برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1316 100 1

سمور آبی

سمور آبی در دانشنامه ویکی پدیا

سمور آبی
شنگ پنجه کوچک خاوریبی پنجه هاسمور دریاییرودسمورهاشنگ ها (سرده)شنگ های جنوبشنگ بزرگ
شنگ، در اروپا و آسیا. این نوع در ایران و افغانستان نیز یافت می شود.
سمور آبی آمریکای شمالی
شنگ دریایی
سَمورهای آبی (پارسی میانه: اودرَگ) گروهی از جانوران آبزی و نیمه آبزی هستند که در زیرخانوادهٔ Lutrinae از خانوادهٔ زیستی راسویان قرار می گیرند.
سمورهای آبی از انواع سمور نیستند. هر دو آنها از خانواده راسوها هستند اما سمورها به زیرخانواده Mustelinae تعلق دارند و و به ولورین، گورکن، گورکن عسل خوار و راسو نزدیکترند تا به سمورهای آبی.
از نیمه دوم قرن بیستم جمعیت این حیوان بسیار کاهش یافته که دلیل اصلی آن آلودگی آب ها به آفت کشهایی چون ارگانوکلرین و بیفنیل پلیکلروینه است. تخریب زیستگاه و شکار قانونی و غیرقانونی از دلایل دیگر تهدید شدن این جانور است. البته در سال های اخیر در بیشتر قسمت های اروپا جمعیت آنها در حال احیاست و در سال ۲۰۱۱ وزارت محیط زیست بریتانیا اعلام کرده که اکنون سمورهای آبی به تمام شهرستان های کشور بازگشته اند. این احیا بخشی به دلیل ممنوعیت آفت کش های خطرناکتر است که از سال ۱۹۷۹ در اروپا اعمال شده و بخشی به دلیل بهبود کیفیت آب که به افزایش جمعیت طعمه ها منجر شده و بخشی به دلیل محافظت در مقابل شکار.
عکس سمور آبی
سمور آبی بی پنجه دماغه (نام علمی: Aonyx capensis capensis) نام یک زیرگونه از گونه شنگ بی پنجه آفریقایی است. این زیرگونه در کشورهای آفریقای سیاه یافت می شود. سمورآبی بی پنجه دماغه دارای بدنی است به طول ۷۲–۹۱سانتی متر با وزنی در حدود ۱۲–۲۱کیلوگرم. لب های پایینی، قسمت هایی از صورت، گردن، گلو و چشم ها و گوش ها همگی سفید رنگ نی باشند. چشم ها و گوش ها در این زیرگونه کوچک است. سمورآبی بی پنجه دماغه در آفریقای جنوبی، اتیوپی تا شرق سنگال در غرب آفریقا دیده می شود. این گونه معمولاً می توان در گینه، کنیا، لیبریا، مالاوی، مورامبیک، تانزانیا، زئیر، و زیمبابوه یافت.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سمور آبی در دانشنامه آزاد پارسی

سَمورِ آبی (otter)
سَمورِ آبی
سَمورِ آبی
سَمورِ آبی
سَمورِ آبی
(یا: شنگ) هر یک از جانوران گوشت خوار دریایی، متعلق به خانوادۀ سمور. در همۀ قاره ها، جز استرالیا، یافت می شوند. سمورهای آبی دارای خز متراکم قهوه ای اند، اندام های حرکتی شان کوتاه، انگشتانشان پرده دار، و دمشان طویل و فشرده است. جانورانی اجتماعی، بازیگوش و زرنگ اند. شنگ ها در هر زایمان یک یا دو بچه به دنیا می آورند. بچه ها از نظر تغذیه، سیزده تا چهارده ماه کاملاً به مادر وابسته اند. شنگ اروپا و آسیا Lutra lutra دارای سری پهن، بدنی کشیده و پوشیده از خز خاکستری قهوه ای، و پاهایی کوتاه است. این جانور بین انگشتانش پرده دارد. دم جانور ۴۵ سانتی متر است و با احتساب دم، طول بدن به بیش از یک متر می رسد. حیات سمور آبی وابسته به ماهی است. تعدادی گونۀ امریکایی دارد که عبارت اند از Lutra canadensis امریکای شمالی، سمور دریایی Enhydre lutris اقیانوس آرام شمالی، سمور غول پیکر Pteronura brasiliensis امریکای جنوبی. سمور بینی مودار Lutra sumatrana پس از چندین سال، مجدداً در سال ۲۰۰۰ در تایلند مشاهده شد. بیم آن می رود که این گونه منقرض شود. سیزده گونه سمور در سراسر دنیا زیست می کند. در بریتانیا، سمورهای آبی برای خزشان تا مرز انقراض شکار، اما با کمک قانون های محافظتی رفته رفته فراوان شدند. شنگ یکی از هشت گونۀ خانوادۀ سمور و راسو در ایران است. علاوه بر شنگ معمولی Lutra lutra، شنگ هندی، سمور سنگی، سمور جنگلی، گورکن (رودک معمولی)، رودک عسل خوار، راسو، و زردبر نیز در ایران یافت می شوند. شنگ به راحتی اهلی می شود، به طوری که یاد می گیرد برای صاحبش ماهی صید کند. این جانور در کنارۀ دریای خزر، رودخانه های دایمی، و دریاچه ها زندگی می کند.

ارتباط محتوایی با سمور آبی

سمور آبی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سمور آبی   • مفهوم سمور آبی   • تعریف سمور آبی   • معرفی سمور آبی   • سمور آبی چیست   • سمور آبی یعنی چی   • سمور آبی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سمور آبی
کلمه : سمور آبی
اشتباه تایپی : sl,v Hfd
عکس سمور آبی : در گوگل

آیا معنی سمور آبی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )