انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1069 100 1

سلماس

/salmAs/

معنی سلماس در لغت نامه دهخدا

سلماس. [ س َ ] (اِخ ) شهری است به آذربایجان در میان تبریز و ارومیه و نزدیک به خوی ، در آن آبی است که اغتسال در آن کنند دافع مرض جذام است. (از آنندراج ). از اقلیم چهارم و شهر بزرگی است و باروش خرابی یافته ، وزیر خواجه تاج الدین علیشاه تبریزی آنرا عمارت کرد. دورش هشت هزار گام است.هوایش بسردی مایل است و آبش از اودیه های جبال کردستان میخیزد و ببحیره چیچست ریزد. باغستان بسیار دارد.حقوق دیوانیش سی و نه هزار و دویست دینار است. (نزهة القلوب ص 85). شهرکی است خرم و آبادان و از وی شلواربندهای نیکو خیزد. (حدود العالم ). اسم این شهر از سال 1309 هَ. ش. ببعد بنام شاهپور نام گذاری شد، ولی اکنون به همان نام سابق یعنی سلماس خوانده میشود.

معنی سلماس به فارسی

سلماس
شهری است باذربایجان در میان تبریز و ارومیه و نزدیک بخوی .

سلماس در دانشنامه ویکی پدیا

سلماس
سلماس یکی از شهرهای بسیار کهن ایران می باشد که در منطقه شمال غرب کشور در استان آذربایجان غربی واقع شده است. منطقه سلماس همچون دیگر مناطق آذربایجان با داشتن طبیعتی زیبا و کوهستان های سرسبز و پرآب توانسته است در طول تاریخ بشری، مأوای مناسبی برای اسکان و زیست گروه های مختلف انسانی فراهم کند. بر اساس کاوش های باستان شناسی انجام شده در تپه های باستانی اطراف شهر سلماس که در سال ۱۳۷۱ انجام گرفت، قدمت تمدنی سلماس به حدود ۹ هزار سال قبل برمی گردد.
کلیساهای هفتوان
شهر سلماس به عنوان اولین شهر شطرنجی ایران شناخته می شود و تنها شهری است که به این شیوه مدرن در استان آذربایجان غربی احداث گردیده است این شیوه مدرن از شهرسازی با خیابان های شطرنجی و هندسی منظم، جلوه های ویژه ای به این شهر بخشیده است که نظیر آن را در کمتر شهری در ایران می توان مشاهده کرد.
سلماس علاوه بر پیشینه تاریخی چندین هزارساله خود یکی از شهرهای مهم آذربایجان در تاریخ تحولات سیاسی ایران بوده است. مردم سلماس از دیرباز نقش عمده ای در تحولات کشور ایفا کرده اند و سلماس یکی از مراکز اصلی فعالیت مشروطه خواهان در دوران مشروطه بوده است،
مردم سلماس به زبان ترکی آذری و کردی سخن می گویند. عده ای از یهودیان هم تا سدهٔ بیستم در این منطقه زندگی می کردند. طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شهر سلماس بالغ بر ۹۲٫۸۱۱ نفر مییاشد.
عکس سلماس
آنومالی جنوب سلماس یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر سلماس استان آذربایجان غربی قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، طلا است.سنگ میزبان این اندیس گنیس، شیست است و دیرینگی آن به دوران پرکامبرین می رسد. در این اندیس، پاراژنز های آْپاتیت، اپیدوت، گوئتیت، هماتیت، پیروکسن، زیرکن، آناتاز، اسفن، روتیل یافت می شوند.
فهرست اندیس های استان آذربایجان غربی
آنومالی شرق سلماس یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر سلماس استان آذربایجان غربی قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، طلا است.سنگ میزبان این اندیس دیوریت، گرانودیوریت، گابرو، پریدوتیت، مرمر و سنگ های ولکانیک اسیدی است در این اندیس، پاراژنز های آپاتیت، باریت، بیوتیت، اپیدوت، هماتیت، ایلمنیت، مگنتیت، فلوگوپیت، زیرکن، شئلیت یافت می شوند.
فهرست اندیس های استان آذربایجان غربی
بخش مرکزی شهرستان سلماس یکی از بخش های تابعه شهرستان سلماس در استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است.
دهستان زولاچای (مرکز دهستان ملحم)
دهستان کره سنی (مرکز دهستان سیلاب)
دهستان کناربروژ (مرکز دهستان تمر)
دهستان لکستان (مرکز دهستان قره قشلاق)
دهستان های بخش مرکزی
شهرها: سلماس و تازه شهر.
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان سلماس در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۵۲٫۳۷۲ نفر بوده است.
حوزهٔ انتخابیه سلماس یکی از ۹ حوزه از حوزه های استان آذربایجان غربی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت سلماس، ۱ نماینده دارد.
شهروز برزگر کلشانی
مختصات: ۳۸°۱۲′۰۰″شمالی ۴۴°۴۵′۵۸″شرقی / ۳۸٫۲°شمالی ۴۴٫۷۶۶°شرقی / 38.2; 44.766
امبرسیز، ن. ن؛ و ملویل، چ.پ. ۱۳۷۰، تاریخ زمین لرزه های ایران، ترجمهٔ . تهران: آگاه
بربریان. م و قریشی، م. ۱۳۶۶، پژوهش و بررسی لرزه زمین ساخت کاربردی، خطر زمین لرزه، گسلش در گسترهٔ دریاچهٔ تکتونیکیِ ارومیه، تهران: سازمان زمین شناسی کشور
سیاهپوش، م.ت. ۱۳۷۰، پیدایش تمدن در آذربایجان، تهران: قومس
شاه پسندزاده، م و زارع. ۱۳۷۴، بررسی مقدماتیِ لرزه خیزی، لرزه زمین ساخت و خطر زمین لرزه، گسلش در پهنهٔ استان آذربایجان شرقی، تهران: مؤسسهٔ بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
شهرابی، م. ۱۳۷۳، شرح نقشهٔ زمین شناسی چهارگوش ارومیه به مقیاس ۱:۲۵۰۰۰۰، تهران: سازمان زمین شناسی کشور
ملک زادهٔ دیلمقانی، توحید، ۱۳۷۸، سلماس در سیر تاریخ و فرهنگ آذربایجان، سلماس: مؤلف
ملک زادهٔ دیلمقانی، توحید، ۱۳۸۳، زلزلهٔ بزرگ و مخرب سال ۱۳۰۹ سلماس، سلماس: مؤلف
ملک زادهٔ دیلمقانی، توحید، ۱۳۸۴، تاریخ ده هزارسالهٔ سلماس و غرب آذربایجان، تبریز: ائلدار
زلزلهٔ بزرگ و مخرب سال ۱۳۰۹ شهر سلماس از مخرب ترین زلزله های منطقهٔ آذربایجان محسوب می شود. این زلزله پانزده ساعت پس از پیش لرزهٔ سلماس، در بامداد روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت زلزلهٔ اصلی، در آنِ واحد موجب تخریب کامل دیلمقان و حدود شصت روستا در دشت سلماس و مناطق حاشیهٔ آن شد. دامنهٔ آسیب ها از دشت سلماس به دهستان قطور و مسیر علیای زاب در ترکیه کشیده شده بود و موجب کشته شدن ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر در سلماس شد.
در منطقهٔ سلماس، به سبب ناامنی های پس از دوران صفویه، آثار باستانیِ جدی و قابل تأمل وجود نداشته و اگر اثری موجود بوده، پس از دورهٔ قاجاریه بوده که آن هم در حوادث پس از جنگ جهانی اول تقریباً نابود شد. بررسی آثار باقی مانده باستانی در سلماس نشان می دهد آثار موجود در کوهستان نظیر قلاع باستانی و دخمه های اورارتوئی یا بناهائی که به نوعی در ساختمانشان سنگ می باشد از استحکام نسبتاً مناسبی در برابر زلزلهٔ بزرگ ۲/۷ درجهٔ سلماس داشته اند. بر اساس این مطالعه کل آثار خشتی و گلی منطقه از بین رفته اند. در این زلزله اکثر آثار باستانی سلماس از جمله حصار ۴ متری شهر دیلمقان، مساجد و بقاع قدیمی و عبادتگاه های مسیحیان، مناره قرون وسطایی میرخاتون در کهنه شهر، پلهای قدیمی از بین رفت. این زلزله که بزرگی آن را بربریان (۱۹۷۴) ۴/۷=M و مؤسسه ژئوفیزیک ۲/۷=M برآورد کرده است یکی از مخربترین زلزله های آذربایجان و شاید منطقه خاورمیانه می باشد به طوری که سال ۱۹۳۰در تاریخ زلزله شناسی به نام ۱۹۳۰سلماس ثبت شده است.
پس از زلزله در ۱۰کیلومتری شمال گسل سلماس یک چشمه آب گازدار هیجده درجه به وجود آمد که در سلماس زلزله بولاغی (چشمه زلزله) نامیده شد. این چشمه بعدها پس از زلزله ها مخصوصاً زلزله ۲۲ ژوئن ۱۹۷۳ سلماس رنگ گل به خود گرفت. در نتیجه این زلزله سطح ایستابی منطقه موقتاً بالا رفته و مناطق پست را آب فرا گرفت اما به زودی به سطح پیشین خود فرو نشست. آب دریاچه که خیلی پایین رفته بود به تدریج بالا آمد و زمین لغزش های متعدد در دره سلماس و در شیب های لشکران و سایر مناطق رخ داد که ریزش تپه های باستانی هفت وان تپه و دیریش تپه قابل ملاحظه بود. امبرسیز (۱۹۸۲) شعاع تخریب زلزله را ۲۳ کیلومتر و شعاع احساس را۳۵۰ کیلومتر برآورد کرده است یعنی این زلزله در بغداد و تفلیس احساس شده است. پس از استقرار آرامش در سلماس، شهر جدیدی در یک کیلومتری دیلمقان - در محل فعلی شهر سلماس با نقشه صحیح شهرسازی و مهندسی و به صورت شطرنجی مهندس اسدالله خاورزمین احداث و به هر یک از اهالی شهر ویران شده سلماس قطعه زمین مناسبی جهت خانه سازی و اسکان داده شد. از ویرانه های سلماس امروزه چیزی باقی نمانده است، بجز پایه دیوارهای مسجد آقا «آقامجیدی» و سنگ های منشوری شکل ستون های مسجد که جای دارد محل این آثار توسط میراث فرهنگی حصار کشی شده و به عنوان یادگاری از زلزله مشهور و ویرانگر ۱۹۳۰ میلادی سلماس برای آیندگان جهت عبرت و برنامه ریزی اصولی جهت تلاش برای بسط دانش زلزله شناسی و مهندسی زمین لرزه در منطقه استفاده گردد.
مختصات: ۳۸°۱۰′۵۷″شمالی ۴۴°۴۴′۵۵″شرقی / ۳۸٫۱۸۲۶۰۰۱°شمالی ۴۴٫۷۴۸۶۱۵۳°شرقی / 38.1826001; 44.7486153
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
سد باستانی تازه شهر سلماس مربوط به دوره صفوی است و در ۱۰ کیلومتری غرب سلماس واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۶۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مختصات: ۳۸°۱۲′۰۰″ شمالی ۴۴°۴۲′۰۰″ شرقی / ۳۸٫۲۰۰۰۰°شمالی ۴۴٫۷۰۰۰۰°شرقی / 38.20000; 44.70000
بخش مرکزی
بخش کوهسار
شهرستان سَلماس (شاپور پیشین) یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی ایران است که در قسمت شمالی این استان قرار دارد. مرکز این شهرستان شهر سلماس است. این شهرستان به دو بخش کوهسار و مرکزی تقسیم شده است. مرکز بخش کوهسار شهر کتبان و مرکز بخش مرکزی شهر سلماس است. نام این منطقه در زمان هخامنشیان زاروَند یا زروند بوده و کاوش های تپه بیان تاریخچه دوران مادی سلماس را روشن می سازد.
مردم شهرستان سلماس عمدتاً به زبان ترکی آذربایجانی سخن می گویند و همچنین بخشی نیز به زبان کردی کرمانجی حرف می زنند عشایر و کوچ نشینان این منطقه عمدتاً از تبار طوایف کره سنی هستند. عده ای از یهودیان هم تا سدهٔ بیستم در این منطقه زندگی می کردند.
براساس سرشماری جمعیت سال ۱۳۹۵ جمعیت شهرستان سلماس بالغ بر ۱۹۶۵۴۶ می باشد، که از این تعداد ۱۰۰۸۱۷ مرد و ۹۵۷۲۹ نفر زن می باشند.
شورش پادگان سلماس روز دوم تیر ۱۳۰۵ رخ داد که در آن سربازان و درجه داران پادگان سلماس به علت نرسیدن حقوق و ندادن جیره و سختی معیشت دست به شورش علیه فرمانده و صاحبمنصبان آن فوج زدند. شورش پادگان مراوه تپه همزمان با این شورش رخ داد. شورش ها به زودی سرکوب و تعدادی از عاملان آن تیرباران شدند.
برای تکوین شورش ابتدا چهارده نفر از درجه داران هنگ مختلط آذر لشکر آذربایجان که به علت نرسیدن حقوق، جیره و سختی معیشت در مضیقه بودند در یکی از خرابه های نزدیک سربازخانه گرد آمده و پس از سوگند به قرآن تصمیم به شورش و طغیان می گیرند. آنان تصمیم گرفتند کلیه صاحبمنصبان پادگان را به قتل برسانند. لذا شب هنگام و پس از آنکه صاحبمنصبان پادگان را ترک کردند، وارد پادگان شده و عده ای از سربازان را با خود همراه ساخته و درب اسلحه خانه را باز نموده و مسلح می شوند. در این موقع بقیه نفرات هم با آنها همکاری نموده مسلح می شوند. شورشیان به دو دسته تقسیم می شوند: عده ای به طرف خوی حرکت کرده و بعضی وارد شهر سلماس می شوند. شورشیان در سلماس شروع به غارت بازار نموده و مغازه ها را به آتش می کشند. عده ای نیز به طرف منازل صاحبمنصبان رفته تا آنها را به قتل برسانند. تعدادی از افسران با موضع گیری و تیراندازی موفق می شوند متمردین را فراری دهند اما سرهنگ یوسف ارفعی فرمانده پادگان به محاصره شورشیان درآمده و پس از یک مشاجره لفظی کوتاه با سرنیزه و گلوله از پای درمی آید.استفانی کرونین اما روایت دیگری از چگونگی آغاز شورش نقل کرده است: ظاهراً سرهنگ یوسف خان فرمانده پادگان فروش نسیه اجناس از سوی بازرگانان به سربازان را ممنوع کرده بود. خودداری از دادن نیم کیلو شکر به یک سرباز موجب غوغا شد و سرباز فروشنده را کشت. سرهنگ یوسف خان دستور داد آن سرباز را دستگیر کنند. اما سربازان استنکاف ورزیدند و در درگیری که متعاقب آن روی داد سرهنگ یوسف خان کشته شد. همچنین در این منبع گفته شده که چپاول و تیراندازی به غیرنظامیان سلماس حقیقت نداشته و بخش عمده ای از مصادرات سربازان یاغی مربوط بوده است به دو شرکت تجاری روسی. در خوی نیز سربازان موجودی نقدی دفاتر دولتی، گمرک، تلگرافخانه و پست را ضبط کردند.
پس از قتل سرهنگ ارفعی و غارت و چپاول پادگان و مغازه ها در سلماس و خوی، مراتب به اطلاع لشکر تبریز می رسد. بلافاصله یک گردان پیاده و یک گروهان سوار با مهمات کامل به سمت خوی حرکت می کند. فرماندهی این واحدها به عهده سرهنگ محتشم نظام بود. سرهنگ محتشم نظام موفق می شود با چربزبانی و تدبیر فتنه را بخواباند و متعاقباً سیصد نفر از پادگان سلماس خلع سلاح و دستگیر شدند. پس از گزارش جریان به تهران، سرلشکر حسین خزاعی برای رسیدگی و مجازات مقصرین وارد سلماس می شود. پس از بازجویی مختصر، مقصرین را معین و پنجاه و چهار نفر از خاطیان در حیاط کوچکی در داخل سربازخانه تیرباران می شوند. عده ای نیز به حبسهای طویل المدت محکوم شدند.
گورستان ارامنه مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان سلماس، دهستان زولاچای، روستای محلم واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۷۸۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سلماس در جدول کلمات

روستایی است از توابع بخش کوهسار در شهرستان سلماس استان آذربایجان غربی
میراباد

سلماس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زبان مردم سلماس   • نقشه سلماس   • شهرستان سلماس   • سلماس کجاست؟   • بازار سلماس   • جاهای دیدنی سلماس   • روستاهای سلماس   • منطقه ویژه اقتصادی سلماس   • معنی سلماس   • مفهوم سلماس   • تعریف سلماس   • معرفی سلماس   • سلماس چیست   • سلماس یعنی چی   • سلماس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلماس
کلمه : سلماس
اشتباه تایپی : sglhs
آوا : salmAs
نقش : اسم خاص مکان
عکس سلماس : در گوگل


آیا معنی سلماس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )