برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1305 100 1

سهام سرمایه

سهام سرمایه در دانشنامه ویکی پدیا

سهام سرمایه
سهام سرمایه، (به انگلیسی: Capital stock) برابر است با ارزش اسمی سهام منتشر شده یک شرکت. ارزش اسمی هر سهم به مبالغ معین شده هر سهم، که بر روی گواهینامه سهام چاپ شده است، اشاره می کند. ارزش های اسمی غالباً تنها مبالغ صوری منعکس شده در گواهینامه سهام هستند. ارزش اسمی هر سهم ارتباط مستقیمی با ارزش بازار آن سهام ندارد. هر چند ارزش اسمی غالباً سرمایه قانونی شرکت ها را بیان می کند، ولی مبلغ آن توسط قوانین تعیین می شود.
حقوق صاحبان سهام
سهم طلایی
انباشت و جریان
ارزش گذاری سهام
سهام عادی عموماً بخش عمده ای از سهام منتشر شده را تشکیل می دهد. دارندگان سهام عادی (سهام داران) صاحبان اصلی مؤسسه هستند. هر سهام دار عادی در مقابل هر سهم، یک حق رای دارد و می تواند در اداره و کنترل نمودن مؤسسه از طریق حق رای خود، دخالت کنند. سهام عادی فاقد سود تضمین شده هستند و در صورتی که مؤسسه سود تحصیل کند، در سود مؤسسه سهیم خواهند بود. اما دارندگان سهام ممتاز ممکن است بخشی از حقوق سهامداران عادی را نداشته باشند، مثلاً حق رأی در مجامع از آن ها سلب شود، اما در عوض هنگام تقسیم سود در اولویت بالاتری نسبت به سهامداران عادی قرار دارند.
سرمایه قانونی به حداقل مبلغی که مؤسسه می بایست در تأسیس خود، پرداخت یا تعهد به پرداخت نماید، اشاره می کند. افزایش سرمایه پرداخت شده به مبالغ پرداخت شده توسط سهامداران، نسبت به سرمایه قانونی ثبت شده، اشاره می کند.
در ایران ورقه سهم سند قابل معامله ای است که نماینده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت دارد و اطلاعات مهمی از قبیل نام شرکت، شماره ثبت، نام و مشخصات دارنده سهام و مبلغ اسمی سهم بر روی آن نوشته شده است.
عکس سهام سرمایه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سهام سرمایه

سهام سرمایه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سهام سرمایه   • مفهوم سهام سرمایه   • تعریف سهام سرمایه   • معرفی سهام سرمایه   • سهام سرمایه چیست   • سهام سرمایه یعنی چی   • سهام سرمایه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سهام سرمایه
کلمه : سهام سرمایه
اشتباه تایپی : sihl svlhdi
عکس سهام سرمایه : در گوگل

آیا معنی سهام سرمایه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )