برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1317 100 1

سبع طوال

معنی سبع طوال در لغت نامه دهخدا

سبع طوال. [ س َ ع ِ طِ ] (اِخ ) مراد از سبعه ٔ معلقات است. (غیاث ) (آنندراج ) :
گویمت گر کنی ز من توسؤال
این نکوتر بسی ز سبع طوال .
|| هفت سوره ٔ درازتر اول قرآن. (مهذب الاسماء). هفت سوره ٔ طویل قرآن : بقره ، آل عمران ، نساء، مائده ، اعراف ، یونس ، هفتمین انفال و یا برائت است ، و یا هر دو زیرا که هر دو معاً بدین قول یک سوره است. (یادداشت بخط مؤلف ).

معنی سبع طوال به فارسی

سبع طوال
مراد از سبعه معلقات است

سبع طوال در دانشنامه اسلامی

سبع طوال
طِوال یا سبع طوال به هفت سوره بلند از ابتدای قرآن گفته می شود که بنابر روایتی، نام گذاری آن به پیامبر(ص) منسوب است. این هفت سوره که همگی به جز انعام و اعراف مدنی هستند، عبارتند از: بقره، آل عمران، نساء، مائده، انعام، اعراف و توبه. برخی به جای توبه، سوره یونس و برخی دیگر دو سوره انفال و توبه را با هم یکی از هفت سوره طوال محاسبه کرده اند.
رسول اکرم(ص) فرمود:أُعْطِیتُ السُّوَرَ الطِّوَالَ مَکَانَ التَّوْرَاةِ، وَ السُّنَنَ مَکَانَ الإنْجِیلِ، وَالْمَثَانِیَ مَکَانَ الزَّبُورِ؛ وَ فُضِّلْتُ بِالْمُفَصَّلِ: ثَمَانٍ وَ سِتِّینَ سُورَةً؛ وَ هُوَ مُهَیْمِنٌ عَلَی سَآئِرِ الْکُتُبِ. (ترجمه: «به من سوره های طوال بجای کتاب تورات داده شده است ، و سوره های سُنَن بجای انجیل، و مَثانی بجای زبور؛ و من تفضیل داده شدم بر آن ها به سوره های مفصلات که شصت و هشت سوره است . و قرآن سیطره و هیمنه دارد بر سائر کتب انبیاء گذشته .)
طِوال، به معنی طولانی و بلند است. به نظر می رسد علت نام گذاری این سوره های هفت گانه به سوره های طوال نیز طولانی بودن حجم این سوره ها نسبت به دیگر سوره های قرآن باشد.
هفت سوره طولانی قرآن را سُوَر سبع طِوال گویند.
دانشمندان علوم قرآنی بر اساس حدیثی از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم که فرموده است:«به جای تورات ، سبع طوال، و در عوض زبور ، مئین و به جای انجیل مثانی به من عطا شده است و با مفصّل امتیاز و برتری یافتم» سوره های قرآن را به چهار دسته بزرگ تقسیم کرده اند:سور سبع طوال؛ سور مئین ؛ سور مثانی ؛ سور مفصل .
اسامی هفت سوره طولانی
«سبع طِوال» یا «سبع طُوَل» مجموع هفت سوره طولانی بقره ، آل عمران ، نساء ، مائده ، انعام ، اعراف و توبه است. برخی به جای توبه، سوره یونس و برخی سوره کهف را برشمرده اند. گروهی گفته اند: اول آن ها بقره و آخر آن ها سوره توبه است. طبق این سخن با افزوده شدن سوره «انفال» شماره سوره ها به هشت می رسد. در توجیه سخن آن ها گفته شده:این گروه معتقدند سوره انفال و توبه یک سوره هستند، زیرا هر دو در مغازی (نبرد های) رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم ...

ارتباط محتوایی با سبع طوال

سبع طوال را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سبع طوال   • مفهوم سبع طوال   • تعریف سبع طوال   • معرفی سبع طوال   • سبع طوال چیست   • سبع طوال یعنی چی   • سبع طوال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سبع طوال
کلمه : سبع طوال
اشتباه تایپی : sfu x,hg
عکس سبع طوال : در گوگل

آیا معنی سبع طوال مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )