انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1033 100 1

سد لتیان

معنی سد لتیان در لغت نامه دهخدا

سد لتیان. [ س َدْ دِ ل َت ْ ] (اِخ ) رجوع به سد شود.

سد لتیان در دانشنامه ویکی پدیا

سد لتیان
مختصات: ۳۵°۴۷′شمالی ۵۱°۴۱′شرقی / ۳۵٫۷۹°شمالی ۵۱٫۶۸°شرقی / 35.79; 51.68
ارتفاع یاد شده از نرم افزار google earth می باشد.
سد لَتیان (نام پیشین: فرحناز) سدی است بر روی رودخانه جاجرود که در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی تهران و در جنوب شهر لواسان قرار گرفته است. این سد بتنی یکی از منابع اصلی تأمین آب تهران می باشد و ۳۰ درصد از آب شرب شهر تهران را تأمین می نماید.
این سد قبل از انقلاب اسلامی ایران سد فرحناز نامگذاری شده بود؛ که پس از پیروزی انقلاب سد لتیان نام گرفت. لتیان نام یکی از روستاهای زیر آب رفته دهستان لواسان کوچک بود که نزدیک ترین آن ها به دیواره سد لتیان محسوب می شد. ساکنان لتیان پس از فروش اراضی خود به دولت در محله های شهر لواسان ساکن شدند.
این سد در جنوب شهر لواسان واقع گردیده است؛ در محلی که رودخانه برگ جهان به جاجرود می ریزد. دو پارک جنگلی به نام های لتیان و تلو دریاچه این سد را احاطه کرده اند. این سد در دره ای در میان کوه جاجرود و کوه بندک ساخته شده و در شمال آن کوه آلون قرار دارد. این سد بر روی رودخانه «جاجرود» با سطح حوزه آبریزی به مساحت ۶۹۸۰۰ کیلومتر مربع و با متوسط جریان آب سالانه به میزان ۳۵۰ میلیون مترمکعب در فاصله ۵ کیلومتری شهر جاجرود قرار دارد. این سد بتنی به منظور تأمین آب آشامیدنی تهران ساخته شده و علاوه بر تأمین آب آشامیدنی شهر تهران، برای آبیاری حدود ۳۰ هزار هکتار زمین کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
عکس سد لتیان
تأسیسات سدلتیان یکی از مناطق مسکونی دهستان لواسان بزرگ بخش لواسانات در شهرستان شمیرانات استان تهران ایران است که برای سکونت کارکنان و پرسنل سد لتیان احداث گردیده است.
جمعیت این منطقه مسکونی بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۳۴۱ نفر در ۸۳ خانوار بوده است که قطعاً تا کنون افزایش یافته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سد لتیان در دانشنامه آزاد پارسی

سدّ لَتیان
سدّ لَتیان
سدّی در استان تهران، شهرستان شمیرانات. این سد بتونی در ۱۷ کیلومتری شرق تجریش و بر روی رودخانۀ جاجرود بسته شده است. ارتفاع دیوارۀ آن از پی ۱۰۷ متر، طول تاج آن ۴۵۰ متر، و گنجایش مخزن آن ۹۵میلیون متر مکعب است.

ارتباط محتوایی با سد لتیان

سد لتیان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سد لتیان   • مفهوم سد لتیان   • تعریف سد لتیان   • معرفی سد لتیان   • سد لتیان چیست   • سد لتیان یعنی چی   • سد لتیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سد لتیان
کلمه : سد لتیان
اشتباه تایپی : sn gjdhk
عکس سد لتیان : در گوگل


آیا معنی سد لتیان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )