برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1352 100 1

سالور

معنی سالور در لغت نامه دهخدا

سالور. (اِخ ) دهی است از دهستان غار بخش شهرری شهرستان تهران ، واقع در3هزارگزی باختر ری. هوای آن معتدل و دارای 131 تن سکنه است آب آنجا از قنات تأمین میشود. محصول آن غلات ، صیفی ، چغندرقند و شغل اهالی زراعت و گله داری و راه آن ماشین رو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

سالور.(اِخ ) نام قلعه ای است که رکن الدین خورشاه دشمنان خود را به آن قلعه محبوس ساخت. (تاریخ گزیده ص 529).

معنی سالور به فارسی

سالور
یکی از قبایل اغز که نام خود را منتسب بپسر ارشد دغ خان ( یکی از شش فرزند اغزخان ) میداند .
نام قلعه ایست که رکن الدین خور شاه دشمنان خود را بان قلعه محبوس ساخت

سالور در دانشنامه ویکی پدیا

سالور
سالور، سالر یا سَلغُر یک زیر شاخه از فدراسیون قبیله ای اوچ اوخ (Üçok) بود. اصالت قرامانیان قرون وسطی در آناتولی به شعبه قرامان از سالور بود.
Kafesoğlu, İbrahim. Türk Milli Kültürü. Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, 1977. page 134
اتابکان فارس، یک سلسله از مبدأ ترکمن سالور بود.
قبیله فعلی سالور ترکمن در ترکمنستان، ازبکستان، افغانستان، عراق و ایران، و همچنین ملیت سالار در چین ادامه تبار از سالور هستند.
با افول سلاجقه، و تأسیس دولت اتابکان فارس در فارس و عراق در قرن هفتم هجری سَلغُریان در بازسازی دیگر دولتهای ترکمن در آناتولی پشتیبانی کردند. سالور قازان، یکی از قهرمانان در داستان های حماسی «دده قورقود» یک سالور است. برخی سالورها هنوز هم در شرق میانه و آسیای مرکزی زندگی می کنند.
آتلانتیک سالور (به انگلیسی: Atlantic Salvor) یک کشتی است که طول آن ۴۲٫۸۷۶۲ متر (۱۴۰٫۶۷۰ فوت) می باشد. این کشتی در سال ۱۹۷۷ ساخته شد.
سامان سالور متولد سال ۱۳۵۵در شهربروجرد، کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی است. او فارغ التحصیل رشته کارگردانی سینما از دانشگاه سوره است.
تمشک (۱۳۹۲)
سیزده ۵۹ (۱۳۸۹)
آمین خواهیم گفت (۱۳۸۹)
ترانه تنهایی تهران (۱۳۸۷)
چند کیلو خرما برای مراسم تدفین (۱۳۸۴)
ساکنین سرزمین سکوت (۱۳۸۲)
نخستین فیلم بلند او ساکنین سرزمین سکوت برنده جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره بین المللی فیلم صوفیه شد. او با ساخته بعدی خود، چند کیلو خرما برای مراسم تدفین جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم لوکارنو ۲۰۰۶ و بالن طلایی بهترین فیلم جشنواره سه قاره ۲۰۰۶ را برای ساخت این فیلم به دست آورد و همچنین چند جایزه دیگر نیز برای کارگردانی این فیلم به دست آورد و این فیلم مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. او در دوران دانشجویی همراه با تورج اصلانی و محسن نامجو در خانه ایی دانشجویی با هم زندگی می کردند که سر انجام این همراهی به همکاری منجر شد و فیلم چند کیلو خرما ب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سالور در دانشنامه آزاد پارسی

سالور (۱)
از قبایل ترکمن غُز (اوغوز یا اُغُز). یکی از ۲۲ قبیله و احتمالاً اصلی ترین قبیلۀ غزهاست. نخستین بار محمود کاشغری در دیوان لغات ترک از آن نام می برد. رشیدالدین در جامع التواریخ این نام را از ریشۀ سالماک (آمادۀ حمله، جنگجو) می داند و می گوید که آن ها نسب خود را به دَغ خان یکی از شش پسر اوغوزخان می رسانند. در حماسۀ ترکی دده قورقوت از سالور قازان، داماد بایندرخان، سلطان غزها یاد می شود. سالورها تا قرن ۵ق اسماً مسلمان شده بودند. بعد از ورود به ایران بیشتر غزها از خراسان تا آذربایجان را طی کردند و در اواخر قرن ۵ یا اوایل قرن ۶ق به آناتولی رسیدند و در سلطنت سلجوقیان روم نقش نظامی و سیاسی مهمی ایفا کردند. سالورها در زمان سلیمان سلجوقی دوم در جنگ با گُرجیان شرکت داشتند (۵۹۸ق). سالورهای خراسان که عمدتاً در اطراف سرخس و مرو می زیستند، بعضاً به چین مهاجرت کردند و گروهی از ایشان به عراق رفتند. باقی ماندۀ سالورهای خراسان در جنگ با صفویه به ترکمانان ملحق شدند؛ امّا شاه عباس آنان را مطیع کرد. سالورها تا قرن ۱۱ق یکجانشین شدند. فخرالدین محمد بن خواجه حسن (۶۳۱ق ـ؟) ادیب پارسی و ترکی گوی، قاضی برهان الدین (؟ـ۸۰۰ق)، شاعر و رجل سیاسی و مصطفی بن یوسف ارزرومی (؟ـ نیمۀ دوم قرن ۸ق) از نام آوران این طایفه اند.

ارتباط محتوایی با سالور

سالور در جدول کلمات

ساخته روی پرده سامان سالور با بازی مهدی پاکدل | نیکی کریمی و سمیرا حسن پور
تمشک
ساخته روی پرده سامان سالور با حضور مهدی پاکدل | نیکی کریمی | مهران احمدی و سمیرا حسن پور
تمشک
ساخته سامان سالور با بازی پرویز پرستویی و فرهاد اصلانی
سیزده پنجاه و نه

سالور را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند
نام یکی از ایلات ایل بزرگ بختیاروند
بود
که امروز از آن اثری نیست

و در تاریخ گمشده است

ایل سالک لر بختیاروند
سالک الوار *سالور.سالر*

این ایل احتمالا در زمان حمله مغولان
و گورکانی از مناطق لرنشین کوچ داده شد
و امروزه طایفه کوچک سرلک از آن باقی مانده است
سرلک::سلک.سالک
تیره سلچین در طایفه ململی::سالکین
.سالکین.سلحشور

تیره سله چین در ایل بابادی


&&&&&

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلمهای سامان سالور   • سامان سالور وهمسرش   • سامان سالور و همسرش   • سامان سالور تمشک   • همسر سامان سالور   • سامان سالور و سمیرا حسن پور   • بیوگرافی سامان سالور   • چند کیلو خرما برای مراسم تدفین   • معنی سالور   • مفهوم سالور   • تعریف سالور   • معرفی سالور   • سالور چیست   • سالور یعنی چی   • سالور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سالور
کلمه : سالور
اشتباه تایپی : shg,v
عکس سالور : در گوگل

آیا معنی سالور مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )