انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 901 100 1

سده ۱۸ (میلادی) در دانشنامه ویکی پدیا

سده ۱۸ (میلادی)
سدهٔ ۱۸ میلادی به فاصلهٔ بین سال های ۱۷۰۱ تا ۱۸۰۰ در گاهشماری گریگوری گفته می شود. این دوره برابر با سال های بین ۱۰۷۹ تا ۱۱۷۸ در گاهشماری هجری خورشیدی است.
گاهی اوقات مورخین اروپایی، اصطلاح سدهٔ هجدهم میلادی را برای اشاره به دوره های دیگری استفاده می کنند. برای مثال سده ۱۸ کوتاه به سال های بین ۱۷۸۹-۱۷۱۵ (۱۱۶۷-۱۰۹۳) یعنی از مرگ لویی چهاردهم فرانسه تا آغاز انقلاب فرانسه گفته می شود تا بتوان به دو رویدادی که با هم ارتباط تنگاتنگی دارند اشاره کرد.
از سوی دیگر مورخینی هستند که از اصطلاح سده ۱۸ طولانی برای اشاره به دورانی که از انقلاب باشکوه انگلستان در سال ۱۶۸۸ (۱۰۶۷) شروع و تا جنگ واترلو در سال ۱۸۱۵ (۱۱۹۴) یا حتی کمی بعد از آن طول می کشد استفاده می کنند.
در طول سده ۱۸ میلادی روشنگری در انقلاب های فرانسه، هائیتی و آمریکا به حد اعلای خود رسید. فلسفه و علم با سرعت زیادی پیشرفت کردند.
فیلسوفان، زمانی را تصور می کردند که دیگر بنیادگرایی مسیحی وجود نداشته باشد. این رؤیا با وقوع انقلاب فرانسه به واقعیت تبدیل شد اما چیزی نگذشت که دورۀ وحشت به رهبری ماکسیمیلیان روبسپیر فرا رسید و این آرزو را به چالش کشید. سلاطین اروپایی در آغاز با آغوشی باز به استقبال عصر روشنگری رفتند اما پس از آن که شعله های انقلاب فرانسه در گرفت از ترس این که قدرتشان را از دست ندهند به ائتلاف های گستردۀ ضدانقلابی پیوستند.
امپراتوری عثمانی با شیبی آرام به سمت زوال حرکت می کرد زیرا نتوانسته بود با پیشرفت های اروپایی ها در فناوری همگام شود. عصر لاله نماد دورۀ صلح و رویکرد به اروپا پس از پیروزی در مقابل روسیه جوان در سال ۱۷۱۱ (۱۰۹۰) بود. در طول این سده تلاش های زیادی برای اصلاحات انجام گرفت که موفقیت های محدودی داشتند.
سده ۱۸، پایانی بر کار کشور همسود لهستان - لیتوانی بود. این پادشاهی که زمانی قدرتمند و گسترده بود و می توانست مسکو را شکست بدهد و لشکریان عثمانی را مغلوب سازد، تحت حملات متعدد در هم شکست. نظام حکومتی نیمه دموکراتیک این کشور آن قدر مؤثر نبود که بتواند از پس قدرت رژیم های سلطنتی همسایه نظیر پروس، روسیه و اتریش برآید. این کشورها سرزمین های این اتحادیه را بین خود تقسیم کردند و دورنمای سیاسی اروپای مرکزی را برای صد سال آینده دستخوش تغییر قرار دادند.
امپراتوری بریتانیا با شکست فرانسه در آمریکا در دهه ۱۷۶۰ (۱۱۴۸-۱۱۳۹) و تسلط بر بخش های زیادی از هندوستان تبدیل به ابرقدرتی جهانی شد. با این حال بریتانیایی ها بخش اعظم مستعمرات خود در شمال آمریکا را در پی انقلاب آمریکا که فعالانه توسط فرانسوی ها حمایت می شد از دست دادند. با ثبت اختراع موتور بخار در بریتانیا در دهه ۱۷۵۰ (۱۱۳۸-۱۱۲۹) انقلاب صنعتی در این کشور آغاز شد. هر چند این انقلاب شروع آرامی داشت اما بعدها تأثیر عظیمی بر جوامع انسانی و محیط زیست گذاشت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سده ۱۸ (میلادی)

سده ۱۸ (میلادی) را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی سده ۱۸ (میلادی)نام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سده ۱۸ (میلادی)   • مفهوم سده ۱۸ (میلادی)   • تعریف سده ۱۸ (میلادی)   • معرفی سده ۱۸ (میلادی)   • سده ۱۸ (میلادی) چیست   • سده ۱۸ (میلادی) یعنی چی   • سده ۱۸ (میلادی) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سده ۱۸ میلادی
کلمه : سده ۱۸ (میلادی)
اشتباه تایپی : sni ۱۸ (ldghnd)
عکس سده ۱۸ (میلادی) : در گوگل


آیا معنی سده ۱۸ (میلادی) مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )