برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1334 100 1

سلطان علی قاینی

سلطان علی قاینی در دانشنامه ویکی پدیا

سلطان علی قاینی
سلطان علی قاینی (درگذشت ۹۱۴ ه‍. ق) از خوشنویسان و شاعران صاحب نام اواخر سده نهم و اوایل سده دهم هجری است. او شاگرد اظهر تبریزی و معاصر و نزدیک به سلطان علی مشهدی بوده است.
یک نسخه «دیوان» کامل جامی، به قلم نستعلیق کتابت خوش که چند سطر آخر آن به قلم رقاع کتابت خوش است با رقم: «قد وقع الفراغ من کتابهٔ… سلطان علی القاینی… فی شهر ربیع الاول سنهٔ ثمان و تسعین و ثمانمائة الهجریه»
یک نسخه «زبدة الحقایق» عین القضاهٔ همدانی، به قلم نستعلیق کتابت جلی خوش، با رقم: «تمت کتابة… سلطان علی الیعقوبی. سنهٔ اربع و ثمانین و ثمانمائه»
یک نسخه «ظفرنامهٔ تیموری» شرف الدین علی یزدی، به قلم نستعلیق کتابت و عناوین به قلم رقاع خوش، با رقم: «قدتمّ… علی یدالعبد الفقیر… سلطان علی القاینی… سنهٔ اثنی و تسعین و ثمانمائهٔ…»
یک نسخه دیوان امیر علیشیر نوائی (ترکی)، به قلم نستعلیق کتابت خوش، با رقم: «تمت الکتاب… سلطان علی القاینی»
۵۱ قطعه در مرقعات کتابخانه خزینه اوقاف استانبول
۱۳ قطعه از مرقع بهرام میرزا در کتابخانه خزینه اوقاف استانبول
و چندین اثر دیگر از وی که در «احوال و آثار خوشنویسان» فهرست شده است.
سلطان علی در ابتدا در تبریز کاتب مورد عنایت دربار سلطان یعقوب (۸۸۴–۸۹۶ ه‍. ق)، فرزند اوزون حسن آق قوینلو بود و به همین مناسبت «یعقوبی» هم رقم می کرده است.
پس از مرگ سلطان یعقوب او در دربار نوهٔ او رستم پسر بایسنغر (۸۹۸–۹۰۲)، مشغول به کتابت شده و به نام «رستمی» رقم می زده است.
سپس از تبریز سفری به حجاز کرد و پس از مدتی به خراسان رفت و به دربار سلطان حسین میرزا بایقرا راه یافت و در این دربار که مجمع هنرمندان و دانشمندان بود به تعلیم فرزندان سلطان اشتغال داشت و به سبب نزدیکی به سلطان حسین بایقرا، «سلطانی» رقم می کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سلطان علی قاینی در دانشنامه آزاد پارسی

سلطان علی قاینی ( ـ۹۱۴ق)
خوشنویس هرات در دورۀ سلطان حسین بایقرا. ابتدا در تبریز، کاتب دربار سلطان یعقوب آق قویونلو و پس از او رستم آق قویونلو بود و به همین دلیل با نام سلطانعلی یا رستمی نیز کتابت کرده است. پس از مدتی به سفر حج رفت و در بازگشت عازم هرات شد. در آن جا از نزدیکان امیرعلیشیر نوایی و نورالدین عبدالرحمان جامی بود و تا مدتی فقط آثار جامی را کتابت می کرد. سلطانعلی قاینی را شاگرد اظهر تبریزی و هم دورۀ سلطانعلی مشهدی دانسته اند. از وی آثار متعددی به خط نستعلیق برجای مانده که برخی از آن ها عبارت اند از نسخه ای از ظفرنامۀ شرف الدین علی یزدی به تاریخ ۸۹۲ ق در کتابخانه مجلس شورای اسلامی؛ نسخه ای از دیوان جامی به تاریخ ۸۹۸ ق در کتابخانۀ کاخ گلستان تهران؛ نسخه ای از جلال و جمال امین سبزواری به تاریخ ۹۰۸ ق در کتابخانۀ دانشگاه اوپسالا در سوئد.

ارتباط محتوایی با سلطان علی قاینی

سلطان علی قاینی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سلطان علی قاینی   • مفهوم سلطان علی قاینی   • تعریف سلطان علی قاینی   • معرفی سلطان علی قاینی   • سلطان علی قاینی چیست   • سلطان علی قاینی یعنی چی   • سلطان علی قاینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلطان علی قاینی
کلمه : سلطان علی قاینی
اشتباه تایپی : sgxhk ugd rhdkd
عکس سلطان علی قاینی : در گوگل

آیا معنی سلطان علی قاینی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )