انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1078 100 1

سنگی بر گوری

سنگی بر گوری در دانشنامه ویکی پدیا

سنگی بر گوری
سنگی بر گوری نام کتابی در گونه خودزندگی نامه از جلال آل احمد است که در سال ۱۳۴۲ به نگارش درآمد اما تا سال ۱۳۶۰ منتشر نشد. چاپ این کتاب از سوی انتشارات رواق در سال ۱۳۶۰ میان دوست داران آل احمد مخالفت هایی مبنی بر تلاش برای مخدوش کردن چهره آل احمد برانگیخت و جلوی انتشار آن گرفته شد. در سال ۱۳۸۴ انتشارات جامه دران آن را تجدید چاپ کرد و پس از محدودیت هایی در چاپ آن تا سال های منتهی به ۱۳۹۲، بارها به دست ناشران مختلف منتشر شده است. این کتاب کوتاه در شش فصل نوشته شده است. با اینکه نوشتن خودزندگی نامه یکی از وجوه برجسته ادبیات مدرن غرب است اما در ادبیات فارسی معاصر آل احمد از معدود نویسندگانی است که به آن توجه داشته و آثاری در این زمینه دارد. سنگی بر گوری در سال ۲۰۰۸ میلادی به انگلیسی ترجمه و در سری کتاب خانه ایرانیکا منتشر شده است.
آل احمد، شمس (۱۳۶۷). «یاد جلال در یک نامه و یک گفتگو». کیهان فرهنگی. تهران: مؤسسه کیهان (۵۴): ۳۵–۳۲. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
براهنی، رضا؛ جعفری، احسان (۱۳۷۱). «نقد ادبی: گفتگو با رضا براهنی». کلک. تهران (۲۹): ۲۳–۴۲. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
براهنی، رضا (۱۳۷۸). «اما جلال شجاع ترین آنها بود». آدینه. تهران (۱۴۰): ۱۵–۲۱.
بهارلو، محمد (۱۳۸۴). «مجسمه روشن فکر متعهد». دیباچه. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹.
بهره مند، شیما (۱۳۹۳). «اختتامیه یک تن تنها». شرق. تهران (۱۳۹۴): ۱۴۰–۱۴۱. دریافت شده در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹.
پاکزاد، مجید (۲۴ مهر ۱۳۹۷). «کتاب خوان؛ زندگی نامه های خودنوشت و دیگر نوشت». بی بی سی فارسی. دریافت شده در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۹.
پارسانیا، حمید؛ خائفی، منصوره (۱۳۹۱). «تجربه روشنفکری جلال آل احمد و گشودن راه برای رسیدن به معیارهای خودی». مطالعات فرهنگی اجتماعی. قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (۱۰): ۴۹–۷۶. دریافت شده در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
پدرسن، کلاوس (۱۳۸۶). ترجمهٔ احمد سمیعی گیلانی. «جهان بینی در ایران پیش از انقلاب (تحلیل ادبی آثار چند نویسنده در بافت تاریخ افکار)». ضمیمه نامه فرهنگستان. تهران: فرهنگستان زبان و ادب فارسی (۲۹): ۴۹–۷۰. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
حامی دوست، معصومه (۱۳۸۸). «نمودار شکست در داستان های جلال آل احمد». کتاب ماه ادبیات. تهران: خانه کتاب ایران (۱۴۹). دریافت شده در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
خدیر، مهرداد (۸ اردیبهشت ۱۳۹۸). «خاطره سیمین دانشور از امام موسی صدر و نیما یوشیج». ایسنا. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹.
دانایی، محمدحسین (۲۸ تیر ۱۳۹۲). ««سنگی بر گوری» بی موقع منتشر شد/ انتقاد جلال آل احمد از شیراز و پاسخ جالب سیمین دانشور». خبرگزاری فارس. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹.
دانایی، محمدحسین (۱۳۹۳). ناگفته هایی از زندگی و زمانه جلال و شمس آل احمد: دو برادر. به کوشش محمدرضا کائینی. تهران: انتشارات اطلاعات. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۴۲۳-۹۲۲-۹.
دانشور، سیمین (۱۳۶۶). «یاد جلال آل احمد در گفتگو با سیمین دانشور». کیهان فرهنگی. تهران: مؤسسه کیهان (۴۲): ۱۱–۳. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
دستغیب، عبدالعلی (۱۳۹۰). نقد آثار جلال آل احمد. تهران: خانه کتاب ایران. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۲۲۲-۰۵۰-۹.
دستغیب، عبدالعلی (۱۳۸۹). «گفت وگو: برخورد مستقیم با متن». کتاب ماه ادبیات. تهران: خانه کتاب ایران (۱۵۸): ۶۰–۶۹. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
رنجبر، ابراهیم (۱۳۹۱). بررسی و تحلیل آثار جلال آل احمد. تبریز: آیدین. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۸۷۱-۰۹-۸.
زمانی نیا، مصطفی (۱۳۹۴). «مهاجرانی می گفت انتشار سنگی بر گوری به مصلحت جلال نیست». مهرنامه. تهران (۴۴): ۱۵۷–۱۷۵.
سناپور، حسین (۱۳۹۷). آغازکنندگان رمان مدرن ایران؛ تحلیل رمان های بوف کور، سنگی بر گوری، سنگ صبور، خروس، شازده احتجاب، کریستین و کید، آشغالدونی، ملکوت. تهران: نشر چشمه. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۲۲۹-۹۸۰-۲.
سیدی، سیدحسین؛ طلائی، محمدکاظم (۱۳۹۰). «بررسی تطبیقی اعترافات روسو، غزالی و آگوستین». نشریه ادبیات تطبیقی. کرمان: دانشگاه شهید باهنر کرمان (۵): ۱۷۳–۱۹۶. دریافت شده در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
شعیری، حمیدرضا (۱۳۹۲). «تحلیل وجه تنشی گفتمان سنگی بر گوری». نشانه شناسی و نقد ادبیات داستانی معاصر: نقد و بررسی آثار ابراهیم گلستان و جلال آل احمد. به کوشش لیلا صادقی. زیر نظر بهمن نامورمطلق. تهران: انتشارات سخن. ص. ۳۰۹–۳۶۰. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۷۲-۶۳۸-۶.
صنعتی، محمد؛ درفشه، لعیا (۱۳۸۶). «جنسیت در شعر پروین (گفت وگو با دکتر محمد صنعتی)». مجله بخارا. تهران (۶۲). دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
عابدینی فرد، مصطفی (۱۳۹۲). «هژمونی جنسیّتی و ناخوشایندی های آن: مردانگی ابتر و نفیِ سنّت در سنگی بر گوری». نشانه شناسی و نقد ادبیات داستانی معاصر: نقد و بررسی آثار ابراهیم گلستان و جلال آل احمد. به کوشش لیلا صادقی. زیر نظر بهمن نامورمطلق. تهران: انتشارات سخن. ص. ۳۰۹–۳۶۰. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۷۲-۶۳۸-۶.
علی پور گسکری، بهناز (۱۳۹۴). ««سنگی بر گوری» دغدغه مرگ در اعترافات آل احمد». نامه فرهنگستان. تهران: فرهنگستان زبان و ادب فارسی (۵۶). دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
علی پور گسکری، بهناز (۱۳۸۹). «اندیشه های جلال آل احمد در آیینه داستان هایش». کتاب ماه ادبیات. تهران: خانه کتاب ایران (۱۵۸): ۳۵–۳۸. دریافت شده در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
غلامی، احمد (۱۳۹۶). «هی رفیق چکاره ای؛ بازخوانی «سنگی بر گوری» نوشته جلال آل احمد». شرق. تهران (۳۰۳۹): ۸. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹.
قربانی، محمدرضا (۱۳۹۳). نقد و تفسیر آثار جلال آل احد. تهران: پژواک. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۰۴-۱۱۸۹-۳.
گرجی زاده، رضا. «کتاب شناسی جلال آل احمد». کیهان فرهنگی. تهران: مؤسسه کیهان (۱۸۰): ۶۸–۷۷. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
گلستان، لیلی؛ غلامی، احمد؛ احمدی آریان، امیر؛ رفویی، پویا (۱۳۹۳). «سنگی بر گوری، پنجاه سال بعد به روایت لیلی گلستان، احمد غلامی، امیر احمدی آریان و پویا رفویی: نویسنده فریاد می زند». شرق. تهران (۱۳۹۴): ۱۴۳–۱۴۶. دریافت شده در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹.
گلستانی، مجتبی (۱۳۹۴). واسازی متون جلال آل احمد: سوژه، نیهیلیسم و امر سیاسی. تهران: انتشارات نیلوفر. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۴۴۸-۶۳۹-۵.
محبی، سعید (۱۳۷۸). «نثر جلال و جان نجیب او». آدینه. تهران (۱۴۰): ۴۶–۴۷.
محمدی، نیلوفر (۱۸ اسفند ۱۳۸۸). «هزینه نوشتن؛ پرده برداری نویسندگان از زندگی خصوصی شان». بی بی سی فارسی. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹.
ملائی توانی، علیرضا (۱۳۸۸). «اصول و مبانی سرگذشت نگاری: ملاحظاتی دربارهٔ روش شناسی زندگی نامه نویسی». تاریخ نگاری و تاریخ نگری. دانشگاه الزهرا (۳): ۱۴۱–۱۶۵. دریافت شده در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۹.
میرعابدینی، حسن (۱۳۸۰). صدسال داستان نویسی ایران. ۱ و ۲. تهران: نشر چشمه. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۶۱۹۴-۴۹-۶.
میلانی، فرزانه (۱۳۷۲). «از نگار تا نگارنده از مکتوب تا کاتب». ایران نامه. ایالات متحده آمریکا: بنیاد مطالعات ایران (۴۵): ۵۱–۸۰. دریافت شده در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
نجمی، صابر (۱۳۹۷). «مسئله «مقدم الاعضا»: طبیعت تعلیق در سنگی بر گوری». سینما و ادبیات. تهران (۶۸): ۲۰۶–۲۰۹.
هیلمن، مایکل (۱۳۷۵). «ردپای عبور در ادب معاصر». کیهان فرهنگی. تهران: مؤسسه کیهان (۱۲۶): ۱۱–۱۵. دریافت شده در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
یارشاطر، احسان (۱۳۶۵). «یادداشت ۲: تغییر فصل». ایران نامه. ایالات متحده آمریکا: بنیاد مطالعات ایران (۱۸): ۲۸۶–۳۰۱. دریافت شده در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
یاوری، حورا (۱۳۸۹) . «خودزندگی نامه های جلال آل احمد و پیوند آن ها با نظریه غربزدگی». زندگی در آینه: گفتارهایی در نقد ادبی. تهران: انتشارات نیلوفر. ص. ۲۳–۶۴. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۴۴۸-۲۵۳-۳. دریافت شده در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۹ – به واسطه نورمگز. (نیازمند آبونمان)
یاوری، حورا (۱۳۸۸). داستان فارسی و سرگذشت مدرنیته در ایران: گفتارهایی در نقد ادبی. تهران: انتشارات سخن. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۷۲-۳۹۰-۳.
یزدانی خرم، مهدی (۱۳۸۵). «آقای آل احمد خسته است: سنگی بر گوری _ دلتنگی های رئیس _ بعد از ۲۷ سال منتشر شد». روزنامه شرق. تهران (۷۵۳): ۲۵. دریافت شده در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۹.
«سنگی بر گوری». دنیای اقتصاد. ۱۴ اسفند ۱۳۹۳. دریافت شده در ۱ ژوئیه ۲۰۱۹.
«کتابشناسی ملی، سنگی بر گوری (رواق)». سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران. دریافت شده در ۴ فوریه ۲۰۱۹.
«کتابشناسی ملی، سنگی بر گوری (جامه دران)». سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹.
«وزارت ارشاد و امضاهایی که زیرش زد؛ هشت سال لغو مجوز کتاب». بی بی سی فارسی. ۹ مرداد ۱۳۹۲. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹.
«سنگی بر گوری (جامه دران)». خانه کتاب ایران. دریافت شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹.
موضوع محوری کتاب، عقیم بودن آل احمد و بی فرزندی او و همسرش سیمین دانشور است. پژوهشگران آثار آل احمد به شکل های مختلفی به این مسئله نگریسته اند؛ برخی آن را بیان مسئله ای شخصی و اجتماعی از سوی یک روشنفکر دانسته اند و برخی، آن را کنایی و استعاری تلقی کرده اند؛ این منتقدان عقیم بودن را گاه کنایه از بی سرانجامی و بی ثمر بودن پروژه فکری آل احمد از جمله در کتاب هایی چون غرب زدگی و در خدمت و خیانت روشنفکران دانسته اند و گاه، شکست کل پروژه «فکر ایرانی» و روشنفکری از دوران مشروطیت به این سو.
از سوی دیگر، گونه ادبی سنگی بر گوری نیز محل بحث بوده است؛ برخی آن را رمان و داستان بلند دانسته اند و به عنوان شاهد، وجود برخی عناصر داستانی مانند پی رنگ و گره افکنی و گره گشایی و همین طور وجود ماجرا، توصیف، ایهام و گفت وگو را مثال آورده اند و نتیجه گرفته اند این کتاب تنها یک شرح حال یا زندگی نامه خودنوشت نیست. در مقابل، گروهی به دلایلی چون دلیل یکی بودن من درون کتاب با خود آل احمد آن را فاقد ویژگی های ادبی مصطلح و مرسوم آثار ادبی دانسته اند و استفاده از عوامل سازنده داستان در آن را «چاشنی» متن در نظر گرفته اند. از دیگر ویژگی های سنگی بر گوری می توان به اعتراف گونگی نوشته او و وجود تقابل میان زن و مرد در کتاب اشاره کرد.
زبان و نثر آل احمد در سنگی بر گوری زبانی موجز و تلگرافی توصیف شده که در آن جملات کوتاهند و اطلاعات فشرده شده اند. این زبان، شباهت هایی با نثر دوران قاجار دارد و در آن از زبان عامه مردم استفاده شده است. آل احمد برای نشان دادن بحرانی که از آن سخن می گوید و رهنمون شدن خواننده به نقطه مورد نظرش، نثرش را آشفته کرده و به نوعی هذیان نویسی روآورده است. این کتاب اوج نثرنویسی آل احمد و از حسی ترین آثار ادبیات فارسی دانسته شده است.
عکس سنگی بر گوری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های سنگی بر گوری

سنگی بر گوری نام کتابی از جلال آل احمد است.

ارتباط محتوایی با سنگی بر گوری

سنگی بر گوری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سنگی بر گوری   • مفهوم سنگی بر گوری   • تعریف سنگی بر گوری   • معرفی سنگی بر گوری   • سنگی بر گوری چیست   • سنگی بر گوری یعنی چی   • سنگی بر گوری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سنگی بر گوری
کلمه : سنگی بر گوری
اشتباه تایپی : sk'd fv ',vd
عکس سنگی بر گوری : در گوگل


آیا معنی سنگی بر گوری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )