انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1092 100 1

سلیمانیه

/soleymAniyye/

معنی سلیمانیه در لغت نامه دهخدا

سلیمانیه. [ س ُ ل َ / ل ِ نی ی َ ] (اِخ ) اتباع سلیمان بن جریر از فرق زیدیه همان جریریه معتقد به اینکه امامت بشوری حاصل میشود و همین که دو نفر اخیار امت بر آن اتفاق کردند شرعی است. امامت مفضول یعنی امامت ابوبکر و عمر را قبول داشتند و میگفتند که مسلمین با اینکه در بیعت امیرالمؤمنین علی ترک اصلح کرده اند، فاسق و کافر شمرده میشوند. (مقالات اشعری ص 48 و الفرق ص 23 و از خاندان نوبختی ص 253 و 257). فرقه ای از زیدیها. (الانساب سمعانی ). رجوع شود بجریریه.

معنی سلیمانیه به فارسی

سلیمانیه
۱ - یکی از لواهای کشور عراق ( عرب ) میباشد . این شهر کردنشین و در منطقه کوهستانی شمال عراق - قرب مرز ایران - واقع است و آن شامل ۴ قضا است . ۲ - قضای سلیمانیه دارای ۷۶۲۵۷ تن سکنه و شامل ۴ ناحیه است : نانجرو قره طاغ سورداش بازیان . ۳ - مرکز قضای اخیر هم سلیمانیه نام دارد که حدود ۱٠٠٠٠ تن سکنه آنست و آن نزدیک سر حد ایران و در راه کاروانی بین بغداد و تبریز قرار دارد. اکثر سکنه آن کردند .
اتباع سلیمان بن جریر از فرق زیدیه همان جریریه معتقد باینکه امامت بشوری حاصل میشود .
وی یکی از صوفیان است .

سلیمانیه در دانشنامه اسلامی

سلیمانیه
سلیمانیه از فرقه های زیدیه می باشد.
فرقه سلیمانیه از انشعاب های زیدیه و پیروان سلیمان بن جریر به شمار می‏ روند.
عقاید سلیمان
سلیمان، امامت را شورایی می‏ دانست که با بیعت مردم، بلکه دو مرد از بزرگان مسلمانان با فردی به عنوان امام منعقد می‏ شود. وی امامت مفضول را با وجود فرد افضل، صحیح می‏ دانست.
← قبول داشتن ابوبکر و عمر توسط سلیمان
سلیمانیه از فرقه‏ های شیعه به شمار نمی‏ رود؛ زیرا قائل به خلافت ابوبکر و عمر می ‏باشد.

یکی از فرق مهمی که در دامن تشیع ظهور و بروز جدی پیدا کرد و تا امروز ادامه دارد و از فرق شیعی محسوب شده، ولی بر ضد جریان و مسیر امامیه واقع شده اند، فرقه سلیمانیه (جریریه) (Jryryh) است که در این مقاله با آن آشنا می شویم.
سلیمان بن جریر الرقی موسس فرقه سلیمانیه یا جریریه است. این فرقه از زیدیه در زمان منصور دوانقی ظاهر شد. او را از متکلمین زیدیه و فقهاء شمرده اند. او مردم را به مکتب زیدیه می خوانده است و مناظراتی با هشام بن حکم در مجلس متکلمین در محضر هارون داشته و نیز از کسانی که به دربار هارون عباسی خدماتی شایسته نموده است.از این اعمال و اعتقادات او به دست می آید که او در اعتقاد زیدی بوده ولی در عمل عباسی بوده و در هر صورت با امامیه رابطه ای جز خصومت و بغض و عناد ندارد.
تقابل و اشتراک فرق زیدی
زیدیه عمدتا به سه فرقه جارودیه و بتریه و سلیمانیه منشعب شده و در این مسیر دو فرقه سلیمانیه و بتریه نزدیکی بیشتری دارند بلکه بتریه به عنوان تعلیقه ای بر سلیمانیه مطرح شده یعنی در آراء کلی متاثر از سلیمانیه است ولی در موارد جزئی با هم اختلاف دارند اما فرقه جارودیه در برابر سلیمانیه و بتریه واقع می شود و متاثر از هم نیستند. با بیان اعتقادات سلیمانیه تقابل و اشتراک این فرق روش می شود.
مهمترین عقائد سلیمان و سلیمانیه
اعتقاداتی که در مورد شخص سلیمان و نیز سلیمانیه آمده در مورد امامت و مسائل پیرامونی آن است که به ترتیب به آنها اشاره می کنیم:
← انتخاب شورایی امام
...
کتابخانه سلیمانیه یکی از مهم ترین کتابخانه های ترکیه و جهان اسلام است که در شهر استانبول قرار دارد و در آن کتاب های خطی با ارزشی گردآوری شده است. این کتابخانه بخشی از "مجموعه سلیمانیه" است که ساختن آن در 956ق./1549 آغاز و در 964ق./1556 به پایان رسید.
در این مجموعه علاوه بر ساختمان کتابخانه، بناهای دیگر از جمله مدرسه های ابتدایی و متوسطه وجود داشته است. کتابخانه سلیمانیه از 1336ق./1918، به صورت امروزی شروع بکار کرد. پس از بسته شدن خانقاه ها و زاویه ها در ترکیه، کتاب های خطی موجود در آن اماکن و همچنین کتاب های خطی مساجد و کتابخانه های کوچک به کتابخانه سلیمانیه انتقال داده شد.
علاوه بر آنها، کتاب های خطی موجود در شهرها و قصبات آناطولی نیز به تدریج به این مرکز آورده شد. مجموعه های اهدایی به این کتابخانه غنای آن را بیشتر کرد. در حال حاضر بیش از صد مجموعه و صد هزار جلد کتاب در کتابخانه سلیمانیه نگهداری می شود، شمار کتاب های خطی ترکی، عربی و فارسی آن به 65000 جلد و تعداد کتاب های چاپی به 35000 جلد می رسد. برای تمامی این آثار فهرست منظمی تدوین شده است.
کتابخانه سلیمانیه دو تالار مطالعه دارد؛ یکی بزرگ به ظرفیت هفتاد نفر که پژوهشگران علاقه مند به نسخه های خطی از آن استفاده می کنند. در این تالار، فهرست های کتابخانه های قدیمی، فهرست های کتب خطی برخی کتابخانه های آناطولی، انواع فهرست ها، کتابشناسی ها، فرهنگ ها، دایره المعارف ها و مراجع مشابه به زبان های مختلف برای استفاده مراجعان عرضه می شود. تالار کوچک به کسانی اختصاص دارد که بخواهند از دستگاه های ریزفیلم خوان استفاده کنند.
در این بخش نسخه های منحصر به فرد، کتاب های نوشته شده به خط مؤلفان آنها و یا آثار خطی که ارزش هنری دارند فقط به صورت فتوکپی در اختیار خوانندگان قرار می گیرد.
کتابخانه سلیمانیه، کتابخانه ای پژوهشی و مرکز نگهداری کتاب های خطی اسلامی است. در آن دو بخش خدماتی وجود دارد: یکی بخش تهیه ریزفیلم که در 1329ش./1950 تأسیس شده است، دیگری بخش صحافی و ترمیم ضایعات کتاب ها. در این بخش که در 1341ش./1962 تأسیس شده است، کتاب هایی را که جلد یا شیرازه شان آسیب دیده و یا اوراقشان کنده شده، ترمیم و در صورت لزوم تجلید می کنند.
علاوه بر این برای حفظ کتاب ها از رطوبت و موریانه تدابیری می اندیشند. از 1336ش./1957 کتابخانه ویژه کودکان نیز در محدوده کتابخانه، شروع بکار کرده است.
پنج کتابخانه نیز زیر نظر کتابخانه سلیمانیه فعالیت دارند که عبارتند از: کتابخانه عاطف افندی در محله وفا؛ کتابخانه سلیم آغا در اُسْکُدار؛ کتابخانه کوپâریلی در محله دیوان یولی؛ کتابخانه نور عثمانیه در صحن مسجد نور عثمانیه؛ کتابخانه راغب پاشا در محله لاله لی.

سلیمانیه در دانشنامه ویکی پدیا

سلیمانیه
مختصات: ۳۵°۳۳′۰″ شمالی ۴۵°۲۶′۰″ شرقی / ۳۵٫۵۵۰۰۰°شمالی ۴۵٫۴۳۳۳۳°شرقی / 35.55000; 45.43333
هتل تایتانیک ۵ ستاره
هتل های کرست ۵ ستاره
هتل البرز ۳ ستاره
هتل اسکار ۳ ستاره
هتل ماد ۳ ستاره
هتل مولوی
مهمانخانه چراخانی (چراغانی)
هتل میوان (مهمان)
هتل ابوصنعاء
هتل ارین (که مشرف به پارک آزادی)
هتل سلیمانی پالاس
هتل آشتی ∗
۳۵°۳۳′۴۲″شمالی ۴۵°۲۶′۲۷″شرقی / ۳۵٫۵۶۱۷°شمالی ۴۵٫۴۴۰۸°شرقی / 35.5617; 45.4408
سلیمانیه
سلیمانیه (به کردی: Slêmanî سلێمانی، به عربی: السّلیمانیة) مرکز استان سلیمانیه عراق است. این شهر در شمال شرقی اقلیم کردستان عراق، نزدیک به مرز ایران و در منطقه خودگردان کردستان قرار گرفته است. سلیمانیه در سال ۱۷۸۴ به دستور ابراهیم پاشای بابان ساخته شد. شهر سلیمانیه بعد از سقوط رژیم بحث عراق از سال ۱۹۹۱ پیشرفت چشمگیری داشته و در حال حاضر یکی از شهرهای امن کشور عراق و همچنین اقلیم کردستان به شمار می رود. در سالهای اخیر، مردم زیادی از سراسر عراق به این شهر مهاجرت کرده اند و همچنین این شهر جمعیت قابل ملاحظه ای از ایرانیانِ کرد ساکن در عراق را در خود جای داده است.
عکس سلیمانیه
سلیمانیه دارای کاربردهای زیر است:
شهر سلیمانیه در کردستان عراق
استان سلیمانیه در عراق
مسجد سلیمانیه از مسجدهای استانبول
سلیمانیه نام یکی از کتابخانه های ترکیه در استانبول
شهرک سلیمانیه از شهرک های درون شهر تهران
سلیمانیه یا جریریه از فرقه های مذهب زیدیه اسلام
خیابان سلیمانیه با نام جدید آن دهم فروردین از خیابان های منطقه ۱۴ است که از شمال به خیابان پیروزی و از جنوب به بلوار آهنک منتهی می شود.
کاخ سلیمانیه فتحعلی شاه در کرج
مختصات: ۳۶°۲۰′۱۱″ شمالی ۵۷°۴۶′۳۵″ شرقی / ۳۶٫۳۳۶۳۹°شمالی ۵۷٫۷۷۶۳۹°شرقی / 36.33639; 57.77639
سلیمانیه، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی ایران.
این روستا در دهستان قصبه شرقی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۶۸ نفر (۲۰ خانوار) بوده است.
سلیمانیه روستایی در دهستان نجف آباد بخش مرکزی شهرستان سیرجان استان کرمان ایران است.
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این مکان ۱٬۰۹۴ نفر (۳۱۴خانوار) بوده است.
سلیمانیه (کرمانشاه)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان دورود فرامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹۲۱ نفر (۲۶۸ خانوار) بوده است. این روستا یکی از پرجمعیت ترین روستاهای دهستان دورود فرامان می باشد.
استان سلیمانیه (به عربی: محافظة سليمانية) از استان های کردنشین کشور عراق است
مرکز تجاری سلیمانیه این مرکز توسط اتاق تعاون جمهوری اسلامی ایران و با حمایت و مجوز ه است.
استان سلیمانیه در شمال شرقی عراق قرار گرفته است. مرکز آن شهر سلیمانیه می باشد. از شهرهای دیگر این استان می توان از پنجوین، حلبچه و رانیه را نام برد.
شهرستان ها (به کردی سورانی: مهڵبه ند) و بخش های (به کردی سورانی: ناوچه) استان سلیمانیه:
در این استان تعداد ۸۷ شرکت اقتصادی ایرانی فعالیت دارند. اخیراً سوری ها به عنوان پناهنده به این کشور وارد شدند که بازار اقتصادی آنجا را آشفته کرده اند.
تپه سلیمانیه مربوط به سده های اولیه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان زهک، بخش جزینک، دهستان خمک، ۲۰۰ متری شمالشرق روستای حاجی غلامحسین واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۹۶۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
چشمه سلیمانیه در ضلع جنوب شرقی باغ تاریخی فین کاشان واقع گردیده و فاصله آن تا مرکز شهر شش کیلومتر است و در واقع جزو قنوات است. تعداد چاه های آن از مادر چاه تا مظهر قنات به ۱۴ حلقه می رسد. آبدهی قنات بسیار بالاست و حدوداً به ۳۵۰ لیتر در ثانیه می رسد و ازطرفی مظهر قنات به نحوی است که به نظر می رسد آب از زمین می جوشد، از اینرو به چشمه معروف شده به خصوص آنکه در زمان صفویه اقدام به فضاسازی چشمه گردیده است.
وجه تسمیه این چشمه به نام سلیمانیه، منسوب بودن آن به سلیمان پیامبر است. عبدالرحیم کلانتر ضرابی در کتاب تاریخ کاشان چنین می نویسد:
هر جوی ۱۴ شبانه روز گردش می کند و هر روزی یک طاق و هر شبی را یک طاق می گویند و هر طاق ۷۵ سرجه می باشد و هر شش سرجه و ۱/۴ سرجه را یک ساعت نجومی است.
آب آن فوق العاده صاف است ولی به واسطه داشتن بعضی املاح برای آشامیدن مناسب نیست. آب چشمه فین به واسطه کیفیتهای خاص خود مانند صافی و پاکی و روشنایی کم نظیر و همچنین کیفیت ثابت و تغییر ناپذیرش همواره مشهور و ضربالمثل بوده است و طبق نوشته فلاندن «مردم برای این آب عقاید موهوم دارند و می گویند خاصیت طبی دارد» این چشمه از بن صخره هایی به نام کوه دندانه و شکاف تخته سنگهای معدن گچ و آهک واقع در شش کیلومتری غرب کاشان از زمین می جوشد.
برخی نیز اعتقاد دارند در دوران شاه سلیمان صفوی در اطراف این چشمه صفه یا بنایی ساخته شده است، به این سبب آن را به نام سلیمان صفوی چشمه سلیمانیه خوانند. یک نظر حیدرصفدر به سلیمان شاه کرد آب سرچشمه فین را ز عصا پیدا کرد که البته هر دو، روایت هایی شفاهی هستند که برای آن سند مکتوبی موجود نیست اما در فرهنگ عامه مورد قبول واقع گردیده اند
دانشگاه آمریکایی عراق - سلیمانیه (به عربی: الجامعة الأمريكية في العراق، السليمانية)، (به انگلیسی: American University of Iraq - Sulaimani)، دانشگاهی آمریکایی است که در سال ۲۰۰۷ میلادی در شهر سلیمانیه در کردستان عراق تأسیس شد.
Dark Blue و Gold
دروس دانشگاهی در این دانشگاه منحصراً به زبان انگلیسی تدریس می شوند.
دانشگاه سلیمانیه در شهر سلیمانیه که مرکز استان سلیمانیه در اقلیم کردستان است، واقع شده است. پردیس اصلی این دانشگاه در سلیمانیه و پردیس های اقماری آن در شهرهای خانقین، کلار، حلبجه و چمچمال تأسیس شده اند. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه در کردستان است و مادر دانشگاه های اقلیم کردستان است. این دانشگاه در ابتدا شامل دانشکده های علوم پزشکی، کشاورزی، هنر، علوم و مهندسی بود اما با افزایش میل به تحصیل در منطقه تعداد دانشکده های آن به سرعت افزایش یافت.
دانشکده علوم کشاورزی
دانشکده اقتصاد
دانشکده دامپزشکی
دانشکده مهندسی
دانشکده مدیریت
دانشکده قانون وسیاست
دانشکده زبان و انسان شناسی
دانشکده علوم پزشکی
دانشکده فیزیک و علوم پایه
دانشکده علوم تربیتی
دانشکده انسان شناسی (سید صادق)
این دانشگاه توسط پروفسور محمد محد صالح بیگ (استاد تاریخ معاصر اروپا، تاریخ انگلیس و علوم سیاسی) دانشگاه لندن در سال ۱۹۶۸ میلادی تأسیس شد. ایده اولیه آن در سال ۱۹۵۷ پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه شیکاگو شکل گرفت. در سال ۱۹۸۱ رژیم بعث این دانشگاه را به خاطر فعالیت های سیاسی علیه رژیم، تعطیل کرد. در سال ۱۹۹۲ با تلاش های بسیار زیاد مردم علاقه مند به علم سلیمانیه، این دانشگاه دوباره بازگشایی شد (در روز ۱۴ نوامبر).
دانشگاه سلیمانیه شامل ۱۱ دانشکده است. دانشجویان مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته های متنوع دریافت می کنند. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:
http://univsul.edu.iq/
فرودگاه بین المللی سلیمانیه (به انگلیسی: Sulaimaniyah International Airport) (به کردی: Firokaxaney Nawdewletî Silêmanî) یک فرودگاه با کد یاتا ISU است که یک باند فرود بتن دارد و طول باند آن ۳۵۰۰ متر است. این فرودگاه در شهر سلیمانیه کشور عراق قرار دارد.
فرودگاه بین المللی دوهوک
فرودگاه بین المللی اربیل
فهرست فرودگاه های عراق
مسجد سلیمانیه در استانبول از مسجدهای جامع این شهر است که در سال های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شد. این مسجد دومین مسجد بزرگ شهر استانبول محسوب می شود که یکی از نمادهای این شهر نیز می باشد.
مسجد سلیمانیه
مسجد سلیمانیه استانبول
این مسجد را معمار بزرگ عثمانی خواجه معمار سنان آغا به دستور پادشاه عثمانی سلطان سلیمان اول طرح کرد. ارتفاع گنبد این مسجد ۵۳ متر و قطر گنبد ۲۷٫۵ متر است. بنا به سنت عثمانی این مسجد چهار منار (گل دسته) دارد که نشانه مسجدهائی است که به امر شاهان ساخته می شد. سبک معماری آن، مانند دیگر کارهای سنان و معماران عثمانی ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است. بر پایهٔ رسم آن دوره این مسجد دارای ساختمان های جنبی مانند مدرسه و حمام و کتابخانه و کاروانسرا و بیمارستان و آشپزخانه عمومی نیز بوده است. این گونه ساختمان های جنبی را «کلیهٔ مسجد» (به ترکی عثمانی «جامی کولیه سی») می نامیدند.
در باغ پشت این مسجد آرامگاه های سلیمان یکم و همسر و دخترش نیز آرامگاه های سلیمان دوم و احمد دوم قرار دارد.
مسجد سلیمانیه استانبول (انگلیسیSüleymaniye Mosque:) نه تنها خیره کننده، بلکه شاهکاری از معمار معروف «سنان» (Mimar Sinan) می باشد. این مسجد به دستور سلطان سلیمان اول، یا سلیمان کبیر، بزرگترین و ثروتمندترین سلطان عثمانی ساخته شده است. ساخت بنا در سال ۱۵۵۰ آغاز شد و ۳۵۰۰ صنعتگری که روی آن کار می کردند مأموریت خود را طی ۷ سال به اتمام رسانیدند.
مختصات: ۳۵°۳۲′۵۹″شمالی ۴۵°۲۵′۴۴″شرقی / ۳۵٫۵۴۹۷۹۱°شمالی ۴۵٫۴۲۸۸۸۵°شرقی / 35.549791; 45.428885
اطلاعات ورزشگاه های عراق
ورزشگاه سلیمانیه (به عربی: ملعب السليمانية) ورزشگاهی چندکاربردی در شهر سلیمانیه عراق می باشد. امروزه از آن بیشتر برای برپایی مسابقه های فوتبال و به عنوان ورزشگاه خانگی باشگاه فوتبال سلیمانیه استفاده می شود. این ورزشگاه گنجایش ۱۰۰۰۰ نفر تماشاچی را دارد.
کاخ سلیمانیه مربوط به دوره قاجار بوده و امروزه در محوطه دانشکده کشاورزی کرج واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شمارهٔ ثبت ۳۷۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در مجاورت این کاخ برج چهار طبقه ای متعلق به دوران صفویه موجود بوده که اکنون تنها طبقه همکف آن باقی مانده است.تصویر تاریخی از کاخ سلیمانیه. برج کاخ نیز، که امروز تخریب شده است، در این تصویر دیده می شود.   آقامحمدخان قاجار در میان اجداد، برادران و برادرزادگانش         پسران فتحعلی شاه   تالار اصلی کاخ سلیمانیه   نمای شمالی     نقاشی اول سالن اصلی   نقاشی دوم سالن اصلی
۱۳۵۵ سازمان عمران قزوین ۱۳۷۹ سازمان میراث فرهنگی
این بنا در دوره فتحعلی شاه قاجار و به دستور وی برای اقامت تابستانی در باغ بزرگی که هم اکنون دانشکده کشاورزی است بنا شده است. کاخ سلیمانیه و باغ زیبای مقابل آن و نیز ساختمان هایی که جهت ملازمین موکب شاهی تعبیه شده بودند، مجموعه اقامتی و فرماندهی کوچک و بسیار زیبایی را ایجاد کرده بودند که در حال حاضر ساختمان های ملازمین شاهی از بین رفته است.
علت نامگذاری این ساختمان به پاس تولد سی و چهارمین پسر فتحعلی شاه با نام سلیمان میرزا ذکر شده است. در تالار این بنا، دو نقاشی از عبدالله خان نقاش باشی روی دیوارها کشیده شده که یکی تصویر آقا محمدخان و دیگری تصویر فتحعلی شاه و اطرافیانشان است. در تابلوی بارعام فتحعلی شاه، سلیمان میرزا به صورت کودکی در کنار تخت طاووس تصویر شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سلیمانیه در دانشنامه آزاد پارسی

فرمانداری و شهری در ناحیۀ کردستان، در شمال عراق، با ۷۰۰ هزار نفر جمعیت (۱۹۹۵). مدت ها مرکز فرهنگی و اقتصادی کردستان عراق بود.

نقل قول های سلیمانیه

سلیمانیه از شهرهای کردستانِ عراق.
• «پس از سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ در شهر سلیمانیه تنها ۵ میلیونر وجود داشت اما امروز تعداد این افراد به ۲۹۰۰ نفر رسیده است. قبلاً در سلیمانیه تنها یک دانشگاه وجود داشت اما هم اکنون این رقم به ۲۰ دانشگاه افزایش یافته است. فکر می کنم برای یک کرد عاقل، همین کفایت می کند.» -> جلال طالبانی

سلیمانیه در جدول کلمات

مسجدی در داخل مکه نزدیک پل سلیمانیه و نیز مسجدی با همین نام در منطقه حدیبیه
شجره

سلیمانیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

رقیه ٠٠:٣٠ - ١٣٩٥/١٢/١٢
سلیمانیه (جریریه). یکی از فرق مهمی که در دامن تشیع ظهور و بروز جدی پیدا کرد و تا امروز ادامه دارد و از فرق شیعی محسوب شده، ولی بر ضد جریان و مسیر امامیه واقع شده اند. فرقه سلیمانیه (جریریه) (Jryryh) است که در این مقاله با آن آشنا می شویم.

رهبر فرقه سلیمانیه
سلیمان بن جریر الرقی موسس مقاله سلیمانیه یا جریریه است[1]. این فرقه از زیدیه در زمان منصور دوانقی ظاهر شد[2]. او را از متکلمین زیدیه و فقهاء شمرده اند.[3] او مردم را به مکتب زیدیه می خوانده است[4] و مناظراتی با هشام بن حکم در مجلس متکلمین در محضر هارون داشته[5] و نیز از کسانی که به دربار هارون عباسی خدماتی شایسته نموده است .
از این اعمال و اعتقادات او به دست می آید که او در اعتقاد زیدی بوده ولی در عمل عباسی بوده و در هر صورت با امامیه رابطه ای جز خصومت و بغض و عناد ندارد[6].

تقابل و اشتراک فرق زیدی
زیدیه عمدتا به سه فرقه جارودیه و بتریه و سلیمانیه منشعب شده و در این مسیر دو فرقه سلیمانیه و بتریه نزدیکی بیشتری دارند بلکه بتریه به عنوان تعلیقه ای بر سلیمانیه مطرح شده یعنی در آراء کلی متأثر از سلیمانیه است[7] ولی در موارد جزئی با هم اختلاف دارند اما فرقه جارودیه در برابر سلیمانیه و بتریه واقع می شود و متاثر از هم نیستند. با بیان اعتقادات سلیمانیه تقابل و اشتراک این فرق روش می شود.

مهمترین عقائد سلیمان و سلیمانیه
اعتقاداتی که در مورد شخص سلیمان و نیز سلیمانیه آمده در مورد امامت و مسائل پیرامونی آن است که به ترتیب به آنها اشاره می کنیم:
1. در مورد نحوه انتخاب امام: قائل به انتخاب شورائی بوده و به نحو عقد اجرا می شود و حداقل رأی دهندگان یا به عبارتی بیعت کننده گان می توانند دو نفر از بزرگان مسلمین برای شخصی که صلاحیت این مقام را دارد باشند و در واقع شخصی که با بیعت به مسند خلافت می رسد خلیفه است.[8]
2. از تحلیل و قبول خلافت در صدر اسلام به قاعده کلی در این مساله رسیده اند و گفته اند با وجود افضل (شخص سزاوارتر به امامت) می توان به امامت مفضول (شخص پایین تر از دیگری در سزاواری به خلافت) قائل شد. در صورتی که افضل راضی باشد.[9]
تحلیل خلافت در صدر اسلام را این گونه بیان می کنند: علی بن ابی طالب (ع) امام بود ولی ابوبکر و عمر با بیعت به خلافت رسیدند و البته این بیعت اجتهاد خطائی بود که صورت گرفت ولی امامت این دو ثابت است نه باطل. (سلیمان به امامت این دو نفر اقرار کرده است)
اما علاوه بر بیعت با این دو تن، عامل دیگر را در صحت خلافت ایشان رضایت امیرالمومنین علی (ع) به خلافت این دو اعلام کرده اند.[10]
این مطلب از مناظره او با هشام بن حکم شاگرد امام صادق (ع) معلوم می شود. در مناظره ای که در محضر هارون عباسی برای به شکست کشاندن هشام ترتیب داده شده بود، سلیمان بن جریر از هشام سوالش را این گونه عنوان نمود: در مورد کلام علی (ع) به ابوبکر که گفته است: یا خلیفه رسول الله، چه می گویی. آیا او در این کلام صادق است یا دروغگو (اگر صادق است پس به خلافت ابوبکر رضایت داده است و اگر دروغگوست چگونه می تواند ادعی عصمت و بالتبع امامت کند): هشام با جوابی منطقی و با شواهدی قرآنی جوابی دندان شکن به سلیمان داد، به این ترتیب:
اولا چه دلیلی بر این مطلب داری که امیرالمومنین علی (ع) خطاب به ابوبکر فرموده باشد یا خلیفه رسول الله (این مطلبی است که به اثبات نرسیده تا با آن به استدلال بپردازی)
ثانیا اگر هم ثابت شود که ایشان چنین فرمایشی داشته اند کاذب نبوده و نیز به عصمت ایشان لطمه وارد نمی شود زیرا ابراهیم (ع) در مقام دفاع وقتی متهم به بت شکنی شد فرموده است: این کار را بزرگ بتان انجام داد (در حالی که ابراهیم بتها را شکسته بود و به غرض احتجاج با بت پرستان این مطلب را فرمود) و نیز یوسف (ع) که به قافله فرمود: ای قافله شما سارق هستید ( در حالی که آن قافله به اعتبار جام عزیز مصر دزد نبود بلکه خود یوسف دستور به جاسازی آن در اساسیه بنیامین داده بود تا او را نزد خود نگه دارد) در مورد ما نیز اگر چنین سخنی از امیر المومنین ثابت شود دروغ نیست ولی به دلائلی مختلف به قصد رضایت از خلافت ابوبکر نبوده بلکه می تواند به اعتقاد مخاطب این گونه بیانی داشته باشند.[11]
3. بیعت با ابوبکر و عمر خطائی است که به حد کفر و فسق نمی رسد بلکه اجتهادی خطا بوده نه به ایمان ضرری می زند و نه به عدالت و به همین سبب بیعت کنندگان با ایشان را تکفیر نمی کنند و عمل ایشان را موجب فسق نمی دانند.
نکته: این دو مطلب مورد وفاق بتریه و خلاف جارودیه است.[12]
4. عثمان قبل از فسادی که در حکومت به بار بیاورد مانند ابوبکر و عمر بوده یعنی به خلافت سزاوار نبود ولی خلافت او به بیعت تصحیح شد و در مورد او نیز اجتهادی غیر مصیب صورت گرفته ولی بعد از فساد او در حکومت که منجر به قتل او شد کافر گشت.[13]
نکته: این تفصیل بر خلاف نظریه بتریه است زیرا بتریه در مورد عثمان توقف کرده است.
5. محارب با امیرالمومنین علی (ع) را کافر می دانند.[14]
6. عائشه و طلحه و زبیر را تکفیر کرده اند زیرا ایشان سرکرده محاربان جمل بر علیه امام علی (ع) را تشکیل می دادند.[15]
7. همانطور که گفته شد، سلیمانیه از فرق زیدیه است پس باید به امامت زید بن علی (ع) معترف باشند.[16]

نظر اهل سنت در مورد سلیمان و نظریات او
در دو مورد از اعتقادات سلیمان دو نظر متضاد در مورد او داده شده
1. در مورد خلافت ابوبکر و عمر در این مبحث او به تأیید اهل سنت پرداخته. زیرا در واقع نظر اصلی اهل سنت در خلافت را بیان کرده است گر چه اهل سنت او را بخاطر تکفیر عده ای از عشره مبشره تکفیر کرده اند.
2. درمورد تکفیر عثمان و عائشه و طلحه و زبیر: سمعانی از علماء اهل سنت در این قسمت که می رسد ناراحت شده و در ضمن کلامی، سلیمان بن جریر را تکفیر می کند و می گوید: مشهور است که پیامب ...
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سلیمانیه دیسکو   • سلیمانیه عراق کار   • سفر به سلیمانیه   • جاهای دیدنی سلیمانیه   • بازار سلیمانیه   • دانشگاه آمریکایی سلیمانیه   • سلیمانیه عراق دیسکو   • استان سلیمانیه عراق   • معنی سلیمانیه   • مفهوم سلیمانیه   • تعریف سلیمانیه   • معرفی سلیمانیه   • سلیمانیه چیست   • سلیمانیه یعنی چی   • سلیمانیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلیمانیه
کلمه : سلیمانیه
اشتباه تایپی : sgdlhkdi
آوا : soleymAniyye
نقش : اسم خاص مکان
عکس سلیمانیه : در گوگل


آیا معنی سلیمانیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )