انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1088 100 1

سربازی

/sarbAzi/

معنی سربازی در لغت نامه دهخدا

سربازی. [ س َ ] (حامص مرکب ) باختن سر. جانفشانی کردن.تا پای جان در رزم ایستادن. جان باختن :
در این منزل ز سربازی پناهی ساز خاقانی
که ره پر لشکر جادوست نتوان بی عصا رفتن.
خاقانی.
لشکر دیلم در آن حادثه پای بفشردند و سربازیها کردند. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 46).
کار من سربازی وبی خویشی است
کار شاهنشاه من سربخشی است.
مولوی (مثنوی دفتر چهارم بیت 2964).
ز سربازی در این گلشن چنان خوشوقت میگردم
که میریزم چو گل در دامن گلچین زر خود را.
صائب (از آنندراج ).

معنی سربازی به فارسی

سربازی
عمل و شغل سرباز ۱ - آمادگی برای فدا کردن سر و جان خویش در راه وصول به هدف . ۲ - سپاهگیری نظام . ۳ - دلاوری شجاعت
فداکاری کردن یا خدمت نظام وظیفه کردن

معنی سربازی در فرهنگ فارسی عمید

سربازی
۱. سپاهیگری.
۲. مربوط به سرباز: لباس سربازی.
۳. دلاوری، شجاعت.
۴. فداکاری، جانبازی.

سربازی در دانشنامه ویکی پدیا

سربازی
سربازی در واژه به معنای باختن سر، جان فشانی کردن، تا پای جان در رزم ایستادن و جان باختن است. اما در اصطلاح امروزی خدمت دائمی یا موقت در نیروهای مسلح کشورها، سربازی نامیده می شود.
افغانستان
آلبانی
آنتیگوا و باربودا
آرژانتین
استرالیا
باهاما
بحرین
بنگلادش
باربادوس
بلژیک
بلیز
پادشاهی بوتان
بوسنی و هرزگوین
بوتسوانا
برونئی
بلغارستان
بورکینافاسو
بوروندی
کامرون
کانادا
شیلی
چین (de facto)
کومور
جمهوری کنگو
کرواسی
جمهوری چک
جمهوری دموکراتیک کنگو
جیبوتی
جمهوری دومینیکن
اکوادور
اتیوپی
فیجی
گابن
برخی از کشورها مردانی را که به سن خاصی (مثلاً ۱۸ سال) می رسند به خدمت وظیفه سربازی اعزام می کنند، در برخی دیگر از کشورها (مانند کوبا) این اجبار برای زنان نیز وجود دارد. با این حال برخی از افرادی که از نظر سنی مشمول این خدمت می شوند به دلایل گوناگون (همچون نارسایی های فیزیکی یا روانی یا اعتقادات مذهبی) از خدمت معاف می شوند.
در برخی از کشورها خدمت سربازی اجباری نیست و جوانان می توانند به صورت داوطلبانه به استخدام ارتش حرفه ای کشورشان در آیند. فراخوان خدمت وظیفه عمومی در شرایط عادی غالباً در این کشورها وجود ندارد ولی حاکمان این کشورها احتمال این فراخوان در شرایط اضطراری را به هیچ وجه رد نمی کنند.
بعضی ملل نیروهای مسلح خود را (به عنوان مثال اکثر ناتو و کشورهای عضو اتحادیه اروپا) به عنوان پرسنل خریده اند. در عوض، آن ها با ارتقاء شغل های نظامی تلاش به جذب و انتخاب کارکنان می کنند.
عکس سربازی
سربازی در ایران به خدمت سربازی عمومی گفته می شود که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمام مردان بالای ۱۸ سال ایرانی، به جز مواردی که استثنا شده اند، باید به خدمت سربازی بروند. در ایران برای اولین بار لایحهٔ خدمت اجباری نظام وظیفه در سال ۱۳۰۳ توسط رضا شاه به مجلس شورای ملی چهارم تقدیم شد و به رغم مخالفت ملاکان بزرگ و روحانیون، قانون نظام اجباری که مشتمل بر سی و شش ماده بود در جلسه ۱۷۸ مجلس شورای ملی دوره ۵ مورخ شنبه شانزدهم خرداد ۱۳۰۴ به تصویب رسید.
افراد متناسب با توان و تحصیلات خود استعداد یابی شده و در چرخه ایجاد بنگاه های اقتصادی بکارگیری می شوند و علاوه بر گذراندن خدمت، حقوق مکفی (معادل ۸۰٪ از حقوق یک فرد عادی) از محل درآمدهای بنگاه (نه از محل بودجه سازمان بکارگیرنده) دریافت خواهد نمود.
در ایران بسیاری (به ویژه پسران) بر این باورند که خدمت سربازی هدر دادن ۲ سال از بهترین سال های عمرشان است درحالیکه برخی (از جمله مقامات نظامی) آن را حرکتی جهادی و جهاد در راه خدا می دانند. بسیاری نیز گذراندن خدمت سربازی به مدت ۲ سال را بخشی از ادای دین هر فرد مذکر به کشور و نظام جمهوری اسلامی می دانند.
گذراندن دوره سربازی برای تمامی مشمولین اجباری است و مشمولین قبل از پایان این دوره از انجام هرگونه خدمات دولتی و استفاده از برخی خدمات شهروندی بازداشته می شوند، مگر با ارائه مدرک معافیت موقت. در مهر ماه ۱۳۹۶، شرط ارائه مدرک سربازی برای اخذ گواهینامه برداشته شد.
—ماده ۱ قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب ۱۳۶۳،
حبیب الله بزرگ زاده معروف به حبیب الله سربازی نویسنده فعال حقوق بشر بلوچ است.
او در سال ۱۳۸۷ به خاطر فعالیت های مدنی در ایرانشهر بازداشت و به ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شد. وی پس از آزادی و به دنبال آن خروج از کشور سازمان حقوقی کمپین فعالین بلوچ را پایه گذاری نمود. کمپین فعالین بلوچ به عنوان یک سازمان حقوقی در اروپا ثبت و به عنوان منبعی برای دریافت گزارشهای حقوقی مردم بلوچ در ایران شناخته می شود.
حبیب الله سربازی همچنین همزمان با اعتراضات دیماه ۹۶ در ایران ، سهاب (مخفف سازمان هماهنگ کننده اعتراضات بلوچستان) را پایه گذاری کرد. این سازمان در مدت زمان کوتاهی در بلوچستان شناخته شده و هوادارانی به دست آورد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سربازی

سربازی در جدول کلمات

سربازی که در خدمت افسر باشد
اردناس
به خدمت سربازی می گفتند
نظام

معنی سربازی به انگلیسی

military service (اسم)
سربازی
soldiering (اسم)
سربازی ، زندگی سربازی
soldiery (اسم)
سربازی ، یک دسته سرباز
soldiership (اسم)
سربازی

معنی کلمه سربازی به عربی

سربازی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کسر خدمت سربازی   • خاطرات سربازی   • دفترچه سربازی   • خدمت سربازی چند ماه است   • مدت خدمت سربازی   • خرید سربازی   • آخرین اخبار خرید خدمت سربازی   • مدت خدمت سربازی در سال 95   • معنی سربازی   • مفهوم سربازی   • تعریف سربازی   • معرفی سربازی   • سربازی چیست   • سربازی یعنی چی   • سربازی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سربازی
کلمه : سربازی
اشتباه تایپی : svfhcd
آوا : sarbAzi
نقش : اسم
عکس سربازی : در گوگل


آیا معنی سربازی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )