برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1170 100 1

سعی صفا و مروه

سعی صفا و مروه در دانشنامه اسلامی

سعی صفا و مروه
سَعْی صَفا و مَرْوِه از اعمال واجب حج و عمره به معنای هفت بار پیمودن بین دو کوه صفا و مروه.
صفا و مروه نام دو کوه کوچک، متصل به مسجدالحرام است. فاصله بین این دو کوه که «مَسْعیٰ» نام دارد حدود ۳۹۵ متر است. صفا و مروه در گذشته بزرگ تر و بلندتر بودند و به مرور زمان و در پی توسعه مسجدالحرام از حجم و ارتفاع آن ها کاسته شده است. هم اکنون ارتفاع صفا حدود هشت متر است، از مروه نیز قسمت کمی باقی مانده بود که در سال ۱۳۷۴ش با هدف گسترش محدوده دور زدن سعی کنندگان، آن را هم برداشته و در انتهای آن دری به بیرون گشودند؛ امروزه از مروه تنها نشانه ای باقی مانده است.
در قرآن به نام این دو کوه و سعی بین آنها تصریح شده است: إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْ وَةَ مِن شَعَائِرِ اللَّهِ فَمَنْ حَجَّ الْبَیتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلَا جُنَاحَ عَلَیهِ أَن یطَّوَّفَ بِهِمَا وَمَن تَطَوَّعَ خَیرً ا فَإِنَّ اللَّهَ شَاکِرٌ عَلِیمٌ (ترجمه: در حقیقت، «صفا» و «مروه» از شعایر خداست ؛ پس هر که خانه را حج کند، یا عمره گزارد، بر او گناهی نیست که میان آن دو سعی به جای آورد. و هر که افزون بر فریضه، کار نیکی کند، خدا حق شناس و داناست.)
صفا و مروه دو کوه کوچک در کنار مسجد الحرام است که در جنوب شرقی و شمال مسجد واقع شده و از ارتفاعات کوه ابوقبیس به شمار می آید. فاصله این دو کوه ۴۲۰ متر و ارتفاع کوه صفا پانزده متر و ارتفاع کوه مروه هشت متر است. حاجیان و عمره گزاران بعد از طواف و نماز آن، به سوی این دو کوه می آیند و هفت بار بین آن دو رفت و آمد (سعی) می کنند.
واژه «صفا» در اصل به معنای چیز خالص است که کدر نباشد و به سنگ محکم نیز گفته می شود. و در احادیث آمده است که نام صفا از نام «مصطفی آدم» (خالص برگزیده) گرفته شده؛ چرا که محل هبوط او بوده است. واژه «مروه» در اصل به معنای سنگ سفید است و به معنای سنگ محکم و خشن نیز آمده است. در احادیث آمده است که نام «مروه» از نام «مراه» (زن) است؛ چرا که محل هبوط حوا در آنجا بوده است. واژه «سعی» نیز در اصل به معنای تلاش و راه رفتن سریع (هروله) آمده است. در احادیث ...

ارتباط محتوایی با سعی صفا و مروه

سعی صفا و مروه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سعی صفا و مروه   • مفهوم سعی صفا و مروه   • تعریف سعی صفا و مروه   • معرفی سعی صفا و مروه   • سعی صفا و مروه چیست   • سعی صفا و مروه یعنی چی   • سعی صفا و مروه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سعی صفا و مروه
کلمه : سعی صفا و مروه
اشتباه تایپی : sud wth , lv,i
عکس سعی صفا و مروه : در گوگل

آیا معنی سعی صفا و مروه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )