انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1090 100 1

سرداب

/sardAb/

مترادف سرداب: دخمه، زیرزمینی، سردابه، سمجح

معنی سرداب در لغت نامه دهخدا

سرداب. [ س َ ] (اِ مرکب ) خانه ای را گویند که در زیر زمین سازند. (برهان ).خانه که در زیر زمین سازند تا در گرما به آن پناه برند و آب در آنجا نگاه دارند تا سرد ماند. (غیاث ). خانه ای که در زیر زمین سازند برای گرما. معرب است. (منتهی الارب ). بنایی است در زیر زمین که در تابستان درآن آب می گذارند تا سرد شود. معرب است. «سرب » یعنی بارد و آب بمعنی ماء است. ج ، سَرادیب. (از اقرب الموارد). سردابه. (برهان ). خانه ٔ زیر زمین. (بحر الجواهر) (دهار) (جهانگیری ) : مهتران و بزرگان سردابها فرمودند قیلوله را. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 128). او را به مقبره ٔ بابلان بر کنار سردابی که از برای او ترتیب کرده بودند حاضرآوردند. (تاریخ قم ص 213). و رجوع به سردابه شود.

سرداب. [ س َ ] (اِخ ) از بلوک قونقری نیم فرسخ جنوبی خورجان است. (از فارسنامه ٔ ناصری ).

سرداب. [ س َ ] (اِخ ) دهی در نه فرسخ شمال شکفت است. (از فارسنامه ٔ ناصری ).

سرداب. [ س َ ] (اِخ ) از رستاق دره و طسوج ارونجرد. (تاریخ قم ص 116).

سرداب. [ س َ ] (اِخ ) دهی جزء دهستان دیزمار خاوری بخش ورزقان شهرستان اهر. دارای 110 تن سکنه است. آب آن از چشمه. محصول آن غلات و میوه و محصولات جنگل است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 4).

سرداب. [ س َ ] (اِخ ) دهی از دهستان یوسف آباد پائین ولایت باخرز بخش طیبات شهرستان مشهد. دارای 232 تن سکنه است. آب آن از قنات. محصول آن غلات ، پنبه و زیره است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

سرداب.[ س َ ] (اِخ ) دهی از دهستان قوشخانه ٔ بخش باجگیران شهرستان قوچان. دارای 246 تن سکنه است. آب آن از قنات. محصول آن غلات. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

سرداب. [ س َ ] (اِخ ) موضعی است به بلاد ازد. (منتهی الارب ) (معجم البلدان ).

معنی سرداب به فارسی

سرداب
۱ - اطاقی که در زمین سازند برای استفاده از خنکی آن و حفظ اغذیه و اشربه . ۲ - محلی در زیر زمین که تابوت مرده را در آن مینهادند .
موضعی است ببلاد ازد
[serdab] [باستان شناسی] اتاق یا اتاقکی در زیر زمین
نام محلی در کنار راه رشت و پهلوی میان شالیکو و لشرود در ۲۴۶۵٠٠ گزی تهران واقع شده .
[serdab] [باستان شناسی] اتاقکی در برخی مصطبه ها و اهرام دورۀ پادشاهی کهن مصر از زمان «جوسر» به بعد که در عمق و در انتهای چاهی می ساختند و در آن مجسمه ای از شخص متوفی و در کنار آن اتاقک دیگری برای هدایا و پیشکش های تدفینی نیز قرار داشت

معنی سرداب در فرهنگ معین

سرداب
(سَ) (اِمر.) اطاقی در زیر زمین خانه برای استفاده از خنکی آن در تابستان برای نگهداری غذا و چیزهای فاسد شدنی .

معنی سرداب در فرهنگ فارسی عمید

سرداب
۱. خانۀ زیرزمینی که تابستان در آنجا به سر ببرند.
۲. جایی که در زیرزمین برای دفن اموات یا گذاشتن تابوت مرده درست کنند.

سرداب در دانشنامه اسلامی

سرداب
عنوان سرداب به مناسبت در فقه کاربرد دارد.
سرداب فضای ساخته شده در زیر زمین به منظور مصون ماندن از گرما می باشد.

کاربرد سرداب در فقه
از آن در باب طهارت و احیاء موات سخن گفته‏اند.

← سرداب در باب طهارت
 ۱. ↑ مستند الشیعة ج۳، ص۲۶۷-۲۶۸.    
...
سرداب سامرا محل آغاز غیبت حضرت مهدی (علیه السّلام) است.
در گذشته، بیشتر خانه ها در مناطق گرمسیر عراق ، سرداب (زیرزمین) داشته است، تا ساکنان خانه، از شدت گرمای تابستان در امان باشند. خانۀ حضرت عسکری علیه السّلام در سامرا نیز دارای سرداب بود. این سرداب، محل زندگی و عبادت امام هادی، امام حسن عسکری و ] بود و بیشتر دیدارها با حضرت ولی عصر (علیه السّلام) در عهد پدر، در همین منزل و در همین سرداب انجام می گرفت؛ به همین سبب شیعیانی که پس از رحلت امام حسن عسکری علیه السّلام ، برای زیارت قبر آن امام و پدر بزرگوارش وارد سامرا می شدند، پس از زیارت قبر آن بزرگوار، در محل عبادت سه امام بزرگوار نماز می خواندند و آن جا را زیارت می کردند.
زیازتگاه شیعیان
بدون تردید زائران، فقط از آن جهت به این مکان مقدس احترام می گذارند که محل سکونت، زندگی، عبادت، نیایش و تلاوت قرآن انسان های کامل بوده است. با این بیان، آن جا مکان مقدس و خانۀ پر برکتی است که خداوند سبحانه و تعالی اجازه داده است چنین مکانی، جایگاه بلندی یابد و در آن جا نام خدا به بزرگی برده شود؛ به همین سبب مسلمانان پیرو مذهب خاندان وحی و رسالت، آن جا نماز می خوانند و بر پیامبر و خاندانش (علیهم السّلام) درود می فرستند؛ آن جا را زیارت می کنند و کسی بر این عقیده نیست که امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در آن سرداب سکونت دارد یا از آن جا ظهور خواهد کرد.
سرداب و سردابه به خانه ای گفته می شود که آن را در زمان های سابق ـ به ویژه در مناطق گرمسیر ـ در آن موقع که هنوز وسایلی چون کولر، پنکه، یخچال و... ساخته نشده بود، در زمین می ساختند تا در ایام بسیار گرم تابستان از طریق سکونت در آنجا از گزند گرما در امان باشند و به وسیله قرار دادن اغذیه و اشربة فاسدشدنی در این مکان، از فاسدشدن آن ها جلوگیری نمایند.
از بررسی کاربردهای گوناگون واژه سرداب در لغت و عرف عامه مردم به خوبی معلوم می شود که این کلمه در کتاب های لغت و اصطلاح رایج در زبان اغلب مردم در طول تاریخ به یک معنی بکار می رود. توضیح آن که سرداب و سردابه به خانه ای گفته می شود که آن را در زمان های سابق ـ به ویژه در مناطق گرمسیر ـ در آن موقع که هنوز وسایلی چون کولر، پنکه، یخچال و... ساخته نشده بود، در زمین می ساختند تا در ایام بسیار گرم تابستان از طریق سکونت در آنجا از گزند گرما در امان باشند و به وسیله قرار دادن اغذیه و اشربة فاسدشدنی در این مکان، از فاسدشدن آن ها جلوگیری نمایند.مرحوم دهخدا در این باره می نویسد: سرداب خانه ای را گویند که در زمین سازند، خانه ای که در زیرزمین سازند تا در گرما به آن پناه برند و آب در آنجا نگاه دارند تا سرد بماند...
سرداب غیبت
متوکل عباسی نسبت به شیعیان و دوستداران اهل بیت علیهم السلام بسیار سخت گیری می کرد. تاریخ نگاران نقل می کنند که هیچ کس مثل متوکل به گماردن جاسوس و جمع آوری اخبار مناطق گوناگون اهتمام نداشت. وقتی جاسوسان وی و فرماندار نظامی مدینه، عبدالله بن محمد هاشمی در مورد فعالیت های سیاسی امام هادی علیه السلام و نفوذ معنوی او در بین مردم و به ویژه شیعیان گزارش هایی به متوکل دادند او بسیار نگران شد؛ زیرا شرایط به گونه ای نبود که بتواند آن حضرت را به زور به زندان یا تبعید بفرستد یا جلوی فعالیت های او را بگیرد؛ از این رو به حیله و نیرنگ متوسل شد و به ظاهر نامه محبت آمیزی به امام هادی علیه السلام نوشت و او را به سامرا دعوت کرد.آن گاه بدون معطلی یحیی بن هرثمه را با سیصد سرباز مأمور کرد که امام هادی علیه السلام را به همراه خانواده به سامرا، مرکز خلافت عباسی، منتقل نماید تا در سامرا از هر جهت بتواند آن حضرت را زیر نظر داشته باشد. به این ترتیب حضرت هادی علیه السلام در سال ۲۳۶ ق. به سامرا برده شد و بیش از بیست سال در بدترین شرایط، تحت نظر دژخیمان عباسی در شهر سامرا زندگی کرد و در نهایت با توطئه ای که متوکل چیده بود در سال ۲۵۴ ق. به شهادت رسید و جنازه مطهر آن حضرت در همان خانه مسکونی خودشان به خاک سپرده شد. پس از شهادت امام هادی علیه السلام، حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در همان خانه ای که پدر بزرگوارشان در آنجا زندگی می کردند سکونت گزیدند.
دیدگاه ها در مورد سرداب
درباره سرداب دو دیدگاه وجود دارد:بسیاری بر این باورند با توجه به شرایط جغرافیایی منزل، همانند دیگر خانه ها از ابتدا این سرداب با همین عنوان و کارکرد وجود داشته است؛ برخی مانند مرحوم علامه عسکری بر این باور بوده اند که شهرهایی مانند سامرا و شهر ری با گذر ایام به واسطه اختلاف ارتفاع پدیدار شده شهرهای جدید روی شهرهای قدیم ساخته می شده اند. بنای شهر جدید روی شهر قدیم باعث می شود که خانه های مسکونی شهر قدیمی کارکرد سردابی شهرهای جدید را پیدا کند. بنابراین نظر، سرداب مورد بحث ما همان منزل مسکونی ائمه اطهار علیهم السلام بوده که با ساخت شهر جدید چون در ارتفاع پایین تری قرار گرفته به مانند سرداب به نظر می آید.
← بررسی دو دیدگاه فوق
...
از بررسی کاربردهای گوناگون واژه سرداب در لغت و عرف عامه مردم به خوبی معلوم می شود که این کلمه در کتاب های لغت و اصطلاح رایج در زبان اغلب مردم در طول تاریخ به یک معنی بکار می رود. توضیح آن که سرداب و سردابه به خانه ای گفته می شود که آن را در زمان های سابق ـ به ویژه در مناطق گرمسیر ـ در آن موقع که هنوز وسایلی چون کولر، پنکه، یخچال و... ساخته نشده بود، در زمین می ساختند تا در ایام بسیار گرم تابستان از طریق سکونت در آنجا از گزند گرما در امان باشند و به وسیله قرار دادن اغذیه و اشربة فاسدشدنی در این مکان، از فاسدشدن آن ها جلوگیری نمایند.
مرحوم دهخدا در این باره می نویسد: سرداب خانه ای را گویند که در زمین سازند، خانه ای که در زیرزمین سازند تا در گرما به آن پناه برند و آب در آنجا نگاه دارند تا سرد بماند...
متوکل عباسی نسبت به شیعیان و دوستداران اهل بیت علیهم السلام بسیار سخت گیری می کرد. تاریخ نگاران نقل می کنند که هیچ کس مثل متوکل به گماردن جاسوس و جمع آوری اخبار مناطق گوناگون اهتمام نداشت. وقتی جاسوسان وی و فرماندار نظامی مدینه، عبدالله بن محمد هاشمی در مورد فعالیت های سیاسی امام هادی علیه السلام و نفوذ معنوی او در بین مردم و به ویژه شیعیان گزارش هایی به متوکل دادند او بسیار نگران شد؛ زیرا شرایط به گونه ای نبود که بتواند آن حضرت را به زور به زندان یا تبعید بفرستد یا جلوی فعالیت های او را بگیرد؛ از این رو به حیله و نیرنگ متوسل شد و به ظاهر نامه محبت آمیزی به امام هادی علیه السلام نوشت و او را به سامرا دعوت کرد.
آن گاه بدون معطلی یحیی بن هرثمه را با سیصد سرباز مأمور کرد که امام هادی علیه السلام را به همراه خانواده به سامرا، مرکز خلافت عباسی، منتقل نماید تا در سامرا از هر جهت بتواند آن حضرت را زیر نظر داشته باشد. به این ترتیب حضرت هادی علیه السلام در سال 236 ق. به سامرا برده شد و بیش از بیست سال در بدترین شرایط، تحت نظر دژخیمان عباسی در شهر سامرا زندگی کرد و در نهایت با توطئه ای که متوکل چیده بود در سال 254 ق. به شهادت رسید و جنازه مطهر آن حضرت در همان خانه مسکونی خودشان به خاک سپرده شد.
پس از شهادت امام هادی علیه السلام، حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در همان خانه ای که پدر بزرگوارشان در آنجا زندگی می کردند سکونت گزیدند.
درباره سرداب دو دیدگاه وجود دارد:
بسیاری بر این باورند با توجه به شرایط جغرافیایی منزل، همانند دیگر خانه ها از ابتدا این سرداب با همین عنوان و کارکرد وجود داشته است؛ برخی مانند مرحوم علامه عسکری بر این باور بوده اند که شهرهایی مانند سامرا و شهر ری با گذر ایام به واسطه اختلاف ارتفاع پدیدار شده شهرهای جدید روی شهرهای قدیم ساخته می شده اند. بنای شهر جدید روی شهر قدیم باعث می شود که خانه های مسکونی شهر قدیمی کارکرد سردابی شهرهای جدید را پیدا کند. بنابراین نظر، سرداب مورد بحث ما همان منزل مسکونی ائمه اطهار علیهم السلام بوده که با ساخت شهر جدید چون در ارتفاع پایین تری قرار گرفته به مانند سرداب به نظر می آید.
سرداب غیبت در کشور عراق در شهر سامراء، در ضلع غربی صحن مطهر آستان سامرا، واقع در حجره ای در زیرزمین حرم که امروزه نزد شیعیان، به سرداب غیبت امام زمان(عج) شهرت دارد، واقع است.
در این مکان سه تن از ائمه اهل بیت(ع) زندگی کرده اند و اینجا، سرداب خانه آنها در سامرا بوده است.
بسیاری از مورخان و نویسندگان اهل سنت در کتب خود، اقوالی را درباره این سرداب نقل کرده اند که بر مبنای آن، شیعیان معتقدند که غیبت حضرت مهدی(عج) از این نقطه آغاز شده است یا اینکه آنها معتقدند که امام(عج) از سرداب، ظهور می کند؛ چنان که یاقوت حموی در کتاب خود، ذیل نام سامرا می گوید: ... و بها السرداب المعروف فی جامعها الذی تزعم الشیعه ان مهدیهم یخرج منه. در سامرا، سرداب معروفی در مسجد آن شهر، وجود دارد که شیعه می پندارند مهدی آنان، از این سرداب ظهور خواهد کرد.
سرداب مقدس یا سرداب غیبت زیرزمین خانه امام حسن عسکری(ع) که در شمال غربی حرم عسکریین در سامرا قرار دارد. گویند این مکان محل زندگی و عبادت امام هادی(ع) و امام عسکری(ع) در روزهای گرم تابستان بوده است. بنابر گزارش هایی، امام مهدی (عج) نیز در زمان حیات پدر و پس از آن در این مکان دیده شده و علت نام گذاری این مکان به سرداب غیبت همین است.
برخی از نویسندگان اهل سنت ادعا می کنند که شیعه معتقد است مهدی موعود بعد از تولّد در سرداب مخفی شد و غیبت خود را از آنجا شروع کرد و در دوران غیبت در همانحا زندگی می کند و ظهورش از همان سرداب خواهد بود؛ ولی چنین باوری در منابع شیعه وجود ندارد.
واژه سرداب و سردابه به قسمتی از خانه گفته می شود که در گذشته، به ویژه در مناطق گرمسیر، آن را در زیرزمین می ساختند تا در ایام گرم تابستان در آن استراحت کنند و آب و غذاهای فاسدشدنی در آن خنک بماند.

سرداب در دانشنامه ویکی پدیا

سرداب
سَرداب یا سردابه خانه ای است که در زیر سطح زمین سازند تا در گرما به آن پناه برند و آب و مواد غذایی در آنجا نگاه می دارند تا خنک ماند.
سرداب ها معمولاً با بادگیرها و قنات خنک می شده اند.
سردابه در اشعار فارسی نیز به کار رفته است. برای نمونه: خاقانی می گوید:
نزاری قهستانی می گوید:
عکس سرداب
سرداب ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
سرداب (تایباد)
سرداب (سرباز)
سرداب (نی ریز)
سرداب (تایباد)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان تایباد در استان خراسان رضوی ایران است.
این روستا در دهستان پایین ولایت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۹۶ نفر (۵۹خانوار) بوده است.
سرداب (سرباز)، روستایی از توابع بخش سرباز شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
این روستا در دهستان نسکند قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۰۸۸ نفر (۲۱۳خانوار) بوده است.
سرداب یک روستا در ایران است که در دهستان قوشخانه بالا واقع شده است. سرداب ٧۴۴ نفر جمعیت دارد.
سرداب (نی ریز)، روستایی از توابع بخش پشتکوه شهرستان نی ریز در استان فارس ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان ده چاه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸ نفر (۵خانوار) بوده است.
سرداب افوشته مربوط به دوره صفوی است و در جنوب شرقی نطنز، خیابان شهید مطهری، محله افوشته واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۴۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
سرداب بالا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فریدون شهر در استان اصفهان ایران است.
این روستا در دهستان چشمه لنگان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۴ نفر (۸خانوار) بوده است.
سرداب پایین، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فریدون شهر در استان اصفهان ایران است.
این روستا در دهستان چشمه لنگان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۵۲ نفر (۵۷خانوار) بوده است.
سرداب جهانستان مربوط به دوره قاجار است و در ابرکوه، میدان امام حسین (ع)، خیابان نسفی، محله جهانستان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۳۵۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
سرداب حل-سفلینی (مالتی: Ipoġew) یک سازه زیرزمینی مربوط به دوره سفلینی (از حدود ۰۳۳۰۰ ۳۳۰۰ (پ.م) تا ۰۳۰۰۰ ۳۰۰۰ (پ.م)) در دوران نوسنگی واقع در پائولا مالت است. معمولاً از آن به عنوان Hypogeum (به مالتی: Ipoġew) یاد می شود که در زبان مالتی به معنای زیرزمین است. باور بر این است که این سازه یک گورستان و شهر مردگان بوده است و باستان شناسان تا به کنون بقایای ۷۰۰۰ نفر را در آن مستند کرده اند. سرداب حل-سفلینی یکی از سالم مانده ترین نمونه های معابد مالتی است.
جگانتیا
میراث جهانی یونسکو


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سرداب

معنی سرداب به انگلیسی

cellar (اسم)
انبار ، زیر زمین ، سرداب ، جای شراب انداختن ، گودال سرچاه ، پیش چاه
basement (اسم)
زیر زمین ، سرداب ، سردابه ، طبقه زیر ، بن
hypogeum (اسم)
سرداب ، قسمت زیر زمینی بنا

معنی کلمه سرداب به عربی

سرداب
برميل , سرداب , قبو

سرداب را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سرداب   • سرداب حضرت عباس   • سرداب در جدول   • فیلم سرداب حضرت ابوالفضل   • سرداب چیست   • سرداب امام رضا   • سرداب امام زمان   • سرداب امام حسین   • مفهوم سرداب   • تعریف سرداب   • معرفی سرداب   • سرداب یعنی چی   • سرداب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سرداب
کلمه : سرداب
اشتباه تایپی : svnhf
آوا : sardAb
نقش : اسم
عکس سرداب : در گوگل


آیا معنی سرداب مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )