برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1142 100 1

سرطان ریه

سرطان ریه در دانشنامه ویکی پدیا

سرطان ریه
سرطان ریه (به انگلیسی: Lung cancer) نوعی بیماری است که مشخصه آن رشد کنترل نشده سلول در بافت های ریه است. اگر این بیماری درمان نشود، رشد سلولی می تواند در یک فرایند به نام متاستاز به بیرون از ریه گسترش پیدا کند و به بافت های اطراف یا سایر اعضای بدن برسد. اکثر سرطان هایی که از ریه شروع می شوند، به نام سرطان های ابتدایی ریه، کارسینوماهایی هستند که از بافت پوششی نشات می گیرند. انواع اصلی سرطان ریه سرطان های ریه سلول کوچک (SCLC)، که سرطان سلولی جو شکل نیز نامیده می شود، و سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) هستند. شایع ترین علائم عبارتند از سرفه (همراه با خلط خونی)، کاهش وزن و تنگی نفس.
علائم تنفسی: سرفه، خلط خونی، خس خس سینه یا تنگی نفس
علائم سیستمیک: کاهش وزن، تب، چماقی شدن ناخن های انگشت، یا ضعف
علائم ناشی از فشار موضعی: درد قفسه سینه، درد استخوان، انسداد ورید اجوف فوقانی، مشکل در بلعیدن
شایع ترین علت سرطان ریه قرار گرفتن در معرض دود دخانیات برای مدتی طولانی دلیل ۹۰٪ سرطان های ریه است. درصد ابتلا به سرطان ریه در افرادی که سیگار نمی کشند ۱۵٪ است، و دلیل این موارد اغلب ترکیبی از عوامل ژنتیکی، گاز رادون، آزبست، و آلودگی هوا از جمله دود سیگار فرد ثالث مربوط می شود. ممکن است سرطان ریه در رادیوگرافی قفسه سینه و مقطع نگاری رایانه ای (سی تی اسکن) قابل تشخیص باشد. تشخیص با یک بافت برداری که اغلب از طریق برونکوسکوپی یا راهنمای سی تی انجام می شود، قابل تأیید شدن است. درمان و نتایج طولانی مدت به نوع سرطان، مرحله (شدت گسترش) و سلامت کلی فرد، که از طریق وضعیت عملکرد سنجیده می شود، بستگی دارد.
درمان های رایج، عبارتند از جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی. گاهی اوقات NSCLC با جراحی قابل درمان است، اما معمولاً SCLC به شیمی درمانی و پرتودرمانی بهتر پاسخ می دهد. به طور کل، ۱۵٪ از مردم ایالات متحده آمریکا که طبق تشخیص پزشک به سرطان ریه مبتلا بوده اند پنج سال بعد از تشخیص بیماری زنده ماندند. در سراسر دنیا، سرطان ریه شایع ترین دلیل مرگ و میر مربوط به سرطان در بین زنان و مردان به شمار می رود، و مسئول ۱٫۳۸ میلیون مرگ و میر در سال، طبق گزارش سال ۲۰۰۸ است.
نشانه ها و علائمی که ممکن است نشان دهنده سرطان ریه باشند: ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سرطان ریه در دانشنامه آزاد پارسی

سرطان ریه (lung cancer)
در پزشکی، سرطان شش ها. مهم ترین عامل خطردر ایجاد سرطان ریه دخانیات است. تقریباً در نُه مورد از دَه مورد سرطان ریه مصرف دخانیات دخیل بوده است. عامل خطر دیگر در ایجاد این سرطان تماس با ترکیبات سرطان زا در محیط کار، ازجمله آزبست و پرتوها، است. سرفۀ مداوم و بی علت، مشکلات تنفسی، و درد قفسۀ سینه یا شانه از علایم هشداردهندۀ بیماری اند. شیمی درمانی، پرتودرمانی، و جراحی روش های گوناگون درمان این سرطان اند.

ارتباط محتوایی با سرطان ریه

سرطان ریه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سرطان ریه   • مفهوم سرطان ریه   • تعریف سرطان ریه   • معرفی سرطان ریه   • سرطان ریه چیست   • سرطان ریه یعنی چی   • سرطان ریه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سرطان ریه
کلمه : سرطان ریه
اشتباه تایپی : svxhk vdi
عکس سرطان ریه : در گوگل

آیا معنی سرطان ریه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )