انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1063 100 1

سرطان پستان

سرطان پستان در دانشنامه ویکی پدیا

سرطان پستان
سرطان پستان یا سرطان سینه (به انگلیسی: Breast cancer) به نوعی سرطان گفته می شود که از بافت پستان آغاز می شود. زن بودن، مهم ترین عامل احتمال بروز سرطان پستان است. اگرچه مردان نیز به این سرطان مبتلا می شوند اما احتمال آن در زنان ببیش از صد برابر است. سایر علائم سرطان پستان می تواند یک توده در پستان، تغییر شکل پستان، گودی پوست، ترشح مایع از نوک پستان، یا پوسته شدن قسمتی از پوست باشد. در افرادی که بیماری در اندام های دیگر آن ها گسترش پیدا کرده باشد، این علائم می توانند درد استخوان، غدد لنفاوی متورم، تنگی نفس، یا یرقان باشد.
سن
جنسیت
سطح آندروژن خون
سطح استروژن خون: سطح بالای استروژن در خون زنان قبل از یائسگی
سابقه فامیلی: سابقهٔ سرطان پستان در فامیل (تغییرات ارثی در ژن های BRCA1 و BRCA2 (نام اختصاری برای سرطان پستان ۱ و سرطان پستان ۲) در بسیاری از مبتلایان به سرطان های پستان و تخمدان وجود داشته است)
تراکم استخوان:
تراکم بافت پستان:
افزایش مواجهه زنان با هورمون استروژن که در شرایط زیر رخ می دهد:
بروز اولین دورهٔ قاعدگی قبل از ۱۳ سالگی
یائسگی بعد از ۵۱ سالگی
استفاده از درمان جایگزینی هورمون با استروژن
افرادی که در طول زندگی باردار نشده اند یا اولین بارداری آن ها بعد از ۳۰ سالگی بوده است.
نوع نادری از سرطان پستان به نام سرطان پستان التهابی، به ندرت موجب یک توده مجزا می شود. در عوض ممکن است پوست پستان ضخیم، قرمز یا مانند پوست پرتقال دچار حفره گردد. همچنین ممکن است در آن ناحیه گرمی، درد یا برجستگی های جوش مانند مشاهده گردد.
عوامل خطر ابتلاء به سرطان پستان عبارتند از مرض چاقی، عدم تمرین فیزیکی، نوشیدن نوشیدنی های الکلی، درمان جایگزینی هورمون در طول یائسگی، پرتوهای یونی، اولین قاعدگی در سنین پایین. دلیل حدود ۵ تا ۱۰٪ موارد ابتلاء به این بیماری ژن هایی هستند که از والدین فرد به ارث رسیده اند، از جمله BRCA1 و BRCA2. معمولاً سرطان پستان در سلول های دیواره مجاری شیر و لوبول ها که تأمین کننده شیر مجاری هستند، ایجاد می شود.به سرطان هایی که از این مجاری شروع می شوند، کارسینوم پستان گفته می شود، در حالیکه سرطان های ایجاد شده از لوبول ها با نام سرطان لوبولار شناخته شده اند. به علاوه، بیش از ۱۸ زیر-نوع سرطان پستان وجود دارد.برخی از سرطان ها از ضایعات پیش-تهاجمی از قبیل کارسینوم مجرایی درجا ایجاد می شوند. تشخیص سرطان پستان با انجام یک نمونه برداری از توده مربوطه تأیید می شود.پس از تشخیص سرطان، آزمایش های بیشتری انجام می شوند تا مشخص شود که آیا سرطان به قسمت های دیگر بدن نیز سرایت کرده است یا خیر و چه درمان هایی ممکن است نسبت به بیماری واکنش نشان دهند.
بر اساس نتایج یک تحقیق، داروهای ارزان قیمتی که معمولاً برای تقویت استخوان مصرف می شوند می توانند مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را کاهش دهند. بیس فسفونات ها (Bisphosphonates) عمدتاً برای جلوگیری از تحلیل استخوان در افراد مبتلا به پوکی استخوان استفاده می شوند. این داروها از تغذیه هر سلول سرطانی که در استخوان گسترش می یابد، جلوگیری می کنند و به این ترتیب رشد سلول های سرطانی را متوقف می سازند.
عکس سرطان پستان
عوامل خطر برای سرطان پستان را می توان به دو بخش قابل پیشگیری و غیرقابل پیشیگیری تقسیم نمود. مطالعه پژوهشگران در این زمینه به همه گیرشناسی تعلق دارد. سرطان پستان، بمانند دیگر اشکال سرطان، می توان از عوامل خطر ارثی و محیطی چندگانه ناشی بشود. اصطلاح «محیطی» در میان پژوهشگران نماینده عواملی هستند که بطور ژنتیکی به ارث نمی رسند.
ماده سرطان زا
برای سرطان پستان، فهرستی از عوامل خطر محیطی وجود دارد که شامل پیشرفت شخص، تعرض به میکروب ها، «مداخله پزشکی، تعرض مستقیم به مواد مغذی، انرژی و مواد سمی، تابش یونیزان و مواد شیمیایی از فرایندهای صنعتی و کشاورزی از فراورده های مصرفی … گزینش های بازفراور، تعادل انرژی، افزایش وزن فرد بالغ، فربهی بدن، فعالیت جسمانی ارادی و غیرارادی، مراقب پزشکی، تعرض به دود تنباکو و الکل و رویارویی با عوامل خطرزا در محیط سکونت که شامل شیفت کاری است و همچنین فرایندهای متابولیک و فیزیولوژیکی که محیط درونی بدن را دستخوش تغییر می دهد». برخی از این عوامل محیطی پاره ای از محیط فیزیکی هستند، در حالی که دیگران (همچون رژیم غذایی و تعداد بارداری) اصولاً بخشی از محیط اقتصادی، فرهنگی یا اجتماعی هستند.
گرچه بسیاری از عوامل خطر همه گیرشناختی شناسایی شده اند، ولی دلیل گروهی از سرطان پستان افراد ناشناخته مانده است. پژوهش همه گیرشناختی الگوهای تصادمی قطعی جمعیت های سرطان پستان را گزارش می دهد ولی این الگوها در میان افراد کارایی ندارند. حدود ۵٪ سرطان های پستان جدید ناشی از نشانگان های ارثی هستند و عوامل خطری بخوبی شناخته شده برای ۳۰٪ موارد صادق هستند.
خطر ابتلا به سرطان با سن افزایش می یابد. هرچه سن زن بالاتر رود، درصد ابتلا و میزان آن چندین برابر می شود. برای نمونه زنی که در دهه ششم زندگیش باشد، خطری ۱۰۰ برابری نسبت به دهه دوم زندگیش را می گذراند. اگر همه زنان تا ۹۵ سالگی زندگی کنند، یکی از هر هشت نفرشان سرطان پستان در برخی نقاط را طی عمرشان نشان می دهند. به هر حال، خطر جدی سن وجود دارد و با افزایش سن ۹۰٪ افزایش می یابد اما از آنجایی که بیشتر زنان پیش از ۹۵ سالگی می میرند، این عامل خطریت کمتری دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سرطان پستان در دانشنامه آزاد پارسی

سرطان پستان (breast cancer)
در پزشکی، سرطان بافت های پستان. معمولاً به دنبال لمس توده ای بدون درد در پستان، از راه معاینۀ خود بیماریا پستان نگاری (ماموگرافی)تشخیص داده می شود. علایمی که رواج کمتری دارند عبارت اند از تغییر شکل یا قوام پستان، و وجود ترشح از نوک آن. این سرطان شایع ترین نوع سرطان در زنان است.درمان. اگر بیماری در مراحل اولیه کشف شود، توده و بافت های مجاور آن را برمی دارند. این عمل توده برداری (لامپکتومی)نامیده می شود و معمولاً پرتودرمانینیز با آن صورت می گیرد. در موارد پیشرفته تر، عمل پستان برداری (ماستکتومی)صورت می گیرد. شیمی درمانیو داروهای مسدودکنندۀ هورمون ها، ازجمله تاموکسیفن، گاه با هریک از این دو عمل جراحی به کار می رود. در ۱۹۹۶، شانس زنده ماندن بعد از پنج سال برابر۸۳.۲ درصد بود. براساس گزارش همه گیرشناسان، میزان مرگ ومیر ناشی از این بیماری از اواخر دهۀ ۱۹۸۰ تا ماه مه ۲۰۰۰ حدود ۲۵ درصد کاهش یافت. این کاهش را به کشف زودهنگام بیماری، عمل جراحی، و مصرف تاموکسیفن نسبت داده اند.
عوامل خطر. عوامل خطر احتمالی عبارت اند از سابقۀ خانوادگی سرطان پستان، زیرا در دهۀ ۱۹۹۰، جهش در ژن های BRCA۱ و BRCA۲ عامل ایجاد ۵۰ درصد از سرطان های ارثی پستان بود؛ نداشتن فرزند یا دیر بچه دارشدن، شروع قاعدگی زودرس، و یائسگی دیررس.

ارتباط محتوایی با سرطان پستان

سرطان پستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سرطان پستان   • مفهوم سرطان پستان   • تعریف سرطان پستان   • معرفی سرطان پستان   • سرطان پستان چیست   • سرطان پستان یعنی چی   • سرطان پستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سرطان پستان
کلمه : سرطان پستان
اشتباه تایپی : svxhk ~sjhk
عکس سرطان پستان : در گوگل


آیا معنی سرطان پستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )