برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1188 100 1

ساغر

/sAqar/

مترادف ساغر: پیاله، پیمانه، جام، باده، صبوح، صبوحی، صهبا، غارج، مل، می

معنی اسم ساغر

اسم: ساغر
نوع: دخترانه
ریشه اسم: ترکی
معنی: (تلفظ: sāqar) (معرب) ظرفی که در آن شراب می نوشند، جام شراب، (در قدیم) (به مجاز )، شراب، (در عرفان) دل عارف است که انوار غیبی در آن مشاهده می شود - جام شراب

معنی ساغر در لغت نامه دهخدا

ساغر. [ غ َ ] (اِ) پیاله. (شرفنامه ٔ منیری ). (رشیدی ). آوند شراب که آن را ساتگی و ساتگین و ساتگینی نیز گویند. (شرفنامه ٔ منیری ). پیاله ٔ شراب. (جهانگیری ) (برهان ) (غیاث بنقل از مدار و بهار عجم و برهان ) (انجمن آرا). صاخره. (دهار). گوش پستان و گل از تشبیهات اوست. (آنندراج ). جام. گیلاس پایه دار. کاسه. قدح. طاس. لیوان. استکان. مشربه. آبخواره ٔ سفالین. ظرف باده خوری. کاس. صاغر. پیاله ٔ شراب خواری بزرگ :
روی وشی وار کن به وشی ساغر
باغ نگه کن چگونه وشی وار است.
خسروی.
نقل ما خوشه ٔ انگور بود ساغر سفچ
بلبل و صلصل رامشگر و در دست عصیر.
ابوالمثل.
پنداشت مگر آب نماند فردا
نتوان کردن تهی بساغر دریا.
فرخی.
گردان در پیش روی بابزن و گردنا
ساغرت اندر یسار باده ات اندر یمین.
منوچهری.
این جهان در جنب فکرتهای ما
همچو اندر جنب دریا ساغر است.
ناصرخسرو.
گشتند ستوروار تا کی
با رود و می و سرود و ساغر.
ناصرخسرو.
هرصبح را ز بهر صبوحی طلب کنند
زیرا ندیم رود و می لعل و ساغرند.
ناصرخسرو.
بقای اوچو به صدسال و بیست و سه برسید
ز جام مرگ بناکام خورد یک ساغر.
ناصرخسرو.
تن اعدا بجان اندر نهان گردد ز بیم او
چنان کاندر فروغ می نهان گردد همی ساغر.
ازرقی (دیوان چ نفیسی ص 9).
درین بزم شاهانه بر رسم شاهان
به نور می لعل بفروز ساغر.
ارزقی (ایضاً ص 13).
بجای جوشن اندرپوش قاقم
بجای نیزه برکف گیر ساغر.
(ایضاً ص 20).
سریر مه بود گردون و درج در بود دریا
مکان گل بود بستان و جای مل بود ساغر.
مختاری غزنوی.
رای ترا گر بود نشاط به باده
درفتد از آسمان ستاره به ساغر.
مختاری غزنوی.
ظفر بخندد تا خون بگرید از شمشیر
اسف بگرید تا می بخندد از ساغر.
مختاری غزنوی.
مریخ به خنجر تو جوید فتوی
ناهید به ساغر تو جوید مأوی. ...

معنی ساغر به فارسی

ساغر
جام، پیاله شرابخوری، ظرف بلوری یاطلابرای باده
۱ - پیاله شرابخوری جام . ۲ - ظرف مایعات ( مطلقا ) آوند . ۳ - چیزی که در وی مشاهدات انوار غیبی و ادراک معانی کنند . ۴ - دل عارف . ۵ - سکر . ۶ - شوق . ترکیبات اسمی : یا ساغر بلورین پیاله و قدح شراب که از بلور ساخته باشند . یا ساغر تلخ شراب تلخ . یا ساغر جم . جام جم جام جمشید . یا ساغر سیمین جام نقره یی . یا ساغر صهبا پیاله شراب . یا ساغر کشتی نشان ساغر بزرگ ساتگینی. یا ترکیبات فعلی : ساغر بر تارک شکستن شراب نوشیدن به یک بار و بشوق و رغبت چنانکه از آن چیزی نماند . یا ساغر بر تارک کشیدن ساغر بر تارک شکستن . یا ساغر بر سر کشیدن ساغر بر تارک شکستن یا ساغر بر کشیدن می خوردن قدح برکشیدن . یا ساغر بر گرفتن ۱ - ساغر به دست گرفتن . ۲ - آغاز میگساری کردن . یا ساغر به سر کشیدن ساغر بر تارک کشیدن . یا ساغر بر کف نهادن ساغر بر گرفتن . یا سنگ بر ساغر افکندن ساغر شکستن . یا سنگ در ساغر زدن طرد کردن بدور افکندن .
تخلص محمد ابراهیم سه دهی اصفهانی از شعرای متاخر و از مداحان منوچهر خان معتمدالدوله حکمران اصفهان است
ساغر بر سر کشیدن
شراب خوردن بیکبار
تاته جام نوشیدن
ساغر بکف بر نهادن
می خوردن
پیاله و قدح شراب که آن را از بلور ساخته باشد
( مصدر ) ساغر پیمودن ساغر زدن .
ساغر بر گرفتن
...

معنی ساغر در فرهنگ معین

ساغر
(غَ) (اِ.) پیالة شرابخواری ، جام .

معنی ساغر در فرهنگ فارسی عمید

ساغر
ظرفی برای باده خوردن که از بلور یا طلا یا نقره یا چیز دیگر درست کنند، جام، پیالۀ شراب خوری.
* ساغر خوردن: (مصدر لازم) [قدیمی] = * ساغر زدن
* ساغر زدن: (مصدر لازم) [قدیمی] شراب خوردن، باده نوشیدن با ساغر.
* ساغر کشیدن: (مصدر لازم) [قدیمی] = * ساغر زدن
* ساغر نوشیدن: (مصدر لازم) [قدیمی] = * ساغر زدن

ساغر در دانشنامه ویکی پدیا

ساغر
از نظر لغوی ساغر به معنی پیاله است. در فرهنگ معین به معنی پیالهٔ شرابخواری و جام است. قدح نیز هم معنی با پیاله شراب است.
در بیشتر ابیات، ساغر در معنی جام شراب آمده است.
در عرفان اسلامی و در اصطلاحات صوفی، ساغر دل عارف است، بدان خمخانه و میخانه و میکده نیز می گویند. همچنین سکر و شوق دو معنی دیگر ساغر هستند.
ساغر ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
ساغر (فیلم)
ساغر (هند)
ساغر فیلمی به کارگردانی سیروس الوند و نویسندگی محمدهادی کریمی ساختهٔ سال ۱۳۷۶ است.
فریماه فرجامی
امین تارخ
جهانگیر الماسی
گوهر خیراندیش
سیروس ابراهیم زاده
زهرا خلیلی
زهره صفوی
افسانه چهره آزاد
مجید مشیری
عبدالرضا اکبری
حیدرعلی عمرانی
شهرزاد پیردوست
لیلا بصراوی
سیما فریدونی
افشین خالقی
رزیتا غفاری
دکتر پرتو تابان، قصه نویس و استاد ادبیات دانشگاه که تومور بدخیمی در سر دارد، به اصرار همسرش رضا توسط دکتر مشتاق تحت یک عمل جراحی نادر و پیچیده قرار می گیرد. در عمل جراحی مغز زنی به نام ساغر که بر اثر تصادف با اتومبیل کشته شده، به سرعت به مغز پرتو پیوند زده می شود. بعد از عمل همه چیز در مورد وضعیت جسمانی او به خوبی پیش می رود، اما پرتو خود را ساغر می نامد و در حالی که دچار بحرانی روحی و روانی شده است، سراغ شوهر و دخترش را می گیرد. دکتر مشتاق که از نتیجه عمل متحیر شده، چند روزی به بیمارستان نمی آید و طی این مدت، پرتو به یک آسایشگاه روانی منتقل می شود و تحت مراقبت روانپزشکی که دوست رضا نیز هست، قرار می گیرد. پرتو با کمک یکی از بیماران از آسایشگاه می گریزد و به سراغ خانواده ساغر می رود که در غم از دست دادن او عزادارند و چهلم مرگ او را به سوگ نشسته اند. پرتو که به لحاظ جسمانی شباهتی به ساغر ندارد، با شوهر و دختر او صحبت می کند و نشانه هایی از زندگی ساغر به آن ها می دهد؛ و وقتی تنها با حیرت خانواده ساغر روبرو می شود ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ساغر

ساغر در جدول کلمات

از آثار مسعود جعفری جوزانی با شرکت محمد متوسلانی | ساغر باصری | فردوس کاویانی و توران مهرزاد
دلو دشنه

معنی ساغر به انگلیسی

cup (اسم)
پیاله ، جام ، حجامت ، فنجان ، ساغر ، گلدان جایزه مسابقات
goblet (اسم)
جام ، قطعه ، قطره ، ساغر ، گیلاس شراب

معنی کلمه ساغر به عربی

ساغر
قدح

ساغر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سامیار
ساغر. غورکه درحوزه غرب کشور واقع گردیده ، یکی از نقاط تاریخی و باستانی میهن عزیز ما به شمار میرود . ساغر یا ساخر امروزی یکی از واحد های اداری غور است. ساغر در تاریخ غور کهن و باستان موقف شایانی ازلحاظ تاریخی ، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارد . زیرا از شمار اولین مراکز ویا پایتخت های غوریها وسلاله ملک الجبال غور شمرده میشود. ساغر از زمانهای بسیار قدیم دارای زراعت و سیستم های آبیاری بوده و مالداری نیز رونق خوبی درین سر زمین داشته است .
ساغرمنطقه تاریخی وپرفیض بوده و از ادوار قدیم دارای شهر های توانگر و پر نفوس و مشهور می باشد.در ساغر از دوران های بسیارقدیم صنایع رایج بوده و مشهور ترین رصد خانه درعصر غوریان در شهر مندیش همین علاقه ساغر امروزی بنا یافته بود، مشهورترین کوه های ولایت غور از جمله کوه زارمرغ و قلهء مرتفع آن چهل ابدال در ساغر موقعیت دارد که منهاج السراج جوزجانی و جنرال فوریه فرانسوی آنرا راسیات جبال عالم نام نهاده اند.
موقعیت جغرافیای ساغر :
ساغر در تشکیلات اداری غور امروزی ولسوالی است که در قسمت غرب ولایت غور موقعیت دارد ساغر در مجموع دارای 2771 کیلو مترمربع مساحت می باشد . ساحه ساغر بیشتر کوهستانی بوده که در یک سطح مرتفع مرکزی واقع شده است. ارتفاع کلی این ساحه از سطح بحر به 2100 متر میرسد . ساغر بر خط ( 51-63 ) طول البدل شرقی و (41-33) عرض البدل شمالی موقعیت دارد .
مجموع نفوس ساغر مطابق معلومات وزارت زراعت به 15722 نفر بالغ میگردد وبه اساس معلومات ارایه شده وزارت امور داخله کشور به 6418 نفر میرسد. (مطابق احصائیه سال 1958میلادی ) ساغر از لحاظ مسافه از شهر چخچران 247 کیلومتر و از شهر هرات 352 کیلومتر فاصله دارد . از لحاظ جغرافیایی ساغر از طرف شرق به سوی غرب به شکل مستطیل افتاده است . مطابق احصائیه های وزارت امور داخله و زراعت کشور میتوان حکم نمود که کثافت نفوس در آن 9 نفر در فی کیلو متر مربع می باشد. بنابرین ساغر یک ساحه متفرقه السکنه را تشکیل داده است. نقشه توپو گرافی ساغر مشابه به نقشه جغرافیایی افغانستان است . ساغر ساحه کوهستانی بوده ، دارای کوه های بلند ، دره های تنگ و صعب العبور است . دامنه های این کوه ها پوشیده از علفزار های طبیعی بوده مساعد ترین علفچر های تابستانی را تشکیل داده ، زمستان های سرد دارد ، مگر در فصل بهار و تابستان دارای اقلیم گوارا است. کوهستان ساغر گذرگاه پرندگان و حیوانات وحشی نیز بوده زمینهء شکار را برای شکار چیان در تمام موسم سال مساعد میگرداند. متأسفانه در جریان دهه های اخیر تعداد زیادی پرندگان و حیوانات وحشی به حدی شکار گردیده که امروز نسل بعضی از آنها رو به زوال است.
از لحاظ خصوصیات جغرافیایی ساغر به چهار بخش جغرافیایی تقسیم گردیده است که این چهار بخش ساحه ای ساغر امروزی را تشکیل میدهد و عبارت اند از:
1- قسمت مرکزی ساغر
2- ساحه پنجده
3- ساحه ای دور واقع شده فاسک
4- ساحه جواجه امیر زاده
مطابق احصائیه سال 1958 میلادی به اساس سروی که صورت گرفته ساغر دارای 33 قریه می باشد اما سروی که در سال 1998 از جانب موسسه همکاری کمک های انسانی که من هم جز تیم سروی بودم تعداد قریه های ساغر به هفتاد ودو قریه میرسد. ساغر تاسال 1357 حیثیت حقوقی واداری علاقه داری را داشت و در سال 1358 مطابق فرمان دولت وقت یک درجه ارتقا نموده وبه آن اعتبار ولسوالی داده شد.
شکل طبیعی و توپو گرافی ساغر:
ساحه ساغرکوهستانی بوده از لحاظ طبیعی و شکل توپوگرافی در غرب ولایت غور در گرد ونواحی کوه مشهور غور یعنی کوه زار مرغ به طور دراز شکل از سمت شمالشرق به طرف جنوب غرب افتاده است. کوه های منطقه ساغر و اراضی آن طوری قرار گرفته است که ارتفاع اراضی، کوه و تپه های آن به صورت فاحش از شمال شرق به جنوب غرب کاسته میشود . بر علاوه کوه مشهور زارمرغ در مربوطات ساغر یک سلسله کوه ها ، ارتفاعات و تپه زار های بیشماری وجود دارد . مردم این دیار به این عقیده هستند که این کوه پاره ها بلند ترین نقطهء دنیا به شمار میرود.
هایدرو گرافی ساغر :
از لحاظ هایدرو گرافی ، آب های ساغر عموماً به استقامت غرب وجنوب غرب جریان دارد . مشهورترین رود آن بنام رود ساغر شهرت دارد که در قسمت ابیاری زمین های زراعتی ، باغداری و آب آشامیدنی باشندگان ساغر نهایت با ارزش است ، در ساغر یک تعداد رودها ودریاچه های دیگری علاوه بر رود ساغر وجود دارد که به نوبه خویش تاثیرات مثبت و مفیدی را برای زراعت ، مالداری و باغداری و بخش های دیگر زندگی مردم محل به جا میگذارد. در ساغر بیشتر از 400 چشمه آب وجود دارد که از لحاظ داشتن چشمه ها مقام اول را در سطح واحد های اداری غور دارا می باشد. این چشمه ها منابع خوب آب آشامیدنی صحی برای مردم به شمار میرود.
خصوصیات اقلیمی ساغر :
قسمت اعظم غور در ناحیه اقلیمی الپاین تندرا واقع شده است. بنابرین عدم انکشاف خاک ، سردی هوا ، سرعت وزش باد های کوهستانی و ارتفاع اراضی در اکثریت نقاط سر زمین غور نقطهء اقلیمی الپاین تندرا بار آورده است . ساغر از لحاظ طبیعی طوری واقع شده است که ارتفاع آن از شمال شرق به جنوب غرب فوق العاده کاسته میشود . از قسمت های شمال شرقی این ساحه که در سطح مرتفع واقع گردیده و سردی هوا زیاد بوده و سرعت وزش باد ها شدید است و کوه های بلند آن اکثراً از برف پوشیده است . این نواحی شامل منطقهء اقلیمی الپاین تند را می باشد . اما قسمت های جنوب غربی ساغر که از ارتفاع آن کاسته میشود و اکثراً پوشیده از تپه زارهاست اوصاف اقلیمی منطقه استیپ را وانمود میسازد.
وجه تسمیه کلمه ساغر:
صاحب طبقات ناصری می نویسد،که دومین کوه بلند از نگاه ارتفاع در علاقه مندیش عبارت از کوه (سرخ غر) است که این کوه هم در علاقه مندیش قرار دارد . گمان اغلب بر آنست که (سرخ غر) عبارت از ساخر ویا ساغر حالیه است، که به طرف شمال غربی کوه زارمرغ یا چهل ابدالان یعنی در حاشیه شمال غربی مندیش ...
مجتبی عیوض صحرا
در تصوف یعنی: چشم بصیرت داشتن!
::..Farhang Farsi..::
جام شراب
ساغر
جام شراب
ماندانا همسایگان
نام ساغر واقعا زیباست اگه ساغر را از ادبیات ایران حذف کنند هیچی ازدیوان حافظ باقی نمیمونه.
پ.ن :دوتا بچه دارم به نام های سامان و ساغر
فرشید
ساغر به معنی جام می بلوری در بهشت وبهترین اسم برای یک دختر ایرانی هست
ساغر
پیمانه شراب
لیلا
اسم بسیار زیبایی ولی متاسفانه آدماي بیسواد این اسم را به معنا های دیگر تعبیر میکنند

دخترم اسمش ساغر و اینقدر چیز های بد درباره معنی این اسم شنیده دنبال عوض کردن اسمش
😶Yekta😶
شراب،جام شراب و خلاصه....
اسمی زیبا و رویایییییی😇😇
ساغر
جامی که داخل آن شراب می ریزیم
ساغر
ریشه اسم ترکی با معنی بسیار زیبا
ویدا
ساغر اسمی زیبا با تاریخچه ای جاویدان و نامی پر معناست که گاه افرادی نادان به این اسم معنی های بدی میدهند و دارنده ی نام رو مورد تمسخر قرار می دند
ساغر
ساغر يك اسم دخترانه اي است كه تك است و يكي از معنيش شربت بهشتي است و اكر بميري و بروي بهشت شربت بهشتي مي خوري
ساغر
واقعا ساغر اسمی زیباست ویکی از اسم های اصیل ایرانی است .
درست است از اسم در جامعه کم است دلیلش هم این است که اسم ساغر تک است
محسن
دركل ساغر اسمه يه ظرفه مقدسه يه ليوان كه دربستن عهدوپيمان سوگندنامه هامراسمات خواص توش نوشيدني مي نوشندحال ياشراب باشه ياهرچيزه ديگر
ساغرمعني يه ظرف مقدسه
سارا
اسم ساغر خیلی زیباست منم اسم دخترمو میخوام بزارم ساغر ولی میترسم بقیه اسمشو معنی کنن،خلاصه اسم دخترمو میزارم ساغر
ساغر
برای اونایی که میخوان اسم دخترشونو بزارن ساغر میگم
این اسم ی اسم تکه و به من هویت میده ب حرف بقیه توجه نکنید این ی اسم اصیله
رامیلا
به معنی چشمه ی زلال وظرفی که در آن شراب مینوشند
سارا
ساغر واسطه فیض الهی میباشد وخیلی پرمعناست
الهام
ساغر در عرفان اسلامی به معنی دل یا قلب عارف. ودر آذری به معنای بسیار زیبا
محمد رضا
ساغر به آذری به معنی سالم
ساغر
ساغر در عرفان به معنی دل عارف و در کل اسم زیبایی است که من عاشق این اسمم
احمدرضا
حتما اسم دخترمو میذارم ساغر
بدون شک
پروانه طلایی
ساغر به معنای پیمانه و جام شراب می باشد
ساغر
ساغر یه اسم مقدسه هر کی این اسم زیبا رو مورد تمسخر قرار میده از فرهنگ و سواد پایینی بر خور داره
ساغر
ساغر در عرفان به معنا چشم بصیرت داشتنه ودر زبان ترکی ب معنا زیبا وسالم است ومعنی ب زبان فارسی میشه جام شراب مقدس ومن به اینکه اسمم ساغره افتخار میکنم بدون توجه ب اینکه درطی این۱۸ سال زندگی خیلی مورد تمسخر قرار گرفتم
پامیر عدلپرور
پانیزم
ساغر اسم دوست صمیمیمه و اسم خیلی قشنگیه ب معنای جام شراب
بهار
من فکر می کردم ساغر اسم پسرونه است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسم ساغر   • اهنگ ساغر   • ساغر خواننده   • ساغر دیس لاو   • ساغر شعر   • ساغر بازیگر قدیمی   • ریشه اسم ساغر   • اهنگ های ساغر   • معنی ساغر   • مفهوم ساغر   • تعریف ساغر   • معرفی ساغر   • ساغر چیست   • ساغر یعنی چی   • ساغر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ساغر
کلمه : ساغر
اشتباه تایپی : shyv
آوا : sAqar
نقش : اسم
عکس ساغر : در گوگل

آیا معنی ساغر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )