انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 942 100 1

سروش یشت

معنی سروش یشت به فارسی

سروش یشت
یازدهمین یشت از(( یشتهای )) اوستاست .
های ( فصل ) ۵۷ از یسنای اوستا که در ستایش (( سروش )) است و بمناسبت اینکه این (( ها )) دعایی است که در شب خوانند آنرا سروش یشت سرشب نیز گویند .
های ( فصل ) ۵۷ از یسنای اوستا که در ستایش (( سروش )) است و بمناسبت اینکه این (( ها )) دعایی است که در شب خوانند آنرا سروش یشت سرشب نیز گویند .
های ( فصل ) ۵۶ از یسنای اوستا که در ستایش (( سروش )) است .اسم این (( ها )) از هادخت نسک - بیستمین نسک - اوستا بجا مانده است .

سروش یشت در دانشنامه ویکی پدیا

سروش یشت
سروش یشت یشت یازدهم کتاب اوستا می باشد که در ستایش سروش است.این یشت دارای پنج کرده و بیست وسه بند است.سروش که در متون اوستایی سَرَئوَشه خوانده می شود از ایزدان زرتشتی است که مظهر اطاعت الهی و فرمانبرداری از خداست.غیر از این یشت یک سروش یشت هادخت نیز موجود است که در یسنا قرار دارد.بنظر می رسد کامل آن هادخت نسک مفقود اوستای دوره ساسانی بوده باشد.این یشت را سه شب بعد از وفات درگذشتگان می خوانند و این را برای شفاعت درگذشته انجام می دهند چراکه سروش در سنت دینی یکی از سه ایزد داوری بر سر پل چینوت می باشد.از این رو این یشت را سروش یشت سه شب نیز نامیده اند.
سروش یشت هادخت بخش های بازمانده از نسک بیستم اوستای ساسانی است که در اوستای موجود باقی مانده است. دارای سه فرگرد است. فصل نخست راجع است به نماز اَشِم وُهو فصل دوم و سوم ماجرای چگونگی و سرنوشت روان نیکوکاران و زشت کاران در جهان واپسین است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سروش یشت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی سروش یشت

علی سیریزی ١٣:٥٩ - ١٣٩٨/٠٤/٢١
سروش یشت، شت یازدهم کتاب اوستا‌ می‌باشد که در ستایش سروش است.
این یشت دارای پنج کرده و بیست‌وسه بند است.
سروش که در متون اوستایی" سَرَئوَشه" خوانده‌ می‌شود از ایزدان زرتشتی است که مظهر اطاعت الهی و فرمانبرداری از خداست. غیر از این یشت یک سروش یشت "هادخت" نیز موجود است که در یسنا قرار دارد.
بنظر می‌رسد کامل آن هادخت نسک مفقود اوستای دوره ساسانی بوده‌باشد.
این یشت را سه شب بعد از فوت درگذشتگان می‌خوانند و این را برای شفاعت درگذشته انجام می‌دهند چراکه سروش در سنت دینی یکی از سه ایزد داوری بر سرپل چینوت می‌باشد.
از این رو این یشت را سروش یشت سه شب نیز نامیده‌اند.
|

پیشنهاد شما درباره معنی سروش یشتنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سروش یشت   • مفهوم سروش یشت   • تعریف سروش یشت   • معرفی سروش یشت   • سروش یشت چیست   • سروش یشت یعنی چی   • سروش یشت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سروش یشت
کلمه : سروش یشت
اشتباه تایپی : sv,a daj
عکس سروش یشت : در گوگل


آیا معنی سروش یشت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )