انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1094 100 1

سلطانیه

/soltAniyye/

معنی سلطانیه در لغت نامه دهخدا

سلطانیه. [ س ُ نی ی َ ] (اِخ ) نام یکی از دهستانهای بخش حومه ٔ شهرستان زنجان. و طرفین راه آهن و شوسه ٔ زنجان به قزوین واقع و هوای آن سردسیر است. چمن بزرگ آن که فعلا چندان اهمیتی ندارد و در ازمنه ٔ قدیم مهم و مشهور بوده است. قصبه ٔ سلطانیه که دارای آثار ابنیه ٔ باستانی است مرکز این دهستان است. این دهستان از 34 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل و جمع نفوس آن در حدود 20 هزارتن است. قراء مهم آن بشرح زیر است : سلطانیه ، گزلدره ، بوئین ، خیرآباد، قره بلاغ ، سرخه دیزج قلعه ، ساریجلو، یوسف آباد، ترکانده ، سنبل آباد. قصبه ٔ مرکزی دهستان سلطانیه. بخش مرکزی شهرستان زنجان است. و دارای 4250تن سکنه است. آب آن از قنات و رودخانه ٔ محلی تأمین میشود. محصول آن غلات و بنشن است. آثار باستانی مطابق دفتر اداره باستانشناسی بشرح زیر است :
1- مقبره ٔ سلطان محمد خدابنده در عهد همان سلطان بین 703 و 716 هَ.ق. بنا شده است.
2- مقبره ٔ ملاحسن شیرازی قسمت باختری قصبه. تاریخ بنا اوائل عهد صفویه. ملاحسن یکی از علمای معروف در حکمت الهی بود و در زمان سلطنت شاه اسماعیل اول میزیسته.3- مقبره ٔ چلبی اوغلی در قسمت باختری قصبه تاریخ بناء اوایل قرن هشتم هجری و خانقاه مجاورش دارای تاریخ 733 است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2).

معنی سلطانیه به فارسی

سلطانیه
( گنبد ) با مقبره اولجاتیو .از آثار و ابنیه بزرگ قدیمی که از زمان مغول بیادگار مانده گنبد سلطانیه است که از آثار اولجاتیو سلطان محمد خدابنده ( ۷۱۶ - ۷٠۳ ) میباشد. این بنا مسجدی است بسیار زیبا از حیث معماری و تزیین و بزرگی در دنیا مشهور است . گنبد مزبور در پنج فرسخی سمت شرقی شهر زنجان در داخل باروی شهر قدیم سلطانیه قرار گرفته و بنایی است هشت ضلعی که طول هر ضلع آن ۸٠ گز میباشد. بر روی این اظلاع گنبد بلندی قرار گرفته که ارتفاع آنرا ۱۲٠ گز نوشته اند. در قسمت بالایی آن ساختمان دور تا دور اطاقها و غرفه ها ساخته اند. خود گنبد از کاشیهای فیروزه بی رنگ پوشیده شده . سقف داخل اطاقهای بالا با گچ بریها و آجرهای رنگارنگ تزیین یافته . در حاشیه طاقها آیات قر آنی و اسمائ الله با خط جلی نوشته شده است . بعضی نوشته اند مقبره سلطان محمد خدابنده در داخل آن مسجد است و او این بنا و گنبد را برای مدفن خود قرار داده بود و برخی این قول را صحیح نمیدانند و گویند از اول این بنا برای مسجد جامع بوده و در حوالی آن گنبدی جهت مدفن شاه خدابنده ساخته شده که اکنون نیز باقی و برقرار است و عوام آنرا چهار سو میگویند.
نام یکی از دهستانهای بخش حومه شهرستان زنجان .
کتاب تاریخی است درباره سلاطین قاجار تالیف عبدالرزاق ابن دنبلی .
مسجدی است که محمد بن ارغون خان اولجایتو معروف به خدابنده در سال ۷٠۵ ه.ق . در سلطانیه بنا کرد .

سلطانیه در دانشنامه اسلامی

سلطانیه
معنی سُلْطَانِيَهْ: قدرت و توانم (هاء در آن هاء سکت است و جزء کلمه نمي باشد وتنها براي حفظ حرکت حرف آخر اضافه شده است )
ریشه کلمه:
سلط (۳۹ بار)
ه‌ (۳۵۷۶ بار)

سلطانیه در دانشنامه ویکی پدیا

سلطانیه
شهر سُلطانیه یکی از شهرهای استان زنجان است که در ۴۳ کیلومتری شهر زنجان واقع است. گنبد سلطانیه و مقبرهٔ اولجایتو در این شهر قرار دارند. از دیگر آثار تاریخی این شهر می توان به آرامگاه ملا حسن کاشی و خانقاه حسام الدین حسن چلبی (معروف به چلبی اوغلی) اشاره کرد.
از روستاهای شهرستان سلطانیه استان زنجان می توان به بوئین ،سرخه دیزج، قره بلاغ، کاکااباد و قشلاق و وناون و چمه و چم رود اشاره کرد. همچنین در چند کیلومتری این بنا معبد داش کسن وجود دارد.
به گواهی منابع تاریخی موجود، شهر سلطانیه نخستین بار در دورة ایلخانان مغول بنا شده است؛(البته شهر فعلی با این نام و الا قبلاً از این نام آن اریباد بوده و قدمت آن به گواه کاوش های باستان شناسی به ۷ هزار سال می رسد) آنان پس از استقرار در ایران و انتخاب تبریز به عنوان پایتخت، دشت وسیع و سرسبز سلطانیة کنونی را برای شکار و گذران ییلاق انتخاب کردند. بدین ترتیب این محل قنقوراولانگ یعنی شکارگاه شاهین نامیده می شد. اما از هنگامی که ارغون چهارمین ایلخان مغول بر تخت نشست، تصمیم گرفت در این محل شهری بنا کند؛ بنابراین دستور داد قلعه ای با طول باروی دوازده هزار گام از سنگ تراشیده بسازند. پس از درگذشت وی به سال ۶۱۹ جنازه وی در محل همین شهر ناتمام دفن شد و پسر وی غازان خان کوشش دیگری برای تکمیل و آبادانی این شهر انجام نداد و در عوض به احداث شنب غازان در نزدیکی تبریز پرداخت.
اوج شکوفایی شهر در زمان اولجایتو است. وی از سال ۷۰۲ق کار ساخت شهر را از سر گرفت و برای انجام این کار بسیاری از هنرمندان، صنعت گران و بازرگانان را به این شهر کوچاند و این محل از این پس سلطانیه – محل شاه نشین – نامیده شد.
عکس سلطانیه
سلطانیه، از شهرهای استان زنجان است و می تواند به موارد زیر نیز اشاره کند:
علی اصغر سلطانیه، نماینده سابق ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی
سلطانیه (گناباد)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان گناباد در استان خراسان رضوی ایران است.
این روستا در دهستان پس کلوت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
سلطانیه حاجی آباد ، روستایی از توابع بخش کلیائی شهرستان سنقر در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان آگاهان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۴ نفر (۵خانوار) بوده است.
باغ سلطانیه یک منطقهٔ مسکونی در ایران است که در دهستان باقرآباد واقع شده است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، این روستا کمتر از سه خانوار جمعیت داشته است.
فهرست روستاهای ایران
بخش مرکزی شهرستان سلطانیه یکی از بخش های شهرستان سلطانیه در استان زنجان ایران است.
بخش سلطانیه
دهستان سلطانیه
دهستان سنبل آباد
شهر: سلطانیه
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش سلطانیه شهرستان سلطانیه در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۸۸۶۷ نفر بوده است.
تپه قلعه سلطانیه مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در سلطانیه، ۱ کیلومتری غرب شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ مهر ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۹۸۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
سلطانیه، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان سلطانیه در استان زنجان ایران.
براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۹٬۳۷۴ نفر (۲٬۲۵۹ خانوار) بوده است.
سد خیرآباد سلطانیه یکی از سدهای در حال بهره برداری استان زنجان است.
شهرستان سلطانیه به مرکزیت شهر تاریخی سلطانیه مشتمل بر بخش های مرکزی و باغ حلی در استان زنجان واقع شده است؛ که در سال ۱۳۹۲ با ارتقا به وضعیت شهرستان، شد. در سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شهرستان سلطانیه ۲۹۴۸۰ نفر بوده است
غسالخانه سلطانیه مربوط به اواخر دوره قاجار است و در سلطانیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۴۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
جدول زیر بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان سلطانیه در استان زنجان را نشان می دهد.
مختصات: ۳۶°۲۶′۵٫۶۹″ شمالی ۴۸°۴۷′۴۷٫۸۱″ شرقی / ۳۶٫۴۳۴۹۱۳۹°شمالی ۴۸٫۷۹۶۶۱۳۹°شرقی / 36.4349139; 48.7966139
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
گنبد سلطانیه آرامگاه اُلجایتو است که بین سال های در ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ میلادی به دستور خودش در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد و از آثار مهم معماری ایرانی و اسلامی به شمار می رود. گنبد سلطانیه در فهرست آثار میراث جهانی به ثبت رسیده است.گنبد این بنا سومین گنبد بزرگ جهان بعد از گنبد کلیسای سانتا ماریا دل فیوره، و گنبد مسجد ایاصوفیه است.
گنبد مزبور در پنج فرسخی سمت شرقی شهر زنجان در داخل باروی شهر قدیم سلطانیه قرار گرفته و بنایی است هشت ضلعی که طول هر ضلع آن ۸۰ گز است. هشت مناره نیز در اطراف گنبد دارد؛ و قدیمی ترین گنبد دوپوش موجود در ایران است. رنگ گنبد آبی است. بر روی این اضلاع گنبد بلندی قرار نوشته اند. ارتفاع بنا ۴۸٫۵ متر و قطر دهانه داخلی آن ۲۵٫۵ متر می باشد در قسمت بالایی آن ساختمان دور تا دور اتاق ها و غرفه گرفته. خود گنبد از کاشی های فیروزه ای رنگ پوشیده و سقف داخل اتاق های بالا با گچ بری ها و آجرهای رنگارنگ تزیین یافته است. در حاشیه طاقها آیات قرآنی و اسماالله با خط جلی نوشته شده است. حکاکی هایی در آجرهای دیوارها و سقف های رنگین بنا نیز دیده می شود.
تزیینات و چگونگی ساخت این آرامگاه در واقع نقطهٔ عطفی در معماری آن دوران بوده به این شکل که سبکی جدید را در معماری به وجود آورده که از معماری سلجوقی جدا شده است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سلطانیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گنبد سلطانیه به چه علتی ساخته شد   • مقاله گنبد سلطانیه   • داخل گنبد سلطانیه   • سلطانیه شیراز   • پلان گنبد سلطانیه   • عکس گنبد سلطانیه   • گنبد سلطانیه کجاست   • سلطانیه علی اصغر   • معنی سلطانیه   • مفهوم سلطانیه   • تعریف سلطانیه   • معرفی سلطانیه   • سلطانیه چیست   • سلطانیه یعنی چی   • سلطانیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلطانیه
کلمه : سلطانیه
اشتباه تایپی : sgxhkdi
آوا : soltAniyye
نقش : اسم خاص مکان
عکس سلطانیه : در گوگل


آیا معنی سلطانیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )