برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1159 100 1

سخط

/saxat/

مترادف سخط: بددهانی، سب، فحش، ناسزا، خشم، غضب، قهر، ناخشنودی، نارضایتی ، غضب کردن، خشم گرفتن

متضاد سخط: خشنودی، رضایت

معنی سخط در لغت نامه دهخدا

سخط. [ س َ خ َ ] (ع مص ) غضب گرفتن. (اقرب الموارد). راضی نشدن. ضد رضا : ابونعیم مدتی بس دراز است در این سخط بماند. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 418).
عیش ناخوش همی کنی به سخط
سود بیخود چرا کشی به ستم.
مسعودسعد.
یکی از سکرات ملک آن است که خاینان را... آراسته دارد و ناهمال را به وبال سخط مأخوذ. (کلیله و دمنه ). سخط... از علتی زاید. (کلیله و دمنه ).

سخط. [ س ُ / س ُ خ ُ ] (ع مص ) خشم گرفتن و ناخشنود شدن. ضد رضا. (منتهی الارب ) (آنندراج ).

معنی سخط به فارسی

سخط
خشم، غضب، ناخشنودی
۱ - ( مصدر ) غضب کردن . ۲ - کراهت داشتن . ۳ - ( اسم ) غصب قهر . ۴ - ناخشنودی کراهت .
خشم گرفتن و ناخشنود شدن ضد رضا

معنی سخط در فرهنگ معین

سخط
(سَ خَ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - خشم گرفتن . ۲ - کراهت داشتن .

معنی سخط در فرهنگ فارسی عمید

سخط
۱. خشم گرفتن بر کسی.
۲. ناخوش داشتن چیزی.
۱. خشم، غضب.
۲. ناخشنودی.

سخط در دانشنامه اسلامی

سخط
السَّخَط و السُّخْط: خشم شدیدی که مقتضی عقوبت و بد فرجامی است. در آیه «إِذا هُمْ یَسْخَطُونَ» این سخط از سوی خدای تعالی نزول و فرستادن عقوبت است.
اَسخَطَ: به غضب آوردن است مثل «اتَّبَعُوا ما أَسْخَطَ اللَّهَ وَ کَرِهُوا رِضْوانَهُ» ناگفته نماند سخط را صحاح و قاموس و اقرب غضب مطلق گفته اند ولی راغب در آن شدّترا قید کرده است.
در قرآن کریم چهار آیه پیرامون سخط الهی آمده است:
«أَفَمَنِ اتَّبَعَ رِضْوانَ اللَّهِ کَمَنْ باءَ بِسَخَطٍ مِنَ اللَّهِ وَ مَأْواهُ جَهَنَّمُ وَ بِئْسَ الْمَصیرُ »
« آیا کسی که رضای پروردگار را پیروی می کند، همانند کسی است که به سوی خشم پروردگار بازگشته و جایگاهش جهنم است که بدجایگاهی است؟!»
«تَری کَثیراً مِنْهُمْ یَتَوَلَّوْنَ الَّذینَ کَفَرُوا لَبِئْسَ ما قَدَّمَتْ لَهُمْ أَنْفُسُهُمْ أَنْ سَخِطَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ وَ فِی الْعَذابِ هُمْ خالِدُونَ »
« می بینی بسیاری از آنها را که با کافران پیوند دوستی دارند، چه بد اعمالی از پیش برای معاد خود فرستادند؛ اعمالی که خشم الهی را در پی دارد و برای همیشه در عذاب خواهند بود.»
سخط
معنی سَخِطَ: خشم گرفت
معنی سَخَطٍ: خشم (مخالف رضايت)
ریشه کلمه:
سخط (۴ بار)

غضب شدید که مقتضی عقوبت است چنانکه راغب گفته. و آن بر وزن فَرَسْ و قُفْل هر دو آمده است و نیز بر وزن فرس مصدر آمده است . اگر از غنیمت به آنهاندهند به شدّت خشمگین شوند. . . اسخط: به غضب آوردن است مثل . در کافی کتاب توحید باب اراده، حدیث 6 از هشام بن حکم روایت کرده که زندیقی از امام صادق علیه السلام پرسید: آیا برای خدا رضا و سخط هست؟ فرمود: آری و لیکن نه مثل مخلوق زیرا که رضا در مخلوق حالتی است به او دست می‏دهد و او را از حالی به حالی وارد می‏کند و مخلوق مرکّب و تو خالی است اشیاء را در او مدخلی است ولی اشیاء را در خالق الذات و واحدی المعنی است پس رضای او همان ثواب او و سخط او و عذاب اوست بی آنکه چیزی به وجود او عارض شده و او را تهییج و از حالی به حالی وارد کند که این صفات مخلوق عاجز و محتاج است. عبارت روایت چنین است «قالَ لَهُ: فَلَهذ رِض ...

سخط در جدول کلمات

سخط را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کلمات عربی به فارسی   • دانلود دیکشنری عربی به فارسی   • معنی کلمه انگلیسی به فارسی   • ترجمه متن عربی به فارسی   • معنی سخط   • مفهوم سخط   • تعریف سخط   • معرفی سخط   • سخط چیست   • سخط یعنی چی   • سخط یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سخط
کلمه : سخط
اشتباه تایپی : sox
آوا : saxat
نقش : اسم
عکس سخط : در گوگل

آیا معنی سخط مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )