برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1317 100 1

سفر اسب

سفر اسب در دانشنامه ویکی پدیا

سفر اسب
سفر اسب به دنباله ای از حرکات یک مهرهٔ اسب در یک صفحهٔ شطرنج گفته می شود به طوری که از هر خانه دقیقاً یک بار بگذرد. اگر اسب به خانه ای برسد که از ابتدای سفر از آن گذشته است، سفر بسته است. در غیر این صورت، سفر باز است. تعداد دقیق سفرها در یک صفحهٔ شطرنج ۸×۸ هنوز مشخص نیست.
Warnsdorff's Rule and its efficiency from Warnsdorff's Rule Web Page
Thomasson, Dan. "The knight's tour".
Knight's tour notes
Knight's Tour Flash Game
دنبالهٔ A001230 در OEIS
warnsdorff.com - Page devoted to Warnsdorff's Rule
مسئلهٔ سفر اسب یک مسئلهٔ ریاضیات شطرنجی برای پیدا کردن یک سفر اسب است. ساخت یک برنامه برای پیدا کردن یک سفر اسب یک مسئلهٔ رایج برای دانشجویان علوم کامپیوتر است. انواع مختلف مسئلهٔ سفر اسب به خاطر تفاوت در اندازهٔ صفحه های شطرنج و هم چنین صفحه های غیرمربعی است.
مسئلهٔ سفر اسب نمونه ای از مسئلهٔ کلّی تر مسیر همیلتونی در نظریهٔ گراف است. مشابهاً، مسئلهٔ پیدا کردن یک سفر بسته برای اسب، یک نمونه از مسئلهٔ دور همیلتونی است. برخلاف مسئلهٔ مسیر همیلتونی، مسئلهٔ سفر اسب می تواند در زمان خطی حل شود.
در یک صفحهٔ ۸×۸، دقیقاً ۲۶٬۵۳۴٬۷۲۸٬۸۲۱٬۰۶۴ سفر بستهٔ جهت دار وجود دارد. (برای مثال دو سفر در طول مسیر یکسان که دارای جهت های مخالف هستند جداگانه شمارش می شوند، چرخش ها و تقارن ها هم به همین صورت هستند) تعداد سفرهای بستهٔ غیرجهت دار نصف این عدد است زیرا هر سفر می تواند در جهت عکس نیز به حساب بیاید. ۹٬۸۶۲ سفر بستهٔ غیرجهت دار در یک صفحهٔ ۶×۶ وجود دارد.
عکس سفر اسب


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سفر اسب

سفر اسب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سفر اسب   • مفهوم سفر اسب   • تعریف سفر اسب   • معرفی سفر اسب   • سفر اسب چیست   • سفر اسب یعنی چی   • سفر اسب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سفر اسب
کلمه : سفر اسب
اشتباه تایپی : stv hsf
عکس سفر اسب : در گوگل

آیا معنی سفر اسب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )