برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1298 100 1

سلیم بن قیس هلالی

سلیم بن قیس هلالی در دانشنامه اسلامی

سلیم بن قیس هلالی
سلیم بن قیس در نزد معصومین علیهم السّلام مورد وثوق بوده و از علوم سرشار آنان بهره مند شده است و یکی از اصحاب امام علی علیه السلام، و صاحب یکی از کتابهای قدیمی که بعد از پیامبر نوشته شده و به ما رسیده است می باشد.
شیخ ابو صادق، سلیم بن قیس هلالی عامری کوفی، از خواص اصحاب امیرالمؤمنین و امام حسن و امام حسین و امام زین العابدین و امام باقر علیهم السّلام است.سلیم، دو سال قبل از هجرت به دنیا آمده و در نتیجه، هنگام شهادت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم ۱۲ سال داشته است.او در ۱۶ سالگی وارد مدینه شده و در ابتدای ورود با حوادث دردناکی روبرو شد.
مقام و منزلت
سلیم، در پیشگاه معصومین علیهم السّلام مورد وثوق بوده و از علوم سرشار آنان بهره مند شده است. او از قدمای علمای اهل بیت علیهم السّلام است و از بزرگان اصحاب آنان محسوب شده و نزد آنان محبوبیت خاصی داشته است.او صاحب «کتاب اسرار آل محمد » یا «کتاب سلیم بن قیس» است که کتابی مشهور بوده و شهرت سلیم نیز بیشتر به خاطر همین کتاب اوست، زیرا این کتاب اولین کتابی است که بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم تالیف شده و به دست ما رسیده است.
ملازمت با امام علی
سلیم بن قیس مشاهده کرد که امیرالمؤمنین علی علیه السّلام خانه نشین شده و کتاب خدا را با رای و دلخواه خود تفسیر و تاویل کرده اند. از طرفی عموم مردم را از نقل حدیث منع کرده و آنها را وادار کرده اند که فقط به قرائت کلمات قرآن اکتفا کنند.اولین اقدام سلیم ملازمت امیرالمؤمنین علی علیه السّلام بود که آن را در تمام حالات بر خود لازم دانست و خود را به منابع وحی متصل نمود. سپس با اصحاب آن حضرت به خصوص سلمان و ابوذر و مقداد ارتباط خصوصی پیدا کرد.
دوران جوانی
...
سلیم بن قیس هلالی
ابو صادق سُلَیْم بن قِیْس هِلالی عامری کوفی، از اصحاب خاصّ چهار امام نخست شیعه(ع) که محضر امام باقر(ع) را هم درک کرده است. او از قدیم ترین علمای شیعه و بزرگان اصحاب ائمه(ع) و مورد وثوق آنان و نزد ایشان از محبوبیت خاصّی برخوردار بوده است. کتابی نیز به او منسوب است (کتاب سلیم بن قیس هلالی) که در آن از فضایل اهل بیت و حوا ...

سلیم بن قیس هلالی در دانشنامه ویکی پدیا

سلیم بن قیس هلالی
سُلَیم بن قیس هِلالی یا ابوصادق سُلَیم بن قیس عامری هلالی کوفی (ولادت ۲ قبل از هجرت- وفات ۷۰ یا ۷۶ قمری) از شیعیان و از اصحاب خاصّ علی بن ابیطالب و حسن بن علی و حسین بن علی و علی بن حسین است و محضر محمد باقر را هم درک کرده است.
مقدمه کتاب اسرار آل محمد علیهم السلام، ترجمه اسماعیل انصاری زنجانی خوئینی، نشر الهادی، قم، سال ۱۴۱۶ ق، چاپ اول
کتاب سلیم بن قیس هلالی، که با نام اسرار آل محمد به فارسی ترجمه شده، متعلق به اوست و طبق نقل الفهرست (ابن ندیم) اولین تألیف در اسلام و نیز تنها کتاب باقی مانده حدیثی و تاریخی از قرن اول هجری است. تاریخ نگارش کتاب به احتمال زیاد اوایل قرن دوم است.
اسرار آل محمد، با نام اصلی کتاب سلیم بن قیس هلالی، نوشتهٔ سلیم بن قیس هلالی از قدیمی ترین کتب تاریخ بعد از پیامبر است. این کتاب که با داشتن حداقل چهار نسخه تا حد زیادی حفظ شده، اکنون در دسترس است.
روایات نوع اول که اغلب طولانی اند. حدود نیمی از روایات سخنان علی (امام اول شیعیان و خلیفهٔ چهارم اهل تسنن) دربارهٔ حق خود برای جانشینی پیامبر اسلام است؛ و نیم دیگر آن مکالمات و نامه نگاری های او. بخشی از هر حدیث نیز توصیف موقعیتی ست که این سخنان در آن گفته شده.
روایات نوع دوم در قالب فضایل و مناقب اهل بیت، امام شناسی و... برای پشتیبانی از ادعاها و سخنان علی، قبل یا بعد از روایات نوع اوّل آمده اند.
روایات نوع سوم برای درک مطالب مربوط به حدیث بعدی در آن جا آورده شده اند و محتوایی کاملاً متفاوت دارند. مانند حوادثی که منجر به سخنرانی یا اظهار نظر علی می شوند.
در روایت های امامان شیعه از این کتاب به «کتاب سلیم بن قیس» یاد شده است. بعدها برخی کتاب را «کتاب السقیفه» و برخی «کتاب اسرار آل محمد» نام نهاده اند.
طبق نقل الفهرست ابن ندیم این کتاب اولین تألیف شیعه و نیز تنها کتاب باقی مانده حدیثی و تاریخی از قرن اول هجری است.. به گفت مدرسی، این کتاب یکی از قدیمی ترین کتاب هایی است که به دست مسلمانان نوشته شده و متن اصلی آن هنوز باقی است. به نوشته مدرسی هسته اصلی کتاب که ت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سلیم بن قیس هلالی در دانشنامه آزاد پارسی

سُلَیْم بن قَیْس هلالی ( ـ ح ۹۰ق)
محدث و فقیه شیعی و از تابعین و اصحاب امام علی (ع) و امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و امام سجاد (ع) و امام باقر (ع). عالمی بود که از شهرت پرهیز می کرد و در عبادت بسیار کوشا بود. احادیثی بسیار از طریق سلیم در جوامع مهم حدیث نقل شده و کتابش با نام کتاب سلیم بن قیس هلالی، نخستین اثر شیعه بوده که در میان عموم مردم آشکار شده است هرچند که برخی در اعتبار آن تردید کرده اند. این کتاب توسط ابان بن ابی عیّاش و ابراهیم بن عمر یمانی روایت شده و بارها در عراق و ایران چاپ و با نام اسرار آل محمد (ص)، به فارسی هم ترجمه شده است.

ارتباط محتوایی با سلیم بن قیس هلالی

سلیم بن قیس هلالی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا
با سلام، سلیم بن قیس هلالی کوفی عامری از صحابه مقرب حضرت علی ( ع) بوده و تا وجود نازنین پنج امام (ع) را درک نموده، و در ان زمان یعنی پس از رحلت رسول اکرم ( ص) نوشتن هرگونه تفسیر بر قران و تاریخ و سایر مطالب ممنوع بود وی در خفا تمامی معارف را از زبان خود پنج امام شنیده و وارد کتابش کرده است و از علی ( ع) خواسته که دعا کنند وی نیز از مقربان اهل بیت باشد و حضرت نیز دعا کردند و اجابت شد. امام صادق ( ع) فرموده هر کس که کتاب سلیم را در خانه نداشته باشد از ما نیست. چاپ عربی این کتاب در نجف و بیروت هست و در۱۳۷۵ به مناسبت غدیر خم ترجمه ان بنام فضایل ال محمد (ص) چاپ و پخش گردید . سلیم پس از نوشتن این کتاب بعلت اینکه حجاج بن یوسف ثقفی دنبال وی بود پنهان شده و کتاب را به فردی مطمین داد تا به دست آیندگان برسد و خود نیز دعوت حق را لبیک گفت،و فرد مزبور گفته است که سلیم پس از رحلت چهرهای نورانی داشت.
با تشکر.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سلیم بن قیس هلالی   • مفهوم سلیم بن قیس هلالی   • تعریف سلیم بن قیس هلالی   • معرفی سلیم بن قیس هلالی   • سلیم بن قیس هلالی چیست   • سلیم بن قیس هلالی یعنی چی   • سلیم بن قیس هلالی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلیم بن قیس هلالی
کلمه : سلیم بن قیس هلالی
اشتباه تایپی : sgdl fk rds ighgd
عکس سلیم بن قیس هلالی : در گوگل

آیا معنی سلیم بن قیس هلالی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )