انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1038 100 1

سامرا

/sAmerA/

معنی سامرا در لغت نامه دهخدا

سامرا. [ م َرْ را ] (اِخ ) سامراء. سامره. سرمن رأی. نام شهری است بناکرده ٔ معتصم کذا فی القنیه. (آنندراج ) : خلافته علی الشرط ببغداد و سامرا فی صفر. (طبری از تاریخ سیستان ص 235). و از سامرا خلعت برای وی آمد. (ذیل تاریخ سیستان ص 238). رجوع به سامره شود.

معنی سامرا به فارسی

سامرا
شهریست در عراق ( عرب ) در سه فرسنگی بالای بغداد و بر ساحل شرقی دجله و آن شهری قدیم اسن و پس از چند بار خرابی معتصم عباسی بسال ۲۲۱ ه.ق. بعمران آن پرداخت و آنرا دارالملک ساخت . متوکل عباسی نیز بر عمارات آن افزود و کوشک جعفریه را بنام خود بنا کرد.قبر امام علی نقی ۴ در آنجاست . جمعیت : ۱۵٠٠٠ تن .

سامرا در دانشنامه اسلامی

سامرا
سامرا مخفف عبارت سُرمَن رَای یکی از شهرهای عراق، زادگاه حضرت مهدی (علیه السّلام) و مدفن امام هادی و عسکری (علیهماالسلام ) است.
«سامرا» دومین شهری است که عباسیان در ۱۲۰ کیلومتری شمال بغداد، بر کنار شرقی دجله ساختند.نام این شهر به زبان آرامی «سامرا» دانسته شده و معتصم خلیفه عباسی که آن را پایتخت خود قرار داد، آن را «سر من رای» (به معنای این کس هرکه آن را ببیند، مسرور می شود) نام گذاشت. روی سکه هایی که زمان عباسیان در آن شهر ضرب شده و اکنون در دست است، همین نام عربی وجود دارد.
← مدفن امامان
از سوی دیگر، روایاتی نیز حکایت از آن دارد که در این دوره حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) با صلاحدید امام عسکری (علیه السّلام) برای افرادی ویژه نمایان می شد و این اتفاق، در سامرا و در جوار پدر بزرگوارش صورت می گرفت. نه فقط بستگان نزدیک و خدمتگزاران بیت امامت، آن حضرت را در سامرا و در خانه امام عسکری (علیه السّلام) دیده اند که بسیاری از یاران و برگزیدگان اصحاب امام، به شرف دیدار آن جمال چون آفتاب نایل شده اند که همگی از زندگی امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در کنار پدر در سامرا حکایت دارد. «یعقوب بن منقوش» گوید:بر امام عسکری (علیه السّلام) وارد شدم و او بر سکویی در سرا نشسته بود و سمت راست او اتاقی بود که پرده های آن آویخته بود. گفتم: «ای آقای من! صاحب الامر کیست؟» فرمود: «پرده را بردار.» پرده را بالا زدم؛ پسر بچه ای به قامت پنج وجب بیرون آمد، با پیشانی درخشان و رویی سپید و چشمانی درافشان و دو کتف ستبر و دو زانوی برگشته. خالی بر گونه راستش و گیسوانی بر سرش بود. آمد و بر زانوی پدرش، ابو محمد نشست. آن گاه به من فرمود: «این، صاحب شما است.» سپس امام بدو فرمود: «پسرم! تا هنگام معلوم داخل شو.» داخل اتاق شد و من بدو می نگریستم. به من فرمود: «یعقوب! به داخل اتاق برو و ببین آن جا کیست.» من داخل شدم؛ اما کسی را ندیدم. همچنین احمد بن اسحاق نقل کرده، حضرت را در در زمان امام عسکری (علیه السّلام) در سامرا دیده است. بنابراین روایات و روایت های دیگر، تردیدی نخواهد ماند که حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در طول زندگی امام عسکری (علیه السّلام) همراه آن حضرت و در شهر سامرا مسکن و ماوا داشته است. اگر چه در این دوران نیز پنهانی زندگی می کرده است، عدۀ فراوانی از نزدیکان و شیعیان آن حضرت را دیده اند.
کاربرد سامرا در ابواب فقه
از ان به مناسبت در بابهای صلات، جهاد و مزار نام برده اند.
← سامرا در باب صلات
...
سامرا
خاندان ابن فرات آل ابی الجعد آل ابی الجهم آل ابی ساره آل ابی شعبه آل ابی سبره آل ابی صفیه آل اعین آل حیان تغلبی آل یقطین آل خرسان خاندان بحرالعلوم خاندان ابن نما آل بریدی آل خاقانی آل ثوابه خاندان جواهری خاندان حرزالدین
بابل (دوران باستان) مدائن (دوره ساسانیان) کوفه (دوره بنی هاشم) سامرا (دوره بنی عباس) بغداد (دوره بنی عباس) حله (دوره مزیدیان)
سامرا
شهر سامرا یکی از چهار شهر مقدس عراق است. این شهر در 124 کیلومتری شمال بغداد و در سمت شرق رودخانه دجله قرار گرفته است. در سال 221 هـ.ق محمدالمعتصم بالله فرزند هارون الرشید پایتخت خلافت را از شهر بغداد به سامرا منتقل ساخت و تا سال 256 هـ.ق که پایتخت باز به بغداد منتقل شد هشت خلیفه در این شهر حکمرانی و خلافت نمودند. سامرا طی مدت سه دهه پایتختی، توسعه فراوانی یافت و تعداد زیادی از کاخ ها و تفریح گاه ها و مساجد در این شهر ساخته شد.
سامرا امروزه به سبب وجود مرقد مطهر دو پیشوای شیعه، امام هادی علیه السلام و امام حسن عسکری علیه السلام، مورد توجه جهان تشیع است. این بقعه که قلب شهر امروزی را تشکیل می دهد در دوران زندگانی دو امام علیهماالسلام خانه مسکونی آنان بود و پس از شهادت در آنجا دفن شده اند.
این شهر در کرانه شرقی رود دجله، در میان راه بغداد ـ تکریت واقع شده است. به عبارت دیگر، در حد فاصل قریه «کرخ فیروز» یا «کرخ یاجدّا» در شمال و قریه «مطیره» در جنوب قرار دارد. در حال حاضر، این شهر مرکز استان صلاح الدین است که از شرق به استان تمیم (کرکوک)، از شمال به نینوا، از غرب به استان الانبار و از جنوب به بغداد محدود می شود. فاصله سامرا تا بغداد 124 کیلومتر است.
سامرا همچون شهرهای دیگر عراق، قدمت دیرینه ای دارد. برخی بنای آن را عصر قبل از اسلام، یعنی دوران اشکانیان و ساسانیان می دانند، برخی نیز شاپور ذوالاکتاف را بانی این شهر دانسته اند. به گفته یاقوت حموی، سامرا را «سام بن نوح» ساخته است. و شاید وجه تسمیه آن به سامرا نیز همین باشد: «سام راه» یعنی راه عبور و مرور سام فرزند نوح در عصر ساسانی، این منطقه «التیرهان» نام داشت و قبل از 393 ق تاریخ اسکندری به چنین نامی مشهور بوده است.
بر اساس متون تاریخی، این شهر در عصر ساسانی، زیر سلطه ایران بود و مردم آن به پرداخت مالیات به پادشاهان ایرانی ناچار بودند. مورخان یکی از دلایل وجه تسمیه آن به ساءمره (محل حساب) را همین موضوع دانسته اند.
در دوران اشکانیان، سامرا از مراکز تمدن بود و آثاری نیز در حفاری های آن به دست آمده است که تاریخ آن ها به قبل از میلاد مسیح برمی گردد. در این شهر گورستانی کاوش شده که قدمت آن به پنج هزار سال قبل از میلاد می رسد. در دوران ساسانیان، به لحاظ موقعیت مناسب آب و هوایی همواره مورد توجه پادشاهان آن سلسله بود. آن جا بناهای باشکوهی ساخته اند که امروزه بقایای برخی از آن ها باقی است.
با تسلط رومیان بر این منطقه مردم آن به مسیحیت گرویدند و به دنبال جنگ های ایران و روم، این شهر دچار آسیب های کلی شد. سامرا همراه دیگر شهرهای عراق در سال 14 ق توسط سعد بن ابی وقاص فتح شد. از این هنگام تا پایان قرن دوم هجری تنها یک دیر در سامرا وجود داشت.
البته برخی از خلیفه های اسلامی از جمله منصور و هارون کوشیدند آن را آباد کنند و حتی هارون قصری اطراف آن ساخت و کانالی در آن حفر کرد. از آن هنگام تا دوران معتصم (قرن سوم هجری) از سامرا سخنی در منابع نیست تا آن که خلیفه به احیاء و تجدید بنای این شهر پرداخت. در 221 ق، به لحاظ آن که معتصم ترکان را بر امور نظامی و دیوانی مسلط ساخته بود، هفتاد هزار نفر از نظامیان ترک بغداد را جولانگاه تاخت و تاز اسب های خویش ساخته و بی مهابا در کوچه های شهر می تاختند و برای مردم شهر مزاحمت و آزارهای زیادی داشتند.
سامرا
معنی سَامِراً: جماعتي که در شب در بيابان پياده شوند و به گفتگو بپردازند (اين کلمه با وجود مفرد بودن معناي جمع مي دهد)
ریشه کلمه:
سمر (۱ بار)

«سامراً» از مادّه «سمر» (بر وزن ثمر) به معنای گفتگوهای شبانه است. بعضی از مفسران گفته اند: معنای اصلی این ماده «سایه ماه در شب» است که تاریکی و سفیدی در آن آمیخته شده و از آنجا که گفتگوهای شبانه گاه در سایه ماهتاب انجام می شود ـ چنان که نقل کرده اند مشرکان عرب شب های ماهتابی در اطراف کعبه جمع می شدند و بر ضد پیامبر(صلی الله علیه وآله) سخن می گفتند ـ این واژه در مورد آن به کار رفته، و اگر می بینیم به افراد گندم گون و یا خود گندم، «سمراء» گفته می شود به خاطر آن است که سفیدی آن با کمی تیرگی آمیخته شده است.
گفتگو در شب. در اقرب گوید: «سمر سمراً و سموراً: لم ینم و تحدّث لیلاً» یعنی شب را نخوابید و به گفتگو پرداخت. و نیز آن را شب، و سایه ماهتاب و شب تاریک گفته‏اند و سمره رنگی است ما بین سیاه و سفید . ضمیر به قرآن یا حضرت رسول صلی اللّه علیه و آله و سلم راجع است و سامراً حال است از فاعل تهجرون و هجر به معنی کنار شدن و افسانه سرائی است. یعنی متکبّر به حق از حق منحرف می‏شدید و از حق اعراض می‏کردید و شبانه درباره ان به عیبگوئی می‏پرداختید و سامر در آیه اسم جمع است در نهج البلاغه خطبه 124 فرموده «وَاللّهِ ما اَطُورُ بِهِ ما سَمَرَ سَمیرٌ» به خدا به ظلم نزدیک نمی‏شوم مادامیکه دنیا باقی است. سمیر را دهر معنی کرده‏اند.
"سامراء عاصمة الدولة العربیة فی عهد العباسیین"، تألیف احمد عبدالباقی نویسنده معاصر عراقی به عربی است. دراین اثر دو جلدی، تاریخ سامراء به عنوان پایتخت عباسیان در طول سال های 221- 279ق مورد مطالعه قرار گرفته است.
در ابتدای کتاب، مقدمه مفیدی از مؤلف آمده است که بخشی از آن ارائه خواهد شد. مباحث در ده باب تدوین شده است که هر یک به تناسب دارای تعدادی فصول است. از ابواب مذکور پنج باب آن در مجلد اول و مابقی در جلد دوم آمده است.
تأسیس شهر سامرا از مهم ترین کارهای معتصم بالله بود. این پایتخت جدید نقش مهمی در مسیر تمدن عربی در طول بیش از نیم قرن ایفا کرد. علاقه معتصم به عمران و نیز مال فراوانی که در اختیار او بود، اقدام به این کار بزرگ را برای او آسان نمود. او مکان مناسبی را از جهت لطافت هوا و آب فراوان و امنیت موقعیت اختیار کرد و با تأمین مالی آن تصمیم به ایجاد آن در مدت کوتاهی گرفت و توانست در سال 221ق کار را آغاز و در سال بعد آن را به پایان برساند. او کسانی را از تمامی بلاد در ساخت آن مشارکت داد و بنای شهر را توسعه داد و خانه ها و قصرها و بازارهای آن را به یکدیگر وصل نمود.
این شهر اگر چه نقش مهمی در بنای تمدن اسلامی داشت؛ اما آنچنان که باید مورد توجه مورخین قرار نگرفت. در این دوران همچنین بزرگانی در میادین مختلف علم و ادب ظهور یافتند که کمتر از آنها یاد شده است. نویسنده در مقدمه اظهار امیدواری می کند که بتواند بخشی از این اهمال را جبران نماید و دیدگاه هایی که در مباحث کتاب مطرح می شود، در ایجاد تصویری روشن از تاریخ مذکور موفق باشد. خلاصه ای از مطالب به ترتیب ابواب بدین شرح است:
1-از مطالبی که در منابع مختلف؛ مانند: تاریخ بغداد، تجارب الامم و معجم البلدان آمده است، چنین برداشت می شود که عامل اصلی انتقال پایتخت از بغداد، کثرت نظامیان در بغداد و شاکایات مردم از هتک حرمت و تعدی اتراک نسبت به آنها بوده است که معتصم بالله را به چاره اندیشی می اندازد. نویسنده در این مبحث در ابتدای فصل چهارم این باب اشاره می کند که منبع اصلی ما در این بحث "کتاب البلدان" یعقوبی(متوفی 284ق) است چرا که نزدیک ترین فرد با زمان تأسیس آن بوده است. در ادامه چگونگی طراحی اسلامی شهر و نامگذاری شهر مورد بررسی قرار گرفته است.
«آستانه سامرا» در شهر سامرا در 120 کیلومتری شمال بغداد و در شرق دجله قرار دارد. مدفن شریف امام هادی علیه السلام و امام حسن عسکری علیه السلام، جد و پدربزرگوار حضرت مهدی علیه السلام و نیز مقبره نرجس خاتون مادر امام زمان علیه السلام و حکیمه خاتون عمه پدر آن حضرت (و شاهد ولادت ایشان) در آنجا قرار دارد. در ضلع غربی آستانه، سرداب معروف به «غَیبَةُالمَهْدِی» علیه السلام، محل غایب شدن حضرت مهدی علیه السلام واقع شده است.
شیعه و اهل سنّت، اتفاق نظر دارند که امام هادی علیه السلام پس از شهادت، در خانه خود به خاک سپرده شد و پس از شهادت امام عسکری علیه السلام پیکر مطهر ایشان نیز در کنار مرقد مطهر پدربزرگوارشان دفن گردید. از آنجایی که در اطراف آن پادگان نظامی بود، شیعیان و دوستداران خاندان عصمت و طهارت به صورت پنهانی به زیارت آن دو امام می شتافتند.
این بارگاه ملکوتی و مکان مقدس، در طول تاریخ همواره مورد توجه و علاقه دوستداران خاندان وحی بوده و هم اکنون به عنوان یکی از مهم ترین زیارتگاه های شیعیان، هزاران عاشق شیفته را همه روزه در خود جای می دهد.
فرهنگ نامه مهدویت، خدامراد سلیمیان، ص14.
حوزه علمیه سامرا در شهر سامرا که در دوره ای یکی از مراکز علمی مهم شیعیان بود. در سال ۱۲۹۱ق. سید محمد حسن شیرازی در سامرا اقامت گزید و در آنجا حوزه علمیه تأسیس کرد. با حضور شاگردان و علمای بزرگ در سامرا، مکتب خاصی در فقه و اصول شکل گرفت که به مکتب سامرا شهرت یافت. فتوای تحریم تنباکو میرزای شیرازی از حوزه علمیه سامرا صادر شد.
عمر حوزه سامرا کوتاه بود و از آغاز تا پایان، بیش از ۲۰ سال طول نکشید. وجود میرزای شیرازی در بقا و دوام این حوزه نقش اصلی را ایفا می کرد لذا با فوت او اکثریت علما و شیعیان به کربلا و نجف عزیمت کردند.
علمایی همچون سیدحسن صدر، سیدمحسن امین، شرف الدین عاملی، کاشف الغطاء، محمد جواد بلاغی، شیخ محسن شراره، آقا بزرگ تهرانی، علامه امینی و محمدرضا مظفر از فارغ التحصیلان مکتب سامرا بودند.
سرداب سامرا محل آغاز غیبت حضرت مهدی (علیه السّلام) است.
در گذشته، بیشتر خانه ها در مناطق گرمسیر عراق ، سرداب (زیرزمین) داشته است، تا ساکنان خانه، از شدت گرمای تابستان در امان باشند. خانۀ حضرت عسکری علیه السّلام در سامرا نیز دارای سرداب بود. این سرداب، محل زندگی و عبادت امام هادی، امام حسن عسکری و ] بود و بیشتر دیدارها با حضرت ولی عصر (علیه السّلام) در عهد پدر، در همین منزل و در همین سرداب انجام می گرفت؛ به همین سبب شیعیانی که پس از رحلت امام حسن عسکری علیه السّلام ، برای زیارت قبر آن امام و پدر بزرگوارش وارد سامرا می شدند، پس از زیارت قبر آن بزرگوار، در محل عبادت سه امام بزرگوار نماز می خواندند و آن جا را زیارت می کردند.
زیازتگاه شیعیان
بدون تردید زائران، فقط از آن جهت به این مکان مقدس احترام می گذارند که محل سکونت، زندگی، عبادت، نیایش و تلاوت قرآن انسان های کامل بوده است. با این بیان، آن جا مکان مقدس و خانۀ پر برکتی است که خداوند سبحانه و تعالی اجازه داده است چنین مکانی، جایگاه بلندی یابد و در آن جا نام خدا به بزرگی برده شود؛ به همین سبب مسلمانان پیرو مذهب خاندان وحی و رسالت، آن جا نماز می خوانند و بر پیامبر و خاندانش (علیهم السّلام) درود می فرستند؛ آن جا را زیارت می کنند و کسی بر این عقیده نیست که امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در آن سرداب سکونت دارد یا از آن جا ظهور خواهد کرد.
کشورهای اسلامی
اماکن تاریخی و مذهبی جهان اسلام
خلفای عباسی که به سامرا نقل مکان کردند، همگی مشهور به فسق و فجور و برگزاری مجالس جشن و سرور و شادمانی بودند؛ از این رو، اقدام به ساختمان کاخ های سرسبز و خوش آب و هوای متعددی در جای جای این شهر و در کناره های رودخانه دجله کردند که امروزه تنها از آن کاخ ها دیوارهای فرو ریخته و ستون های ویرانه باقی مانده است.
نام برخی از کاخ ها در سمت شمال غربی مسجد جامع متوکل و در شهر المتوکلیه: قصر الجعفری، قصر العروس، قصر المختار، قصر الوحید، قصر الجعفری المُحْدَث، قصر الغریب، قصر الصبح، قصر الملیح، قصر بستان الایتاخیه، قصر التلّ، قصر الجوسق، قصر برکوارا، قصر القلائد، قصر الغَرد، قصر المتوکّلیه، قصر البهو، قصر اللؤلؤه و...
بنا به روایت مورخان حداقل هزینه ساختمان هر یک از این قصرها، متجاوز از پنج میلیون درهم بوده است.
محمدرضا قمی ، اماکن زیارتی و سیاحتی عراق، نشر مشعر، تهران، ص 76.

سامرا در دانشنامه ویکی پدیا

سامرا
مختصات: ۳۴°۱۱′۵۹″ شمالی ۴۳°۵۳′۰۰″ شرقی / ۳۴٫۱۹۹۷۲°شمالی ۴۳٫۸۸۳۳۳°شرقی / 34.19972; 43.88333
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
۳۴°۱۲′شمالی ۴۳°۵۳′شرقی / ۳۴٫۲۰°شمالی ۴۳٫۸۸°شرقی / 34.20; 43.88
صلاح الدین
سامِرا (به عربی: سامَرّاء) (دگرگون شده ی: سُرِّ مَن رَأیٰ؛ به معنای: شاد شود هر که آن را بدید) شهری در میانهٔ عراق، در استان صلاح الدین؛ در کرانهٔ دجله، ۱۲۵ کیلومتری شمال بغداد جای گرفته است. در سال ۸۳۶م به دستور خلیفهٔ عباسی معتصم بالله بنیان نهاده اشت تا به جای بغداد پایتخت شود.
عکس سامرا
سامرا می تواند به یکی از موردهای زیر اشاره داشته باشد
سامرا شهری در عراق
استان سامرا در اسپانیا
سامرا (اسپانیا) شهری در اسپانیا
سامارا (روسیه) شهری در روسیه
سامُرا (اسپانیایی: Zamora، عربی: سَمُورة) مرکز استان سامُرا در بخش خودمختار کاستیا-لئون کشور پادشاهی اسپانیا است.
سامرا در نزدیکی مرز پرتغال قرار گرفته و ۶۵ هزار نفر جمعیت دارد.
ویکی پدیاهایی عربی و انگلیسی..
سامُرا (به اسپانیایی: Zamora دراسپانیایی صدای ز وجود ندارد و z به صورت س تلفظ می شود) استانی در غرب اسپانیا، در غرب بخش خودمختار کاستیا-لئون است.
استان های اسپانیا
این استان هم مرز با استان های اورنس، لئون، بالادولید، سالامانکا و کشور پرتغال است.
مرکز استان شهر سامُرا است.
جمعیت این استان ۲۰۰٬۶۷۸ نفر است (۲۰۰۲) که از این میان یک سوم در شهر سامرا ساکن هستند.
ایجاد انفجار آبان ۱۳۹۵ سامرا انفجاری است که در پایانهٔ مسافربری در سامرا روی داد و ۱۰ کشته و چندین مجروح برجا گذاشت. زائران در حال پیاده شدن از اتوبوس در پارکینگ سامرا بودند که همزمان آمبولانس حامل عامل انتحاری به طرف آنها حرکت و پس از انفجار، منجر به مرگ زائران ایرانی شد. پس از این انفجار، به دست نیروهای امنیتی رفت وآمد در سامراء را ممنوع شد.
باشگاه فوتبال سامرا (به عربی: نادي سامراء) یک باشگاه فوتبال عراقی در شهر سامرا می باشد.
عدنان حامد
استان سامورا در بخش خودمختار کاستیا-لئون اسپانیا ۲۵۰ دهستان دارد.
سامورا
معاهده سامرا (انگلیسی: Treaty of Zamora) معاهده ای بود که بر اساس آن استقلال پرتغال از طرف پادشاهی لئون به رسمیت شناخته می شد.
بر اساس مفاد این معاهده که در ۵ اکتبر ۱۱۴۳ در کلیسای جامع شهر سامرا (اسپانیا) حاصل شد، آلفونسو هفتم لئون پادشاه پادشاهی لئون، پادشاهی پرتغال به پادشاهی آلفونسو اول پرتغال را به رسمیت می شناخت.این دو هم چنین توافق کردند که صلح میانشان پایدار باشد.
مختصات: ۳۴°۱۲′۲۶″ شمالی ۴۳°۵۲′۴۸″ شرقی / ۳۴٫۲۰۷۲۲°شمالی ۴۳٫۸۸۰۰۰°شرقی / 34.20722; 43.88000
مسجد جامع سامرا یکی از مسجدهای مشهور دورهٔ خلافت عباسیان در شهر سامرای عراق است که در سال ۲۳۷ (قمری) / ۸۵۲ میلادی بنیاد شد و سازهٔ پرآوازهٔ آن، مناره اش است که به الملویة (به معنای:پیچاپیچ، پیچیده گردان) مشهور است. ساخت این مسجد در سال ۸۴۸ میلادی شروع شد و در سال ۸۵۲ م در دوره خلافت متوکل علی الله - که پایتخت خلافت را از بغداد به سامرا برد- پایان یافت. مسجد جامع سامرا، در دوران عباسی ها ساخته شد که مناره حلزونی شکلی که دارد از مهمترین شاخصه های آن به شمار می رود، این مناره با ارتفاع ۵۳ متر یکی از بلندترین مناره های جهان اسلام محسوب می شود.
از جمله اقداماتی که خلیفه عباسی در این شهر انجام داد، ساخت مسجد جامعی وسیع در وسط شهر بود که در نهایت زیبایی و ظرافت در سالهای ۲۳۷–۲۳۳ ساخته شد. این مسجد ۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و به صورت ۵ حلقه دایره ای است که بر روی هم سوار شده اند و همه اینها بالای سطحی مربع شکل قرار دارند. این حلقه های دایره ای در پایان به اتاقکی منتهی می شوند. امروزه از این مسجد تنها دیوار بیرونی و مناره حلزونی شکل معروف آن با نام ملویه، بر جای مانده است. برخی منارهٔ منحصربه فرد را تحت تأثیر زیگورات های بین النهرین و برخی دیگر تاثیر مناره شهر گور (فیروزآباد) مربوط به دوران ساسانی را پررنگ تر دانسته اند.
نبرد سامرا در ژوئن ۳۶۳ میلادی و در پی حملهٔ ژولیان-امپراتور روم- به ایران ساسانی رخ داد. این جنگ نتیجه ای قطعی در پی نداشت، ولی ژولیان در میانهٔ میدان نبرد کشته شد و سپاه روم را بی امپراتور گذارد.
Wikipedia contributors, "Battle of Samarra," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Battle_of_Samarra&oldid=566063897 (accessed July 28, 2013).
هرج و مرج در سامرا به بی ثباتی خلافت عباسی و جانشینی چهار خلیفه (منتصر، مستعین، معتز، مهتدی) با قتل خلیفهٔ قبلی در بازهٔ زمانی بین سال های ۸۶۱-۸۷۰ میلادی گفته می شود. در این دوره، در سامرا که پایتخت عباسیان بود، خلفا عملاً بازیچهٔ سران نظامی بودند.
هرج ومرج در سامرا به بی ثباتی خلافت عباسی و جانشینی چهار خلیفه (منتصر (۲۴۷–۲۴۸ هـ)، مستعین (۲۴۸–۲۵۲ هـ)، معتز (۲۵۲–۲۵۵)، مهتدی (۲۵۵ تا ۲۵۶)) با قتل خلیفهٔ قبلی در بازهٔ زمانی بین سال های ۸۶۱–۸۷۰ میلادی گفته می شود. در این دوره، در سامرا که پایتخت عباسیان بود، خلفا عملاً بازیچهٔ سران نظامی بودند.
با وقوع جنگ داخلی در بغداد و سامرا طی یک دهه پس از مرگ متوکل که به کشته شدن چهار خلیفه انجامید، امپراتوری عباسی عملاً تکه تکه شد و سلسله های نسبتاً مستقلی توسط قدرت های نظامی محلی تحت عنوان «امیر» در جای جای سرزمین های اسلامی ظهور کردند. این سلسله های جدید مانند صفاریان، برخلاف امرای قبلی نظیر طاهریان، در پی خودمختاری و مرکزگریزی بودند. این دوره مصادف با امامت حسن عسکری بود.
هرج ومرج در سال ۸۶۱ با قتل خلیفه متوکل توسط محافظان ترک او آغاز شد. جانشینش، خلیفه منتصر به مدت شش ماه قبل از مرگش حکومت کرد و احتمالاً توسط سران نظامی ترک مسموم شد. سپس مستعین جانشین او شد اما چندگانگی میان سران نظامی ترک باعث شد تا او بتواند به کمک برخی از سران نظامی (مانند بغا الشرابی) و طاهریان به بغداد بگریزد. اما سران ترک بغداد را تصرف کرده و معتز عباسی را به جای او نشاندند. مستعین تبعید و سپس اعدام شد. معتز تلاش کرد تا نظامیان را تحت کنترل بگیرد، اما او نیز در سال ۸۶۹ برکنار و کشته شد. جانشین او، مهتدی، نیز تلاش کرد اوضاع را تحت کنترل بگیرد ولی او نیز در سال ۸۷۰ کشته شد. پس از قتل مهتدی، معتمد به خلافت رسید و سرانجام موسی پسر بغا و ترکان حامی او بر اوضاع مسلط شده و به هرج ومرج پایان دادند.
اگرچه عباسیان در دهه های بعد از هرج ومرج توانستند تا حدی قدرت خود را بازیابند، هرج ومرج در سامرا ضربهٔ ماندگاری بر ساختار و حیثیت خلافت عباسی گذاشت و باعث شورش های فراوانی در بخش های مختلف خلافت عباسی شد.
مختصات: ۳۴°۱۲′۰۰″شمالی ۴۳°۵۳′۰۵″شرقی / ۳۴٫۲۰۰۰۹۹°شمالی ۴۳٫۸۸۴۶۱۹°شرقی / 34.200099; 43.884619
اطلاعات ورزشگاه های عراق
ورزشگاه سامرا (به عربی: ملعب سامراء) ورزشگاهی چندکاربردی در شهر سامرا عراق می باشد. امروزه از آن بیشتر برای برپایی مسابقه های فوتبال و به عنوان ورزشگاه خانگی باشگاه فوتبال سامرا استفاده می شود. این ورزشگاه گنجایش ۱۰۰۰۰ نفر تماشاچی را دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سامرا در دانشنامه آزاد پارسی

سامَرّا
مناره مَلْویَه در سامَرّا
مناره مَلْویَه در سامَرّا
مناره مَلْویَه در سامَرّا
مناره مَلْویَه در سامَرّا
مناره مَلْویَه در سامَرّا
مناره مَلْویَه در سامَرّا
(در تداول عام: سامِره) شهری در مرکز عراق، بر ساحل شرقی رود دجله، به فاصلۀ ۱۲۵کیلومتری شمال بغداد، با ۱۲۶,۵۰۰ نفر جمعیت (۱۹۹۸). مدفن امام علی النقی (ع) و امام حسن عسکری (ع) است؛ همچنین سرداب معروفی که امام زمان (عج) در آن غیبت اختیار کرد، در این شهر است. معتصم، خلیفۀ عباسی، در ۲۲۲ق این شهر را بنا و دارالخلافه را از بغداد به آن جا منتقل کرد و باغ ها و بناهای فراوان در آن ساخت؛ او شهر را سُرَّ مَن رَأی نامید، به معنی هرکس آن را ببیند مسرور شود. روی سکه هایی که در زمان عباسیان ضرب شده است، همین نام عربی وجود دارد. از زمان معتصم تا ۲۷۶ق سامرا مقر هفت تن از خلفای عباسی بود و در زمان متوکل به اوج شکوه و جلال رسید و پس از آن رو به زوال نهاد. امروزه سامرا از زیارتگاه های مهم شیعیان و نیز از بزرگ ترین مناطق باستانی جهانبا صدها منطقۀ باستانی مجزا است؛ مسجد جامع متوکل و منارۀ معروف مَلویّه، به ارتفاع ۵۳متر، و قصرالعاشق از بناهای مهم شهر به شمار می روند.

ارتباط محتوایی با سامرا

سامرا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند ١٤:١٠ - ١٣٩٦/٠٧/١٤
نام یکی از شهر های ایران بود که امروزه جزء کشور
عراق(ایر اک.ایران کوچک )است

سامرا::شامراه،راه شام.شامرا
شهری در مسیر اصلی راه شام
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مهدی احمدی > reflected
راحیل > بر
مرضیه > سیرت
محسن پالیزوان الیگودرز > زلقی
Fatemeh > A neat person
حمیدحسینی > نوروز
احسان جعفری > صدای بلند
حسنا > زمزم

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سامرا داعش   • امنیت سامرا   • فاصله سامرا تا کربلا   • سامرا قبر کدام امام است   • امامان مدفون در سامرا   • نقشه سامرا   • حرم سامرا   • شهر سامرا   • معنی سامرا   • مفهوم سامرا   • تعریف سامرا   • معرفی سامرا   • سامرا چیست   • سامرا یعنی چی   • سامرا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سامرا
کلمه : سامرا
اشتباه تایپی : shlvh
آوا : sAmerA
نقش : اسم خاص مکان
عکس سامرا : در گوگل


آیا معنی سامرا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )