برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1355 100 1

سرمد

/sarmad/

مترادف سرمد: ابدی، ازلی، پایا، جاوید، جاویدان، دائم

متضاد سرمد: فانی

برابر پارسی: جاوید، همیشگی

معنی سرمد در لغت نامه دهخدا

سرمد. [ س َ م َ ] (ع ص ، ق ) همیشه و دایم. (آنندراج ) (منتهی الارب ) (غیاث ). پیوسته. (دهار). همیشه. (مهذب الاسماء) (السامی ) :
چنو نه هست و نه بود و نه نیز خواهد بود
فراق او متواتر هوای او سرمد.
منجیک.
بس کس کو گیرد و نبخشد هرگز
بس کس کو گیرد و ببخشد سرمد.
منوچهری.
بقای سرمد در نیکنامی است بحق
به نیک نامی بادا بقای تو سرمد.
سوزنی.
مادرم کرد وقت نزع ، دعا
که ترا بانگ و نام سرمد باد.
خاقانی.
|| شب دراز. (منتهی الارب ) (آنندراج ).

معنی سرمد به فارسی

سرمد
صادق شاعر معاصر (ف.تهران ۱۳۳۹ ه.ش.). وی در خانواده ای روحانی در تهران متولد شد و از دانشکده حقوق فارغ التحصیل شد . از ۲۳ سالگی بوکالت دادگستری پرداخت و در نمایندگی انتخاب شد . سرمد تا سال ۱۳۲٠ آثار منثور و منظوم خود را در جراید و مجلات ادبی ایران و هندوستان منتشر میکرد . درین سال امتیاز روزنامه (( صدای ایران )) را بدست آورد و مدت ۶ سال آنرا منتشر کرد. وی در انواع شعر طبع آزمایی کرده و بیشتر توجهش بقصیده سرایی بود . در بدیهه گویی نیز دست داشت .
دائم، همیشه، پیوسته، جاوید
( صفت ) پیوسته همیشه جاوید توضیح : نسبت ثابت بثابت سرمد است و نسبت ثابت به متغیر دهر است و نسبت متغیر به متغیر زمان است که مراد از اول نسبت ذات باری است بصفات و اسمائ و علوم او و مراد از دوم نسبت معلوماتش است که همواره متجدد و متغیر اند که عبارت از موجودات عالم باشند بمعیت وجودیه و مراد از سوم نسبت معلومات متجدده او بعضی به بعضی دیگرند با معیت زمانی .
اسمش سعید از میر ابو القاسم فندرسکی حکمت فرا گرفت و درخدمت مشایخ تصفیه کرد و آخر الامر بهندوستان افتاد و در عهد دارا شکوه شهادت یافت .

معنی سرمد در فرهنگ معین

سرمد
(سَ مَ) [ ع . ] (ص .) پیوسته ، جاوید، همیشه ، دایم .

معنی سرمد در فرهنگ فارسی عمید

سرمد
دائم، همیشه، پیوسته، جاوید.

سرمد در دانشنامه اسلامی

سرمد
سرمد در لغت به معنی همیشگی و جاویدان است؛ یعنی چیزی که وجود آن قطع نمی شود.
در قرآن کریم آمده است: «قل ارایتم ان جعل الله علیکم النهار سرمدا الی یوم القیامه». سرمد چیزی است که اول و آخر ندارد اما دو چیز دارد؛ یکی دوام وجود در گذشته که به آن ازل می گویند و یکی دوام وجود در آینده که آن را ابد می نامند. بزرگان فلاسفه بر این عقیده اند که سرمد عبارتست از نسبت ثابت به ثابت. به نظر این افراد، موجودات دو دسته اند: یا در زمان هستند که این دسته دارای حرکت است و یا نه حرکت است و نه دارای حرکت است و در نتیجه در زمان هم نیست. این دسته از موجودات اگر جنبه نسبت ثبات آنها با امور متغیر در نظر گرفته شود این معیت و همراهی، دهر نامیده می شود و اگر نسبت ثباتش با امور ثابت در نظر گرفته شود این همراهی را سرمد می نامند.
تفاوت دهر، سرمد و زمان
بنابراین تفاوت دهر، سرمد و زمان، در این است که سرمد نسبت ثابت به ثابت است، دهر نسبت ثابت به متغیر و زمان نسبت متغیر است به متغیر. فلاسفه در تفسیر این کلام گفته اند؛ که مراد از دهر، نسبت ذات واجب متعال است که ثابت است به صفات، اسماء حسنی و علوم فعلی او که آنها نیز اموری ثابت هستند. مراد از سرمد، نسبت علم واجب است که ثابت است به معلومات او که اموری متجدد و متغیرند؛ یعنی همان موجودات عالم، و مراد از زمان، نسبت برخی از معلومات متجدد واجب با برخی دیگر است. اما برخلاف فلاسفه اسلامی که این امور را نسل در نسل نقل و قبول کرده اند، فخر رازی پس از نقل این امور از حکما، در کتاب "المحصل" بر آنها ایراد گرفته است و گفته که این الفاظ ، علی رغم معنای پیچیده و بزرگی که برایش نقل شده است، دارای معنای محصل و به درد بخوری نیستند ولی با توضیحی که برای این الفاظ و معنای آن داده شد و در کتب حکما نیز آمده است، سستی این سخن فخر رازی معلوم می شود.
سرمد
سرمد در لغت به معنی همیشگی و جاویدان است؛ یعنی چیزی که وجود آن قطع نمی­شود. در قرآن کریم آمده است: «قُلْ أَرَأَیْتُمْ إِنْ جَعَلَ اللَّهُ عَلَیْکُمُ النَّهارَ سَرْمَداً إِلی یَوْمِ الْقِیامَةِ». (سوره قصص، آیه 72)
سرمد چیزی است که اول و آخر ندارد اما دو چیز دارد؛ یکی دوام وجو ...

سرمد در دانشنامه ویکی پدیا

سرمد
سرمد می تواند به موارد زیر اشاره کند:
سرمد، مفهومی در فلسفه اسلامی
سرمد کاشانی، از شاعران فارسی زبان سدهٔ یازدهم هجری
صادق سرمد، شاعر و روزنامه نگار ایرانی
داوود سرمد، شاعر انقلابی اهل افغانستان
زهره سرمد، همسر مهرداد بهار
سرمد اسماء الله
محمدسعید، مشهور به سرمد کاشانی یا سعیدا، از شاعران فارسی زبان سدهٔ یازدهم هجری بود. او در ابتدا از شاگردان ملا صدرای شیرازی و ابوالقاسم میرفندرسکی بود و سپس به هند مهاجرت کرد و در دربار داراشکوه قدر و منزلت یافت. یک سال پس از شکست داراشکوه از اورنگ زیب و کشته شدنش به دستور او، سرمد کاشانی نیز به اتهام انکار معراج کشته شد. وی از ارامنه یا یهودیان کاشان بود که عاقبت به شرف اسلام مشرف شد و به تصوف مایل گشت به درجهٔ بالایی در عرفان نایل شد. محمدسعید چندگاهی محضر میر ابوالقاسم فندرسکی و ملاصدرای شیرازی را درک کرد، در خدمت مشایخ به تصفیهٔ باطن پرداخت، آخرالامر مجذوب شده و به هندوستان رفت.
از آن پس برهنه می گشت. چنان بود که هرچه داشت به یغمائیان داد تا آن که از ستر عورت هم بازماند. سرمد پس از چندی اقامت در تته به لاهور رفت و سپس به حیدرآباد دکن و از آنجا به دهلی عزیمت کرد و در آن شهر با پسر شاه جهان آشنایی یافت.
لیکن عالمان شرع با او به دشمنی برخاستند و سرمد به فتوای یکی از عالمان بنام ملا عبدالقوی و موافقت فقیهان دیگر به قتل رسید قبرش نزدیک مسجد شاه جهان آباد و مزار اهل دل است. از جمله آثارش: «دیوان» شعر. کتاب رؤیاهای مرد نیلوفری ندشته عمران صلاحی، در احوال و افکار و آثار این شاعر نوشته شده است. در بخشی از این کتاب می خوانیم: بعد از ظهر روز جمعه، ۱۸ ربیع الثانی سال ۱۰۷۰ هجری قمری، پس از نماز جماعت، جنب مسجد دهلی، در برابر چشم نمازگزاران، سعید سرمد کاشانی را گردن زدند! به فرمان اورنگ زیب (پادشاه وقت هندوستان) و فتوای ملا عبدالقوی (قاضی القضات شهر دهلی)
اما جرمش چه بود، از نظر صاحبان زر و زور و تزویر، بیان سخنان کفرآمیز. اما سخن راست را از حافظ بشنویم:
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سرمد در دانشنامه آزاد پارسی

سَرْمَد
(به معنی همیشه و دایم) در اصطلاح فلسفه، ظرف سنجش امر ثابت به ثابت. بنابراین، شیء سرمدی ازلی بوده و تقدّم آن به لوازمش، تقدّم سرمدی است؛ همچون تقدّم ذات حق بر اسماء و صفاتش.

ارتباط محتوایی با سرمد

معنی سرمد به انگلیسی

eternity (اسم)
ابدیت ، ابد ، بقاء ، سرمد ، ازلیت ، جاودانی ، بی زمانی
infinite (صفت)
نا محدود ، سرمد ، بی اندازه ، بیکران ، لایتناهی
everlasting (صفت)
ابدی ، جاودان ، ازلی ، سرمد
eternal (صفت)
بی پایان ، پیوسته ، جاوید ، دائمی ، همیشگی ، ابدی ، جاودان ، ازلی ، لایزال ، خالد ، بدون سرانجام و سراغاز ، سرمد ، فنا ناپذیر

معنی کلمه سرمد به عربی

سرمد
ازل

سرمد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

م.ج.رکنی
سرمد درمعنی همان سر آمد است در پایان این دنیای فانی( الی یوم القیامه )وسپس دوران ابد مدت قیامت.پس دایم وهمبشگی را معنی نمی دهد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بیمه سرمد بانک صادرات   • معنی سرمد   • پرداخت حق بیمه سرمد   • بیمه سرمد چیست   • پرداخت بیمه سرمد   • بیمه عمر سرمد   • بیمه سرمد نمایندگی   • بیمه تکمیلی سرمد   • مفهوم سرمد   • تعریف سرمد   • معرفی سرمد   • سرمد یعنی چی   • سرمد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سرمد
کلمه : سرمد
اشتباه تایپی : svln
آوا : sarmad
نقش : صفت
عکس سرمد : در گوگل

آیا معنی سرمد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )