انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1056 100 1

سلسله پهلوی

سلسله پهلوی در دانشنامه اسلامی

سلسله پهلوی
سلسله پهلوی، آخرین سلسله نظام شاهنشاهی ایران می باشد و رضاخان میرپنج بنیان گذار آن است، و بوسیله انقلاب اسلامی ایران که در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به پیروزی رسید، منقرض شد و پس از سده ها حکومت پادشاهی بر ایران، نظام جمهوری متکی به آراء مردم جای آن را گرفت.
بنیادگذار این سلسله، رضا خان میر پنج در ۲۴ اسفندماه ۱۲۵۵ش در قصبۀ آلاشت از توابع سواد کوه مازندران متولد شد. اندکی پس از تولد، پدرش درگذشت و قیومیت او را عمویش سرهنگ نصرالله خان به عهده گرفت. رضاخان از پانزده سالگی درجات نظامی را یکی پس از دیگری پشت سر نهاد، به طوری که در سال ۱۲۹۷ش به درجۀ سرتیپی و در ۱۲۹۹ش به درجۀ میرپنجی رسید.
سقوط قاجار
عامل سیاسی کودتا، سیدضیاء الدین طباطبائی و عامل اجرائی و نظامی آن رضاخان بود. رضاخان فرماندهی قزاق های تیپ همدان را به عهده داشت و با نیروهایش روز سوم حوت ۱۲۹۹ش وارد تهران شدند و حکومت نظامی اعلام کردند و تمام وزارت خانه ها و پست تلگراف را تعطیل نمودند.احمدشاه به خواست کودتاچیان سیدضیاء الدین را به صدرات منصوب کرد و به رضاخان منصب سرداری داد.
← وزیر جنگ
حکومت به طور موقت به رضاخان واگذار شد و تعیین حکومت قطعی به نظر موسسان موکول گردید.مجلس مؤسسان که به منظور انتقال قدرت تشکیل گردید، پس از چند جلسه شور و بحث، در ۲۱ آذر ۱۳۰۴ متمم قانون اساسی ایران را اصلاح کرد و سرانجام مجلس موسسان در روز ۲۲ آذرماه سال ۱۳۰۴ش پادشاهی ایران را به رضاخان و اعقاب ذکور وی تفویض نمود.
← اقدامات عملی رضاخان
...
تاریخ تطبیقیی ایران با کشورهای جهان، کتابی است به زبان فارسی که با هدف تطبیق وقایع تاریخی ایران با سایر کشورهای جهان، جهت استفاده علاقمندان، نگارش یافته است.
کتاب دارای چهار بخش و هر بخش مشتمل بر فصولی است: بخش اول با عنوان «سلسله های قبل از اسلام» دارای پنج فصل، بخش دوم با عنوان «ایران بعد از اسلام» دارای چهار فصل، بخش سوم با عنوان «از طاهریان تا حمله مغول» دارای یک مقدمه و یازده فصل و بالاخره بخش چهارم با عنوان «از استیلای مغول تا انقراض سلسله پهلوی» دارای نه فصل می باشد.
شیوه مؤلف در بیان مطالب بدین گونه است که هر یک از فصول را با نام یکی از سلسله ها آغاز می کند و پس از آن به بررسی وقایع تاریخی به صورت تطبیقی، بر محور شکل گیری سلسله مذکور می پردازد.
علیرغم اهمیت موقعیت جغرافیایی ایران و روابط سیاسی دوستانه یا خصمانه سلاطین ایران با کشورهای دیگر، تاکنون هیچ گونه تلاشی در راستای تطبیق حوادث تاریخی این مرز و بوم با حوادث تاریخی که همزمان در سایر کشورهای جهان روی می داده است، صورت نگرفته است. از این رو مؤلف در این کتاب در صدد است که به تطبیق کلیات حوادث تاریخی ایران در دوره های قبل و بعد از اسلام با حوادث مهم دیگر کشورها در همان اعصار بپردازد.
مؤلف در تطبیق حوادث تاریخ ایران بعد از اسلام، مدت خلافت خلفای عباسی را اساس قرار داده و حکمرانان معاصر هر یک از خلفا را مشخص نموده است. با توجه به حوادث دنیای گذشته و تطبیق آن با دوران خلافت هر یک از خلفای بنی عباس و معاصران آنها می توان به حوادث دوران حکومت هر یک از حکمرانان سلسله های ایرانی آگاهی یافت. مؤلف، پس از پایان یافتن خلافت خلفای عباسی، اساس و مبنای کار را در تطبیق حوادث تاریخی، روی کارآمدن سلسله ایلخانان قرار داده است. همچنین پس از انقراض این سلسله، اساس کار در تطبیق حوادث تاریخی ایران، تشکیل سلسله صفویه قرار داده شده است که حوادث تاریخی این دوره تا انقراض سلسله پهلوی مورد تطبیق قرار می گیرد.

ارتباط محتوایی با سلسله پهلوی

سلسله پهلوی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

کوشاترین کاربران در یک هفته گذشته

پرگفتگوترین واژگان در یک هفته گذشته

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سلسله پهلوی   • مفهوم سلسله پهلوی   • تعریف سلسله پهلوی   • معرفی سلسله پهلوی   • سلسله پهلوی چیست   • سلسله پهلوی یعنی چی   • سلسله پهلوی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلسله پهلوی
کلمه : سلسله پهلوی
اشتباه تایپی : sgsgi ~ig,d
عکس سلسله پهلوی : در گوگل


آیا معنی سلسله پهلوی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )