برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1143 100 1

سوءتفاهم

سوءتفاهم در دانشنامه ویکی پدیا

سوءتفاهم
سوءتفاهم (به فرانسوی: Le Malentendu) نمایشنامه ای است که در سال ۱۹۴۳ در فرانسهٔ تحت اشغال توسط آلبر کامو نوشته شده است. این نمایشنامه بر ایدهٔ پوچی کامو تأکید دارد.
سوءتفاهم، دومین نمایش نامهٔ آلبر کامو، در مسافرخانه ای در قلب چکسلواکی می گذرد، مسافرخانه ای که دو زن اداره اش می کنند؛ مادری پیر و دخترش، مارتا. در آغاز نمایش نامه آن دو مشغول صحبت دربارهٔ ورود مسافری تازه هستند که می خواهند به او دارو بخورانند و همان شب در دریاچهٔ سد غرقش کنند، درست همان طور که با مسافران پیش از او کرده اند. اگرچه هویت مسافر بر تماشاگران آشکار است، مادر پیر و دخترش او را به جا نمی آورند. او در اصل فرزند مادر و برادر دختر است که بیست سال پیش پسری ولنگار بوده و خانه و کاشانه اش را ترک کرده است.
سوءتفاهم از لحاظ ساختار بازگشتی است به تئاتر یونان: آن حالت خشک آدمک وار دو زن، زنجیرهٔ مرگبار جنایتی که جنایتی دیگر را به دنبال می آورد، قتل در درون خانواده، پیشرفت توقف ناپذیر و تعدیل ناپذیر قصد و نیت نخستین، و درون مایهٔ بازشناسی. (برگرفته از کتاب آلبر کامو از مجموعهٔ نسل قلم)
این کتاب اول بار با عنوان «سوء تفاهم» توسط جلال آل احمد در سال ۱۳۲۸ به فارسی ترجمه شده است.
عکس سوءتفاهم
سوء تفاهم فیلمی به کارگردانی و نویسندگی احمدرضا معتمدی و تهیه کنندگی جلیل شعبانی محصول سال ۱۳۹۶ سازمان هنری رسانه ای اوج می باشد. این فیلم در ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ در سینماهای ایران اکران شده است.
در سوره سینما
در سلام سینما
«سوء تفاهم» در روزهای پایانی
اعلام اسامی فیلم های بخش مسابقه سینمای ایران سی و ششمین جشنواره فیلم فجرسوءتفاهم/ احمدرضا معتمدی
قصه فیلم سوء تفاهم ماجرای یک گروگان گیری است که همه چیز در متن واقعیت پیش می رود اما با گذشت زمان این شبهه پیش می آید که این حادثه بیشتر شبیه یک «سوء تفاهم» یا توهم است؛ و اما در متن توهم هنوز عناصری از واقعیت به چشم می آید. همزمان با گسترش این ابهام، ماجرای گروگان گیری نیز به پیش می رود و …
این فیلم ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سوءتفاهم در دانشنامه آزاد پارسی

سوءتفاهم (bad faith)
در فلسفۀ اگزیستانسیالیستی ژان پل سارتر، نوعی خودفریبی اخلاقی دایر بر این که ما همچون شیئی صِرف رفتار می کنیم نه با یک انتخاب اصیل. ما، به سبب نداشتن صداقت و با نادیده گرفتن امکان های انتخابمان یا با ایفای نقشی که دیگران از ما انتظار دارند، از قبول مسئولیت و اضطراب ناشی از آن طفره می رویم. سارتر این مفهوم را از تحلیل مابعد طبیعی خود از هستی به ‎دست می آورد. انسان ها باید برای رهایی از هستیِ ـ در ـ خود مبارزه کنند و بکوشند تا به هستی حقیقی و اصیل‎ شان که همان هستیِ ـ برای ـ خود است، دست یابند.

نقل قول های سوءتفاهم

سوءتفاهم (به فرانسوی: Le Malentendu) نمایشنامه ای است که در سال ۱۹۴۳ در فرانسهٔ تحت اشغال توسط آلبر کامو نوشته شده است.
• «من آزادی ام را گم کردم و اکنون جهنم برایم دارد شروع می شود…»
• «می دانم که دلایل تو همیشه خوب است وتو می توانی برمن غلبه کنی ولی من دیگر به حرف تو گوش نمی دهم. وقتی تو آن لحنی را به خود می گیری که من خوب میشناسمش، گوشهایم را می بندم. این صدای تنهایی است، لحن عشق نیست.»
• «از خدای خودتان بخواهید که شما را همچون سنگ کند. خوشبختی این است که آدم به جای سنگ گرفته شود… مثل سنگ عمل کنید، در مقابل تمام فریادها کر باشید و هرگاه وقتش شد به سنگ بپیوندید.»

ارتباط محتوایی با سوءتفاهم

سوءتفاهم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوءتفاهم   • مفهوم سوءتفاهم   • تعریف سوءتفاهم   • معرفی سوءتفاهم   • سوءتفاهم چیست   • سوءتفاهم یعنی چی   • سوءتفاهم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوءتفاهم
کلمه : سوءتفاهم
اشتباه تایپی : s,ءjthil
عکس سوءتفاهم : در گوگل

آیا معنی سوءتفاهم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )