انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1068 100 1

سنگسر

/sagesar/

معنی سنگسر در لغت نامه دهخدا

سنگسر. [ س َ س َ ] (اِخ ) نام یکی از بخش های شهرستان سمنان است. این بخش در قسمت شمال سمنان و منطقه ٔ کوهستانی دره های جنوب سلسله جبال البرز واقع است. هوای آن سردسیر است آب آن از چشمه سارهای کوهستانی تأمین میشود. محصول عمده ٔ آن میوه و لبنیات است. این بخش از 6 آبادی سنگسر، شهمیرزاد، ده صوفیان ، درجزین ، طالب آباد، زیارت مشهور به امام زاده قاسم و 63 مزرعه و چشمه سار دیگر تشکیل میشود. جمعیت آن در حدود 24هزار تن است. راه شوسه از سمنان به سنگسر و شهمیرزاد وجود دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 3).

سنگسر. [ س َ س َ ] (اِخ ) قصبه ٔ مرکزی بخش سنگسر از شهرستان سمنان. طول 53 درجه و 19 دقیقه و عرض 35 درجه و 43 دقیقه. آب قصبه از قنوات علی آباد، محمدوردی ، امام زاده قاسم و چشمه های فلکه زابند، واله صفحه تأمین میگردد. بیشتر آب آشامیدنی سکنه از چشمه ٔ فلکه تأمین میگردد، ولی بطور کلی کم آب است. جمعیت سنگسر در حدود 14هزار تن است. زبان مادری آنان زبان مخصوص به خودشان فارسی شکسته مخلوط بزبانهای تاتی ، راجی و غیره است. ادارات دولتی از قبیل بخشداری ، شهرداری ، شهربانی ، نگهبانی ، ژاندارمری ، دارایی ، فرهنگ ، بهداری ، پست و تلگراف و تلفن و شعبه ٔ بانک ملی در طرفین خیابان قصبه واقعند. قصبه بوسیله ٔتلگراف با سمنان و شهمیرزاد مربوط است. در این قصبه 5 دبستان و هفت مسجد وجود دارد. معاش ساکنین قصبه از گله داری ، چوبداری و کسب تأمین میگردد. دامپروری یکی از مشاغل عمده ٔ سنگسری است و زمستان گله های گوسفند آنان بوسیله ٔ چوپانها در حاشیه ٔ شمال دشت کویر مرکزی و نقاط علف خیز دهستانهای طرود، بیارجمند خارطوران ، شاهرود، و بکوک ، درونه ، کاشمر نگهداری شده و اواخرفروردین بطرف ییلاق حرکت در حین عبور از سنگسر صاحبان گله ها با عائله خود بمراتع و چشمه سارهای سبز و خرم و دامنه های پرعلف سلسله جبال البرز از حدود شمال خاوری سنگسر تا شمال فیروزکوه و لواسانات پیش رفته ، پس از تعلیف و برداشت محصول دامی اوایل مهرماه بطرف قشلاق مراجعت صاحبان گله در سنگسر توقف ، گله ها با چوپان به نواحی مذکور قشلاقی میروند. این عمل که از سالهای کهن معمول بوده است تکرار میشود. مزارع مشروحه زیر در دامنه های سلسله البرز بشعاع 20 الی 40 کیلومتری سنگسر واقع و جزء قصبه ٔ سنگسر محسوب می شوند، اغلب متعلق به سنگسری ها بوده ، فقط تابستانها برای برداشت محصول و تعلیف دامها چند روزی دارای سکنه میباشند: امام زاده زینعلی ، اذابرک ، انجیلابن ، اورپلنگ ، آرتد، آب گرم ، اژگوی ، بشم بن ، تندور، تنگه ، جوچال ، جوکاره ، چه سر،جماران حسن آباد، خینک ، خوریه بالا، خوریه پائین ، دربند، درازگاره ، رضاآباد، روانه ، سوو، سیاه خانی ، سفیددشت ، سیاه دره ، علی آباد، گل رودبار، شوراب ، عوض محمد، شاه محمد، حسن آباد، ملاعباس ، کینه کوه ، گرجلو، کلاته سیداسماعیل ، گاوران ، کزمورد، کرداربن ، گاوک ، گوره گنبد، گرجلو، لیتو، مرگ سر، میان آب ، ول هومنه. آب چشمه ٔ لیتو در مزرعه ٔ دربند و آب مزرعه مشهور به آب گرم برای امراض جلدی مفید است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 3).

معنی سنگسر به فارسی

سنگسر
۱- بخشی است از شهرستان سمنان واقع در شمال سمنان واقع در شمال سمنانکوهستانی سردسیر سالم آب از چشمه سارهای کوهستا نی . محصول آن میوه است و تهیه لبنیات رواج دارد. این بخش از ۶ آبادی و ۶۳ مزرعه و چشمه سار تشکیل میشود و جمعیت آن حدود ۲۴٠٠٠ تن است . ۲- قصبه مرکزی آن سنگسر در ۱۸ کیلومتری شمال سمنان در منطقه کوهستانی واقع و هوای آن معتدل و خشک و سالم است . جمعیت آن حدود ۱٠۶۹۷ تن است .
قصبه مرکزی بخش سنگسر از شهرستان سمنان .

سنگسر در دانشنامه ویکی پدیا

سنگسر
سنگسر ممکن است یکی از موارد زیر باشد:
سنگسر نام پیشین مهدی شهر یکی از شهرهای استان سمنان
سنگسر گونه ای ماهی
سنگسر ممکن است یکی از موارد زیر باشد:
مهدی شهر از شهرهای استان سمنان
سنگسرماهیان گونه ای ماهی
سنگسر (سرده) (نام علمی: Pomadasys) نام یک سرده از تیره سنگسرماهیان است.
نام علمی گونه : (Pomadasys maculatum (Bloch,۱۷۹۷
نامهای علمی مترادف: ندارد
نام انگلیسی: sadlle grunt
نام فارسی : سنگسر چهار لکه
بدن کشیده و فشرده، دندانهای سوهانی شکل و ردیف جلویی آنها بزرگ شده است، زیر چانه دارای دو عدد سوراخ و یک حفره میانی است. باله پشتی دارای ۱۲ شعاع سخت و ۱۴ شعاع نرم می باشد، رنگ بدن در پشت قهوه ای مایل به ارغوانی و هر چه بطرف پایینتر بدن پیش برویم رنگ کمرنگ تر می شود. در حدود ۶ نوار طولی تیره بر روی بدن موجود می باشد.
نام علمی گونه: (Pomadasys furcatus(Schneider,۱۸۰۱
نامهای علمی مترادف: (Rhonciscus furcatus (Schneider, ۱۸۰۱
نام انگلیسی: Banded grunt
نام فارسی: سنگسر شش خط
اندازه : حداکثر اندازه بدن تا ۳۸ سانتیمتر می رسد.
نامهای مورد استفاده در جنوب ایران:
نام علمی گونه :
صادقی، ناصر،۱۳۸۰:ویژگی های زیستی و ریخت شناسی ماهیان جنوب ایران، انتشارات نقش مهر،۴۳۸ ص.
بلگواد، ه، لوپنتین، ب،۱۹۴۴:ماهیان خلیج فارس، ترجمه اسماعیل اعتماد و بابا مخیر،۱۳۶۹، انتشارات دانشگاه تهران،۲۵۷ص.
نورنخش، حسین،۱۳۷۰:پژوهشی پیرامون صید، دریا و ابزیان خلیج فارس، انتشارات امیر کبیر.
(Pomadasys stridens (Forsskal,1775
نامهای علمی مترادف: Rhoncisus stridens Forsskal,1775
نام انگلیسی: Striped piggy
نام علمی گونه : (Pomadasys kaakan (Cuvier,۱۸۳۰
نامهای علمی مترادف: (Pristipoma hasta (non-Bloch,۱۷۹۷
(Pamadasys argenteus(Forsskal,۱۷۷۵
(Pomadasys nageb(Ruppell,۱۸۳۵
نام علمی گونه: (Pomadasys argenteus (Forsskal, 1775
نام علمی مترادف: (Pomadasys hasta (Bloch,1790
نام انگلیسی: Silver grunt
نام فارسی: سنگسر نقره ای
سرب وروی سنگسر یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر سمنان استان سمنان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، سرب و روی است.
فهرست اندیس های استان سمنان
جایی که سنگسر نامیده می شد، از سال ۱۲۹م تا ۱۳۳۴م «سگسار» نام داشته که برگردان عربی آن به اشتباه «رأس الکلب» آورده شده و از آن پس به «سنگسر» تبدیل شده است.
سنگسر
ایل سنگسر
تاریخ سنگسر–مهدی شهر
نقش مایه های باستانی در فرهنگ و آثار ایل سنگسر
واژه نامه سنگسری
ایل سنگسری (کتاب)
بررسی زبان سنگسری (کتاب)
ادبیات عامیانه سنگسر (کتاب)
از تاریخ قدیم سنگسر آگاهی دقیقی در دست نیست. اما در داستان های باستانی ایران، همراه با نام مازندران به نام سگسار برمی خوریم که برای یکی از اقوام و مسکن آنان به کار رفته است که بی گمان سنگسر شکل تحریف آن است. در شاهنامه فردوسی در چند مورد به شرح زیر از سگسار سخن رفته است، از جمله رای زدن تورانیان از جنگ ایران:
در فرهنگ شاهنامه، زیر واژهٔ سگسار آمده است: «از مرز و بوم هایی که داهیان در آن جای گرفتند». و دربارهٔ داهیان زیر کلمه سکزی می خوانیم:
«... داه گروهی بودند از آرین که در دشت خوارزم جای گرفتند و پس از آن در کنار جنوبی دریای خزر جایگیر شدند. از … آنان مردم بستوه آمدند. پادشاه ایران گروه داه را پراکنده ساخت. یک دسته از آنان را به زابلستان کوچانید و آنان را سکزی خواندند … و دشت خوارزم داهستان نامیده شد که مخفف آن دهستان است و اکنون به دهستان معروف است و یک دسته از گروه داه را در زمینی جای دادند در طبرستان …»
موزه عشایری ایل سنگسر یکی از موزه های مردم شناسی شهرستان مهدی شهر در استان سمنان است. این موزه که نخستین موزه خصوصی استان سمنان است، دارای مجموعه ای ارزشمند از آثار تاریخی عشایر ایل سنگسر است. بیش از ۸۰۰ اثر تاریخی مرتبط با زندگی، فرهنگ و تاریخ عشایر ایل سنگسر در این موزه نگهداری می شود.
ابزار و ادوات پشم چینی و مراحل تولید نخ و پارچه های ابریشمی و پشمی
دست افزارهای زندگی روزمره و دوگانه ایل نیم کوچ سنگسر
صنایع دستی، هنر سوزن دوزی و تولید پوشاک زنان ایل سنگسر
آرایه ها، زیورآلات و سنگ های زینتی مورد استفاده توسط عشایر ایل سنگسر
همچنین موزه عشایری ایل سنگسر، هر ماه میزبان نشست های تخصصی است .
این موزه در بهمن ماه سال ۱۳۸۷ به همت مهندس حسن پاکزادیان افتتاح شد . همچنین تمامی آثار درون موزه اهدایی مردم مهدیشهر و عشایر ایل سنگسر است .
موزه از دو بخش سالن و فضای باز تشکیل شده است . سالن دارای چهار قسمت مجزاست که عبارت اند از :

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سنگسر

سنگسر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مبینا ٠٨:١٥ - ١٣٩٥/٠٧/٣٠
این شهر در سال 87 دوباره به شهرستان تبدیل و صاحب فرمانداری شد
|

مبین ٢٢:٤٩ - ١٣٩٥/١٢/٢٨
نام حکومتی این شهر مهدی شهر است
|

ملیکا ٠٥:٥٢ - ١٣٩٦/٠٢/١١
کسی که سرش چون سنگ باشد، متحجر، تغییر ناپذیر، متعصب
|

ژورین ٠٦:٠١ - ١٣٩٧/٠١/٠١
حرف "گ" در کلمه سنگسر همراه با کسره هست نه ساکن. و در واقع سنگسر تغییر یافته کلمه "سنگی سر" هست که در زبان سنگسری به معنی "بالای سنگ" یا "روی سنگ" هست که احتمالا بنابر موقعیت جغرافیایی این شهر نامیده شده است. در زبان سمنانی (شهر نزدیک سنگسر) به شهر سنگسر "سونگی سر" گفته میشود که همین معنی را دارد.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Erfan_Z_A_D > اغما
افشین اشکبوسی > قد و قامت
امل .ب.خ > course
محمدحسین اجارودی از گرمی.اردبیل > issar
اثر ناپذیر > passive
exo.pcy😍 > exo
مهران > فابریک
مهبد > مهبد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سنگسری دختر   • جنگل سنگسر   • سنگسر ماهی   • سنگسری ها   • زبان سنگسر   • سنگسر گیلان   • اخبار سنگسر   • شهرستان مهدیشهر   • معنی سنگسر   • مفهوم سنگسر   • تعریف سنگسر   • معرفی سنگسر   • سنگسر چیست   • سنگسر یعنی چی   • سنگسر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سنگسر
کلمه : سنگسر
اشتباه تایپی : sk'sv
آوا : sagesar
نقش : اسم خاص مکان
عکس سنگسر : در گوگل


آیا معنی سنگسر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )