برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1167 100 1

سلسله پهلوی

سلسله پهلوی در دانشنامه اسلامی

سلسله پهلوی
سلسله پهلوی، آخرین سلسله نظام شاهنشاهی ایران می باشد و رضاخان میرپنج بنیان گذار آن است، و بوسیله انقلاب اسلامی ایران که در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به پیروزی رسید، منقرض شد و پس از سده ها حکومت پادشاهی بر ایران، نظام جمهوری متکی به آراء مردم جای آن را گرفت.
بنیادگذار این سلسله، رضا خان میر پنج در ۲۴ اسفندماه ۱۲۵۵ش در قصبۀ آلاشت از توابع سواد کوه مازندران متولد شد. اندکی پس از تولد، پدرش درگذشت و قیومیت او را عمویش سرهنگ نصرالله خان به عهده گرفت. رضاخان از پانزده سالگی درجات نظامی را یکی پس از دیگری پشت سر نهاد، به طوری که در سال ۱۲۹۷ش به درجۀ سرتیپی و در ۱۲۹۹ش به درجۀ میرپنجی رسید.
سقوط قاجار
عامل سیاسی کودتا، سیدضیاء الدین طباطبائی و عامل اجرائی و نظامی آن رضاخان بود. رضاخان فرماندهی قزاق های تیپ همدان را به عهده داشت و با نیروهایش روز سوم حوت ۱۲۹۹ش وارد تهران شدند و حکومت نظامی اعلام کردند و تمام وزارت خانه ها و پست تلگراف را تعطیل نمودند.احمدشاه به خواست کودتاچیان سیدضیاء الدین را به صدرات منصوب کرد و به رضاخان منصب سرداری داد.
← وزیر جنگ
حکومت به طور موقت به رضاخان واگذار شد و تعیین حکومت قطعی به نظر موسسان موکول گردید.مجلس مؤسسان که به منظور انتقال قدرت تشکیل گردید، پس از چند جلسه شور و بحث، در ۲۱ آذر ۱۳۰۴ متمم قانون اساسی ایران را اصلاح کرد و سرانجام مجلس موسسان در روز ۲۲ آذرماه سال ۱۳۰۴ش پادشاهی ایران را به رضاخان و اعقاب ذکور وی تفویض نمود.
← اقدامات عملی رضاخان
...
تاریخ تطبیقیی ایران با کشورهای جهان، کتابی است به زبان فارسی که با هدف تطبیق وقایع تاریخی ایران با سایر کشورهای جهان، جهت استفاده علاقمندان، نگارش یافته است.
کتاب دارای چهار بخش و هر بخش مشتمل بر فصولی است: بخش اول با عنوان «سلسله های قبل از اسلام» دارای پنج فصل، بخش دوم با عنوان «ایران بعد از اسلام» دارای چهار فصل، بخش سوم با عنوان «از طاهریان تا حمله مغول» دارای یک مقدمه و یازده ف ...

ارتباط محتوایی با سلسله پهلوی

سلسله پهلوی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سلسله پهلوی   • مفهوم سلسله پهلوی   • تعریف سلسله پهلوی   • معرفی سلسله پهلوی   • سلسله پهلوی چیست   • سلسله پهلوی یعنی چی   • سلسله پهلوی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلسله پهلوی
کلمه : سلسله پهلوی
اشتباه تایپی : sgsgi ~ig,d
عکس سلسله پهلوی : در گوگل

آیا معنی سلسله پهلوی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )