برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1357 100 1

سبا

معنی اسم سبا

اسم: سبا
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: sabā) (عربی) (= سباء) سوره ی سی و چهارم از قرآن کریم، نام شهر بلقیس، (در عبری) سبا به معنی 'انسان ' است - نام شهری در یمن که بلقیس ملکه انجا بوده است

معنی سبا در لغت نامه دهخدا

سبا. [ س َ ] (اِخ ) نام شهر بلقیس بنت هدهاد در بلاد یمن و یمنع. (آنندراج ) (منتهی الارب ). نام شهری است که بلقیس پادشاه آن شهر بود. (برهان ). نام شهر بلقیس که در نکاح حضرت سلیمان علیه السلام آمده بود. و در ملک یمن است در اقلیم اول. (غیاث ). زمینی است به یمن و شهر آن «مأرب » و بین آن و صنعاءصدروزه راه بود. (معجم البلدان ). اسم مملکتی است دراشعیا 43:3 که در مزامیر 72:10 سبا خوانده شده است و در افریقا در شمالی ِ بلاد حبش واقع میباشد. یوسیفن گوید که سبا همان میروی میباشد که در نوبیا است لکن معلوم است که این اسم مقاطعه ٔ معتبر و باوسعتی در کنار دریای قلزم بوده است و در سایر جاها شبا مذکور است. یونانیان ساکنان شبا و سبا را سبئین میگفتند. امالفظ شبا و سبا در زبان عبرانی تفاوت کلی دارد. اما سبا یا سباء که در کتاب اول پادشاهان 10:10 و 4 و 11و 13 و دوم تواریخ ایام 9:1 و 3 و 9 و کتاب ایوب 6:19 در عبرانی شبا میباشد و با وجودی که سبا نوشته شده است قصد از بلاد دیگری است. رجوع به شبا شود. (قاموس کتاب مقدس ). شهرکی است با نعمت و مردم بسیار. (حدود العالم ) : با پیغمبر خدا من بر زمین سبا بودم و سبا در یمن است. (قصص الانبیاء ص 164). و چون عرب از زمین سبا بگریختند از سیل العرم... (مجمل التواریخ ص 174). پس بلقیس بود که از زمین سبا هدهد خبراز سلیمان آورد. (مجمل التواریخ و القصص ص 210).
درست گویی صدر الزمان سلیمان بود
صبا چو هدهد و محنت سرای من چو سبا.
خاقانی.
|| (اِ) در شعر زیر مقصود هدهد است :
چون باز و چرغ چرخ همی داردم به بند
گر در حذر غرابم و در رهبری سبا.
مسعودسعد (دیوان چ رشید یاسمی ص 1).

سبا. [ س َ ](اِخ ) لقب یشحب بن یعرب بن قحطان بن هود النبی علیه السلام که نام او عبدالشمس است یا عامر و اکثر قبایل یمن به وی منتهی میشود. (منتهی الارب ) (آنندراج ). نام مردی است که ده قبیله از قبایل عرب از ده فرزند او بوجود آمده و چهار نفر بطرف چپ حرکت کردند و پدربزرگ چهار قبیله ٔ لخم ، جذام ، غاملة و غسان بوده اند و شش نفری بسوی راست حرکت کرده اند و جد ازد، کنده ، حمیر، اشعریون ، انمار و مدحج بوده اند. (الانساب سمعانی ص 6).
...

معنی سبا به فارسی

سبا
شهری در عربستان قدیم در ناحیه یمن که ملکه آن بنام بلقیس مشهور است و او بروایت تورات با پادشاه یهود- سلیمان ۴ - ملاقات کرده و با او روابط دوستانه داشته و طبق روایات اسلامی سلیمان او را بزنی گرفت .
المنصور
محدث است
اشاره به بلقیس ملکه سبا است

معنی سبا در فرهنگ فارسی عمید

سبا
سی وچهارمین سورۀ قرآن کریم، مکی، دارای ۵۴ آیه، داود.

سبا در دانشنامه اسلامی

سبا
معنی سَبَإٍ: نام سلسله اي که از سال 850 ق م تا سال 115 ق م در محل " يمن "کنوني حکومت داشتند
معنی سَّبُعُ: حيوان وحشي گوشتخوار مانند شير و گرگ و پلنگ
معنی سَبْعَ: هفت - هفت گانه
معنی صَبّاً: فرو ريختني وصف ناشدني ( در اصل به معني ريختن آب از بلندي است)
معنی جَوَابِ: حوضي که آب در آن جمع شود (جواب یا جوابي ، جمع جابيه است) (سوره مبارکه سبأ آیه شریفه13)
معنی عَرِمِ: سد در مقابل رودخانه ، که آب را حبس ميکند - باران سيل آسا (منظور از سيل عرم عذابي است که شامل مردم سبأ شد وسدي که برروي رودخانه بسته بودند شکسته شد وباعث هلاک آن قوم تبه کار گرديد)
ریشه کلمه:
سبإ (۲ بار)

در این که: «سبأ» (بر وزن سَبَد) نام کیست؟ و چیست؟ در میان مورخان گفتگوست، ولی معروف این است: «سبأ» نام پدر اعراب «یمن» است، و طبق روایتی که از پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه وآله)نقل شده:
مردی بوده به نام «سبأ» که ده فرزند از او متولد شد، و از هر کدام از آنها قبیله ای از قبائل عرب در آن سامان به وجود آمدند.
بعضی «سبأ» را نام سرزمین «یمن»، یا منطقه ای از آن دانسته اند، ظاهر قرآن مجید در داستان «سلیمان» و «هدهد» در سوره «نمل» نیز نشان می دهد که «سبأ» نام مکانی بوده است، آنجا که می گوید: وَ جِئْتُکَ مِنْ سَبَأ بِنَبَأ یَقِین «من از سرزمین سبأ خبر قاطعی برای تو آوردم». در حالی که ظاهر آیه مورد بحث، این است که، «سبأ» قومی بوده اند، که در آن منطقه می زیسته اند، زیرا ضمیر جمع مذکر (هم) به آنها باز گشته است. ولی منافاتی میان این دو تفسیر نیست; زیرا ممکن است «سبأ» در ابتدا نام کسی بوده، سپس تمام فرزندان و قوم او به آن نام نامیده شده اند، و بعد این اسم به سرزمین آنها نیز اطلاق گردیده است.
، . این کلمه که دو بار بیشتر در قرآن نیامده نام قومی بود که سلیمان به دیارشان لشکر کشید و در اثر نا فرمانی از دستور پیامبران سدّشان شکست و خانه ویران شدند. درباره لشکرکشی سلیمان خبری که هدهد به وی آورد چنین می‏خوانیم: . از این آیات بدست می‏آید که قوم سباء دارای حکومت بودند و زنی بر آنها سلطنت می‏کرد و نیز آفتاب پرست بوده‏اند. و از اما بعد آیات روشن می‏شود که ساز و برگ قوی داشته و ملکه ایشان ...


سبا در دانشنامه ویکی پدیا

سبا
دولت سبا یا سَبَأ از حکومت های باستانی منطقه یمن بوده است. دولت و مملکت سبأ از مهم ترین و معروف ترین دولت ها و ممالک تاریخ گذشتهٔ شبه جزیره عربستان بوده است.
کتاب «قتبان و سبأ» چاپ لندن سال ۱۹۵۵ میلادی.
دکتر: السید عبدالعزیز، بن سالم، (تاریخ العرب فی عصر الجاهلیة) ، دارالنهضة العربیة، چاپ سال ۱۹۷۸ میلادی (به عربی).
دکتر:جبرائیل، جبور، سلیمان، (الأمراء و القبائل) دارالعلم للملایین: بیروت، چاب اول، انتشار سال ۱۹۸۸ میلادی (به عربی).
الصنعانی، محمد بن یحیی بن عبدالله بن احمد، الیمانی. (اَلأنَباءَ عَن دُولةَ بَلقِیسَ وَ سَبأَ) ، منشورات دارالیمنیة للنشر والتوزیع، صنعاء، چاپ و انتشار سال ۱۹۸۴ میلادی (به عربی).
این دولت در جنوب دولت معین و شمال دولت قتبان و شمال غربی حضرموت و در سمت مشرق ربع الخالی واقع بوده است. به تدریج اسم و شهرت آن بر سایر ممالک مجاور غلبه نمود. آغاز تشکیل این دولت به ظن قوی از قرن هشتم یا آغاز قرن نهم قبل از میلاد مسیح است. از این زمان تا انقراض دولت مستقل یمن در دست حبشی ها در ۵۲۵ مسیحی (میلادی) تاریخ سلطنت «سبأ» به چهار دوره تقسیم می شود که در واقع دو دوره اول آن دولت سبأ به معنی خاص بوده و در دو دوره بعد اگرچه اسم دولت «عنوان سبا» داشت اما بیشتر نفوذ و حکومت در دست اقوام دیگر یمنی بود. حدس قوی می رود که این چهار دوره با چهار واقعه توأم است یعنی انتهای اولی و آغاز دومی با انقراض کامل (یا از دست رفتن موقع مهم) دولت معین و ابتدای سومی با از میان رفتن دولت قتبان و بالا گرفتن نفوذ ریدان و حِمیَرها و ابتدای چهارمی با استیلای اولی حبشه و انقراض دولت حَضرَموت مقارن است. دوره اول حکومت کهنه که به اسم «مکارب» یعنی سبأ نامیده می شود از ابتدای امر دولت سبأ تا حدود قرن ششم قبل از میلاد مسیح (یا اواسط قرن هشتم) فرمان روای مملکت سبأ بودند. نام های چند تن از این پادشاهان سبأ از کتیبه ها به دست آمده که روی هم رفته پنج اسم می شود (یعنی نام ها مکرر می شود) و به احتمال قوی ۱۴ نفر از آن ها یک سلسله را تشکیل می دهند که پشت بر پشت در مملکت سبأ حکم رانی کرده اند. چند نفر از آن ها اسم مشابه مانند: یثعمر یا یثمر دارند.
در کتیبه ها و نقش های آشوری ها ذکر شده است که دولت سبأ در زمان پادشاه تیگلت پیلسر سوم و پاد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سبا در دانشنامه آزاد پارسی

سَبا
(یا: سَبَأ) نام قبیله و شهر بلقیس در سرزمین یمن. در قرآن کریم در سوره های نَمْل و سبا از این شهر نام برده شده است. مردم این شهر دارای تمدن کهن بوده و در آبیاری و سدسازی مهارت داشته اند و سدّ مأرب، که مورخان بنای آن را به لقمان بن عاد، و تعمیر آن را به بلقیس نسبت داده اند، از آثار این شهر است. در این شهر بوستان های چندطبقه قرار داشته و بلقیس ملکۀ آن جا بوده است. در قرآن کریم به روی گرداندن مردم این شهر از آیات حق و در نتیجه فرستادن سیلی بنیان کن از سوی خداوند اشاره شده است، سیلی که سدّ مأرب را درهم شکست و قوم سبا را به اطراف پراکند. برخی معتقدند که عَرِم نام وادیی است که در آن سیل عَرِم واقع شد و یا نام پادشاهی است که در زمان او این حادثه اتفاق افتاده است. داستان دیگر قرآن به فرستادن نامۀ حضرت سلیمان و بازگرداندن هدیه ها توسط او و آمدن بلقیس به سوی سلیمان و آوردن تخت بلقیس و آزمودن او در شناختن تختش اشاره شده است و این که بلقیس هنگام ورود به قصر نتوانست شیشه را از آب تشخیص دهد و سرانجام تسلیم حکومت سلیمان شد. سبا همچنین لقب عبدالشمس یا عامر نیز بوده که اکثر قبایل یمن به او منتهی می شوند و نیز در معنی این واژه به نام آبی که متعلق به قبیلۀ بنی سلیم است و نیز نام کوهی اشاره شده است.

ارتباط محتوایی با سبا

سبا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

عباس
سِبا. سرزمین ملکه بلقیس
پرنیا
دختر زشت و بدگل جعفر ، به معنای دزد و قاچاقچی و بی تربیت هم آمده است ،
پرنیا
کبوتر سپید عشق , نام سرزمینی که بلقیس ملکه آن بود , کنایه از دختری که عزیز و جان و روحِ پدرِ می باشد.
لیلی
سبا سه معنی داره....کبوتر سپید عشق
دختری که همه جان و روح پدرش است
سبا
سبا به معنی ملکه یا عروس ، کبوتر سپید عشق ، عزیز پدر است .
سبا
اسم واقعا زیبایی است من اسم خودمو دوس دارم چون به معنای عشق ومحبت پدارانه است

سبا
سبا یعنی عشق و بهترین عشق را در این سبا پیدا میکنید
سبا
سبا یعنی جان پدر،کبوترزیبای عشق
هیرو
سبا در زبان هورامی به معنای صبح است
هیرو
سبا در زبان هورامی به معنای صبح
سبا
سبا یعنی شهری در عربستان قدیم عزیز پدر و ملکه که واقعا ملکه است
سبااااااااا
به معنی دختری که جان وروح پدرشه
کبوترخوشبخت وملکه که واقعنم ملکه است
سبابانو
ب معنای ملکه واولین وتنهاپادشاه زن درتاریخ
سبابانو
پرنیاخانوم حسودیت میشه توهین نکن بی زحمت
علی
یکی از بهترین نام ها است برای دختران
به معنی روح و جان پدر ، اسم زیبایی است.
لیلا
سبا به معنی معشوقه وکبوتر
آبی
سبا به معنی کبوتر
SETAIESH
سبا به معنی یکی از شهر های عربستان
سبا
بهترین اسم دختر به معنی کبوتر سپیده عشق ،ملکه و از همه بهتر جان‌و روح پدر
سبا
سبا به عبری یعنی انسان عاشق
سبا
من واقعا اسمم رو دوست دارم چون متفاوت با اسم صبا نوشته میشه و بنظرم اسمی هست که در هیچ دوره ای از تاریخ دمده نمیشه بلکه بخاطر معانی زیبا و متفاوتش خیلی هم چشمگیر هست
جا داره که همینجا از پدر و مادرم برای انتخاب این اسم تشکر و قدر دانی کنم چرا که اسم هر انسان تا ابد باهاش میمونه و معنیش جزئی از شخصیتش میشه
سبا
سبا واقعا نام زیبایی است و معنی بسیار زیبایی دارد...سبا به معنی انسان است. اسم زیبا و متفاوتی است و من اسمم و خیلی دوست دارم. ی اسم ساده و ظاهری شکیل داره
سبا
سبا معنی خیلی قشنگی دارد که برای آن کلمات کم است کبوترعشق
سبا
اسمی عربی که اصلا ریشه ی عربی نداره،لطفا با اسم صبا که ریشه ی فارسی داره اشتباه نگیرید
سبا☆_☆
سرزمین ملکه کبوتر ها (بلقیس)
کبوتر سپید عشق
انسان
دختری ک تمام روح و جان پدرش است
سبا
کبوتر سفید عشق🥰اولین ملکه زن،روح و جان پدر،انسان،یه اسم خیلی با کلاس که هیچوقت قدیمی نمیشه.واقعا باید ممنون پدر و مادرامون باشیم که این اسم رو انتخاب کردن همه ی سباهااا😍👻
سبا
به معنی ملکه
دختری که جان و عشق پدر است
مرسی از مامان بابام من اسمم رو دوست دارم
کسایی که حسودی میکنن توهین نکننن
سبا
اسمی به معنی ملکه ی سبا و دختری که جان و روح پدر است
Saba
هرکسی ی نظری داره
اما به نظر من صبا از سبا قشنگ تر هستش.
مبیناbts
ملکه ای که عشق بی نهایت و بی پایان دارد
sawmiin
سبا اسم یکی از سوره هاست و به معنی شهری که بلقیس در آن حکومت میکرد و خب خیلی ارزشمنده زن ها که الان از نظر مرد ها خیلی ضعیف هستند و خب خیلی سخته که یک زن حاکم یه شهر یا یه کشور شه که این کار شجاعت میخواد عاشقتم sisi من ❤🌙💫
سبا
سبا اسمی به معنی
دختری که عشق بی نهایت و بی پایان دارد
ملکه و اولین و تنها ترین پادشاه زن در تاریخ
سبا به معنی انسان هم هست
سپیده ی عشق
دختری که جان وروح پدرش هست
و خیلی خیلی متفاوت تر از اسم صباست که فقط به معنی باد صبا است
خواهشا با اسم صبا هیچوقت اشتباه نگیرین
من اسمم رو خیلی دوست دارم چون که اسمی که هر آدمی نمیدونه و خیلی خاص و اینکه اسم هر کسی تا آخر عمر باهاشه و معنی اسمش جزئی از شخصیت اون محسوب میشه.
سبا
سبا یعنی سرزمینی در عربستان که ملکه آن بلقیس بوده اسم خودنو خیلی دوست دارم
سبا
اسمی عربی که در دیکشنری این اسم بی چاره رو فارسی می دونن ،بابا اون صباست که فارسیه نه سبا .خیلی خوشحال می شم که اسم سبا رو با صبا اشتباه نگیرین.هر اسمی رو با ریشه خودش بگید که اسم سبا اسمی عربیست که خیلی دوسش دارم.
سبا شبان
به نظر من سبا یعنی زن سلیمان و ملکه شهر سبا چون اسم من سبا هست افتخار میکنم زیرا هم در قرآن آمده و نام شهر است و احترام زیادی دارد البته اسم کامل من فاطمه سبا شبان هست اینم نظر من در مورد اسم سبا
رومینا
سبا : سوره 34 قرآن کریم، شهری در یمن که بلقیس ملکه آنجا بوده، در عبری به معنی انسان
رومینا
سَبا
(یا: سَبَأ) نام قبیله و شهر بلقیس در سرزمین یمن. در قرآن کریم در سوره های نَمْل و سبا از این شهر نام برده شده است. مردم این شهر دارای تمدن کهن بوده و در آبیاری و سدسازی مهارت داشته اند و سدّ مأرب، که مورخان بنای آن را به لقمان بن عاد، و تعمیر آن را به بلقیس نسبت داده اند، از آثار این شهر است. در این شهر بوستان های چندطبقه قرار داشته و بلقیس ملکۀ آن جا بوده است. در قرآن کریم به روی گرداندن مردم این شهر از آیات حق و در نتیجه فرستادن سیلی بنیان کن از سوی خداوند اشاره شده است، سیلی که سدّ مأرب را درهم شکست و قوم سبا را به اطراف پراکند.
سبا
من به عنوان یکی از سبا های این دنیا ،به اسمم عشق می‌ورزم.

سبا دست آموز
صبا
صبا چند معنی داره که یکیش در عرفان که چیزی که باعث بر خیر باشد صبا میگویند .قابل توجه خانمی که میگن معنی صبا فقط باد صباست
سبا
به معنی جایگاه معشوق است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بانکملی   • بانک ملی انتقال وجه   • خدمات اینترنتی بانک ملی   • پرداخت اقساط بانک ملی   • بام بانک ملی   • سامانه بام بانک ملی   • همراه بانک ملی   • تلفن بانک ملی   • معنی سبا   • مفهوم سبا   • تعریف سبا   • معرفی سبا   • سبا چیست   • سبا یعنی چی   • سبا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سبا
کلمه : سبا
اشتباه تایپی : sfh
عکس سبا : در گوگل

آیا معنی سبا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )