برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1141 100 1

سواستوپول

سواستوپول در دانشنامه ویکی پدیا

سواستوپول
سواستوپول (به اوکراینی: Севастополь، به تاتاری کریمه: Aqyar) شهری بندری واقع در کرانه دریای سیاه و جنوب غربی شبه جزیره کریمه است. سواستوپول در زبان یونانی به معنای «شهر ارجمند، محترم و خاصه» است. شهر سواستوپول تابع هیچ استانداری ای نیست و با این که در شبه جزیره کریمه واقع شده است، بخشی از جمهوری خودمختار کریمه به شمار نمی آید.
بخش بزرگی از ناوگان دریای سیاه نیروی دریایی روسیه در ساحل شهر سواستوپول مستقر است.
در سال ۲۰۱۴ و در طی بحران کریمه با تصویب شورای شهر سواستوپول، این شهر به فدراسیون روسیه پیوست.
شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین و در کرانهٔ دریای سیاه قرار دارد.
عکس سواستوپول
سیارک ۲۱۲۱ (به انگلیسی: 2121 Sevastopol، نامگذاری:1971ME) دو هزار و صد و بیست و یکمین سیارک کشف شده است که در ۲۷ ژوئن ۱۹۷۱ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۳۰ است.
سواستوپول (به انگلیسی: Sevastopol) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان کسیوسکو، ایندیانا واقع شده است. سواستوپول ۲۶۷٫۹۲ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
آیرونکلاد سواستوپول (به انگلیسی: Russian ironclad Sevastopol) یک کشتی بود که طول آن ۳۰۰ فوت (۹۱٫۴ متر) بود. این کشتی در سال ۱۸۶۴ ساخته شد.
فرودگاه بین المللی سواستوپول (به انگلیسی: Sevastopol International Airport) یک فرودگاه همگانی، نظامی با کد یاتا UKSUKS/BQB است که یک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سواستوپول در دانشنامه آزاد پارسی

سِواسْتوپول (Sevastopol)
(یا: سباستوپول) بندری بر دریای سیاه، و قلعه ای در کریمه، در اوکراین، با ۳۶۱هزار نفر جمعیت (۱۹۹۰). در واقع پایگاه دریایی دریای سیاه، به مالکیت مشترک روسیه و اوکراین، است. ازجمله صنایع آن کشتی سازی است. کاترین کبیر در ۱۷۸۴ سواستوپول را بنا کرد و در جنگ کریمه (اکتبر ۱۸۵۴ـ سپتامبر ۱۸۵۵) به محاصرۀ سربازان فرانسوی و انگلیسی، و سپس در جنگ جهانی دوم به اشغال آلمان درآمد. در هر دو مورد، شهر به شدت آسیب دید. نیروهای شوروی در ۱۹۴۴ آن را بازپس گرفتند، و به علت وجود تأسیسات دریایی هنوز هم شهر بسته است. سواستوپول دارای مرکز زیست شناسی آکادمی علوم (۱۸۷۱)، موزۀ باستان شناسی (۱۸۹۲)، و پانورامای «دفاع از سواستوپول»، متعلق به ۱۹۰۵ است، که محاصرۀ شهر را در جنگ کریمه به تصویر کشیده است. این شهر در جنگ داخلی روسیه (۱۹۱۸ـ۱۹۲۰) مقر فرماندهی ارتش سفید، به فرماندهی ژنرال ورانگل بود.

ارتباط محتوایی با سواستوپول

سواستوپول را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سواستوپول   • مفهوم سواستوپول   • تعریف سواستوپول   • معرفی سواستوپول   • سواستوپول چیست   • سواستوپول یعنی چی   • سواستوپول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سواستوپول
کلمه : سواستوپول
اشتباه تایپی : s,hsj,~,g
عکس سواستوپول : در گوگل

آیا معنی سواستوپول مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )