انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1074 100 1

سلیمان بهبودی

سلیمان بهبودی در دانشنامه اسلامی

سلیمان بهبودی
"سلیمان بهبودی "فرزند"سلمان" در سال ۱۲۷۸ش متولد شد. تحصیلات خود را در مدرسه "اقدسیه" به پایان رسانید و از مدرسه "آلیانس" فرانسه دیپلم خود را گرفت. در سلطنت قاجار در کسوت نظامی گری بود، و پس از تغییر سلطنت از قاجار به پهلوی در سال ۱۳۰۴ش از کسوت نظامی گری بیرون رفت و به وزارت دربار منتقل شد و به عنوان رییس سرایدارخانه کاخ های سلطنتی مشغول به کار شد. ضمنا ادارات، نظارتخانه ی صندوقخانه، ساختمان باغات و مباشرت خرید را نیز اداره می کرد.
بهبودی در جوانی وارد خدمات دولتی شد. سپس در زمان سوئدی ها به ژاندارمری منتقل شد. از سال ۱۲۹۶ به خدمت نظام رفت و در یکی از جنگ های داخلی واقع در شمال کشور شرکت کرد. پس از کودتای ۱۲۹۹ رضاخان، مورد توجه وی قرار می گیرد و از سال ۱۲۰۱ش برای انجام امور داخلی رضاخان انتخاب می شود. پس از تغییر سلطنت از قاجار به پهلوی در سال ۱۳۰۴ش از کسوت نظامی گری بیرون رفت و به وزارت دربار منتقل شد و به عنوان رییس سرایدارخانه کاخ های سلطنتی مشغول به کار شد. ضمنا ادارات، نظارتخانه ی صندوقخانه، ساختمان باغات و مباشرت خرید را نیز اداره می کرد. در خاطرات بهبودی آمده است: «پس از آن که "سردار سپه" به مقام سلطنت رسید و "تیمورتاش" وزیر دربار شد به موجب حکمی مرا به عنوان رییس سرایدارخانه در وزارت دربار استخدام کردند؛ در حالی که من سمت مستخدمی شاه را به عهده داشتم و عملا وکیل خرج او و خانواده اش بودم.» سلیمان بهبودی درباره نوع رابطه خود با رضاشاه در کتاب خاطراتش می نویسد: «اعلی حضرت بارها می فرمودند که سلیمان برای من نوکر نیست جز خانواده ماست همیشه می فرمودند فلانی برای من خیلی ارزش دارد و بدون او زندگی برای من مشکل است. پس از جلوس به سلطنت اعلی حضرت همایونی شروع به مسافرت به ولایات و نقاط مختلف مملکت فرمودند و در اغلب این مسافرت ها بنده هم افتخار التزام رکاب ایشان را داشتم. من اگر یگانه شخص نزدیک به دربار نبودم به طور قطع یکی از چند نفری به شمار می آمدم که در زندگی خصوصی معظم له از محرمان محسوب می شدم.» بهبودی در سال ۱۳۱۹ش با داشتن پایه ۹ اداری به سمت آجودانی "محمدرضا پهلوی" انتخاب شد و در سال ۱۳۲۸ش رییس تشریفات دربار شد و در همین سال طبق دستور محمدرضا پهلوی شورای عشایری را تشکیل داد و به سمت نیابت ریاست منصوب گردید.
محرم اسرار و رابط انگلیس
یکی از مهره های مهمی که واسطه رضاخان با انگلیس ها بود و از محرمانه ترین اسرار رضاخان اطلاع داشت و هیچ کس دیگر را سراغ نداریم که به اندازه او درباره وقایع پشت پرده حکومت رضاخان مطلع باشد، سلیمان بهبودی است. وی همان گونه که گفتیم مامور خدمت به خانواده رضاخان شد. وظیفه بهبودی خرید و تهیه مواد غذایی بود؛ اما سلیمان به بهانه های مختلف مثلا زیاد مصرف کردن اقلام و اجناس خانه و یا چیزهای دیگر توسط رضاخان کتک می خورد حتی گاهی، راهی بیمارستان می شد؛ ولی دوباره رضاخان او را می بخشید و دوباره این برنامه تکرار می شد.
بهبودی در تبعید
بهبودی تا آ خرین لحظه با رضاخان بود. با او به تبعید رفت و در آن جا باز هم مسئول تهیه مایحتاج رضاخان بود. "محمدرضا شاه" دو میلیون تومان پول برای هزینه پدر و خانواده اش را به بهبودی داد و بهبودی یک میلیون و دویست هزارتومان آن را برای این که حق خوش خدمتی را خوب ادا کرده باشد، بعد از بازگشت به ایران پس داد. سلیمان در دربار بعدی نیز محرم و خادم شاه بود تا خود را در مقام معاونت دربار رشد داد. پسر او "ناصربهبودی" هم با کمک پدر به نمایندگی مجلس رسید.
علت غضب محمدرضا شاه از بهبودی
...

سلیمان بهبودی در دانشنامه ویکی پدیا

سلیمان بهبودی
سلیمان بهبودی در دربار پهلوی فرد معروفی بود و از درباری ها کسی نبود که او را نشناسد و حتی نشانی خانه اش را نداند. او تا چندی قبل از انقلاب زنده بود. اما در مورد وی اطلاع زیادی در دست نیست و آنچه از او نقل شده در کتاب خاطرات ارتشبد فردوست آمده است. بهبودی یکی از مهره های مهم واسطه رضا شاه با انگلیسی ها بود و از محرمانه ترین اسرار رضا اطلاع داشت و هیچ کس دیگر به اندازه او دربارهٔ وقایع پشت پرده حکومت رضا شاه مطلع نبود. او در آغاز استوار بود و رضا خان به عنوان گماشته به خانه آوردش. بهبودی به تدریج محرم شد و از طرف وی مأمور خدمت به زن و بچه هایش گردید. خانه اوّل رضا خان خانه مخروبه کوچکی در کوچه شمال شرقی میدان حسن آباد بود. در آن جا وظیفه بهبودی خرید و تهیه مواد غذایی بود. علاوه بر او یک آشپز هم داشت که پخت وپز می کرد. بهبودی به تدریج به رضا خان و خانواده اش نزدیک و نزدیک تر شد. پس از کودتا، رضا خان کم تر به خانه می آمد و وقتی به سلطنت رسید در هرجا که بود، کاخ شهر یا سعدآباد، بهبودی را مسئول خانه خود می کرد. بهبودی هر ماه موظف بود مقدار قند و چای مصرفی و در زمستان ها وزن هیزم و سایر مواد مصرفی آشپزخانه را به رضا شاه گزارش دهد. رضاشاه دقیقاً حساب همه چیز را داشت و اقلاً هر سه ماه یک بار بر سر زیاد شدن مصرف این یا آن جنس عصبانی می شد و بهبودی را کتک می زد، به نحوی که گاه در بیمارستان بستری می شد! ولی پس از یک ماه او را می بخشید و دومرتبه همین برنامه تجدید می شد. بهبودی تا خروج رضا شاه از ایران در حریم زندگی خصوصی او محرم ترین فرد بود و با او به تبعید رفت. در تبعید نیز از دو میلیون تومان پولی که محمدرضا، فرزند و جانشین رضاشاه، در اختیار وی و همراهانش گذارده بود، یک میلیون و دویست هزار تومان را طی پنج سال پس انداز کرد، که بعدها به محمدرضا شاه عودت داد. در دربار محمدرضا شاه نیز بهبودی تا مقام معاونت دربار رشد کرد. ناصر بهبودی پسر سلیمان بهبودی نیز چندین دوره از ساوه نماینده مجلس شد.
در حوزه خاطرات مربوط به دربار و درباریان آنچه در دوران معاصر به خاطر می آید، خاطرات روزنوشت سلیمان بهبودی از دربار سردار سپه و محمدرضا شاه است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سلیمان بهبودی

سلیمان بهبودی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سلیمان بهبودی   • مفهوم سلیمان بهبودی   • تعریف سلیمان بهبودی   • معرفی سلیمان بهبودی   • سلیمان بهبودی چیست   • سلیمان بهبودی یعنی چی   • سلیمان بهبودی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلیمان بهبودی
کلمه : سلیمان بهبودی
اشتباه تایپی : sgdlhk fif,nd
عکس سلیمان بهبودی : در گوگل


آیا معنی سلیمان بهبودی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )