برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1289 100 1

سواره ایلخانی زاده

سواره ایلخانی زاده در دانشنامه ویکی پدیا

سواره ایلخانی زاده
سواره ایلخانی زاده (زادهٔ ۱۳۱۶ در ترجان - درگذشتهٔ ۱۳۵۴ در تهران) شاعر، نویسنده، فعال سیاسی و گویندهٔ بخش کُردی رادیو تهران بود.
دو بیت پایانی شعر پیره هه لو
سواره ایلخانی زاده در سال ۱۳۱۶ در روستای تُرجان، که آن زمان بخشی از شهرستان بوکان بود به دنیا آمد. زمانی که او تنها دو سال داشت، خانواده اش از روستای ترجان به روستای قره گویز یکی دیگر از توابع همین شهرستان نقل مکان می کنند. دهستان ترجان در واقع همان بخش کوچک از منطقهٔ مکریان است که زمانی از توابع این منطقه و بوکان بود که در تقسیمات سیاسی سال ۱۳۴۴ دورهٔ پهلوی از استان آذربایجان غربی به استان کردستان، شهرستان سقز الحاق شده است.
سواره مدرک دیپلم خود را در شهر تبریز گرفت و برای تحصیلات تکمیلی در رشته حقوق قضایی به تهران می رود و در سال ۱۳۴۷ موفق به اتمام تحصیلات خود می شود. سواره ایلخانی زاده در فعالیت های سیاسی و فرهنگی با همراهی ناصر یمین مردوخی کردستانی حضور پیدا می کرد و ضمن سرودن شعرهای ملی گرایانه به فعالیت های سیاسی هم می پرداخت. به دلایلی در سال ۱۳۴۳ به مدت ۶ ماه در زندان قزل قلعه تهران زندانی می شود.
سواره ایلخانی زاده متخلص به «کاک سواره» در سال ۱۳۴۶ در قسمت کردی رادیو تهران مشغول به کار می شود و در زنجیره برنامه های ادبی-اجتماعی ضمن نقدهای ادبی، داستان های کوتاهی را نیز ارائه می کند اما مرگ او را مجال نمی دهد و در سال ۱۳۵۴ در حالی که کمتر از ۳۸ سال داشت بر اثر حادثهٔ تصادف در تهران درگذشت. پس از فوت، پیکر کاک سواره را به روستای حمامیان بوکان می آورند و در گورستان همان روستا دفن می کنند.
عکس سواره ایلخانی زاده


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سواره ایلخانی زاده

سواره ایلخانی زاده را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سواره ایلخانی زاده   • مفهوم سواره ایلخانی زاده   • تعریف سواره ایلخانی زاده   • معرفی سواره ایلخانی زاده   • سواره ایلخانی زاده چیست   • سواره ایلخانی زاده یعنی چی   • سواره ایلخانی زاده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سواره ایلخانی زاده
کلمه : سواره ایلخانی زاده
اشتباه تایپی : s,hvi hdgohkd chni
عکس سواره ایلخانی زاده : در گوگل

آیا معنی سواره ایلخانی زاده مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )