انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1065 100 1

سلسیوس

معنی سلسیوس در لغت نامه دهخدا

سلسیوس. [ س ِ ] (اِخ ) آندر... (1701 - 1744 م.) منجم سوئدی. وی تحقیقاتی در نجوم دارد و درباره ٔ ساخت میزان الحراره ٔ صددرجه ای پیشقدم است. (فرهنگ فارسی معین ).

سلسیوس در دانشنامه ویکی پدیا

سلسیوس
درجهٔ سِلسیوس (به سوئدی: Celsius) (مخفف: C°) که در گذشته سانتی گراد (به فرانسوی: centigrade) خوانده می شد یکای سنجش دما است که در سیستم بین الملی آحاد SI مورد استفاده قرار می گیرد و یک یکای فرعی محسوب می شود نام سلسیوس به افتخار ستاره شناس سوئدی آندرس سلسیوس (۱۷۰۱ تا ۱۷۴۴) که مقیاسی مانند آن را برای دما پیشنهاد کرد نامگذاری شده است. عبارت درجهٔ سلسیوس می تواند اشاره کننده به یک دمای مشخص باشد یا به بازه ای از دما، تفاوت میان دو دما یا یک عدم قطعیت اشاره کند. نام این یکا تا سال ۱۹۴۸ «سانتیگراد» (به فرانسوی: centigrade) بود که از واژهٔ لاتین centum به معنی «۱۰۰» و gradus به معنی «گام» یا «مرحله» گرفته شده است.
فارنهایت
کلوین
رانکین
در سال های ۱۷۴۴ تا ۱۹۵۴ نقطهٔ صفر درجه به عنوان نقطهٔ یخ زدگی آب و ۱۰۰ درجه به عنوان نقطهٔ جوش آب در فشار یک اتمسفر در نظر گرفته می شد. امروزه این تعریف ها بیشتر در دوران مدرسه کاربرد دارد.
با پذیرش جهانی، از سال ۱۹۵۴ به بعد «درجهٔ سلسیوس» یا مقیاس سلسیوس توسط صفر مطلق و نقطهٔ سه گانهٔ آب اقیانوس میانگین استاندارد وین (VSMOW) تعریف می شود که مربوط به گونه ای خاص آب خالص می باشد. همچنین این تعریف جدید دمای سلسیوس را مستقیماً به یکای کلوین پیوند می دهد. کلوین در ترمودینامیک، یکای اصلی SI در دستگاه بین المللی یکاها است و نماد آن K است. صفر مطلق پایین ترین دمای ممکنی است که در آن جرم ماده به پایین ترین انتروپی می رسد. این دما برابر ۰ کلوین یا ۲۷۳٫۱۵- سلسیوس است. دمای نقطهٔ سه گانه آب دقیقاً برابر است با ۲۷۳٫۱۶ کلوین یا ۰٫۰۱ سلیسوس.
با توجه به تفاوت این دو معیار در نقطهٔ سه گانهٔ آب و صفر مطلق روشن می شود که تفاوت این دو یکا به ازای ۲۷۳٫۱۶ درجه تنها در ۱ درجه است (تقریباً ۰٫۰۰۳۶۶) بنابراین بزرگی کلوین و سلسیوس برابر در نظر گرفته می شود؛ و گفته می شود که ۲۷۳٫۱۵- درجهٔ سلسیوس برابر با صفر کلوین و صفر درجهٔ سلسیوس برابر با ۲۷۳٫۱۵ کلوین است.
عکس سلسیوس
سلسیوس ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
سلسیوس واحد اندازه گیری دما
سلسیوس (دهانه)
آندرش سلسیوس
سلسیوس (دهانه) یک دهانه برخوردی در ماه است.
این دهانه ۵ دهانه اقماری دارد.
سیارک ۴۱۶۹ (به انگلیسی: 4169 Celsius، نامگذاری:1980FO3) چهار هزار و صد و شصت و نهمین سیارک کشف شده است که در ۱۶ مارس ۱۹۸۰ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۹۰ است.
آندرس سلسیوس (به سوئدی: Anders Celsius) ‏ (زادهٔ ۲۷ نوامبر ۱۷۰۱ - درگذشتهٔ ۲۵ آوریل ۱۷۴۴) در خانوادهٔ تحصیل کرده ای به دنیا آمد. پدر و پدربزرگش ریاضیدان بودند. وی به مطالعهٔ نجوم و ستارگان بسیار علاقه مند بود، در سال ۱۷۳۰ میلادی استاد نجوم دانشگاه اوپسالا شد و به سرپرستی رصدخانهٔ بزرگ آن شهر منصوب شد. او در این رصدخانه به پاره ای از تحقیقات همت گماشت.
http://elearning.roshd.ir/samirayan
او در سال ۱۷۴۲، که دماسنج سلسیوس عرضه شد، ابتدا نقطهٔ جوش آب را صفر و نقطهٔ انجماد آب را ۱۰۰ تعیین کرد، اما سال بعد این روش را معکوس کرد، و این همان درجه بندی ای است که در درجه بندی سلسیوس یا سانتیگراد یا صدبخشی معروف است. در سال ۱۹۴۸ به طور رسمی این درجه بندی مورد پذیرش جهانی قرار گرفت.
تراز صفر سلسیوس (انگلیسی: Freezing level) یا هم دمای صفر درجه (zero-degree isotherm) نشان دهنده ارتفاعی است که دمای هوا در آن صفر درجه سلسیوس (نقطه انجماد آب) در هوای آزاد است. منظور از هوای آزاد زمانی است که به عنوان مثال امکان بازتاب نور خورشید توسط برف وجود داشته باشد. به بیان دیگر تراز صفر سلسیوس پایین ترین ارتفاع جوّ بالای یک محل معین است که در آن دمای هوا صفر درجهٔ سلسیوس باشد. مقدار تراز صفر سلسیوس در یک نقطه فقط برای مدتی کوتاه و اغلب کمتر از یک روز معتبر است.
وارونگی هوا
آهنگ کاهش
بالاتر از هم دمای صفر درجه، دمای هوا پایین تر نقطه انجماد و در زیر آن دمای هوا بالاتر از نقطه انجماد است. نیمرخ این مرز و ویژگی های آن در هواشناسی مطالعه شده و در انواع پیش بینی ها به کار گرفته می شود. این عامل هواشناختی با وجود این که در پیش بینی عمومی وضع هوا بیان نمی شود ولی در پیش بینی های هوای مناطق کوهستانی به کار می رود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سلسیوس در دانشنامه آزاد پارسی

سِلْسیوس (celsius)
مقیاس دما. پیش تر به سانتی گراد معروف بود. در این مقیاس، محدودۀ انجماد و جوشیدن آب را به ۱۰۰ درجه تقسیم می کنند. نقطۀ انجماد، درجۀ صفر، و نقطه جوش درجۀ ۱۰۰ است. در ۱۹۴۸، درجۀ سانتی گراد Cْْ رسماً به سلسیوس تغییر نام داد تا با یکای اندازه گیری زاویه، با نام سانتی گراد (یک صدم گراد)، اشتباه گرفته نشود. مقیاس سلسیوس را به افتخار اخترشناس سوئدی، آندرس سلسیوس (۱۷۰۱ـ۱۷۴۴) مخترع دماسنج صد بخشی، نام گذاری کرده اند. در ۱۷۴۲، سلسیوس این مقیاس را به صورت معکوس، ابداع کرد که در آن، نقطۀ انجماد ۱۰۰ و نقطه جوش صفر درجه بود.

سلسیوس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

اسرا ١٦:١٢ - ١٣٩٥/٠٦/٢٨
سانتیگراد. واحد سنجش دما است. نام سلسیوس برای بزرگداشت ستاره شناس سوئدی آندرس سلسیوس (۱۷۰۱ تا ۱۷۴۴) که خود، یکایی همانند را برای دما پیشنهاد کرد چنین نامگذاری شده است. عبارت درجهٔ سلسیوس می تواند اشاره کننده به یک دمای مشخص باشد و یا به بازه ای از دما، تفاوت میان دو دما یا یک عدم قطعیت اشاره کند. نام این یکا تا سال ۱۹۴۸ سانتیگراد (centigrade) باقی مانده بود. این نام از واژهٔ لاتین centum به معنی «۱۰۰» و gradus به معنی «گام» یا «مرحله» گرفته شده است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

F > little
T_T > collect
A.M.R > School Things
فهیمه > لنیا
pardis choopani > eaten alive
مینا > it has always been you
آوین > آرن
فهیمه > لنا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سلسیوس   • مفهوم سلسیوس   • تعریف سلسیوس   • معرفی سلسیوس   • سلسیوس چیست   • سلسیوس یعنی چی   • سلسیوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلسیوس
کلمه : سلسیوس
اشتباه تایپی : sgsd,s
عکس سلسیوس : در گوگل


آیا معنی سلسیوس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )