برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1346 100 1

سامره

/sAmere/

معنی اسم سامره

اسم: سامره
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: مؤنث سامر، نام شهری در عراق که مرقد امام دهم و یازدهم در آن واقع شده است

معنی سامره در لغت نامه دهخدا

سامره. [ م َرْ رَ ] (اِخ ) شهری است بین بغداد و تکریت بر شرقی دجله. سامرا مقصود سر من رأی است و سامراء شاهد آن قول بحتری است :
و أری المطایا لا قصور بها
عن لیل سامرّاء تذرُعه ُ.
و ابوسعد گفته است سامراء شهری است بر بالای بغداد و در سه فرسخی بالای بغداد و سامراء مخفف سر من رأی است و در اقلیم چهارم قرار گرفته و دارای 69 و دو سوم درجه طول و 37 و یک ششم درجه عرض. درآنجا سرداب معروفی است که مردم شیعه معتقدند مهدی قائم از آنجا خارج میشود. عده ای گفته اند شهری است که بوسیله ٔ سام بناشده و در فارسی سام راه خوانده شده است و حمزه ٔ اصفهانی گفته است که سامراء شهری است قدیمی از شهرهای فارس که پس از چندین دفعه خرابی در سال 221 هَ. ق. معتصم خلیفه ٔ عباسی در آنجا نزول و بعمران آنجا پرداخت در مجلسی سرور من رأی نامیده شده پس کلمه مختصر و سر من رأی گردیده و بعد ازآنکه خراب شد ساء من رأی نامیده واختصاراً بصورت سامراء در آمده است. در آنجا بوسیله ٔ رشید نهری حفر گردیده و آن را قاطول نامیده اند معتصم نیز در آنجا قصری بناکرده است. قبر امام علی بن محمدبن علی بن موسی بن جعفر و پسرش حسن بن علی عسکرین در آنجاست و از خلفا، قبر واثق و متوکل و پسرش منتصر و برادرش معتز و مهتدی و معتمدبن متوکل در آنجاست. (معجم البلدان در ذیل سامراء). صاحب نزهة القلوب آرد: از اقلیم چهارم است ، بر جانب شرقی دجله افتاده است و باغات و بعضی عمارات و قرای آن بر جانب غربی است. طولش از جزایر خالدات «عط نج » و عرض از خط استوا «لده »در اول شاپور ذوالاکتاف ساخته بود و چون به نسبت آب و هوا خوشترین بلاد عراق بود آن را «سرمن رأی » خوانده اند. بعد از خرابیش امیرالمؤمنین المعتصم باﷲ، محمدبن هارون الرشید (رضعهما) تجدید عمارات آن شهر کرد ودارالملک ساخت و بمرتبه ای رسانید که هفت فرسنگ طول عمارت و احوالش آن بود، و در عرض یک فرسنگ. و فرمود تا بتوبره ٔ اسپان او خاک آوردند و تلی ساختند و آن را تل المخالی خوانند، و برآنجا کوشکی بلند ساخت. و در سامره مسجدجامعی عالی بناکرد، و کاسه ای سنگین که دورش بیست و سه گز در علو هفت گز و حجم نیم گز، یکپاره در میان آن مسجد بنهادند، آن را کاسه فرعون خواندندی ، و در آن حدود زیادت از سی فرسنگ چنان سنگ نیست. و در آن مسجد مناری ساخت ببلندی صد و هفتاد گز چنانکه ممرش از بیرون ...

معنی سامره به فارسی

سامره
یا سبطیه شهری مشهور در فلسطین وسطی که بمسافت ۳٠ میلی شمال اورشلیم و ۶ میلی شمال غربی شکیم واقع است . منسوب بدان را (( سامری )) گویند . توضیح این (( سامره )) جز سامره است .
دهی است از دهستان ماهیدشت بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه

سامره در دانشنامه اسلامی

سامره
سامره فرقه‏ای از یهود است که اعتقادات دین خاصی دادند.
سامریان گروهی از یهودند که با دیگر یهودیان در بعضی باورهای دینی اختلاف دارند. آنان بنابر آنچه گفته شده تنها به نبوت حضرت موسی، هارون و یوشع علیهم السّلام اعتقاد دارند و پس از ایشان، نبوت هیچ پیامبری را قبول ندارند، جز یک پیامبر که معتقدند تورات آمدنِ او را بشارت داده است و او به حکم تورات حکم می‏کند.

قبله سامره
قبله فرقه یاد شده کوه طور است که خداوند بر آن با حضرت موسی‏ علیه السّلام سخن گفته است. آنان معتقدند خداوند حضرت داوود را به بنای بیت المقدس بر این کوه امر کرده بود؛ لیکن وی مخالفت کرد.

کاربرد سامره در ابواب فقه
عنوان یاد شده به مناسبت در باب جهاد و نکاح به کار رفته است.

اقوال فقها در مورد سامره
...

سامره در دانشنامه آزاد پارسی

سامِره (Samaria)
(یا: ساماریا) شهری قدیمی در فلسطین. (سَبَسطیهکنونی) در ساحل غربی رود اردن. در قرون ۱۰ـ ۸پ م، پایتخت مملکت بود. در ۷۲۲ آشوریان آن را تسخیر کردند. هِرود کبیر، والی رومی شهر در قرن اول پ م نام شهر را به سَبارِتِهتغییر داد. عملیات حفاری گسترده ای در ویرانه های آن انجام گرفته است. یوحنای معمدان در آن جا مدفون است.

ارتباط محتوایی با سامره

سامره را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سامره
رمان نویس
سامره
باد خوشبختی
نوشهر
قند و عسل/لعبت/شیرینی
سامره
افسانه ای
سامره
افسانه سرا_قصه گو
سامره
دختر قصه گو
سامره
پنهان شده از دیدها

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• علی سامره و همسرش   • معنی اسم سامره   • عکس علی سامره و همسرش   • علی سامره در ایتالیا   • علی سامره در پروجا   • علی سامره ثانیه 30   • شهر سامره   • بیوگرافی علی سامره   • معنی سامره   • مفهوم سامره   • تعریف سامره   • معرفی سامره   • سامره چیست   • سامره یعنی چی   • سامره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سامره
کلمه : سامره
اشتباه تایپی : shlvi
آوا : sAmere
نقش : اسم خاص مکان
عکس سامره : در گوگل

آیا معنی سامره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )