انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1074 100 1

سلیم بن قیس هلالی

سلیم بن قیس هلالی در دانشنامه اسلامی

سلیم بن قیس هلالی
سلیم بن قیس در نزد معصومین علیهم السّلام مورد وثوق بوده و از علوم سرشار آنان بهره مند شده است و یکی از اصحاب امام علی علیه السلام، و صاحب یکی از کتابهای قدیمی که بعد از پیامبر نوشته شده و به ما رسیده است می باشد.
شیخ ابو صادق، سلیم بن قیس هلالی عامری کوفی، از خواص اصحاب امیرالمؤمنین و امام حسن و امام حسین و امام زین العابدین و امام باقر علیهم السّلام است.سلیم، دو سال قبل از هجرت به دنیا آمده و در نتیجه، هنگام شهادت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم ۱۲ سال داشته است.او در ۱۶ سالگی وارد مدینه شده و در ابتدای ورود با حوادث دردناکی روبرو شد.
مقام و منزلت
سلیم، در پیشگاه معصومین علیهم السّلام مورد وثوق بوده و از علوم سرشار آنان بهره مند شده است. او از قدمای علمای اهل بیت علیهم السّلام است و از بزرگان اصحاب آنان محسوب شده و نزد آنان محبوبیت خاصی داشته است.او صاحب «کتاب اسرار آل محمد » یا «کتاب سلیم بن قیس» است که کتابی مشهور بوده و شهرت سلیم نیز بیشتر به خاطر همین کتاب اوست، زیرا این کتاب اولین کتابی است که بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم تالیف شده و به دست ما رسیده است.
ملازمت با امام علی
سلیم بن قیس مشاهده کرد که امیرالمؤمنین علی علیه السّلام خانه نشین شده و کتاب خدا را با رای و دلخواه خود تفسیر و تاویل کرده اند. از طرفی عموم مردم را از نقل حدیث منع کرده و آنها را وادار کرده اند که فقط به قرائت کلمات قرآن اکتفا کنند.اولین اقدام سلیم ملازمت امیرالمؤمنین علی علیه السّلام بود که آن را در تمام حالات بر خود لازم دانست و خود را به منابع وحی متصل نمود. سپس با اصحاب آن حضرت به خصوص سلمان و ابوذر و مقداد ارتباط خصوصی پیدا کرد.
دوران جوانی
...
سلیم بن قیس هلالی
ابو صادق سُلَیْم بن قِیْس هِلالی عامری کوفی، از اصحاب خاصّ چهار امام نخست شیعه(ع) که محضر امام باقر(ع) را هم درک کرده است. او از قدیم ترین علمای شیعه و بزرگان اصحاب ائمه(ع) و مورد وثوق آنان و نزد ایشان از محبوبیت خاصّی برخوردار بوده است. کتابی نیز به او منسوب است (کتاب سلیم بن قیس هلالی) که در آن از فضایل اهل بیت و حوادث پس از رحلت پیامبراکرم سخن گفته است. بسیاری از عالمان شیعه در مدح و ثنای او سخن گفته اند. با این حال دیدگاه های متفاوتی نیز درباره شخصیت سُلَیم وجود دارد، به گونه ای که برخی از محققان وجود تاریخی چنین شخصیتی را انکار کرده اند.
نام او سلیم، پدرش قیس و کنیه اش ابا صادق است. سلیم از طایفه بنی هلال بن عامر است که گویند از فرزندان حضرت اسماعیل بن ابراهیم خلیل الله(ع) و در نواحی حجاز سکنی داشته و بعدها به شام و عراق آمده اند.
ولادت سلیم دو سال قبل از هجرت در منطقه کوفه بوده و او هنگام وفات پیامبر(ص) دوازده سال داشته است.
سلیم بن قیس هلالی
شیخ ابوصادق، سلیم بن قیس هلالی عامری کوفی از خواص اصحاب امیرالمومنین و امام حسن و امام حسین و امام زین العابدین و امام باقر علیهم السلام است.
سلیم، دو سال قبل از هجرت به دنیا آمده و در نتیجه، هنگام شهادت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم 12 سال داشته است. او در 16 سالگی وارد مدینه شده و در ابتدای ورود با حوادث دردناکی روبرو شد.
سلیم، در پیشگاه معصومین علیهم السلام مورد وثوق بوده و از علوم سرشار آنان بهره مند شده است. او از قدمای علمای اهل بیت علیهم السلام است و از بزرگان اصحاب آنان محسوب شده و نزد آنان محبوبیت خاصی داشته است.
او صاحب «کتاب اسرار آل محمد صلی الله علیهم اجمعین» یا «کتاب سلیم بن قیس» است که کتابی مشهور بوده و شهرت سلیم نیز بیشتر به خاطر همین کتاب اوست، زیرا این کتاب اولین کتابی است که بعد از پیامبر صلی اللّه علیه و آله و سلم تألیف شده و بدست ما رسیده است.
سلیم بن قیس مشاهده کرد که امیرالمؤمنین علی علیه السلام خانه نشین شده و کتاب خدا را با رأی و دلخواه خود تفسیر و تأویل کرده اند. از طرفی عموم مردم را از نقل حدیث منع کرده و آنها را وادار کرده اند که فقط به قرائت کلمات قرآن اکتفا کنند.
اولین اقدام سلیم ملازمت امیرالمؤمنین علی علیه السلام بود که آن را در تمام حالات بر خود لازم دانست و خود را به منابع وحی متصل نمود. سپس با اصحاب آن حضرت به خصوص سلمان و ابوذر و مقداد ارتباط خصوصی پیدا کرد.
در سن 25 سالگی به سفر حج رفت و خطابه ابوذر را در کنار خانه خدا شنید و آن را نوشت. سپس به مدینه بازگشت و در مدینه بود تا زمانی که ابوذر را در سال 34 هجری به ربذه تبعید کردند. او به عنوان عیادت ابوذر به ربذه رفت و در آنجا مطالبی از ابوذر پرسید و جواب های او را در کتابش ثبت کرد.
سلیم بن قیس هلالی
شیخ ابوصادق، سلیم بن قیس هلالی عامری کوفی، از خواص اصحاب امیرالمؤمنین و امام حسن و امام حسین و امام زین العابدین و امام باقر علیهم السلام است.
سلیم، دو سال قبل از هجرت به دنیا آمده و در نتیجه، هنگام شهادت پیامبر اکرم صلی اللّه علیه و آله و سلم 12 سال داشته است.
او در 16 سالگی وارد مدینه شده و در ابتدای ورود با حوادث دردناکی روبرو شد.
سلیم، در پیشگاه معصومین علیهم السلام مورد وثوق بوده و از علوم سرشار آنان بهره مند شده است. او از قدمای علمای اهل بیت علیهم السلام است و از بزرگان اصحاب آنان محسوب شده و نزد آنان محبوبیت خاصی داشته است.
او صاحب «کتاب اسرار آل محمد صلی الله علیهم اجمعین» یا «کتاب سلیم بن قیس» است که کتابی مشهور بوده و شهرت سلیم نیز بیشتر به خاطر همین کتاب اوست، زیرا این کتاب اولین کتابی است که بعد از پیامبر صلی اللّه علیه و آله و سلم تألیف شده و به دست ما رسیده است.
"اسرار آل محمد"، ترجمه کتاب سلیم بن قیس هلالی به فارسی است.
یکی از کتاب های برجای مانده از سده نخستین تاریخ اسلام، کتاب سُلَیم بن قیس هلالی است. این کتاب، بنا به نقل مشهور، تألیف عالمی به همین نام است و چون او خود، برای کتابش نامی انتخاب نکرد، به تدریج به نام مؤلفش شهرت یافت. متن عربی کتاب سُلیم، چندین بار به چاپ رسید و ترجمه فارسی آن نیز برای اوّلین بار، در سال1400 هجری با عنوان اسرار آل محمد(ص) انتشار یافت.
شامل یک مقدمه است که دربردارنده دو قسمت می باشد که در قسمت اول به معرفی خلاصه ای از زندگی سلیم و تاریخچه کتاب وی می پردازد و در قسمت دوم به بررسی و تحقیق درباره کتاب سلیم اشاره می دارد. اصل کتاب در سه بخش گزارش شده است.
بخش اوّل متن کتاب سلیم، احادیثی که انواع چهارگانه نسخه های کتاب سلیم (الف و ب و ج و د) در آن مشترکند، از شمار 1 تا 48 ذکر می شود.
بخش دوّم، تتمه متن کتاب سلیم در نوع «ج» از نسخه های کتاب - که کاملتر است - احادیثی آمده که در «الف» و «ب» و «د» وجود ندارد، به جز حدیث 58 که در نوع «ب» نیز هست. این 22 حدیث در این فصل از شماره 49 تا 70 ذکر می گردد.
طرق شیخ طوسی به سلیم بن قیس هلالی
طرق شیخ طوسی به سلیم بن قیس هلالی، از اصطلاحات بکار رفته در علم حدیث بوده و به طرقی گفته می شود که از طریق شیخ طوسی به سلیم بن قیس هلالی می رسد.
شیخ طوسی به سلیم بن قیس هلالی در فهرست دو طریق دارد که ذیلا بیان می شود:
← طریق اول
محقق اردبیلی به طور کلی و آیة الله خویی با بیان دو طریق می فرمایند طریق شیخ طوسی به سلیم بن قیس هلالی در فهرست ضعیف است.
طوسی، محمد بن حسن، الفهرست، ص۱۴۳.    
 ۱. ↑ طوسی، محمد بن حسن، الفهرست، ص۱۴۳.    
...
کتابُ سُلَیْم بْن قِیْس هِلالی کتابی از شیخ ابوصادق سلیم بن قیس هلالی عامری کوفی است. گفته اند این اثر اولین کتاب شیعه است و در زمان امیرالمؤمنین علی(ع) نگاشته شده است. کتاب سلیم بن قیس هلالی حاوی روایاتی درباره فضایل اهل بیت، امام شناسی و اخباری درباره حوادث پس از رحلت رسول خدا(ص) است. درباره انتساب و عدم انتساب کتاب به سلیم بن قیس بین علمای شیعه مباحث بسیاری درگرفته است. این کتاب با عنوان «اسرار آل محمد(ص)» به فارسی ترجمه شده است.
شیخ ابوصادق، سُلَیم بن قیس هلالی عامری کوفی، از خواص اصحاب امیرالمؤمنین(ع) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و امام زین العابدین و امام باقر(ع) است. سُلیم، دو سال قبل از هجرت به دنیا آمده و در نتیجه، هنگام رحلت پیامبر اکرم(ص) ۱۲ سال داشته است. او در ۱۶ سالگی وارد مدینه شده و در ابتدای ورود با حوادث دردناکی روبرو شد. وی در سال ۷۶ هجری در شهر نوبندجان فارس در سن ۷۸ سالگی بدرود حیات گفت و ظاهراً در همان شهر به خاک سپرده شد.
این کتاب در بیان امامان شیعه با عناوین «کتاب سلیم بن قیس هلالی» و «ابجد الشیعة» تعبیر شده و شهرت یافته است. امام صادق(ع) می فرماید:

سلیم بن قیس هلالی در دانشنامه ویکی پدیا

سلیم بن قیس هلالی
سُلَیم بن قیس هِلالی یا ابوصادق سُلَیم بن قیس عامری هلالی کوفی (ولادت ۲ قبل از هجرت- وفات ۷۰ یا ۷۶ قمری) از شیعیان و از اصحاب خاصّ علی بن ابیطالب و حسن بن علی و حسین بن علی و علی بن حسین است و محضر محمد باقر را هم درک کرده است.
مقدمه کتاب اسرار آل محمد علیهم السلام، ترجمه اسماعیل انصاری زنجانی خوئینی، نشر الهادی، قم، سال ۱۴۱۶ ق، چاپ اول
کتاب سلیم بن قیس هلالی، که با نام اسرار آل محمد به فارسی ترجمه شده، متعلق به اوست و طبق نقل الفهرست (ابن ندیم) اولین تألیف در اسلام و نیز تنها کتاب باقی مانده حدیثی و تاریخی از قرن اول هجری است. تاریخ نگارش کتاب به احتمال زیاد اوایل قرن دوم است.
اسرار آل محمد، با نام اصلی کتاب سلیم بن قیس هلالی، نوشتهٔ سلیم بن قیس هلالی از قدیمی ترین کتب تاریخ بعد از پیامبر است. این کتاب که با داشتن حداقل چهار نسخه تا حد زیادی حفظ شده، اکنون در دسترس است.
روایات نوع اول که اغلب طولانی اند. حدود نیمی از روایات سخنان علی (امام اول شیعیان و خلیفهٔ چهارم اهل تسنن) دربارهٔ حق خود برای جانشینی پیامبر اسلام است؛ و نیم دیگر آن مکالمات و نامه نگاری های او. بخشی از هر حدیث نیز توصیف موقعیتی ست که این سخنان در آن گفته شده.
روایات نوع دوم در قالب فضایل و مناقب اهل بیت، امام شناسی و... برای پشتیبانی از ادعاها و سخنان علی، قبل یا بعد از روایات نوع اوّل آمده اند.
روایات نوع سوم برای درک مطالب مربوط به حدیث بعدی در آن جا آورده شده اند و محتوایی کاملاً متفاوت دارند. مانند حوادثی که منجر به سخنرانی یا اظهار نظر علی می شوند.
در روایت های امامان شیعه از این کتاب به «کتاب سلیم بن قیس» یاد شده است. بعدها برخی کتاب را «کتاب السقیفه» و برخی «کتاب اسرار آل محمد» نام نهاده اند.
طبق نقل الفهرست ابن ندیم این کتاب اولین تألیف شیعه و نیز تنها کتاب باقی مانده حدیثی و تاریخی از قرن اول هجری است.. به گفت مدرسی، این کتاب یکی از قدیمی ترین کتاب هایی است که به دست مسلمانان نوشته شده و متن اصلی آن هنوز باقی است. به نوشته مدرسی هسته اصلی کتاب که تا حد زیادی در نسخه فعلی حفظ شده است، مربوط به دوره هشام بن عبدالملک خلیفه اموی در فاصله سال های ۱۰۵ تا ۱۲۵ هجری است.
این کتاب شامل99 روایت در سه نوع است:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سلیم بن قیس هلالی در دانشنامه آزاد پارسی

سُلَیْم بن قَیْس هلالی ( ـ ح ۹۰ق)
محدث و فقیه شیعی و از تابعین و اصحاب امام علی (ع) و امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و امام سجاد (ع) و امام باقر (ع). عالمی بود که از شهرت پرهیز می کرد و در عبادت بسیار کوشا بود. احادیثی بسیار از طریق سلیم در جوامع مهم حدیث نقل شده و کتابش با نام کتاب سلیم بن قیس هلالی، نخستین اثر شیعه بوده که در میان عموم مردم آشکار شده است هرچند که برخی در اعتبار آن تردید کرده اند. این کتاب توسط ابان بن ابی عیّاش و ابراهیم بن عمر یمانی روایت شده و بارها در عراق و ایران چاپ و با نام اسرار آل محمد (ص)، به فارسی هم ترجمه شده است.

ارتباط محتوایی با سلیم بن قیس هلالی

سلیم بن قیس هلالی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سلیم بن قیس هلالی   • مفهوم سلیم بن قیس هلالی   • تعریف سلیم بن قیس هلالی   • معرفی سلیم بن قیس هلالی   • سلیم بن قیس هلالی چیست   • سلیم بن قیس هلالی یعنی چی   • سلیم بن قیس هلالی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سلیم بن قیس هلالی
کلمه : سلیم بن قیس هلالی
اشتباه تایپی : sgdl fk rds ighgd
عکس سلیم بن قیس هلالی : در گوگل


آیا معنی سلیم بن قیس هلالی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )