برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1342 100 1

سوخو ۲۴

سوخو ۲۴ در دانشنامه ویکی پدیا

سوخو ۲۴
سوخو-۲۴ (به روسی: Су-۲۴ سو-۲۴) نام گذاری ناتو: فنسر (انگلیسی| Fencer) یک جنگنده ضربتی مافوق صوت، دو کابینه، بال متغیر و دوموتوره ساخت شرکت سوخو است. این هواپیما که نخستین سیستم ناوبری و حمله دیجیتال شوروی را در خود داشت نخستین پرواز خود را در سال ۱۹۷۰ انجام داده و از سال ۱۹۷۴ وارد ارتش شوروی شد و هم اکنون نیز در ارتش های روسیه،اوکراین، قزاقستان، الجزایر، سودان، سوریه و ایران در حال خدمت است. البته نیروی هوایی روسیه در حال جایگزینی تدریجی این هواپیما با جنگنده بمب افکن سوخو-۳۴ است.حدود ۱۴۰۰ فروند از این هواپیما تا سال ۱۹۹۳ تولید شد.
در ۱۹۹۳ یک فروند سوخو-۲۴ نیروی هوایی ایران با توپولف-۱۵۴ هواپیمایی ایران ایرتور برخورد کرد و ۱۳۴ کشته برجا گذاشت. سوخو با برخورد به دم هواپیمای مسافربری با چرخش زیاد حول محور عمودی به حالت سقوط مطلق در می آید. دم هواپیمای توپولف کنده شده و عده ای با صندلیهایشان به آسمان پرتاب می شوند. در این حادثه اشتباه خلبان سوخو دلیل بروز سانحه اعلام شد.
در تاریخ ۳ آذر ۱۳۹۴ خورشیدی، یک فروند سوخو -۲۴ متعلق به ارتش روسیه در حریم هوایی کشور سوریه توسط موشک هوا به هوای جنگنده اف ۱۶ نیروی هوایی ترکیه سرنگون شد.
در 24 تیر 1393 خورشیدی، ساعت ۹:۲۰ دقیقه صبح در حوالی روستای قشقاوی در کنار دریاچه بختگان در دهستان خیر از توابع شهرستان استهبان، یک فروند سوخو -۲۴ متعلق به نیروی هوایی ایران سقوط کرد. خلبانان این جنگنده پیش از وقوع این سانحه، با موفقیت ایجکت کردند و هر دو نفر در سلامت کامل با چتر نجات فرود آمدند.
سوخو-۲۴ که پاسخ روس ها به جنگنده بمب افکن اف-۱۱۱ آمریکایی ها بود، اختصاصاً برای حملات ارتفاع پایین مافوق صوت به عمق خاک دشمن طراحی شده و طراحی بال متحرک آن باعث شده تا قابلیت فرود و برخاست کوتاه را داشته باشد. بارگیری بال بالای این هواپیما نیز باعث شده تا پرواز باثباتی در ارتفاع پایین و مقاومت خوبی در مقابل جریان باد داشته باشد. این هواپیما با وزن خالی بیش از ۲۲ تن توانایی حمل ۸ تن مهمات از جمله بمب های هسته ای تاکتیکی، و دیگر انواع بمب و موشک و راکت و سوخت اضافی را دارد.
تولید جنگنده بمب افکن بال متغیر آمریکایی اف-۱۱۱ در نیمه دهه ۱۹۶۰ تهدیدی جدی برای شوروی بود. به همین دلیل کارخانه سوخو هم مأ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سوخو ۲۴

سوخو ۲۴ را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوخو ۲۴   • مفهوم سوخو ۲۴   • تعریف سوخو ۲۴   • معرفی سوخو ۲۴   • سوخو ۲۴ چیست   • سوخو ۲۴ یعنی چی   • سوخو ۲۴ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوخو ۲۴
کلمه : سوخو ۲۴
اشتباه تایپی : s,o, ۲۴
عکس سوخو ۲۴ : در گوگل

آیا معنی سوخو ۲۴ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )