برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1289 100 1

سلا

معنی سلا در لغت نامه دهخدا

سلا. [ س َ ] (ع اِ) پوستی که بر روی بچه هنگام زادن درکشیده شده است و به فارسی پارک گویند. ج ، اَسلاء. (ناظم الاطباء). سلی بالقصر. (منتهی الارب ). آن پوست که با بچه بیرون آید در وقت زادن. (مهذب الاسماء نسخه خطی ). رجوع به سلی شود.

سلا. [ ] (اِ) نوعی از ماهی. (دزی ج 1 ص 670).

سلا. [ س َ ] (اِخ ) نام خنیاگری بود. (آنندراج ) (رشیدی ) (برهان ).

سلا. [ س َ ] (اِخ ) نام شهری است در اقصی مغرب بعد از آن آبادی نیست مگر یک شهر کوچک موسوم به عرینطوف از طرف شمال و جنوب وصل به دریاست و در طرف غربی آن یک نهر جاری است و در مغرب مهدیه واقع شده است. (معجم البلدان ). شهری بمراکش بجنوب مهدیه. (ابن بطوطه ).

معنی سلا به فارسی

سلا
نام شهریست در اقصی مغرب بعد از آن آبادی نیست .
[ گویش مازنی ] /sallaa/ چوب هایی که به صورت افی در پرچین به کار رود
[ گویش مازنی ] /bengar selaa/ از توابع دهستان گنج افروز بابل

سلا در دانشنامه ویکی پدیا

سلا
سَلا (در زبان های اروپایی: Salé) یکی از شهرهای کشور مراکش است. سلا در دهانه رود ابی رقراق و در کرانه اقیانوس اطلس واقع شده. این شهر پیشتر شاله نام داشته.
سلوان: وب گاهی درباره شهر سلا
سلا در سده یازدهم میلادی بنیاد شد و در حدود ۱۶۳۹ تبدیل به لنگرگاه دزدان دریایی مور گشت.
تاریخ سلا به دوران باستانی کارتاژ (سده هفتم پ.م.) می رسد. رومی ها این مکان را سالا کولونیا می نامیدند و بخشی از استان موریتانیا تینگیتانه از امپراتوری روم بود. قوم ژرمن تبار وندال منطقه را در سده پنجم میلادی ویران کرد و برخی از بربرها (آمازیغها)ی چشم آبی و مو زرد امروزی بازمانده آن دوره هستند. عرب ها در سده هفتم به منطقه رسیدند.
ویکی پدیای انگلیسی.
عکس سلا
شهر سلا در بخش لوگنو در ایالت تیسینودر کشور سوئیس واقع شده است که ۲٬۳۰۰ نفر جمعیت دارد.
سوئیس
فهرست شهرهای سوئیس
سلا نویا (به ایتالیایی: Sella Nevea) یک منطقهٔ مسکونی در ایتالیا است که در کیوزافورته واقع شده است. سلا نویا ۱٬۱۹۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایتالیا
سلا وارد (انگلیسی: Sela Ward؛ زاده ۱۱ ژوئیهٔ ۱۹۵۶) هنرپیشه و مانکن اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال ۱۹۸۳ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
از فیلم هایی که وی در آن نقش داشته است، می توان به روز پس از فردا، رقص کثیف ۲ و دختر گم شده اشاره کرد.
امانوئله سلا (ایتالیایی: Emanuele Sella؛ زادهٔ ۹ ژانویهٔ ۱۹۸۱) دوچرخه سوار اهل ایتالیا است. وی در مسابقات جیرو دیتالیا شرکت کرده است.
گرند تور
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سلا در دانشنامه آزاد پارسی

سَلا (Sale)
(یا: ساله) شهر بندری بر کرانه اقیانوس اطلس، در ساحل غربی کشور مراکش، با ۵۲۱هزار نفر جمعیت (۱۹۹۳). در ضلع شمالی مصب رود ابورقراق (بورِگرِگ)، مقابل رَباط، به فاصلۀ ۱۷۵کیلومتری غرب فاس واقع شده است. صنایع آن عبارت اند از پارچه بافی، قالیبافی، و ماهی گیری. به نظر می رسد این شهر از بندرگاه های فینیقی بوده است. شهر فعلی احتمالاً به دست بنو عشره احداث شده است (قرن ۵ق). موحدون بنوعشره را منقرض کردند و عبدالمؤمن جای آنان را گرفت. کاستیلی ها در ۶۵۸ق این شهر را غارت کردند و جمع کثیری از ساکنانش را کشتند و آن جا را به آتش کشیدند و عده ای، ازجمله قاضی سلا را، به بردگی بردند. اوج شکوفایی شهر و رونق کشاورزی و تجارت و صناعت آن بین قرون ۵ تا ۸ق بود و دو مدرسه، یک بیمارستان، و زاویةالنساخ داشت. سلا در قرن ۱۱ق دچار هرج ومرج شد، اما با ورود علویان آرامش خود را بازیافت. در ۱۸۴۴ و ۱۸۵۱ فرانسوی ها سلا را بمباران کردند. ورود کالاهای اروپایی صنایع دستی پررونق آن را تقریباً نابود کرد تحت الحمایه شدن مغرب این شهر را به صورت یکی از اقمار رباط، پایتخت کشور، درآورد.

ارتباط محتوایی با سلا

سلا در جدول کلمات

اثری از کامیلو خوزه سلا | رمان نویس و شاعر اسپانیایی
سفر به الکاریا

معنی کلمه سلا به عربی

تسلح , درع , سلاح
تدفق
سيولة
اعتبار , برد , تحية , حي
تحية
برد
تحية
سد
برد , مرحبا
تحية
سلامة , صحة
سلام
خبب

سلا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری به معنی
اختیار.اجازه
Sela
سلا نداروم::اختیار ندارم
آرسام آرامیس
محل عمارت رامهرمز در زمان اشکانیان
منبع نقشه بطلمیوسی
شمیم
شهری در کشور سوئد. Sala

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سلا م   • سلام عليكم   • کامیلو خوزه سلا   • سلام پاوه   • سلام علیکم عذرا خانوم   • سلامت   • سلاح   • سال   • معنی سلا   • مفهوم سلا   • تعریف سلا   • معرفی سلا   • سلا چیست   • سلا یعنی چی   • سلا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلا
کلمه : سلا
اشتباه تایپی : sgh
عکس سلا : در گوگل

آیا معنی سلا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )