برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1147 100 1

سرداب مقدس

سرداب مقدس در دانشنامه اسلامی

سرداب مقدس
سرداب مقدس یا سرداب غیبت زیرزمین خانه امام حسن عسکری(ع) که در شمال غربی حرم عسکریین در سامرا قرار دارد. گویند این مکان محل زندگی و عبادت امام هادی(ع) و امام عسکری(ع) در روزهای گرم تابستان بوده است. بنابر گزارش هایی، امام مهدی (عج) نیز در زمان حیات پدر و پس از آن در این مکان دیده شده و علت نام گذاری این مکان به سرداب غیبت همین است.
برخی از نویسندگان اهل سنت ادعا می کنند که شیعه معتقد است مهدی موعود بعد از تولّد در سرداب مخفی شد و غیبت خود را از آنجا شروع کرد و در دوران غیبت در همانحا زندگی می کند و ظهورش از همان سرداب خواهد بود؛ ولی چنین باوری در منابع شیعه وجود ندارد.
واژه سرداب و سردابه به قسمتی از خانه گفته می شود که در گذشته، به ویژه در مناطق گرمسیر، آن را در زیرزمین می ساختند تا در ایام گرم تابستان در آن استراحت کنند و آب و غذاهای فاسدشدنی در آن خنک بماند.
تشرّف در سرداب مقدّس، نوشته علی اکبر مهدی پور می باشد.
اثر، در پی پاسخ دادن پیرامون این پرسش است که آیا بر اساس روایات وارد شده، از معصومین(ع) تشرّف به محضر مقدّس امام زمان(ع) در عصر غیبت کبرا امکان پذیر می باشد یا خیر؟.
این کتاب برای مرکز جهانی حضرت ولی عصر(عج) در پایان دهه مهدویت 1388 در تجلیل از شخصیت بی نظیر آیت الله سید محمدحسن میرجهانی به رشته تحریر در آمده است. این مرکز همه ساله در آخرین روزهای دهه مبارکه مهدویت از پیشتازان عرصه مهدویت تقدیر و یکی از استادان و علمای با فضیلت در این حوزه را معرّفی و از ایشان تجلیل به عمل می آورد. تاریخ پایان نگارش اثر، 23 رجب 1430ق رقم خورده است.
اثر از چهار بخش با عناوین طلیعه، تشرّفات بین نفی و اثبات، معجزات بی شمار حضرت بقیة الله(ع)و پرتوی از نورستان در دل کویر لوت تشکیل یافته است.
بخش طلیعه، گزارشی از فعالیّت های مرکز جهانی ولی عصر(عج) در سال های گذشته در رابطه با مقام خدمت گزاران با اخلاص عرصه مهدویت؛ همچون آیت الله میرزا محمدباقرفقیه ایمانی، آیت اللهحاج شیخ حیدر محقّق و آیت اللهحاج ملّا جواد صافی گلپایگانی می باشد و در ادامه به معرّفی آیت اللهمی ...

سرداب مقدس در دانشنامه ویکی پدیا

سرداب مقدس
سرداب مقدس یا سرداب غیبت زیرزمین خانگی در سامرای عراق که به نظر علمای شیعه، علی نقی، حسن عسکری و حجت بن حسن از امامان شیعه در آن به راز و نیاز مشغول بودند و از این رو برای شیعیان مقدس است.نبو
این سرداب، امروز در ضلع شمال غربی صحن های عسکریین و در پانزده متری بقعه و حرم قرار دارد.
در افواه عوام چاهی در آنجا به چاه غیبت مرسوم است و سرداب هم مکان غیبت یا حضور یا ظهور مهدی (امام دوازده شیعه) قلمداد می شود که علمای شیعه همه آنرا انکار کرده و بدون مدرک و خرافه می دانند.
محدث نوری، می گوید: «هرچه ما تفحص کردیم راجع به سرداب چیزی نیافتیم، جز جریان معتضد عباسی که در آن اشاره به سرداب دارد؛ و این قصه را نورالدین جامی در کتاب شواهد النبوة آورده؛ و البته این داستان در کتاب های خود اهل سنت آمده و ربطی به ما ندارد».
عکس سرداب مقدس


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سرداب مقدس

سرداب مقدس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سرداب مقدس   • مفهوم سرداب مقدس   • تعریف سرداب مقدس   • معرفی سرداب مقدس   • سرداب مقدس چیست   • سرداب مقدس یعنی چی   • سرداب مقدس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سرداب مقدس
کلمه : سرداب مقدس
اشتباه تایپی : svnhf lrns
عکس سرداب مقدس : در گوگل

آیا معنی سرداب مقدس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )