انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1080 100 1

سنا

/senA/

مترادف سنا: بلندی، رفعت، روشنایی |

معنی اسم سنا

اسم: سنا
نوع: دخترانه و پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: sanā) (عربی) (در قدیم) روشنایی، (در گیاهی) گروهی از گیاهان درخچه ای یابوته ایِ گرمسیری و خودرو از خانواده گل ارغوان که برگچه و میوه ی آنها مصرف دارویی دارد - روشنایی نور بلندی رفعت

معنی سنا در لغت نامه دهخدا

سنا. [ س َ ] (ع اِ) روشنی کمتر از ضیا و نور. (غیاث ). روشنی. (آنندراج ) (غیاث )(ترجمان القرآن ترتیب عادل بن علی ص 59) :
چو چرخ مرکز جاه ترا شتاب و سکون
چو طبع آتش رأی ترا سنا و ضیا.
مسعودسعد.
خداوندا سنایی را سنایی ده تو در حکمت
چنانک از وی به رشک آید روان بوعلی سینا.
سنایی.
از سنا برق آتش شمشیر
عرشیان را سنا فرستادی.
خاقانی.
اگر خسیس برمن گرانسر است رواست
که او زمین کثیف است و من سماء سنا.
خاقانی.

سنا. [ س َ ] (ع اِ) چوبی باشد که بدان مسواک کنند. (برهان ) (آنندراج ). || گیاهی است مسهل و بهترین آن مکی میباشد. (برهان ). نام گیاهی است که آن اسهال میکند. گیاهی است که سناء مکی گویند. (غیاث ). گیاهی است از تیره ٔ پروانه داران (سبزی آساها) که دارای چند گونه است و از گیاهان بومی نواحی گرم سودان (آفریقا) و آسیای صغیر و عربستان و جنوب ایران میباشد. برگهایش متناوب و مرکب (دارای 3 تا 9 زوج برگچه ) بدون برگچه ٔ انتهایی است ، گلهایش زردرنگ و میوه اش نیاک و محتوی چند دانه است. میوه و برگ مختلف سنا دوای تلخ مسهلی است که بصورت دم کرده یا پودر بکار میرود، عشرق. گونه های آن :
1 - سنای اسکندریه ؛ گونه ای از سنا که در مصر و سودان و اطراف نیل (در نواحی کوهستانی شمال و مغرب خرطوم ) بحد وفور میروید و یکی از انواع سناهای دارویی است. برگهایش از سنای هندی کوچکتر است وسنایی که در بازار به این اسم عرضه میشود مخلوطی ازسناهای مختلف است : سنای مکی ، سنای حجازی ، مهار، سنای مکی آغاجی ، سنای مکی. 2 - سنای بری ؛ قدقدک. 3 - سنای هندی ؛ گونه ای از سنا که بحد وفور در عربستان و آفریقا و سواحل سومالی تا موزامبیک میروید، ولی امروز بیشتر در جنوب هندوستان کشف میشود و یکی از انواع سناهای دارویی است. میوه اش تقریباً بدون انحنا و برگچه هایش در قاعده کمی نامتقارن است. سنای هندوستانی. (از فرهنگ فارسی معین ).

سنا. [ س ِ ] (فرانسوی ، اِ) مجلس سالخوردگان که اعضای آن سران روحانی و غیرروحانی ملت اند. (ایران باستان ). مجلسی که اعضای آن از بزرگان و اعیان کشور برگزیده شوند. مجلس اعیان.
- سنای پانصدنفری ؛ سنای پانصدنفری مجلسی بود که کلیس تنس در سال 510 ق.م. از تریبوس های ده گانه آتن در آن شهر تأسیس کرد. عده ٔ اعضای سناتا آن زمان چهار نفر بود. کلیس تنس به طرفداری طبقات پست مقرر داشت که هر یک از تریبوس های ده گانه پنجاه نفر عضو انتخاب کند و بدین طریق عده ٔ اعضای سنا را به پانصد نفر رسانید. (تاریخ تمدن قدیم ایران ).

معنی سنا به فارسی

سنا
مجلس اعیان، مجلس شیوخ، سالخوردگان رجال معروف
( اسم ) مجلسی که اعضای آن از بزرگان و اعیان کشور بر گزیده شوند مجلس اعیان . توضیح تعداد نمایندگان مجلس سنا در ایران ۶٠ تن بود که ۳٠ تن منتخب ملت و ۳٠ تن منتخب شاه که ( ۱۵ تن از تهران و ۱۵ تن از شهرستانها )
روشنی کمتر از ضیا و نور
[ گویش مازنی ] /sonaa/ تشت سفالی جهت شستن لباس
برق روشن .
مرکب از دو ناحیه سنا و شنبه است که میانه مشرق و شمال کاکی واقع است .
دومین مجلس قانونگذاری ایران

معنی سنا در فرهنگ معین

سنا
(سَ) [ ع . ] (اِ.) گیاهی است از تیرة پروانه واران (سبزی آساها) که دارای چند گونه است . برگ هایش متناوب و مرکب بدون برگچة انتهایی است . گل هایش زرد رنگ و میوه اش نیامک و محتوی چند دانه است . میوه و برگ مختلف سنا دوای تلخ مسهلی است که به صورت دم کرده یا پو
(س ) [ فر. ] (اِ.) مجلسی که اعضای آن از بزرگان و اعیان کشور برگزیده شوند.

معنی سنا در فرهنگ فارسی عمید

سنا
مجلسی که در کنار مجلس شورا در برخی از کشورها، به امر قانون گذاری می پردازد.
۱. ضیا، روشنایی، روشنی، فروغ.
۲. رفعت، بلندی.
گیاهی گرمسیری با برگ های باریک، گل های کبود یا زردرنگ و دانه های ریز که بلندیش تا ۶۰ سانتی متر می رسد و برگ آن ملین و مسهل است و به صورت دم کرده، پودر و قرص به کار می رود. برای درمان تنگی نفس، قولنج و سیاتیک به کار می رود.

سنا در دانشنامه اسلامی

سنا
معنی سَنَا: روشنی
معنی صُنْعَ: آفرینش - ساختن - عمل کردن
ریشه کلمه:
سنو (۲۰ بار)

روشنی راغب گوید: الضوء الساطع . نزدیک است روشنائی برقش چشمها را از بین ببرد. این کلمه فقط یکبار در قرآن آمده است.
مؤلف:سید جعفر کشفی
این اثر، شرح عرفانی و فلسفی بر «دعای رجبیه» است که در سال ۱۲۵۲ ق. به نگارش در آمده است.


سنا در دانشنامه ویکی پدیا

سنا
سِنا نوعی مجلس قانون گذاری است که اعضای آن را اعیان و اشراف و اشخاص باتجربه و سال خورده تشکیل می دهند. در نظام های قانون گذاریِ دومجلسی، به مجلس اعلا معمولاً سنا گفته می شود.
مجلس سنای ایران
مجلس سنای ایالات متحده آمریکا
مجلس مهستان
«سنا» از واژهٔ لاتین سناتوس (senātus) گرفته شده که از واژه (senex) به معنی مرد سالخورده می آید. سناتور به معنی عضو مجلس سنا است.
عکس سنا
سنا می تواند به چیزهای زیر اشاره کند:
سنا، نوعی مجلس قانون گذاری
سنای ایالات متحده آمریکا، یکی از دو مجلس کنگره ایالات متحده آمریکا
پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران (سنا)، خبرگزاری رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار
سنا (دشتی)، روستایی از توابع بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی استان بوشهر ایران
مختصات: ۲۸°۲۷′۰۹″ شمالی ۵۱°۳۶′۱۵″ شرقی / ۲۸٫۴۵۲۵۰°شمالی ۵۱٫۶۰۴۱۷°شرقی / 28.45250; 51.60417
دهستان ها و روستاهای شهرستان دشتی سایت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی (مصوبه ۱۸آبان ۱۳۶۵ خورشیدی).
تاریخ تحولات سیاسی - اجتماعی دشتی، حبیب الله سعیدی نیا، نشر موعود اسلام، بوشهر (۱۳۸۳)، ص ۳۸۶-۳۸۸.
سنا، روستایی است از توابع بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی استان بوشهر ایران.
این روستا در دهستان شنبه قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ آمار رسمی جمعیت آن (۲۶۲ خانوار) ۱۲۵۱نفر می باشد.
سنا (به لاتین: Cena) یک روستا در لتونی است که در شهرداری اوزونیکی واقع شده است. سنا ۸۰ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای لتونی
سنا (فرانسوی: Sénat;) مجلس علیای پارلمان فرانسه است. سنا که اعضایش به طور غیرمستقیم و از سوی مقامات منتخب، انتخاب می شوند، بخش های مختلف جمهوری و شهروندان فرانسوی ساکن خارج را نمایندگی می کند.
CRCE (15)
SOC (۷۸)
RDSE (21)
REM (21)
LIRT (11)
UC (50)
LR (146)
RASNAG (6)
مجلس سنا نسبت به مجمع ملی از اهمیت کمتری برخوردار است. مذاکرات و گفتگوهای بین سناتورها در مجلس سنا کمتر دچار تنش می شوند و پوشش رسانه ای کمتری بر آن حاکم است.
تا سپتامبر ۲۰۰۴ میلادی، مجلس سنای فرانسه ۳۲۱ سناتور داشت که هر یک برای مدت ۹ سال انتخاب می شدند. از سپتامبر ۲۰۰۴ تصمیم گرفته شد که این مدت زمان به شش سال کاهش یابد. از سوی دیگر، تعداد سناتورها به تدریج به ۳۴۸ نفر افزایش یافت. روش انتخاب سناتورها بدین شکل است که هر سه سال یک بار، نیمی از سناتورها تغییر می کنند.
سناتورها به طور غیرمستقیم و توسط نزدیک به یکصد و پنجاه هزار تن از مقامات، از جمله اعضای شوراهای محلی مناطق، شوراهای اداری، شهرداران، اعضای شوراهای شهرها و اعضای مجمع ملی، انتخاب می شوند.
بیش از ۳۰۰، به متن مراجعه کنید
Cathartocarpus (partim)
Chamaefistula
Diallobus
Earleocassia
Herpetica
Isandrina
Palmerocassia
Pseudocassia
سنا گونه ای بزرگ از گیاهان گلدار از تیره باقلاسانان و زیرتیره ارغوانیان است. گونه های متنوع بومی سراسر منطقه گرمسیری و تعداد کمی از گونه ها بومی مناطق معتدل هستند. تعداد گونه های این گیاه ۲۶۰ تا ۳۵۰ گونه تخمین زده می شود. گونه شاخص آن گونه سنای اسکندریه است. حدود ۵۰ گونه درباغبانی علمی شناخته شسده هستند.
سنا شامل بوته، درختچه و درخت است. برگها به شکل پر با برگچه های جفت و روبروی هم هستند. گل آذین آن گل آذین خوشه ای در انتهای شاخه ها است یا در حال بیرون آمدن از محور برگ هستند. گل پنج گلبرگ و معمولاً پنج کاسبرگ زرد و ده پرچم مستقیم دارد. پرچم ها معمولاً اندازه های متفاوتی دارند و بعضی از آنها بی بساک هستند. میوه غلاف حبوبات است که چندین دانه داخل آن وجود دارد.
از بعضی از گونه های سنا به عنوان گیاه زینتی در معماری منظر استفاده می شود. گونه های سنا با بسیاری از انواع اقلیم سازگار شده اند.
سنا (به مجاری: Szenna) یک منطقهٔ مسکونی در مجارستان است که در ناحیه کاپوشوار واقع شده است. سن ۲۶٫۹۸ کیلومتر مربع مساحت و ۷۶۰ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای مجارستان
سیارک ۸۶۰۳ (به انگلیسی: 8603 Senator، نامگذاری:3134T-3) هشت هزار و ششصد و سومین سیارک کشف شده است که در ۱۶ اکتبر ۱۹۷۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۴٫۸۰ است.
سنا اینامی (انگلیسی: Sena Inami؛ زادهٔ ۲۵ ژوئن ۱۹۹۲) بازیکن فوتبال اهل ژاپن است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال سانفریس هیروشیما اشاره کرد.
سنا جمیل (عربی: سناء جميل‎؛ ۲۷ آوریل ۱۹۳۰ – ۲۲ دسامبر ۲۰۰۲(2002-12-22)) هنرپیشه، و بازیگر سینما اهل مصر بود. او در سال ۱۹۶۵ برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن از فستیوال فیلم مسکو شد.
سنا خان (انگلیسی: Sana Khan؛ زادهٔ ۲۱ اوت ۱۹۸۷) یک هنرپیشه اهل هند است.
وی از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است. سناخان یک مسلمان است.
از فیلم هایی که وی در آن نقش داشته است می توان به جی هو، توالت، گل اشاره کرد.
آیرتون سنا (به پرتغالی: Ayrton Senna da Silva) قهرمان نامی مسابقات فرمول یک اهل کشور برزیل و قهرمان سه دوره مسابقات فرمول یک است. بسیاری او را بهترین راننده تاریخ فرمول یک می دانند. او در سال ۱۹۹۴ در یک تصادف سنگین در گرند پری ، در پیچ تامبورلو از پیست در شهر ایمولا ایتالیا و هنگامی که پیشتاز بود، کشته شد. سنا کار خود را از کارتینگ آغاز کرد و در سال ۱۹۸۱ به بخش «Open-wheel» رفت. در سال ۱۹۸۳ قهرمان فرمول ۳ بریتانیا شد. وی یک سال پس از قهرمانی اش برای نخستین بار با «تولمان-هارت» در فرمول یک شرکت کرد. او در همان سال به تیم «لوتوس-رنو» پیوست توانست و در سه فصل، شش گراندپری را به دست آورد.
سال ۱۹۸۸ بود که وی به تیم «مک لارن-هوندا» و آلن پروست پیوست. در آن سال، او و پروست از شانزده گرندپری فصل، پانزده قهرمانی را به دست آوردند و سنا توانست برای نخستین بار عنوان قهرمانی دنیا را به دست آورد. پس از یک فصل، پروست توانست عنوان قهرمانی را به دست آورد؛ اما سنا در سال های ۹۰ و ۹۱ باز هم قهرمان شد. سال ۱۹۹۲ بود که تیم های ویلیامز و رنو، تیمی را به عنوان «ویلیامز- رنو» تشکیل دادند و پادشاهی خود را بر فرمول یک آغاز کردند. سنا در فصل ۱۹۹۳ نایب قهرمان شد و پس از آن مذاکره هایی را برای پیوستن به ویلیامز آغاز کرد.
در سال ۲۰۰۹، ۲۱۷ نفر از رانندگان فرمول یک در نظرسنجی مجله «اتواسپرت»، سنا را به عنوان برترین راننده تاریخ فرمول یک برگزیدند. وی بیش ترین سرعت را در میان رانندگان در یک دور به دست آورده و در سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶، بیش ترین آمار Pole Position را به نام خود نوشته است. او در شرایط بارانی بسیار تندتر از دیگران رانندگی می کرد که می توان به «گراندپری موناکو» سال ۱۹۸۴، «گرندپری پرتغال» سال ۱۹۸۵ و «گرندپری اروپا» در سال ۱۹۹۳ اشاره کرد. وی هم چنین با بردن شش عنوان، رکورددار بیش ترین برد در گرندپری موناکو است و سومین راننده موفق تاریخ در بردن مسابقه ها به شمار می آید. سنا مجبور شد چندین بار در دادگاه حاضر شود، به ویژه هنگامی که با «آلن پروست» هم تیمی بود. چه در سال ۱۹۸۹ که پروست قهرمان شد و چه در سال ۱۹۹۰ که سنا قهرمانی را به چنگ آورد، اتوموبیل های آن ها در پیست ژاپن با یکدیگر برخورد داشتند.
سنا در شهر «سانتانا» که در همسایگی «سائوپائولو» قرار دارد، زاده شد. پدر او، «میلتون دا سیلوا»، دارای زمین بسیار و فردی توانگر بود و مادر وی، «نیده سنا دا سیلوا» است که تیره ای ایتالیایی دارد. سنا در سال های آغازین زندگیش بسیار ورزشکار بود، در ژیمناستیک و ورزش های دیگر به خوبی پیشرفت کرد و به موتورسواری و رانندگی علاقه بسیاری نشان می داد. نخستین اتوموبیل سنا، یک HP go-kart کوچک بود که پدرش آن را با به کارگیری موتور یک ماشین چمن زنی ساخت. سنا در سیزده سالگی در مسابقه های کارتینگ شرکت کرد و در سال ۱۹۷۷، توانست قهرمان بازی های کارت در جنوب قاره آمریکا شود. او در سال های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۲ هر سال در مسابقه های کارتینگ قهرمانی جهان شرکت کرد که در سال ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰ توانست عنوان نایب قهرمانی را به دست بیاورد.
برونو سنا (پرتغالی: Bruno Senna؛ زادهٔ ۱۵ اکتبر ۱۹۸۳) اتومبیل ران فرمول ۱ اهل برزیل است، وی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ در مسابقات فرمول یک شرکت کرده است.
برونو سنا career summary at DriverDB.com
برونو سنا در وبگاه results.motorsportstats.com
پوکوک سنا (به لاتین: Pokok Sena) یک منطقهٔ مسکونی در مالزی است که در کداح واقع شده است.
فهرست شهرهای مالزی
مختصات: ۲۹°۱۲′۴۳″ شمالی ۵۱°۳۳′۳۷″ شرقی / ۲۹٫۲۱۱۹۴°شمالی ۵۱٫۵۶۰۲۸°شرقی / 29.21194; 51.56028
درگاه ملی آمار
سناوین سنا، روستایی است از توابع بخش ارم در شهرستان دشتستان استان بوشهر ایران.
این روستا در دهستان ارم قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۵۰۷نفر (۸۰خانوار) می باشد.
قصر سنا (به لاتین: Kremlin Senate) یک منطقهٔ مسکونی در روسیه است که در مسکو واقع شده است. ابتدا از سال ۱۷۷۶ تا ۱۷۸۷ که ساخته شد، در اصل شعبه سنا حاکم مسکو، بالاترین رده قضائی و اداره قانونی امپریال روسیه بود. در حال حاضر، این محل برای ریاست جمهوری روسیه استفاده می شود و یک منطقه بسیار امن و محدود برای مردم است. در حال حاضر، فقط نمای جنوبی گوشه ای، در مقابل کانون تزار دیده می شود.
فهرست شهرهای روسیه
مارکوس سنا (به اسپانیایی: Marcos Senna) بازیکن فوتبال اهل اسپانیا است که از سال ۲۰۰۶ میلادی عضو تیم ملی فوتبال اسپانیا بوده و در ۲۸ بازی ملی حضور داشته است. او در بازی های ملی اش ۱ گل به ثمر رساند.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ 19:52, 25 August 2015 (UTC).
خودروی مک لارن سنا یک خودروی اسپورت موتور وسط تولید شده توسط خودروسازی مک لارن است. این خودرو جدیدترین سری مک لارن Ultimate Series است که به F1 و P1 پیوسته است، اما این پیروزی مستقیم هر دو اتومبیل نیست. این شرکت در تاریخ ۱۰ دسامبر ۲۰۱۷ توسط شرکت اعلام شد. نمایش رسمی خودرو در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۸ صورت گرفت. تمام اتومبیل ها در مرکز تولید مک لارن در Woking, Surrey، انگلستان ساخته خواهند شد و تولید محدود تنها ۵۰۰ واحد است که همه آن ها قبلاً فروخته شده اند.
۰–۶۲ مایل در ساعت (۰–۱۰۰ کیلومتر در ساعت) در ۲٫۸ ثانیه. ۰–۱۲۴ مایل در ساعت (۰–۲۰۰ کیلومتر در ساعت) در ۶٫۸ ثانیه. ۰–۱۸۶ مایل / ساعت (۰–۲۹۹ کیلومتر / ساعت) در ۱۷٫۵ ثانیه. ایستادن Crochet مایل در ۹٫۹ ثانیه. نسبت قدرت به وزن ۶۵۹ اسب بخار در تن سرعت بالای ۲۱۱ مایل در ساعت (۳۴۰ کیلومتر در ساعت) (خط قرمز محدود).
این خودرو در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ به عنوان یکی از رانندگان سابق F1، Ayrton Senna، به خاطر موفقیت هایش در تیم F1 شرکت جلب توجه می کند.
—برونو سنا، ESPN UK
این خودرو با نام آیرتون سنا، راننده مسابقات پیشین برزیل، که در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰، با تمام سه پیروزی فصل خود و ۳۵ از ۴۱ پیروزی بزرگ پیروزی خود، با موفقیت در تیم مکلارن، فرمول یک را به عهده گرفت. مکلارن حاوی حقوق نام خانوادگی Senna با Instituto Ayrton Senna است. این سازمان و مک لارن نام Senna را به این ماشین ورزشی منحصر کرد، و هر شرکت دیگری را از استفاده از این نام ممنوع کرده است.
وادی سنا روستای کوچکی از توابع شهر دبا الفجیره در نوار ساحلی کرانهٔ دریای عمان از توابع امارت فجیره از امارات هفتگانه دولت امارات متحده عربی واقع شده است.
دکتر: المجد، کمال، احمد، (دولة الامارات العربیة المتحدة، دراسة مسحیة شاملة) . ، شرکه المصریة للطباعة والنشر: قاهره، چاپ اول، انتشار سال ۱۹۷۸ میلادی. (به عربی).
دکتر:ادوارد، هندرسون، “ (ذکریات عن دولة الإمارات و سلطنة عمان) “، چاپ موتیف آیت للنشر، مطبعة راشد، عجمان ۱۹۸۸ میلادی.
رحمة، عبدالرحمن، عبدالله، «(الإمارات فی ذاکرة أبنائها)»، جلد دوم. چاپ القراءة للجمیع للنشر والتوزیع، ابوظبی:، انتشار سال ۱۹۹۰ میلادی.
جمعیت روستای وادی سنا در حدود ۲۰۹ نفر (۳۸ خانوار) می باشد که از اهل سنت و مالکی مذهب هستند. شغل عمدهٔ مردم و ماهی گیری وتجارت است.
وادی سنا منطقه ای است حاصلخیز ودارای آب و خاک قابل زراعت است. درپایه کوه های که دهستان را احاطه نموده است باغهای مرکبات ومزاره نخل خرما وجود دارد. روستای «وادی سنا» در وسط دره ای قرار دارد. تما شای این روستا از بالای کوه منظره ای دل انگیز وشاعرانه دارد وجای بسیار زیبای است و از نقات گردشگری خاصی برخوردار است.
الرأس | الرده | الرفاع | الغرفه | الغوب | دلم | راشدیه | رول دبا | صمبرید | صناعیه | ظاهرة الصفوه | عش | عکامیه | مهلب | وادی سنا | واسط | وعیب الحنه | وم
هیدکی سنا (به ژاپنی: 瀬名 秀明 Sena Hideaki) (به انگلیسی: Hideaki Sena) (زاده ۱۷ ژانویهٔ ۱۹۶۸)، یک داروشناس و رمان نویس علمی تخیلی / ترسناک ژاپنی. سنا هنگامی که اولین رمان خود با نام پارازیت ایو که برنده جایزه نیز شد، را نوشت از دانشگاه توهوکو فارغ التحصیل شد. این رمان توسط اسکوئر تبدیل به یک فیلم و بازی رایانه ای نقش آفرینی شد. سنا در حال حاضر در سندای ژاپن زندگی می کند و در آنجا دربارهٔ میکروبیولوژی و سبک های مختلف سخنرانی می کند. سنا نام تخلصی اوست و نام اصلی آن سوزوکی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سنا در دانشنامه آزاد پارسی

سِنا (Senate)
سِنا
در روم قدیم، «مجلس شیوخ». سنا در ابتدا از سران خاندان های پاتریسیَن (نجباء) تشکیل می شد، اما بعدها صاحب منصبان پیشین و اشخاصی که خدمات عمومی مهمی کرده بودند عضو آن شدند. اما گاهگاهی سِنسورها در آن اقدام به تصفیه می کردند. سنا گرچه در ظاهر جنبۀ مشورتی داشت اما امور مالی و سیاست خارجی را در کنترل داشت. سولا شمار اعضای آن را دوبرابر کرد و به ۶۰۰ نفر رساند. امروزه سنا به مجلس مقننه ای گفته می شود که در برخی کشورها در کنار مجلس عوام یا مجلس نمایندگان تشکیل می شود و اعضای آن را سناتور می گویند.

معنی سنا به انگلیسی

cassia (اسم)
فلوس ، سنا ، پرک هندی ، درخت فلوس
senna (اسم)
سنا ، فرش سنهی کردستان

معنی کلمه سنا به عربی

عضو مجلس الشيوخ
مجلس الشيوخ
عضو مجلس الشيوخ

سنا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ثنا ١٣:٣٦ - ١٣٩٦/٠٨/٠٥
سنا با س سین به معنی روشنایی و بازتاب میباشد
|

محمد ٠٢:٥٨ - ١٣٩٦/١٠/١٩
سنا نام ملکه ی یکی از پادشاهان میباشد
|

سنا ٠٩:٣٢ - ١٣٩٧/٠٢/٢٠
دختری از جنس نور
|

سارا ١٤:٣١ - ١٣٩٧/٠٢/٢٠
روشنی روشنی زندگی واز جنس نور
|

بهرام س ١٥:٠٤ - ١٣٩٧/٠٢/٢٨
مهستان ویژگان، مهستان ویژه
(چون سنا مجلس خواص است)
|

سمیرا ٠٧:٥٠ - ١٣٩٧/٠٥/٣٠
سنا برتری و بزرگی تو دعای جوشن کبیر چند ایه پشت سرهم اومده .
سنااز القاب حضرت فاطمه (س)نیز میباشد
|

سنا ١٩:٥٦ - ١٣٩٧/٠٦/١٢
روشنایی و نور و یکی از معانیش تو قران طلوع خورشیده
|

سنا ٢٠:٤٥ - ١٣٩٧/٠٦/١٤
روشنایی فروغ
|

سنا ٢١:٠٨ - ١٣٩٧/٠٧/٢٥
روشنایی
|

سنا محمدی ١٨:٢٨ - ١٣٩٧/٠٨/٠٤
سنا به معناهای مختلفی مثل بلندی و رفعت ونور او روشنایی هستش
|

حسام ١٩:٣٤ - ١٣٩٧/٠٩/٢٢
سنا از عشق و نور می اید
|

یعقوب ٢٠:٢٨ - ١٣٩٧/١٠/١٠
گلی است که تنها در مکه می روید وداروی گیاهی نیز استفاده میشود البته سنا بافتحه سنا باکسره به نوعی از مجلس گفته میشود
|

سنا ١٠:٤٥ - ١٣٩٧/١١/٠٨
سنا یعنی روشنایی بخش و دلگرم کننده .
|

سنا ١٩:١٣ - ١٣٩٨/٠١/١٦
سنا به معنی نور روشنایی عظمت بزرگی دانایی
|

علی محمدی ١٣:١٥ - ١٣٩٨/٠١/٢٩
به مجلس سنا در پارسی میتوان ( نشست مهستان) گفت.
سنا = مهستان
سناتور = مهستبُد
رییس سنا = مهستبان
|

مارال. ١٠:٣٤ - ١٣٩٨/٠٢/٢٦
سنا به معنی دعاو روشنایی بلند
|

سنا ١١:٥٧ - ١٣٩٨/٠٢/٢٦
سنا به معنای بلندی،روشنایی و رفعت است
|

سنا ٠٠:٣١ - ١٣٩٨/٠٣/٣٠
روشنایی -بلندی_ رفعت
|

اسرا خواهر سنا ١٦:٣٢ - ١٣٩٨/٠٤/١٥
هرکی خواهری به اسم سنا داره یعنی دنیارو یجا داره سنا یعنی نور یعنی نوری که با وجودش خونمونو گرم میکنه مثل خورشید سنا یعنی نور الهی و روشنایی فراوان مثل خورشید
|

سنا ١١:٠٢ - ١٣٩٨/٠٧/١٢
نورانی ،روشنایی،ملکه ،
|

سنا ١١:٠٢ - ١٣٩٨/٠٧/١٢
نورانی
|

رها خواهر سنا ١١:٠٣ - ١٣٩٨/٠٧/١٢
سنا به روایتی یعنی عشق ،نورانی
|

سنا ٢١:٠٥ - ١٣٩٨/٠٧/٢٨
سنا نامی ایرانی است
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گیاه سنا   • مجلس سنا   • معنی سنا   • نقاشی سنا   • معنی اسم سنا   • صنا   • سامانه سنا چیست   • کفپوش سنا   • مفهوم سنا   • تعریف سنا   • معرفی سنا   • سنا یعنی چی   • سنا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سنا
کلمه : سنا
اشتباه تایپی : skh
آوا : senA
نقش : اسم
عکس سنا : در گوگل


آیا معنی سنا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )