قبل برمی گردد و او ساخت این ابزار را به سومری ها و کلدانی ها نسبت می دهد، اقوامی که در منطقهٔ بین النهرین می زیستند.
بر مبنای مدارک موجود نخستین کسی که به محاسبات نظری ساعت های آفتابی توجه کرد و باعث رواج آن ها شد، آنکسیماندر اهل ملطیه در قرن ۶ پیش از میلاد بود. در این دوران بود که ساعت های آفتابی در نقاط مختلف امپراتوری یونان گسترش یافت.
عکس ساعت آفتابی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ساعت آفتابی در دانشنامه آزاد پارسی

ساعت آفتابی (sundial)
اسباب اندازه گیری زمان، با استفاده از سایۀ تولید شده با نور خورشید. اگرچه ساعت های دیگر جای این نوع ساعت را کاملاً گرفته اند، هنوز در باغ ها و به صورت تزیینی ساخته می شود. صفحۀ این اسباب برحسب ساعت مدرج است و شاخصی موازی با محور زمین و روبه شمال دارد که روی صفحه سایه می اندازد.

ارتباط محتوایی با ساعت آفتابی

معنی ساعت آفتابی به انگلیسی

solarium (اسم)
اتاق افتاب رو ، ساعت افتابی

ساعت آفتابی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ساخت ساعت آفتابی   • ساعت آفتابی چگونه کار میکند   • ساعت آفتابی بسازیم   • ساخت ساعت آفتابی ساده   • تحقیق ساعت آفتابی   • ساعت آفتابی علوم دوم دبستان   • ساعت خورشیدی دیواری   • کاردستی ساعت آفتابی   • معنی ساعت آفتابی   • مفهوم ساعت آفتابی   • تعریف ساعت آفتابی   • معرفی ساعت آفتابی   • ساعت آفتابی چیست   • ساعت آفتابی یعنی چی   • ساعت آفتابی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ساعت آفتابی
کلمه : ساعت آفتابی
اشتباه تایپی : shuj Htjhfd
آوا : 'AftAbi
نقش : صفت
عکس ساعت آفتابی : در گوگل


آیا معنی ساعت آفتابی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )