انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 985 100 1

سبزک

معنی اسم سبزک

اسم: سبزک
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: مصغر سبز، پرنده ای سبز رنگ که مانند هدهد بر سرش تاجی دارد، معشوق، شیشه شراب

معنی سبزک در لغت نامه دهخدا

سبزک. [ س َ زَ ] (اِ مصغر، اِ مرکب ) مصغر سبز. (برهان ) (آنندراج ) (شرفنامه ). رجوع به سبز شود. || جانوری است پرنده که آن را غلبه و کاسکینه و کلاه زه گویند. (شرفنامه ). مرغ عقعق که زاغ دشتی گویند. (آنندراج ) (رشیدی ). جانور کاسکینه. (الفاظ الادویه ). نام مرغی است سبز رنگ بسرخی آمیخته و تاجی هم دارد مانند هدهد و آن را بعربی شقراق خوانند و بعضی گویند سبزک پرنده ای است که او را علکه میگویند. (برهان ). || نامی از نامهای کنیزکان. (مؤلف ) :
بمستحقان ندهی هر آنچه داری و باز
دهی بمعجر و دستار سبزک و سیماک.
عنصری.
|| صراحی شراب. (برهان ) (آنندراج ) :
زَاندیشه وخیال فروروب سینه را
سبزک منه ز دست و نظر کن بسبزه زار .
مولوی (از رشیدی ).
|| بنگ. (آنندراج ). || کنایه از معشوق است :
سبزی و سبزکی و سبزه و کشت
چون بیابی ببر کش و بنشین
این بخور آن ببوس و عیش بکن
وز لب آب سبزه گل می چین.
شهیدی (از آنندراج ).

سبزک. [ س َ زَ ] (اِخ ) (ایشک چوپان ) دهی است جزء دهستان خرقان بخش آوج شهرستان قزوین واقع در 30000 گزی خاوری آوج. هوای آن معتدل و دارای 417 تن سکنه است.آب آنجا از قنات تأمین میشود. محصول آن غلات ، باغات انگور. شغل اهالی زراعت و صنایع دستی آنان قالی و جاجیم بافی است. راه آن مالرو است ، از طریق رودخانه ماشین میتوان برد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

معنی سبزک به فارسی

سبزک
پرندهای حرام گوشت کوچکترازکلاغ، دارای پرهای سبز، وسرخ، کلاغ سبز، سبزقباوسبزه قبا، کاسکینه
( اسم ) ۱ - سبز کوچک . ۲ - سبزه . ۳ - گیاه با طراوت و سر سبز . ۴ - سبزی خوردنی . ۵ - صراحی شراب . ۶ - سبز قبا سبز گرا عکه کلاغ سبز .
دهی است جزئ دهستان خرقان بخش آوج شهرستان قزوین

معنی سبزک در فرهنگ معین

سبزک
(سَ زَ) (اِ.) ۱ - سبزه . ۲ - صراحی که از شیشة سبز ساخته باشند. ۳ - بنگ ، حشیش . سبزه (سَ زَ یا زِ) (اِمر.) ۱ - چمن . ۲ - نوعی کشمش سبز. ۳ - گندم گون ، کسی که رنگ پوستش اندکی تیره باشد. ۴ - گندم یا عدس که ایرانیان جهت پیشواز عید نوروز آن را رویانده و سبز

معنی سبزک در فرهنگ فارسی عمید

سبزک
۱. سبزه، گیاه سبز.
۲. صراحی که از شیشۀ سبز ساخته شده باشد.
۳. بنگ: گفتا نشانه هست ولیکن تو خیره ای / کآن کس که بنگ خورد، دهد مغز او دوار ـ ز اندیشه و خیال فروروب سینه را / سبزک بنه ز دست و نظر کن به سبزه زار (مولوی۲: ۱۲۲۱).
۴. (زیست شناسی) پرنده ای حرام گوشت کوچک تر از کلاغ، دارای پرهای سبز و سرخ، کلاغ سبز، سبز قبا، سبزه قبا، سبزگرا، کاسانه، کاسکینه.

سبزک در دانشنامه ویکی پدیا

سبزک
مختصات: ۳۵°۳۶′۵۹″شمالی ۴۹°۳۰′۳۸″شرقی / ۳۵٫۶۱۶۳۶°شمالی ۴۹٫۵۱۰۴۵°شرقی / 35.61636; 49.51045
سبزک، روستایی از توابع بخش آبگرم شهرستان آوج در استان قزوین ایران است.
این روستا در دهستان خرقان شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۳۹ نفر (۶۲خانوار) بوده است.
سبزک تیره کلاه (نام علمی: Hylophilus hypoxanthus) نام یک گونه از سرده جنگل دوست ها است.
سبزک چشم خاکستری (نام علمی: Hylophilus amaurocephalus) نام یک گونه از سرده جنگل دوست ها است.
سبزک خاردشت (نام علمی: Hylophilus flavipes) نام یک گونه از سرده جنگل دوست ها است.
سبزک زیتونی (نام علمی: Hylophilus olivaceus) نام یک گونه از سرده جنگل دوست ها است.
سبزک سرخاکستری (نام علمی: Hylophilus pectoralis) نام یک گونه از سرده جنگل دوست ها است.
سبزک سرقهوه ای (نام علمی: Hylophilus brunneiceps) نام یک گونه از سرده جنگل دوست ها است.
سبزک سینه خاکستری (نام علمی: Hylophilus semicinereus) نام یک گونه از سرده جنگل دوست ها است.
سبزک سینه لیمویی (نام علمی: Hylophilus thoracicus) نام یک گونه از سرده جنگل دوست ها است. این پرنده در کشورهای بولیوی، برزیل، کلمبیا ،اکوادور، گویان فرانسه، گویان، پرو، سورینام و ونزوئلا یافت می شود.
زیستگاه طبیعی این پرنده جنگل های مناطق نیمه گرمسیری یا گرمسیری کم ارتفاع و مرطوب، باتلاق های نیمه گرمسیری یا گرمسیری و جنگل های پیشین به شدت تخریب شده است.
سبزک کاکل برنزه (نام علمی: Hylophilus ochraceiceps) نام یک گونه از سرده جنگل دوست ها است.
سبزک کاکل حنایی (نام علمی: Hylophilus poicilotis) نام یک گونه از سرده جنگل دوست ها است.
بند سبزک یا دره سبزک نام منطقه ای سخت گذر اما زیبا و دیدنی است که مرز بین ولایت هرات و ولایت بادغیس را مشخص می کند. بند سبزک در گفتار عامیانه مردم افغانستان به بند سوزک مشهور است.
بند سبزک یکی از مکان های زیبا و سحرآمیز درا فغانستان است که هر بیننده ای را مجذوب زیبایی خود می کند. سبزک شبیه به یک کاسه بزرگ است، وقتی از نقطه ای به درون آن دیده شود، طوری به نظر می رسد که در بین آن چند کاسه کوچکتر را داخل هم دیگر قرار گرفته باشد. به همین صورت در ه های داخل هم مانند کا سه های کوچکتر بین در بین، این بند را درست کرده است وهر دره مملو از درخت های خودرویی است که مثل سربازان یک لشکر در کنار هم ایستاده اند . .
در یک سمت دره هایی دیده می شود، به هم پیچیده و در سمت دیگر، کوه ها یی دیده می شوند در هم تنیده، که پشت به پشت وپهلو به پهلو هم قرار گرفته اند.
آنچه در منابع جغرافیایی آمده است، نیمی از بند سبزک از مربوطات ولایت هرات و نیم دیگر آن مربوط ولایت بادغیس است. در سال های گذشته راه باریکی برای عبور وسایط از بند سبزک وجود داشت، در زمان حاکمیت مجاهدین در افغانستان، این راه حدوداً گسترده تر شد، طالبان آن بیشتر گسترش دادند و با رویکار آمدن حکومت حامد کرزی این راه بزرگتر شده است. صدهاتن از مسافرین هرات - بادغیس تا کنون در پی واژگون شدن وسایطشان در درون دره سبزک کشته شدند. دره سبزک در گذشته یکی از خطرناک ترین مناطق برای عبور وسایط نقیله تلقی می شد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سبزک

سبزک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی سبزکنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سبزک   • مفهوم سبزک   • تعریف سبزک   • معرفی سبزک   • سبزک چیست   • سبزک یعنی چی   • سبزک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سبزک
کلمه : سبزک
اشتباه تایپی : sfc;
عکس سبزک : در گوگل


آیا معنی سبزک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )