انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 958 100 1

سنا

/senA/

مترادف سنا: بلندی، رفعت، روشنایی |

معنی اسم سنا

اسم: سنا
نوع: دخترانه و پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: sanā) (عربی) (در قدیم) روشنایی، (در گیاهی) گروهی از گیاهان درخچه ای یابوته ایِ گرمسیری و خودرو از خانواده گل ارغوان که برگچه و میوه ی آنها مصرف دارویی دارد - روشنایی نور بلندی رفعت

معنی سنا در لغت نامه دهخدا

سنا. [ س َ ] (ع اِ) روشنی کمتر از ضیا و نور. (غیاث ). روشنی. (آنندراج ) (غیاث )(ترجمان القرآن ترتیب عادل بن علی ص 59) :
چو چرخ مرکز جاه ترا شتاب و سکون
چو طبع آتش رأی ترا سنا و ضیا.
مسعودسعد.
خداوندا سنایی را سنایی ده تو در حکمت
چنانک از وی به رشک آید روان بوعلی سینا.
سنایی.
از سنا برق آتش شمشیر
عرشیان را سنا فرستادی.
خاقانی.
اگر خسیس برمن گرانسر است رواست
که او زمین کثیف است و من سماء سنا.
خاقانی.

سنا. [ س َ ] (ع اِ) چوبی باشد که بدان مسواک کنند. (برهان ) (آنندراج ). || گیاهی است مسهل و بهترین آن مکی میباشد. (برهان ). نام گیاهی است که آن اسهال میکند. گیاهی است که سناء مکی گویند. (غیاث ). گیاهی است از تیره ٔ پروانه داران (سبزی آساها) که دارای چند گونه است و از گیاهان بومی نواحی گرم سودان (آفریقا) و آسیای صغیر و عربستان و جنوب ایران میباشد. برگهایش متناوب و مرکب (دارای 3 تا 9 زوج برگچه ) بدون برگچه ٔ انتهایی است ، گلهایش زردرنگ و میوه اش نیاک و محتوی چند دانه است. میوه و برگ مختلف سنا دوای تلخ مسهلی است که بصورت دم کرده یا پودر بکار میرود، عشرق. گونه های آن :
1 - سنای اسکندریه ؛ گونه ای از سنا که در مصر و سودان و اطراف نیل (در نواحی کوهستانی شمال و مغرب خرطوم ) بحد وفور میروید و یکی از انواع سناهای دارویی است. برگهایش از سنای هندی کوچکتر است وسنایی که در بازار به این اسم عرضه میشود مخلوطی ازسناهای مختلف است : سنای مکی ، سنای حجازی ، مهار، سنای مکی آغاجی ، سنای مکی. 2 - سنای بری ؛ قدقدک. 3 - سنای هندی ؛ گونه ای از سنا که بحد وفور در عربستان و آفریقا و سواحل سومالی تا موزامبیک میروید، ولی امروز بیشتر در جنوب هندوستان کشف میشود و یکی از انواع سناهای دارویی است. میوه اش تقریباً بدون انحنا و برگچه هایش در قاعده کمی نامتقارن است. سنای هندوستانی. (از فرهنگ فارسی معین ).

سنا. [ س ِ ] (فرانسوی ، اِ) مجلس سالخوردگان که اعضای آن سران روحانی و غیرروحانی ملت اند. (ایران باستان ). مجلسی که اعضای آن از بزرگان و اعیان کشور برگزیده شوند. مجلس اعیان.
- سنای پانصدنفری ؛ سنای پانصدنفری مجلسی بود که کلیس تنس در سال 510 ق.م. از تریبوس های ده گانه آتن در آن شهر تأسیس کرد. عده ٔ اعضای سناتا آن زمان چهار نفر بود. کلیس تنس به طرفداری طبقات پست مقرر داشت که هر یک از تریبوس های ده گانه پنجاه نفر عضو انتخاب کند و بدین طریق عده ٔ اعضای سنا را به پانصد نفر رسانید. (تاریخ تمدن قدیم ایران ).

معنی سنا به فارسی

سنا
مجلس اعیان، مجلس شیوخ، سالخوردگان رجال معروف
( اسم ) مجلسی که اعضای آن از بزرگان و اعیان کشور بر گزیده شوند مجلس اعیان . توضیح تعداد نمایندگان مجلس سنا در ایران ۶٠ تن بود که ۳٠ تن منتخب ملت و ۳٠ تن منتخب شاه که ( ۱۵ تن از تهران و ۱۵ تن از شهرستانها )
روشنی کمتر از ضیا و نور
[ گویش مازنی ] /sonaa/ تشت سفالی جهت شستن لباس
برق روشن .
مرکب از دو ناحیه سنا و شنبه است که میانه مشرق و شمال کاکی واقع است .
دومین مجلس قانونگذاری ایران

معنی سنا در فرهنگ معین

سنا
(سَ) [ ع . ] (اِ.) گیاهی است از تیرة پروانه واران (سبزی آساها) که دارای چند گونه است . برگ هایش متناوب و مرکب بدون برگچة انتهایی است . گل هایش زرد رنگ و میوه اش نیامک و محتوی چند دانه است . میوه و برگ مختلف سنا دوای تلخ مسهلی است که به صورت دم کرده یا پو
(س ) [ فر. ] (اِ.) مجلسی که اعضای آن از بزرگان و اعیان کشور برگزیده شوند.

معنی سنا در فرهنگ فارسی عمید

سنا
مجلسی که در کنار مجلس شورا در برخی از کشورها، به امر قانون گذاری می پردازد.
۱. ضیا، روشنایی، روشنی، فروغ.
۲. رفعت، بلندی.
گیاهی گرمسیری با برگ های باریک، گل های کبود یا زردرنگ و دانه های ریز که بلندیش تا ۶۰ سانتی متر می رسد و برگ آن ملین و مسهل است و به صورت دم کرده، پودر و قرص به کار می رود. برای درمان تنگی نفس، قولنج و سیاتیک به کار می رود.

سنا در دانشنامه اسلامی

سنا
معنی سَنَا: روشنی
معنی صُنْعَ: آفرینش - ساختن - عمل کردن
ریشه کلمه:
سنو (۲۰ بار)

روشنی راغب گوید: الضوء الساطع . نزدیک است روشنائی برقش چشمها را از بین ببرد. این کلمه فقط یکبار در قرآن آمده است.
مؤلف:سید جعفر کشفی
این اثر، شرح عرفانی و فلسفی بر «دعای رجبیه» است که در سال ۱۲۵۲ ق. به نگارش در آمده است.


سنا در دانشنامه ویکی پدیا

سنا
سِنا نوعی مجلس قانون گذاری است که اعضای آن را اعیان و اشراف و اشخاص باتجربه و سالخورده تشکیل می دهند. در نظام های قانون گذاری دو مجلسی به مجلس اعلی معمولاً سنا گفته می شود.
سنا از واژه لاتین سناتوس (senātus) گرفته شده که از واژه (senex) به معنی مرد سالخورده می آید. سناتور به معنی عضو مجلس سنا است.
سنا می تواند به چیزهای زیر اشاره کند:
سنا، نوعی مجلس قانون گذاری
سنای ایالات متحده آمریکا، یکی از دو مجلس کنگره ایالات متحده آمریکا
پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران (سنا)، خبرگزاری رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار
سنا (دشتی)، روستایی از توابع بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی استان بوشهر ایران
مختصات: ۲۸°۲۷′۰۹″ شمالی ۵۱°۳۶′۱۵″ شرقی / ۲۸.۴۵۲۵۰° شمالی ۵۱.۶۰۴۱۷° شرقی / 28.45250; 51.60417
سنا، روستایی است از توابع بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی استان بوشهر ایران.
سنا (به لاتین: Cena) یک روستا در لتونی است که در شهرداری اوزونیکی واقع شده است. سنا ۸۰ نفر جمعیت دارد.
سنا (فرانسوی: Sénat) () مجلس علیای پارلمان فرانسه است. سنا که اعضایش به طور غیرمستقیم و از سوی مقامات منتخب، انتخاب می شوند، بخش های مختلف جمهوری و شهروندان فرانسوی ساکن خارج را نمایندگی می کند.
سنا نسبت به مجلس سفلی، مجمع ملی که به طور مستقیم انتخاب می شود از اهمیت کمتری برخوردار است؛ مباحثات سنا کمتر شدید می شوند و پوشش رسانه ای کمتری دریافت می کنند.
سنا گونه ای بزرگ از گیاهان گلدار از تیره باقلاسانان و زیرتیره ارغوانیان است. گونه های متنوع بومی سراسر منطقه گرمسیری و تعداد کمی از گونه ها بومی مناطق معتدل هستند. تعداد گونه های این گیاه ۲۶۰ تا ۳۵۰ گونه تخمین زده می شود. گونه شاخص آن گونه سنای اسکندریه است. حدود ۵۰ گونه درباغبانی علمی شناخته شده هستند.
سیارک ۸۶۰۳ (به انگلیسی: 8603 Senator، نامگذاری:3134T-3) هشت هزار و ششصد و سومین سیارک کشف شده است که در ۱۶ اکتبر ۱۹۷۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۴٫۸۰ است.
سنا جمیل (عربی: سناء جميل‎؛ ۲۷ آوریل ۱۹۳۰(1930-04-27) – ۲۲ دسامبر ۲۰۰۲(2002-12-22)) هنرپیشه، و بازیگر سینما اهل مصر بود. اودر سال ۱۹۶۵ برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن از فستیوال فیلم مسکو شد.
سنا خان (انگلیسی: Sana Khan؛ زادهٔ ۲۱ اوت ۱۹۸۷(1987-08-21)) یک هنرپیشه اهل هند است. وی از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
سنا سعید (به انگلیسی: Sana Saeed) (زاده ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۸) بازیگر، مدل هندی است.
از فیلم هایی که وی در آن نقش داشته است می توان به هر دلی که عاشق بشه، معجزه احساس، دانش آموز سال اشاره کرد.
سنا لودیجیانا (به ایتالیایی: Senna Lodigiana) یک کومونه در ایتالیا است که در استان لودی واقع شده است. سنا لودیجیانا ۲۶٫۹ کیلومتر مربع مساحت و ۲٬۰۷۳ نفر جمعیت دارد.
سِنا لِـیـثِن (انگلیسی: Sanaa Lathan؛ زادهٔ ۱۹ سپتامبر ۱۹۷۱(1971-09-19)) یک هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال ۱۹۹۶ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به شیوع و تیغه اشاره کرد.
سنا مادوریرا (به پرتغالی: Sena Madureira) یکی از شهرستان های برزیل است که در اکری واقع شده است.
سنا کوماسکو (به ایتالیایی: Senna Comasco) یک کومونه در ایتالیا است که در استان کومو واقع شده است.
پوکوک سنا (به لاتین: Pokok Sena) یک منطقهٔ مسکونی در مالزی است که در کداح واقع شده است.
آیرتون سنا (به پرتغالی: Ayrton Senna da Silva) قهرمان نامی مسابقات فرمول یک اهل کشور برزیل و قهرمان سه دوره مسابقات فرمول یک است. بسیاری او را بهترین راننده تاریخ فرمول یک می دانند. او در سال ۱۹۹۴ در یک تصادف سنگین در گرند پری ، در پیچ تامبورلو از پیست در شهر ایمولا ایتالیا و هنگامی که پیشتاز بود، کشته شد. سنا کار خود را از کارتینگ آغاز کرد و در سال ۱۹۸۱ به بخش «Open-wheel» رفت. در سال ۱۹۸۳ قهرمان فرمول ۳ بریتانیا شد. وی یک سال پس از قهرمانی اش برای نخستین بار با «تولمان-هارت» در فرمول یک شرکت کرد. او در همان سال به تیم «لوتوس-رنو» پیوست توانست و در سه فصل، شش گراندپری را به دست آورد.
سال ۱۹۸۸ بود که وی به تیم «مک لارن-هوندا» و آلن پروست پیوست. در آن سال، او و پروست از شانزده گرندپری فصل، پانزده قهرمانی را به دست آوردند و سنا توانست برای نخستین بار عنوان قهرمانی دنیا را به دست آورد. پس از یک فصل، پروست توانست عنوان قهرمانی را به دست آورد؛ اما سنا در سال های ۹۰ و ۹۱ باز هم قهرمان شد. سال ۱۹۹۲ بود که تیم های ویلیامز و رنو، تیمی را به عنوان «ویلیامز- رنو» تشکیل دادند و پادشاهی خود را بر فرمول یک آغاز کردند. سنا در فصل ۱۹۹۳ نایب قهرمان شد و پس از آن مذاکره هایی را برای پیوستن به ویلیامز آغاز کرد.
در سال ۲۰۰۹، ۲۱۷ نفر از رانندگان فرمول یک در نظرسنجی مجله «اتواسپرت»، سنا را به عنوان برترین راننده تاریخ فرمول یک برگزیدند. وی بیش ترین سرعت را در میان رانندگان در یک دور به دست آورده و در سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶، بیش ترین آمار Pole Position را به نام خود نوشته است. او در شرایط بارانی بسیار تندتر از دیگران رانندگی می کرد که می توان به «گراندپری موناکو» سال ۱۹۸۴، «گرندپری پرتغال» سال ۱۹۸۵ و «گرندپری اروپا» در سال ۱۹۹۳ اشاره کرد. وی هم چنین با بردن شش عنوان، رکورددار بیش ترین برد در گرندپری موناکو است و سومین راننده موفق تاریخ در بردن مسابقه ها به شمار می آید. سنا مجبور شد چندین بار در دادگاه حاضر شود، به ویژه هنگامی که با «آلن پروست» هم تیمی بود. چه در سال ۱۹۸۹ که پروست قهرمان شد و چه در سال ۱۹۹۰ که سنا قهرمانی را به چنگ آورد، اتوموبیل های آن ها در پیست ژاپن با یکدیگر برخورد داشتند.
مختصات: ۲۹°۱۲′۴۳″ شمالی ۵۱°۳۳′۳۷″ شرقی / ۲۹.۲۱۱۹۴° شمالی ۵۱.۵۶۰۲۸° شرقی / 29.21194; 51.56028
سناوین سنا، روستایی است از توابع بخش ارم در شهرستان دشتستان استان بوشهر ایران.
مارکوس سنا (به اسپانیایی: Marcos Senna) بازیکن فوتبال اهل اسپانیا است که از سال ۲۰۰۶ میلادی عضو تیم ملی فوتبال اسپانیا بوده و در ۲۸ بازی ملی حضور داشته است. او در بازی های ملی اش ۱ گل به ثمر رساند.
خودروی مک لارن سنا یک خودروی اسپورت موتور وسط تولید شده توسط خودروسازی مک لارن است. این خودرو جدیدترین سری مک لارن Ultimate Series است که به F1 و P1 پیوسته است، اما این پیروزی مستقیم هر دو اتومبیل نیست. این شرکت در تاریخ ۱۰ دسامبر ۲۰۱۷ توسط شرکت اعلام شد. نمایش رسمی خودرو در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۸ صورت گرفت. تمام اتومبیل ها در مرکز تولید مک لارن در Woking, Surrey، انگلستان ساخته خواهند شد و تولید محدود تنها ۵۰۰ واحد است که همه آنها قبلاً فروخته شده اند.
این خودرو در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ به عنوان یکی از رانندگان سابق F1، Ayrton Senna، به خاطر موفقیت هایش در تیم F1 شرکت جلب توجه می کند.
وادی سنا روستای کوچکی از توابع شهر دبا الفجیره در نوار ساحلی کرانهٔ دریای عمان از توابع امارت فجیره از امارات هفتگانه دولت امارات متحده عربی واقع شده است.
مختصات: ۳۵°۴۱′۱۶″ شمالی ۵۱°۲۳′۵۸″ شرقی / ۳۵.۶۸۷۷۳۸° شمالی ۵۱.۳۹۹۴۸۵° شرقی / 35.687738; 51.399485
کاخ سنا یا ساختمان مجلس سنا (از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۸۰ ساختمان مجلس شورای اسلامی) بنایی مربوط به دوره پهلوی دوم است که در میان سال های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۷ خورشیدی در بخش شمالی خیابان سپه (خیابان امام خمینی کنونی) تهران، روبروی دانشکده افسری (دانشگاه افسری امام علی) و در نزدیکی کاخ مرمر ساخته شد. این ساختمان برای برگزاری نشست های مجلس سنای ایران ساخته و اختصاص داده شده بود و پس از انقلاب ۱۳۵۷ برای نزدیک به بیست سال به مجلس شورای اسلامی واگذار شد و برای برگزاری نشست های علنی و کمیسیون ها و کارهای اداری مورد بهره برداری قرار گرفت.
هیدکی سنا (به ژاپنی: 瀬名 秀明 Sena Hideaki) (به انگلیسی: Hideaki Sena) (زاده ۱۷ ژانویهٔ ۱۹۶۸)، یک داروشناس و رمان نویس علمی تخیلی / ترسناک ژاپنی. سنا هنگامی که اولین رمان خود با نام پارازیت ایو که برنده جایزه نیز شد، را نوشت از دانشگاه توهوکو فارغ التحصیل شد. این رمان توسط اسکوئر تبدیل به یک فیلم و بازی رایانه ای نقش آفرینی شد. سنا در حال حاضر در سندای ژاپن زندگی می کند و در آنجا درباره میکروبیولوژی و سبک های مختلف سخنرانی می کند. سنا نام تخلصی اوست و نام اصلی آن سوزوکی است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سنا

معنی سنا به انگلیسی

cassia (اسم)
فلوس ، سنا ، پرک هندی ، درخت فلوس
senna (اسم)
سنا ، فرش سنهی کردستان

معنی کلمه سنا به عربی

مجلس الشيوخ
عضو مجلس الشيوخ
عضو مجلس الشيوخ

سنا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی سنا

ثنا ١٣:٣٦ - ١٣٩٦/٠٨/٠٥
سنا با س سین به معنی روشنایی و بازتاب میباشد
|

محمد ٠٢:٥٨ - ١٣٩٦/١٠/١٩
سنا نام ملکه ی یکی از پادشاهان میباشد
|

سنا ٠٩:٣٢ - ١٣٩٧/٠٢/٢٠
دختری از جنس نور
|

سارا ١٤:٣١ - ١٣٩٧/٠٢/٢٠
روشنی روشنی زندگی واز جنس نور
|

بهرام س ١٥:٠٤ - ١٣٩٧/٠٢/٢٨
مهستان ویژگان، مهستان ویژه
(چون سنا مجلس خواص است)
|

سمیرا ٠٧:٥٠ - ١٣٩٧/٠٥/٣٠
سنا برتری و بزرگی تو دعای جوشن کبیر چند ایه پشت سرهم اومده .
سنااز القاب حضرت فاطمه (س)نیز میباشد
|

سنا ١٩:٥٦ - ١٣٩٧/٠٦/١٢
روشنایی و نور و یکی از معانیش تو قران طلوع خورشیده
|

سنا ٢٠:٤٥ - ١٣٩٧/٠٦/١٤
روشنایی فروغ
|

سنا ٢١:٠٨ - ١٣٩٧/٠٧/٢٥
روشنایی
|

سنا محمدی ١٨:٢٨ - ١٣٩٧/٠٨/٠٤
سنا به معناهای مختلفی مثل بلندی و رفعت ونور او روشنایی هستش
|

حسام ١٩:٣٤ - ١٣٩٧/٠٩/٢٢
سنا از عشق و نور می اید
|

یعقوب ٢٠:٢٨ - ١٣٩٧/١٠/١٠
گلی است که تنها در مکه می روید وداروی گیاهی نیز استفاده میشود البته سنا بافتحه سنا باکسره به نوعی از مجلس گفته میشود
|

سنا ١٠:٤٥ - ١٣٩٧/١١/٠٨
سنا یعنی روشنایی بخش و دلگرم کننده .
|

سنا ١٩:١٣ - ١٣٩٨/٠١/١٦
سنا به معنی نور روشنایی عظمت بزرگی دانایی
|

علی محمدی ١٣:١٥ - ١٣٩٨/٠١/٢٩
به مجلس سنا در پارسی میتوان ( نشست مهستان) گفت.
سنا = مهستان
سناتور = مهستبُد
رییس سنا = مهستبان
|

مارال. ١٠:٣٤ - ١٣٩٨/٠٢/٢٦
سنا به معنی دعاو روشنایی بلند
|

سنا ١١:٥٧ - ١٣٩٨/٠٢/٢٦
سنا به معنای بلندی،روشنایی و رفعت است
|

سنا ٠٠:٣١ - ١٣٩٨/٠٣/٣٠
روشنایی -بلندی_ رفعت
|

اسرا خواهر سنا ١٦:٣٢ - ١٣٩٨/٠٤/١٥
هرکی خواهری به اسم سنا داره یعنی دنیارو یجا داره سنا یعنی نور یعنی نوری که با وجودش خونمونو گرم میکنه مثل خورشید سنا یعنی نور الهی و روشنایی فراوان مثل خورشید
|

پیشنهاد شما درباره معنی سنانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گیاه سنا   • مجلس سنا   • معنی سنا   • نقاشی سنا   • معنی اسم سنا   • صنا   • سامانه سنا چیست   • کفپوش سنا   • مفهوم سنا   • تعریف سنا   • معرفی سنا   • سنا یعنی چی   • سنا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سنا
کلمه : سنا
اشتباه تایپی : skh
آوا : senA
نقش : اسم
عکس سنا : در گوگل


آیا معنی سنا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )