انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1099 100 1

سوئز

/su'ez/

معنی سوئز در لغت نامه دهخدا

سوئز. [ ءِ ] (اِخ ) ترعه ای است در خاک مصر که بحرالروم (مدیترانه ) را بدریای سرخ متصل میکند و در قرن 19 میلادی بوسیله ٔ فردینان دُلِسپس فرانسوی حفر شده وآمریکاییان آنرا به پایان رسانیدند. طول این ترعه از بندر سوئز در ساحل بحر احمر تا پرت سعید در بحرالروم 168 کیلومتر است با حفر این ترعه راه دریایی اروپا به آسیا 0/44 کوتاهتر شده است و کشتیهای تجارتی که قبل از حفر ترعه برای رفت و آمد از اروپا به آسیا ناچار بودند که آفریقا را دور بزنند اکنون از بحرالروم و ترعه ٔ سوئز وارد آسیا میشوند. پس از تشکیل جمهوریت مصر دولت مزبور مالکیت ترعه ٔ مزبور را از انگلستان سلب کرد و بخود اختصاص داد. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی سوئز به فارسی

سوئز
در قدیم آرسینوئه بندرسیت در ساحل بحر احمر در کشور جمهوری مصر : دارای ۲۶۴۱٠٠ تن سکنه .
ترعه ایست در خاک مصر که بر الروم را بدریای سرخ متصل میکند و در قرن ۱۹ میلادی بوسیله فردینان دلسپس فرانسوی حفره شده و آمریکاییان آنرا بپایان رسانیدند
خلیج واقع در ناحیه سوئز بحر احمر همانجایی که در قدیم هروپولیس نام داشته است .

سوئز در دانشنامه ویکی پدیا

سوئز
کانال سوئز: آبراهی ساخته انسان است که دریای سرخ به دریای مدیترانه متصل می کند.
سوئز: یکی از شهرها و شهرستان های استان سوئز مصر است.
استان سوئز: یکی از استان های کشور مصر است.
سوئز نام شهر و شهرستانی در استان سوئز مصر است.
فهرست شهرهای مصر
«سوئز» (انگلیسی: Suez) فیلمی در ژانر رمانتیک به کارگردانی آلن دوان است که در سال ۱۹۳۸ منتشر شد.
۲۸ اکتبر ۱۹۳۸ (۱۹۳۸-10-۲۸)
سوئز انوایورنمنت، (به انگلیسی: Suez Environnement) شرکت خدمات عمومی فرانسوی است، که به صورت عمده در زمینه بازیافت و تصفیه آب، نمک زدایی، مدیریت پسماند و توزیع آب آشامیدنی فعالیت می نماید.
این شرکت، از زیرمجموعه های اسبق شرکت سوئز بود، که در تاریخ ۲۲ ژوئیه ۲۰۰۸ از این شرکت تفکیک شد و به عنوان یک شرکت تابعه از کمپانی ژ د اف سوئز ولی با مدیریت مستقل تشکیل شد.
شرکت ژ د اف سوئز همچنان با در اختیار داشتن ۳۵٪ درصد از سهام سوئز انوایورنمنت بزرگترین سهام دار آن به شمار می آید. سهام شرکت سوئز انوایورنمنت در بازار بورس یورونکست پاریس و یورونکست بروکسل دادوستد می شود.
استان سوئز (به عربی: محافظةالسويس) یکی از استان های کشور مصر است.
ابراهیم، الجمل، عبد الرازق، عبدالله، «(تاریخ مصر المُعاصر)» ، انتشار سال ۱۹۷۷ میلادی.
ویکی پدیای عربی، ۲۰ مارس ۲۰۰۷.
باریکه سوئز خشکی باریکی است به طول ۱۲۵ کیلومتر (۷۵ مایل) که بین دریای مدیترانه و دریای سرخ واقع شده و ارتباط قاره های آفریقا و آسیا را برقرار می کند. این باریکه در کشور مصر قرار دارد و کانال سوئز را شامل می شود و دریاهای مدیترانه و سرخ را به هم پیوند می دهد. مانند بسیاری از باریکه های خاکی از ارزش استراتژیک بالایی برخوردار است.
شبه جزیره سینا
کانال سوئز
هر دو قاره قبلاً توده های بزرگ قاره ای بوده اند. در دوره های زمین شناسی پالئوژن و نئوژن در حدود ۶۵ تا ۲٫۶ میلیون سال پیش، گسل بزرگ دریای سرخ و خلیج عقبه توسعه یافت.
مختصات: ۳۰°۲۹′۳۰″ شمالی ۳۲°۴۲′۳۰″ شرقی / ۳۰٫۴۹۱۶۷°شمالی ۳۲٫۷۰۸۳۳°شرقی / 30.49167; 32.70833
پل صلح مبارک (به عربی: كوبرى مبارك السلام) که به نام های پل دوستی مصری-ژاپنی و پل صلح نیز شناخته می شود پلی است که در قنطره شرق از روی کانال سوئز می گذرد و قارهٔ آفریقا را به اوراسیا وصل می کند.
کانال سوئز
سوئزگذر
این پل با کمک دولت ژاپن ساخته شد و پیمانکار اصلی آن شرکت کاجیما بود. کمک مالی ژاپن شصت درصد هزینه ساخت و ساز (یا ۱۳٫۵ میلیارد ین) را شامل می شد. طی دیدار حسنی مبارک رئیس جمهور مصر با رئیس جمهور ژاپن در ماه مارس سال ۱۹۹۵ به عنوان بخشی از پروژه بزرگ برای توسعه شبه جزیره سینا توافق شد. پل در ۹ اکتبر ۲۰۰۱ گشایش یافت. پل در فاصله ۷۰ متری (۲۳۰ فوت) از سطح کانال است و طولی برابر با ۹٫۳ کیلومتر (۲٫۴ مایل) دارد که شامل یک مسافت اصلی ۴۰۰ متری (۱٬۳۰۰ فوتی) و دو محدوده ۱٫۸ کیلومتری (۱٫۱ مایلی) ) طولانی است. ارتفاع پل با دو برج فراهم شده که به شکل ابلیسک ساخته شده اند. فاصله زیر پل ۷۰ متر است. بنابراین، بالاترین ارتفاع کشتی هایی که می توانند از طریق کانال سوئز عبور کنند (سوئزگذر) بالاتر از ۶۸ متر خط آب نباید باشد.
مختصات: ۲۸°۴۵′ شمالی ۳۳°۰۰′ شرقی / ۲۸٫۷۵۰°شمالی ۳۳٫۰۰۰°شرقی / 28.750; 33.000
خلیج سوئز (به عربی: خلیج السویس) شاخابی از دریای سرخ است که در شمال غربی این دریا بین شبه جزیره سینا در شرق و بخش آفریقایی مصر در غرب آن واقع گردیده است. طول این خلیج از دهانهٔ آن در تنگه جوبال تا رأس آن در شهر سوئز ۳۱۴ کیلومتر و پهنایش از ۱۹ تا ۳۲ کیلومتر متغیر است. خلیج سوئز از طریق کانال سوئز که در شمال آن قرار دارد به دریای مدیترانه وصل شده و یکی از مسیرهای مهم کشتیرانی به شمار می رود. سکونتگاه های کنارهٔ این خلیج زیاد نیست و به چند دهکدهٔ ماهیگیری و استخراج معدن محدود می شود. همچنین طی کاوش هایی در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ در بسیاری از نقاط ساحلی و دریایی این خلیج ذخایر نفتی کشف گردیده است.
داریوش بزرگ به دلیل اهمیت راه دریایی میان مصر و ایران دستور ساخت این آبراه را میان دریای سرخ و دریای مدیترانه از راه نیل در اواخر سدهٔ ششم پیش از میلاد داد تا کشتی ها بتوانند به راحتی از آن عبور کنند. سرپرستی ساخت این آبراه را مهندس «ارتاخه» از مهندسان ایرانی عصر هخامنشی به عهده داشت.
شرکت کانال سوئز (فرانسوی: Compagnie universelle du canal maritime de Suez) ابرشرکت در ساخت کانال بود که در سال ۱۸۵۹ توسط فردینان دو لیسپس ساخته شد. در سال ۱۹۵۶ پس از اینکه جمال عبدالناصر این شرکت را ملی سازی کرد بحران سوئز به وجود آمد. این شرکت در ۱۹۶۲ پس از پرداخت های نهایی تحت کنترل کامل مصر قرارگرفت و نهایتاً ۱۹۹۷ با شرکتی فرانسوی ادغام شد.
جنگ عرب ها و اسرائیل
جنگ فرانسه و پروس
سوئز آنویرونمان
کانال سوئز جدید (عربی: قناة السویس الجدیدة‎) نام یک پروژه آبراهی در مصر است که باعث گسترش کانال سوئز شد.
شرکت المقاولون العرباوراسکام ۸۴ شرکت دیگر.
ابتدا قرار بود این کانال طی مدت ۵ سال ساخته شود ولی این زمان ابتدا به ۳ سال کاهش یافت و عملاً این پروژه طی ۱ سال به بهره برداری رسید. این کانال با هزینه حدود ۸ میلیارد یورو احداث شده است.
این کانال ۶ اوت ۲۰۱۴، توسط عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، طی مراسمی در شهر بندری اسماعیلیه افتتاح شد و ظرفیت کشتیرانی در مسیر کانال سوئز را افزایش خواهد داد. کانال جدید در بخشی از مسیر کانال فعلی احداث شده و با ساختن آن، عرض و عمق حدود ۳۵ کیلومتر از کانال اصلی افزایش یافته و این آبراه عملاً به یک مسیر دوسویه تبدیل می شود و زمان انتظار برای کشتی های عبوری از ۱۸ ساعت به ۱۱ ساعت کاهش خواهد یافت.
کانال سوئز (به عربی: قناة السویس) آب راهی است در مصر به طول ۱۹۲ کیلومتر است که دریای مدیترانه را به دریای سرخ وصل می کند. احداث کانال سوئز پس از یک دهه و در سال ۱۸۶۹ خاتمه یافت. این کانال در غرب صحرای سینا و شمال شرق کشور مصر واقع شده است. آبراه سوئز به عنوان میان بُری برای کشتی ها و قایق هایی که از بندرهای قارهٔ اروپا و آمریکا به سمت بندرهای جنوب شرق آسیا، شرق آفریقا و قاره اقیانوسیه دررفت وآمد هستند، ساخته شده است تا ناچار به دور زدن قاره آفریقا یا انتقال زمینی بارها نباشند. کانال سوئز سریع ترین مسیر کشتی رانی بین اروپا و آسیا ست. چیزی حدود ۷ درصد کل تجارت دریایی دنیا از این کانال انجام می شود. این کانال یکی از منابع اصلی درآمد ارزی کشور مصر است.
ایران رود
درازای کانال سوئز از پورت سعید در ساحل دریای مدیترانه، تا شهر سوئز در کرانهٔ دریای سرخ ۱۶۳ کیلومتر می باشد. در نیمه راه دریاچهٔ المرة کانال را به دو شاخه تقسیم می کند. قسمتی از کانال در شمال دریاچهٔ «اَلمُرةَ» واقع می باشد و قسمتی در جنوب این دریاچه قرار دارد. «کانال سوئز» میانبری است برای کشتی هایی که از اروپا به سوی آسیا روانه می شوند. پیش از احداث «کانال سوئز»، کشتی ها برای رفتن از اروپا به آسیا، ناچار بودند تا دماغه امید نیک در جنوبی ترین بخش قاره آفریقا پیش روند یا اینکه بارهای کشتیها را پس از تخلیه در ساحل دریای مدیترانه، از راه زمینی به شهر سوئز در ساحل دریای سرخ رسانده، و با کشتی دیگری از دریای سرخ به کشورهای آسیایی می فرستادند.
«داریوش یکم، پادشاه بزرگ هخامنشی هنگامی که می خواست بخش های باختری و خاوری شاهنشاهی خود را با یک راه آبی به هم بپیوندد، باید به آشکار کردن (کشف) راه های آبی ناشناخته دست می زد. از این روی به «اسکولاکس کاریایی» اهل کاریاندا، فرمان داد با چند کشتی جنگی پارسی سراسر کرانه های دریایی شاهنشاهی را شناسایی کند و در این باره گزارش دهد. اسکولاکس از شهر گنداره –در خاور افغانستان امروزی- سفر خود را آغاز کرد. او رود کابل را در مسیرش به سوی خاور تا پیوستن به سند راند و از آن پس بر روی سند، رو به جنوب، خود را به اقیانوس هند رساند. وی با رسیدن به اقیانوس هند، در حالی که به سوی باختر می راند، کرانه های خلیج فارس تا «بندر کاریایی» در بنیشو (در نزدیکی خرمشهر کنونی) را بررسی کرد. او پس از این، دلیرانه آغاز به دور زدن دریاییِ شبه جزیره عربستان کرد، تا پس از سی ماه به «سوئز» کنونی رسید. اسکولاکس گزارش های کار خود را پس از بازگشت از مصر به داریوش بزرگ داد.»
داریوش بزرگ به دلیل اهمیت راه دریایی میان مصر و ایران دستور ساخت آبراهی میان دریای سرخ و دریای مدیترانه را از راه نیل در اواخر سدهٔ ششم پیش از میلاد داد تا کشتی های ایرانی بتوانند به راحتی از آن عبور کنند. سرپرستی ساخت این آبراه را مهندس «ارتاخه» از مهندسان ایرانی عصر هخامنشی به عهده داشت. با این حال آبراهی که داریوش در آن زمان حفر کرد با آبراه کنونی که به دست «مون فردیناند اوسپس» در سال ۱۸۶۹ میلادی حفر شد، اختلاف هایی دارد. چراکه آبراه داریوش بر خلاف آبراه کنونی قدری بالاتر از بوباستیس شروع می شد و به نیل و در نهایت به دریای سرخ می پیوست، در حالی که آبراه کنونی از پرت سعید آغاز می شود و به خلیج سوئز ختم می شود.
کتیبه های داریوش بزرگ در سوئز، یادبودهایی بودند که به سه زبان پارسی باستان، عیلامی، بابلی و مصری نوشته شده بودند و در وادی تملات، برای یادآوری بازکردن کانالی میان رود نیل و دریاچه تلخ بزرگ، نصب شده بودند. بهترین یادبود حفظ شده، سنگ یادبودی است از جنس گرانیت صورتی که توسط چارلز دو لیسپس، پسر فردینان دو لیسپس، در ۳۰ کیلومتری سوئز و در سال ۱۸۶۶ کشف شد. این یادبود که با نام سنگ یادبود شالوف نیز شناخته می شود، احداث نیای کانال سوئز مدرن توسط ایرانیان را ضبط کرده است، کانالی که از طریق وادی تملات، بوباستیس (که به شاخه ای از رود نیل مصل است) را به دریاچه تمساح و از آن جا با استفاده از راه آبه ای طبیعی، به دریای سرخ متصل می کند. هدف اصلی این کانال، ساختن راهی کشتیرانی میان نیل و دریای سرخ و در حقیقت میان مصر و ایران بود.
متن کتیبه نصب شده در کانال سوئز (کتیبه شالوف) به زبان پارسی باستان و خط میخی هخامنشی:
آوانگاری متن به زبان پارسی باستان:
برگردان* به پارسی نوین:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سوئز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس کانال سوئز   • کانال تلگرام داریوش   • کانال سوئز جدید   • کتیبه داریوش در کانال سوئز   • آرشیتکت کانال سوئز که بود   • غذای سنتی مصری   • کانال پاناما   • پرتونگاری مفصل   • معنی سوئز   • مفهوم سوئز   • تعریف سوئز   • معرفی سوئز   • سوئز چیست   • سوئز یعنی چی   • سوئز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوئز
کلمه : سوئز
اشتباه تایپی : s,mc
آوا : su'ez
نقش : اسم خاص مکان
عکس سوئز : در گوگل


آیا معنی سوئز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )