انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1097 100 1

سرمتی

سرمتی در دانشنامه ویکی پدیا

سرمتی
سَرمَت یا سرم ها یکی از مجموعه اقوام باستانی ساکن استپ های جنوب روسیه بودند. سرمت ها قومی ایرانی زبان بودند و شاخه غربی از سکاها به شمار می آمدند که در قرن ۴ و ۵ پیش از میلاد زندگی می کردند. البته به مروز زمان نام سرمت به مجموعه بزرگی از ایل های با تبارهای گوناگون اطلاق شد ولی قوم غالب در میان آن ها به ویژه در منطقه جنوبی «سرمتستان» قوم ایرانی تبار بود. این قوم پس از قرن چهارم پیش از میلاد رفته رفته با آغاز دوره مهاجرت ها(هون ها، گوت ها) از جمعیتش کاسته شد، نوادگان این قوم در آغاز قرون پس از میلاد به آلان ها معروف شدند و در قرون جدید آن ها را با نام آسی ها می شناسند که در منطقه اوستیا زندگی می کنند.
رکسلان ها
یازیگ ها
یاسی ها
آلان ها
به گفتهٔ هرودت، سرمتها از اقوام ایرانی سکایی بوده اند که از سکاهای جوان و آمازون ها شکل گرفته اند. این قوم متعلق به شعبهٔ شمالیِ گروهِ ایرانی زبانِ ساکن در آسیا بوده اند که در قرن سوم قبل از میلاد جانشین سکاها در جنوب اوکراین شدند و تا حملهٔ گوت ها و هون ها در این سرزمین باقی مانده و با مادها، پارسها، و پارتها از نظر نژادی، پیوستگی نزدیکی داشته اند. زبان آنها وابسته به زبان اوستایی بوده که از زبان سکاها گرفته شده است.
گسترده ترین ناحیه ای که سرمتی ها در آن سکونت یافتند از یک سو سرزمین میان رودخانه ویستولا تا ریزشگاه رود دانوب و از سوی شرق تا ولگا، و از سوی دیگر از منطقه اسرارآمیز هیپربوری ها در شمال تا دریای سیاه و دریای خزر در جنوب بود. سرزمین های میان دریای سیاه و خزر تا کوه های قفقاز هم در محدوده آن ها به شمار می آمد.
ریشه نام سرمت را همریشه با واژه اوستایی zarema- به معنی «پیر» دانسته اند و نظر زبانشناسان بر این است که این نام معنی ارشد و پیش کسوت را تداعی می کرده است.
عکس سرمتی
سرمتی گرایی یا سرمتیسم یک مفهوم نژادی-فرهنگی است که می کوشد خاستگاه لهستان را به قوم ایرانی سرمتی منتسب سازد. برپایهٔ این نظریهٔ هستهٔ اصلی مشترک المنافع لهستان–لیتوانی ایرانی تبار بوده اند. این ایده بیش از همه بر ادبیات لهستانی در سدهٔ هفدهم میلادی تأثیر نهاده است.
شلختا
مشترک المنافع لهستان–لیتوانی
نخستین بار در سدهٔ پانزدهم میلادی، یان دووگوش از واژهٔ سرمتی گرایی در نگارش تاریخ خود استفاده کرد. او سرمتی ها را با لهستان پیش از تاریخ مرتبط دانست.
سرمتی گرایی تأثیرات فراوانی بر فرهنگ، شیوهٔ زندگی و ایدئولوژی نخبگان لهستان گذاشته بود. به ویژه در میان نجیب زادگان طبقهٔ شلختا، سرمتی گرایی با استفاده از تیپ شرقی مانند برجای گذاشتن سبیل، پوشیدن زوپان، کنتوش، سوکمانا و دلیا و آویختن شمشیرهایی موسوم به شابلا پاس داشته می شد. سرمتی گرایان به آدابی چون استوار نگاه داشتن بستگی های خانوادگی و مهمان نوازی اهمیت می دادند. زنانشان به داشتن شجاعت و افتخار نامور بودند. زبان لاتینی به طور گسترده نزد ایشان به کار گرفته می شد. رقص های محبوب ایشان در بزم ها شامل پولونز، مازورکا و اوبرک بود. مردان سرمتی گرا به سفر زیاد می رفتند و نزد زنانشان نگاهداری از فرزندان و احشام و دیگر امور خانه مهم تر بود. همچنین دختران و پسران جدا از هم پرورش می یافتند.
سرمتی گراها به اسلاوها به چشم تحقیر می نگریستند، و همین عاملی شد که در آینده که پان اسلاویسم توسط روس ها مطرح می شد با آن از در ضدیت درآمدند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سرمتی

سرمتی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سرمتی   • مفهوم سرمتی   • تعریف سرمتی   • معرفی سرمتی   • سرمتی چیست   • سرمتی یعنی چی   • سرمتی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سرمتی
کلمه : سرمتی
اشتباه تایپی : svljd
عکس سرمتی : در گوگل


آیا معنی سرمتی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )