انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1091 100 1

سودان

/sudAn/

معنی سودان در لغت نامه دهخدا

سودان. (ع اِ) آدمیان سیاه. (غیاث ) (آنندراج ).

سودان. (اِخ ) منطقه ای در آفریقا که از صحرا تا بحر احمر امتداد دارد. این ناحیه شامل تپه ها وجلگه هایی است که باتلاقهایی در آنها وجود دارد. و باران بیشتر در زمستان می بارد. از شمال بجنوب سودان شامل استپ است و قسمت جنوب بیشتر از جنگلهای انبوه پوشیده شده و رودخانه ها و مجاری آبهای طولانی در آن جریان دارد. و کشوری است در آفریقا که از شمال بمصر و لیبی ، از مشرق ببحر احمر و اریتره و حبشه ، از جنوب به اوگاندا و کنگو (سابقاً کنگوی بلژیک ) و از مغرب به آفریقای استوایی فرانسه محدود است. رود نیل سفید در قسمت مرکزی از شمال بجنوب جریان دارد. و نیل آبی از کوههای حبشه سرچشمه گرفته و در نزدیکی خرطوم بدان میریزد. و سپس بسوی مصر جریان می یابد. وسعت آن 2506000 کیلومتر مربع است. و 17320000 تن جمعیت دارد. این کشور وسیع بیشتر زراعتی است و در بخشی از ناحیه ٔ جنوبی آن تربیت حیوانات بعمل می آید. مخصوصاً در دره ٔ نیل غلات ، انواع سبزی و پنبه کاشته میشود. سودان تا سال 1899 م. بنام سودان انگلیس و مصر خوانده میشد. در 1951 فاروق خود را پادشاه مصر و سودان خواند. سودان در سال 1955 م. بصورت جمهوری آزاد و مستقلی درآمد، و آن دارای مجلس نمایندگان مرکب از 173 تن نماینده منتخب و مجلس سنا دارای 30 سناتور انتخابی و 20 سناتور دیگر است که از طرف شورای دولتی مرکب از 5 تن انتخاب میشوند. سودان شامل 9 مدیریه است : سودان شمالی ، کسلا، خرطوم ، دارفور، کردفان ، نیل ازرق ، نیل ابیض ، اعالی النیل ، خطالاستواء. پایتخت آن شهر خرطوم و شهرهای مهمش عبارتند از: ام درمان که مقابل خرطوم قرار دارد، ابیض ، وادی مدنی ، کسلا، عطبره ، ملکال و بندر بورسودان. (فرهنگ فارسی معین ). رجوع به صبح الاعشی ج 1 ص 368 شود.

معنی سودان به فارسی

سودان
در قدیم سودان انگلیس و مصرو آن کشوریست در افریقا که از شمال بمصر و لیبیاز مشرق ببحر احمر و اریتره و حبشه از جنوب به اوگاندا و کنگو ( سابقا کنگو بلژیک ) و از مغرب بافریقای استوایی فرانسه محدود است . رود نیل سفید در قسمت مرکزی از جنوب بشمال جریان دارد و نیل آبی از کوههای حبشه سر چشمه گرفته در نزدیکی خرطوم بدان میریزد و سپس بسوی مصر جریان می یابد . وسعت آن ۲۵٠۶٠٠٠ کیلومتر مربع است و ۱۷۳۲٠٠٠٠ تن جمعیت دارد . این کشور وسیع بیشتر زراعتی است و در بخشی از ناحیه جنوبی آن تربیت حیوانات بعمل میاید مخصوصا در دره نیل غلات انواع سبزی و پنبه کاشته میشود . سودان تا سال ۱۸۹۹ م . بنام سودان انگلیس و مصر خوانده میشد. در ۱۹۵۱ فاروق خود را پادشاه مصر و سودان خواند. کشور اخیر در سال ۱۹۵۵ بصورت جمهوری آزاد و مستقلی در آمد و آن دارای مجلس نمایندگان مرکب از ۱۷۳ نماینده منتخب و مجلس سنا دارای ۳٠ سناتور انتخابی و ۲٠ سناتور دیگر است که از طرف شورای دولتی - مرکب از ۵ تن - انتخاب میشوند . سودان شامل ۹ مدیریه است : سودان شمالی کسلا خرطوم دارفور کردفان نیل ازرق نیل ابیض اعالی النیل خط الاستوائ . پایتخت آن شهر خطوم و شهرهای مهمش عبارتند از : ام درمان که مقابل خرطوم قرار دارد ابیض وادی مدنی کسلا عطبره ملکان و بندر بورسودان .
کشوریست در افریقا که از شمال بمصر و لیبی از مشرق ببحرا حمرو اریتره و حبشه از جنوب به اوگاندان و کنگو و از مغرب بافریقای استوایی فرانسه محدود است
دهی است از دهستان باوی بخش مرکزی شهرستان اهواز
ملکه گرجستان که در بین سالهای ۶۲٠ و ۶۴۵ هجری قمری در گرجستان حکومت کرد .
دانه ایست شبیه به خلر و غلاف او مانند غلاف خلر تند و با اندک تلخی . دانه ایست مانند جلبان به رنگ سیاه و تند و مانند فلفل و از بلاد سودان آرند و درد دندان را سود دارد .

سودان در دانشنامه اسلامی

سودان
کشور سودان با متجاوز از ۲۵۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت پر وسعت ترین کشور افریقایی و نیز بزرگترین سرزمین در بین کشورهای اسلامی می باشد. ترکیب جمعیت کشور سودان فوق العاده پیچیده است به طوری که ده گروه قومی مهم را می توان در آن تشخیص داد. این کشور با مصر، لیبی، چاد، افریقای مرکزی، زئیر، کنیا، اوگاندا و اتیوپی مرز مشترک دارد.
کشور سودان با متجاوز از ۲۵۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت پر وسعت ترین کشور افریقایی و نیز بزرگترین سرزمین در بین کشورهای اسلامی می باشد، همچنین به عنوان نهمین کشور از لحاظ مساحت در جهان، به اندازه یک چهارم قاره اروپا وسعت دارد.
محمود فرامرز یاوری، گیتاشناسی کشورها، ص۱۸۰.
مردم این کشور به دلیل این که تعصب قومی و قبیله ای ندارند، مهاجرین کشورهای همسایه را به راحتی پذیرا می شوند. و می توان گفت سودان علاوه بر آن که دروازه جهان اسلام برای افریقاست، نماینده این قاره با نژادها و فرهنگ های گوناگون می باشد. در مرکز اسلامی افریقا که در نزدیکی خارطوم -مرکز حکومت- واقع شده هزاران جوان افریقایی با ملیت های گوناگون مشغول تحصیل هستند. دانشگاه افریقا و نیز سازمان دعوت اسلامی برای نظارت بر فعالیت های اسلامی در افریقا و مرکز کمک های بشر دوستانه اسلامی در سودان تاسیس شده اند، این مرکز به شکل گسترده ای در افریقا فعالیت می کند. البته استکبار از این که تلاش های دینی در این کشور صورت بگیرد، مخصوصا اگر با کوشش های سیاسی توام باشد، نگران است. امریکا هر از چندگاه یک بار سودان را متهم به حمایت از تروریسم می کند و تحت این بهانه در سال ۱۳۷۷ (ه ش) طی حملات موشکی یک کارخانه داروسازی را در این سرزمین منهدم کرد.
روزنامه کیهان، شماره ۱۶۶۹۰، ص۱۲.
سودان یک وابستگی دو جانبه افریقائی -عربی دارد و از این جهت در میان کشورهای مسلمان منحصر بفرد است، سودان کشور آواره پذیر در منطقه ای است که در آتش جنگی داخلی سوخت، از غرب سودان ساکنین سرزمین های چاد، نیجر، نیجریه، کامرون، مالی، سنگال و موریتانی پس از بروز حوادث ناگوار طبیعی یا سیاسی و نیز منازعات داخلی و مرزی به سوی سودان مهاجرت کردند، آوارگان زئیری با وجود داشتن کشوری نسبتا ثروتمند به طرف این سامان سرازیر شدند، همچنین مردم اوگاندا و کنیا و انقلابیون اتیوپی و اریتره نیز طی سال های مبارزه برای استقلال کشور خویش در سودان سکنی گزیدند. در مقابل؛ بسیاری از مردم سودان طی سال های جنگ داخلی در دسته های بزرگ به سوی اوگاندا و کنیا مهاجرت کردند، گروه هایی از آنها نیز در لیبی، مصر و عربستان و کشورهای شیخ نشین خلیج فارس اقامت نمودند. این آمیختگی های قومی و قبیله ای که توام با مسایل سیاسی، فرهنگی و برخی معضلات اجتماعی است، گاهی برای سودان مشکل ایجاد کرده و در مواقعی نیز برایش سودمند بوده است.
فصلنامه قراءات سیاسیه، بهار۱۳۷۲.
...
سودان
سودانکشوری در شمال شرقی آفریقا است که در گذشته «مصر جنوبی» خوانده می شد. حدود ۸۰٪ مردم آن مسلمان هستند. گذشته از شیعیان که حدود ۲ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، فرقه های صوفیه به ویژه برخی از آنان مانند ختمیه و انصار، محبت زیادی به اهل بیت (ع) دارند و جایگاه امام علی(ع) در میان آنان بسیار رفیع است. حتی برخی از این فرقه ها نسبت به امام مهدی (ع) نیز اظهار وفاداری می کنند.
سودان در شمال شرقی قاره آفریقا قرار گرفته است. این کشور از شمال با مصر، از شمال غربی با لیبی، از غرب با چاد، از جنوب غربی با آفریقای مرکزی، از جنوب با سودان جنوبی، از جنوب شرقی با اتیوپی و از شرق با اریتره همسایه است و در شمال شرقی با دریای سرخ مرز ساحلی دارد.
سودان بزرگ ترین کشور آفریقا و و بزرگ ترین کشور جهان عرب بود تا اینکه در سال ۲۰۱۱ سودان جنوبی در پی برگزاری یک همه پرسی از این کشور جدا شد.
سودان
جمهوری سودان کشوری است در شمال شرقی آفریقا پایتخت آن خارطوم است.
مساحت : 815/505/2 کیلومترمربع
جمعیت : 000 /204/37 نفر
رشد سالانه جمعیت : 3 درصد
واحد پول : پوندسودان
جمهوری دموکراتیک سودان،وسیع ترین کشور جهان اسلام و بزرگ ترین کشور آفریقایی از نظر مساحت است . این کشور با 813/505/2 کیلومتر مربع وسعت ، در شمال شرقی آفریقا و در غرب دریای سرخ و جنوب مصر قرار دارد. نواحی شمالی آن از صحرا و بیابان پوشیده شده ، ولی در جنوب غربی و شرقی ،جنگل های استوایی و باتلاقی دیده می شود. آب و هوایش در شمال ، گرم وخشک و سوزان ، ولی در جنوب ،گرم ومرطوب است.
مردم سودان شمالی در قرن ششم بعد از میلاد قبطی ، و در قرن پانزدهم با فتوحات مسلمانان در این سرزمین مسلمان شدند. از اوایل قرن نوزدهم میلادی ،مصریان که پیش تر (چند قرن پیش ازمیلاد)سودان را تصرف کرده بودند،دوباره برای به دست آوردن طلا ،سودان شمالی را اشغال کردند. سودانیان از سال 1881 م به رهبری محمد احمد بن عبدالله ، معروف به مهدی سودانی بر ضد استعمار گران مصری و انگلیسی قیام کردند، ولی قوای مشترک مصر و انگلستان ، در سال 1898 م قدرت پیروان مهدی را در هم شکستند. سرانجام در سال 1956 م ، به سودان استقلال داده شد و این کشور دارای حکومت جمهوری گردید. دوسال بعد نظامیان به رهبری ژنرال ابراهیم عبود کودتا کردند و قدرت را در دست گرفتند. وی با انحلال مجلس ،قانون اساسی را ملغی کرد و دیکتاتوری نظامی را در سودان حاکم ساخت. در سال 1968م،یک مجلس جدید تشکیل شد و یک شورای فرماندهی که اسماعیل ازهری ریاست آن را عهده دار بود،مسئوولیت اداره ی سودان را پذیرفت. در کودتای نظامی سال 1969م،ژنرال جعفر نمیری حکومت سودان را در دست گرفت. او در سال 1971 م بر اثر قیام عده ای از افسران بر کنار شد،ولی سرانجام جنبش آنان را سرکوب کرد و دوباره روی کار آمد. هنگامی که جعفر نمیری برای جلب کمک های آمریکا به این کشور سفر کرد، در غیابش ژنرال عبدالرحمان سواری الذهب ، وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش سودان ، زمام امور را در دست گرفت. اما این جابه جایی موثر واقع نشد واختلاف های شمال و جنوب سودان همچنان ادامه داشت. این وضع،سواری الذهب را وادار کرد در برقراری قوانین اسلامی تأمّل کند و انتخابات سال 1986 م را به مردم قول دهد. در انتخابات آوریل همین سال، صادق المهدی از حزب الامه روی کار آمد که از برقراری شریعت اسلامی حمایت کرد ، اما در زمان نخست وزیری وی ، آشوب بر کشور حاکم شد. در فوریه سال 1990م ،ژنرال عمر البشیر رئیس جمهور را بر کنار کرد و خود قدرت را به دست گرفت . وی در سال 1996 م با کسب 76 درصد آرا در پست ریاست جمهوری ابقا گردید.
پُرْتْ سودان (عربی: بورسودان، بورتسودان)، بندری در جهموری سودان در کرانۀ دریای سرخ می باشد.
این بندر در °۱۹و´۳۷ عرض شمالی و °۳۷ و´۱۳ طول شرقی در استان بحر الاحمر قرار دارد و جمعیت آن در ۱۳۸۳ش/۲۰۰۴م حدود ۱۰۰‘۴۵۹ تن برآورد شده است.
بندر مهم بازرگانی سودان
پرت سودان تنها بندر مهم بازرگانی سودان در سواحل دریای سرخ است که خود متشکل از ۳ بندرگاه به نام های شمالی، جنوبی و سبز است. بخش قابل توجهی از تجارت خارجی سودان از طریق این بندر صورت می گیرد. گاو و گوسفند زنده، پوست، صمغ عربی و پنبه عمده ترین صادرات سودان از این بندر است. پرت سودان دارای پالایشگاه نفت است و نفت از آن جا به وسیلۀ خط لوله ای که در ۱۳۵۶ش/۱۹۷۷م کشیده شده است، به خرطوم انتقال می یابد.
تاریخ بنای بندر
هرچند که بخش بزرگی از بازرگانی خارجی سودان از طریق پرت سودان صورت می گیرد، اما این بندرِ تازه بنیاد نقش چندانی در رویدادهای تاریخی سودان نداشته است. در ۱۳۲۲ق/۱۹۰۴م عملیات ساخت بندر پرت سودان توسط انگلیسی ها به جای بندر سواکن آغاز شد و در طول سال های ۱۹۰۵-۱۹۰۶م ساخت تأسیسات بندری آن به پایان رسید؛ از این پس، به تدریج از اهمیت بندر سواکن کاسته شد و پرت سودان جای آن را گرفت.
اهمیت پرت سودان
...
قاریان قرآن کشور سودان
ویکیپدیای عربی __ قراء القرآن

سودان در دانشنامه ویکی پدیا

سودان
مختصات: ۱۵°۳۷′۵۹″ شمالی ۳۲°۳۱′۵۹″ شرقی / ۱۵٫۶۳۳۰۶°شمالی ۳۲٫۵۳۳۰۶°شرقی / 15.63306; 32.53306
دریای سرخ - بورتسودان
جزیره - ود مدنی
دارفور جنوبی - نیالا
کردفان جنوبی - کادوقلی
استان خارطوم - خارطوم
سِنار - سنجه
دارفور شمالی - فاشر
کردفان شمالی - ابیض
سودان با نام رسمی جمهوری سودان کشوری است در شمال خاوری آفریقا و پایتخت آن خارطوم است. سودان ۴۲ میلیون نفر جمعیت دارد و واحد پول آن پوند سودان است. بیش از ۹۷ درصد از مردم این کشور مسلمان اند. پیش از سال ۲۰۰۵, عربی تنها زبان رسمی سودان بود. در قانون اساسی سال ۲۰۰۵ عربی و انگلیسی، هر دو، به عنوان زبان های رسمی کشور اعلام شدند.
۱ ژوئیه ۲۰۱۹
این کشور سومین کشور بزرگ عربی آفریقا پس از الجزایر می باشد. سودان بزرگ ترین کشور آفریقا و بزرگ ترین کشور جهان عرب بود تا این که در سال ۲۰۱۱ سودان جنوبی در پی برگزاری یک همه پرسی از این کشور جدا شد.
عکس سودان
سودان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
سودان جنوبی
سودان I
سودان III
سودان سیاه ب
سودان قرمز جی
سودان یک منطقهٔ مسکونی در ایران است که در استان خوزستان واقع شده است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، سودان ۲۹۲ نفر جمعیت دارد.
فهرست روستاهای ایران
سودان (۱۹۷۳– ۱۹ مارس ۲۰۱۸) یک کرگدن سفید شمالی (Ceratotherium simum cottoni) بود که از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۹ در باغ وحش دوور کرالووه جمهوری چک و باقی عمر خود را در منطقه حفاظت شده اول پژتا لایکیپیا در کنیا سپری کرد. در زمان مرگ، او یکی از سه کرگدن سفید شمالی و آخرین نوع کرگدن سفید شمالی نر شناخته شده از این زیرگونه بود. به گفته مسئولان نگهداری از سودان در منطقه حفاظت شده اول پژتا، او بعد از ماه ها بیماری و بعد از وخیم شدن وضعیت سلامتش در ۱۹ مارس ۲۰۱۸ با تزریق دارو کشته شد.
با مرگ او فقط دو کرگدن ماده از این زیرگونه باقی مانده است که دختر و نوه این کرگدن هستند، دیگر کرگدن سفید نر زنده اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی به طور طبیعی مرد و از آن به بعد سودان تنها کرگدن سفید نر دنیا بود. نمونه هایی از ژن های سودان پیش از مرگ او برداشته شده به امید اینکه بتوانند در آینده و با کمک لقاح مصنوعی از این زیرگونه تولید کنند.
سودان I (به انگلیسی: Sudan I) با فرمول شیمیایی C۱۶H۱۲N۲O یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۲۴۸٫۲۸ g/mol می باشد.Oc3ccc1ccccc1c3/N=N/c2ccccc2
1-phenylazonaphth-2-ol
Oc3ccc1ccccc1c3/N=N/c2ccccc2
InChI=1S/C16H12N2O/c19-15-11-10-12-6-4-5-9-14(12)16(15)18-17-13-7-2-1-3-8-13/h1-11,19H/b18-17+ YKey: MRQIXHXHHPWVIL-ISLYRVAYSA-N Y
سودان III (به انگلیسی: Sudan III) با فرمول شیمیایی C۲۲H۱۶N۴O یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۳۵۲٫۳۹ g/mol می باشد.Oc4ccc1ccccc1c4/N=N/c3ccc(\N=N/c2ccccc2)cc3
1-((4-(phenyldiazenyl)phenyl)diazenyl)naphthalen-2-ol
Oc4ccc1ccccc1c4/N=N/c3ccc(\N=N/c2ccccc2)cc3
InChI=1S/C22H16N4O/c27-21-15-10-16-6-4-5-9-20(16)22(21)26-25-19-13-11-18(12-14-19)24-23-17-7-2-1-3-8-17/h1-15,27H/b24-23-,26-25+ YKey: FHNINJWBTRXEBC-HXEHWPEMSA-N Y
سودان ایرویز، (به انگلیسی: Sudan Airways) شرکت هواپیمایی حامل پرچم سودان است، که در سال ۱۹۴۷ تأسیس شد و در حال حاضر روزانه به ۱۵ مقصد، در آفریقا و خاورمیانه پروازهای مستقیم دارد.
فرودگاه بین المللی خرطوم
دفتر مرکزی شرکت سودان ایرویز در شهر خرطوم، سودان قرار دارد و فرودگاه بین المللی خرطوم، قطب این شرکت هواپیمایی به شمار می آید. این شرکت در حال حاضر در ناوگان هوایی خود، دارای ۹ فروند هواپیمای جت مسافربری می باشد.
سودان، تگزاس (به انگلیسی: Sudan, Texas) یک شهر در ایالات متحده آمریکا با جمعیت ۱٬۰۳۹ نفر است که در تگزاس واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
موقعیت جغرافیایی شهرها و مناطق اطراف به شرح زیر است:
مختصات: ۰۵° شمالی ۰۳۲° شرقی / ۵°شمالی ۳۲°شرقی / 5; 32
استوائیه شرقی - کبویتا
استوائیه وسطی (نام قدیم: بحرالجبل) - جوبا
استوائیه غربی - یامبیو
جونقلی - بور
نیل بالا - ملکال
واراب - واراب
دریاچه ها - رمبیک
وحدت - بانتیو
بحرالغزال شمالی - اویل
بحرالغزال غربی - واو
سودان جنوبی با نام رسمی جمهوری سودان جنوبی کشوری در آفریقاست که در روز شنبه ۹ ژوئیه ۲۰۱۱ میلادی برابر با ۱۸ تیر ۱۳۹۰ هجری شمسی از سودان استقلال یافت.
مرکز این کشور شهر جوبا است و رهبری سیاسی این کشور را در حال حاضر سالواکی یر مایاردیت به عهده دارد. سودان جنوبی یکی از فقیرترین و شاید یکی از بدترین کشورها در وضعیت سلامتی در جهان است.
کشور سودان از نظر جغرافیایی بزرگ ترین کشور مسلمان در قاره آفریقا به شمار می آمد که با جدایی جنوب اکنون به دو کشور شمالی و جنوبی تقسیم شد. علاوه بر منابع ثروت زیرزمینی مانند نفت، وجود رود نیل موجب اهمیت سودان به خصوص سودان جنوبی است. سودان جنوبی به لحاظ منابع جنگلی هم دارای اهمیت است. بر اساس برخی برآوردها بیش از ۶۸ درصد از ذخایر شناخته شدهٔ نفت سودان، در سودان جنوبی قرار دارد، برخی از برآوردها نیز این رقم را ۸۰ درصد تخمین زده اند.
سودان جنوبی از ۵ تا ۲۱ اوت ۲۰۱۶ در بازی های تابستانی المپیک در ریو دو ژانیرو برزیل شرکت داشت. این کشور برای نخستین بار بود که در چنین مسابقاتی حضور یافت.
سودان جنوبی از جانب اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی (IAAF) موفق به ارسال سه ورزشکار (دو مرد و یک زن) به بازی های المپیک شد که همگی دو-میدانی کار بودند.
سودان سیاه ب (به انگلیسی: Sudan Black B) با فرمول شیمیایی C۲۹H۲۴N۶ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۱۳۳۶ است. که جرم مولی آن ۴۵۶٫۵۴ g/mol می باشد.N(=N/c5c1c(cccc1)c(/N=N/c4c2cccc3NC(Nc(c23)cc4)(C)C)cc5)\c6ccccc6
(22-dimethyl-13-dihydroperimidin-6-yl)-(4-phenylazo-1-naphthyl)diazene
Sudan Black; Fat Black HB; Solvent Black 3; C.I. 26150
N(=N/c5c1c(cccc1)c(/N=N/c4c2cccc3NC(Nc(c23)cc4)(C)C)cc5)\c6ccccc6
اتحادیه فوتبال سودان (عربی: الإتحاد السوداني لكرة القدم‎) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور سودان است.
این سازمان که در سال ۱۹۳۶ تأسیس شده عضو کنفدراسیون فوتبال آفریقا و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر خارطوم است.
اخوان المسلمین سودان (به عربی: إخوان المسلمون فی السودان) حزبی سودانی است که مبتنی بر افکار اخوانی های مصر درصدد تحقق آرمان های خود در سودان است. این گروه در سال ۱۹۴۹ م در پی مسافرت گروهی از اخوانی های مصر به سودان شکل گرفت و به عنوان یکی از بازواهای اخوان المسلمین مصر در طی ۶۵ سال گذشته به فعالیت مشغول بوده است. حسن الترابی از معروف ترین اشخاص اخوان المسلمین سودان است که در اسفند سال ۱۳۹۴ درگذشت.
حسن الترابی
اخوان المسلمین
اس اس سودان (به انگلیسی: SS Sudan) یک کشتی است.
در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸، مجموعه تظاهراتی در چندین شهر سودان به دلیل هزینه های زندگی و بدتر شدن شرایط اقتصادی در تمام سطوح جامعه رخ داد. تظاهرکنندگان درخواست های فوری مبنی بر بازبینی نظام اقتصادی کشور را داشتند و از جمله درخواست هایشان، کناره گیری عمر حسن البشیر بود.
اقتدارگرایی
فساد سیاسی
آزار و اذیت مخالفان رژیم حاکم
حقوق بشر
فقر
بیکاری
ریاضت اقتصادی
گروه های مختلف جنبش های مدنی و افراد مستقل
سودان
رئیس جمهور سودان عمر حسن البشیر Mohammed Hamdan Dalgo (Hemaidttie) رئیس نیروهای پشتیبانی سریع احمد عوض بن عوف وزیر دفاع سودان
الدبة (به عربی: الدبة ) یک منطقهٔ مسکونی در سودان است که در شمالیه واقع شده است.
فهرست شهرهای سودان
الدبة ۵۲٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد.
الرهد (به عربی: الرهد) یک منطقهٔ مسکونی در سودان است که در کردفان شمالی واقع شده است.
فهرست شهرهای سودان
اکوبو، جنوب سودان (به لاتین: Akobo, South Sudan) یک منطقهٔ مسکونی در سودان جنوبی است که در جونقلی واقع شده است.
فهرست شهرهای سودان جنوبی
اکوبو ۱٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد و ۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
کشور سودان به ۱۵ استان بخش گردیده است که به آن ها ولایت می گویند، نام این استان ها و مراکز آن ها در فهرست زیر آمده است:
دریای سرخ - بورتسودان
جزیره - ود مدنی
دارفور جنوبی - نیالا
کردفان جنوبی - کادوقلی
خرطوم - خرطوم
سِنار - سنجه
دارفور شمالی - فاشر
کردفان شمالی - ابیض
۱۰ ایالت سودان در روز ۱۸ تیر سال ۱۳۹۰ مستقل و کشور سودان جنوبی را به وجود آوردند این ایالت ها عبارتند از:
بربر (به عربی: بربر) یک شهرک در سودان است.
فهرست شهرهای سودان
بربر ۱۶٬۶۵۰ نفر جمعیت دارد.
بور سودان (به عربی: بور سودان) شهری در استان دریای سرخ کشور سودان است که جمعیت آن در سرشماری سال ۱۹۹۳ میلادی ۳۰۵٫۳۸۵ نفر بوده و در سال ۲۰۰۷ میلادی ۴۸۹٫۲۷۵ نفر تخمین زده شده است.
فهرست شهرهای سودان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سودان در دانشنامه آزاد پارسی

سودان (Sudan)
نمایی از شهر خارطوم
نمایی از شهر خارطوم
نمایی از شهر خارطوم
موقعیت. کشور سودان در افریقای شمال شرقی، بین مصر در شمال؛ دریای سرخ، اریتره، و اتیوپی در شرق؛ کنیا، اوگاندا، و کنگو کینشاسا (زئیر) در جنوب؛ و جمهوری افریقای مرکزی، چاد، و لیبی در غرب قرار دارد. مساحت این کشور ۲,۵۰۵,۸۱۰ کیلومتر مربع و شهر خارطوم پایتخت آن است.سیمای طبیعی. سودان وسیع ترین کشور قارۀ افریقا است و بین مدار رأس السرطان در شمال و مدار چهار درجۀ عرض شمالی در جنوب واقع است. درازای آن از شمال به جنوب ۲,۲۵۰ کیلومتر و حداکثر پهنای آن از شرق به غرب حدود ۱,۷۳۰ کیلومتر است. این کشور از نظر طبیعی به سه ناحیۀ زیر تقسیم می شود: الف ـ صحرای خشک و خشن نوبه در شمال که حدود ۳۰ درصد از مساحت کشور را شامل می شود و ارتفاعاتی با بلندی ۲,۲۶۰ متر آن را از کرانه های دریای سرخ جدا می کند. به جز باریکه ای در کرانه های رود نیل که پوشش گیاهی اندکی دارد، بخش های دیگر آن عاری از گیاه است و خشکی هوا و شنزارهای پهناور از ویژگی های آن است. ب ـ ناحیۀ مرکزی، استپ پهناور و نیمه خشکی است که ارتفاعات کوتاه و پراکنده ای مانند تپه های نوبه با بلندی ۱,۳۲۴ متر در آن دیده می شود. این ناحیه از شرق به کوه پایه های ارتفاعات مرزی اتیوپی منتهی می شود و رشته ارتفاعات آتشفشانی مرّه با بلندی ۳,۰۸۸ متر در غرب آن جا دارند. شهر خارطوم، پایتخت کشور که رود های نیل ازرق (آبی) و نیل ابیض (سفید) در آن به هم می پیوندند، در همین ناحیه واقع است و بخش میان رودهای مزبور را باتلاق زار بسیار وسیع ال سود فراگرفته است. پ ـ ناحیۀ جنوبی کشور سودان یا کوهستانی ترین بخش آن را جنگل های بارانی نسبتاً انبوه فراگرفته و بلندترین نقطۀ کشور، کوه کینیتی با ارتفاع ۳,۱۸۷ متر، در مرز کشور اوگاندا واقع است. مهم ترین عارضۀ طبیعی سودان رود عظیم نیل است. بخش علیای رود مزبور، نیل آبی و نیل سفید، و ریزابه های دیگر آن مانند رودهای عطبره و الغزال و غیره این کشور را مشروب می کنند. رود نیل سفید در شهرک نیموله، نقطه ای از مرز کشور اوگاندا، به سودان وارد می شود و رو به شمال از میان ناحیۀ جنوبی می گذرد. این رود پس از آمیختن با رودخانۀ الغزال وارد ناحیۀ مرکزی می شود و رو به شمال به جریان خود ادامه می دهد. در شهر خارطوم با رود نیل آبی، که از ارتفاعات کشور اتیوپی سرچشمه می گیرد، درهم می آمیزد و پس از عبور از آبشار ششم به ناحیۀ شمالی وارد می شود؛ در این ناحیه با رودخانۀ عطبره مخلوط می شود و پس از پشت سر گذاردن آبشار دوم در شهرک مرزی وادی حلفا از سودان خارج و به مصر وارد می شود. کشور سودان به ۲۶ ایالت فدرال تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از خارطوم، کسله، عُبید، فاشر، مَلَکال، واد مِدَنی، و جوبا. پورت سودان نیز عمده ترین بندر این کشور است. اقلیم سودان مدارگانی بسیار گرم است. آب و هوای قاره ای آن در کرانه های دریای سرخ تا حدی تعدیل می شود و از میزان بارندگی و پوشش گیاهی و حیات وحش آن رو به شمال رفته رفته کاسته می شود. ناحیۀ جنوبی اقلیم استوایی دارد، بارندگی آن بسیار زیاد و فصل بارانی آن طولانی است. ماه های اردیبهشت و خرداد گرم ترین ماه ها در سودان است؛ آسمان آن در زمستان تقریباً صاف و بدون ابر است و شب های نسبتاً خنکی دارد. بارندگی های سودان، که رو به شمال کاهش می یابد، خاص تابستان است و بارندگی نواحی ساحلی معمولاً در زمستان روی می دهد. میانگین دمای شهر خارطوم در دی ماه ۱۸ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۲۱.۷ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۱۵۷ میلی متر است. حال آن که میانگین دمای شهر جوبا، در جنوب، در دی ماه۲۸.۳ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۲۵.۶ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۹۶۸ میلی متر است؛ از سوی دیگر میانگین دمای وادی حلفا واقع در انتهای شمالی در دی ماه ۱۰ درجۀ سانتی گراد، و در تیرماه۳۲.۲ درجۀ سانتی گراد است، و میانگین بارندگی سالانۀ آن از۲.۵ میلی متر تجاوز نمی کند. حیات وحش سودان بسیار متنوع و شامل فیل، زرافه، شیر، ببر، پلنگ، میمون، انواع پرنده، تمساح، اسب آبی، خزندگان سمّی، و حشرات موذی به ویژه مگس تسه تسه و پشۀ مالاریاست.
اقتصاد. ۸۰ درصد از نیروی کار سودان به کشاورزی اشتغال دارند و پنبه عمده ترین فرآوردۀ صادراتی آن است. دیگر فرآورده های کشاورزی این کشور عبارت اند از ذرت، ارزن، گندم، جو، و بادام زمینی. جنگل ها و نواحی زیر پوشش گیاهی سودان، که یک پنجاهم مساحت کشور را شامل می شوند، چراگاه دام های این کشور از قبیل بز، گاو، گوسفند، شتر و چهارپایان دیگر است و تولید چوب آن، که بیشتر به مصرف سوخت می رسد، حدود ۹.۶۸میلیون متر مکعب است. ماهی گیری در رود نیل و آب های ساحلی دریای سرخ صورت می گیرد که عمدتاً به مصرف داخلی می رسد. گرافیت، طلا، کرومیت، نمک، منگنز، میکا، گوگرد، آهن، مس، روی، پنبۀ کوهی، پودر تالک، و خاک چینی ازجمله کانی های این کشورند؛ استخراج و بهره برداری از نفت این کشور که از ۱۹۷۹ آغاز شده، تکافوی نیازهای داخلی را نمی دهد و کسری آن عمدتاً از خارج وارد می شود. نیمی از نیروی الکتریسیتۀ سودان با سوخت وارداتی تأمین و نیم دیگر به شیوۀ برقابی تولید می شود. سودان در زمینۀ صنعت پیشرفتی نداشته و تولید پوشاک و منسوجات، کفش، نوشابه، صابون، دارو و مواد شیمیایی فعالیت های صنعتی آن را تشکیل می دهند.
حکومت و سیاست. به موجب قانون اساسی ۱۹۹۸، که عمرالبشیر رئیس جمهوری این کشور آن را تصویب کرد، سودان دارای نظام جمهوری فدرال است. نهاد قانون گذاری آن مجلس وطنی نام دارد که از ۳۶۰ عضو تشکیل شده است. در انتخابات ریاست جمهوری دسامبر سال ۲۰۰۰، ژنرال عمر حسن احمدالبشیر برای بار دیگر به ریاست جمهوری سودان برگزیده شد.
مردم و تاریخ. جمعیت سودان حدود۳۰,۸۹۴,۰۰۰ نفر است (۲۰۰۸) و تراکم نسبی آن۱۲.۳ نفر در کیلومتر مربع است. رشد سالانۀ جمعیت این کشور دو درصد است و اعراب سودانی با۴۹.۱ درصد اکثریت قومی آن را تشکیل می دهند. ۷۰ درصد از مردم این کشور مسلمان اند و ۶۸ درصد از آنان در روستاها به سر می برند. زبان رسمی آنان عربی است. مصریان باستان سودانی ها را نوبیایی می خواندند. فرمانروایان نوبیایی از ۷۳۰ تا ۶۶۳پ م با نام گروهی از فرعون های مصر بر آن سرزمین فرمانروایی داشتند. در قرن ۶م آیین مسیح در سودان اشاعه یافت و سپس این سرزمین به تصرف اعراب درآمد و مردم نواحی شمالی و مرکزی آن به آیین اسلام گرویدند. محمدعلی پاشا، خدیو مصر، در ۱۸۲۰ سودان را تصرف کرد و ساموئل بیکر انگلیسی در ۱۸۷۰ به بهانۀ مبارزه با خریدوفروش برده، ناحیۀ جنوبی سودان را به تصرف انگلستان درآورد. محمد احمد، معروف به مهدی سودانی، در ۱۸۸۱ با نام مهدی موعود علیه سلطۀ انگلیسی ها قیام کرد و پس از پیروزی هایی چند مغلوب آنان شد. در ۱۸۹۸ سودان میان مصر و انگلستان تقسیم شد و در ۱۹۵۶ با حمایت انگلیسی ها به استقلال رسید، و نظام جمهوری برای ادارۀ آن برگزیده شد. ژنرال عبود در ۱۹۵۸ کودتا کرد و نظام جمهوری را برانداخت. او در ۱۹۶۴ به سبب روبه رو شدن با بن بست های سیاسی و تشدید اختلاف میان شمال و جنوب و مسلمانان و غیر مسلمانان از کار کناره گرفت و احمد محجوب به جای او زمام امور سودان را در دست گرفت. به علت کودتاهای مکرر، این کشور روبه ضعف نهاد و سرانجام ژنرال عمرالبشیر با کودتای ۱۹۹۰ به حکومت رسید. او در ۱۹۹۱ نظام حکومتی را به جمهوری فدرال تغییر داد، کشور را به نُه ایالت خودمختار تقسیم کرد، و اجرای قوانین اسلامی را به نواحی مسلمان نشین شمالی منحصر کرد؛ ولی آشوب ها و جنگ های داخلی همچنان ادامه یافت؛ حدود ۹میلیون غیرمسلمان جنوبی آواره و بی خانمان شدند، و ۶۰هزار تن از آنان جان خود را از دست دادند. تا این که در همه پرسی ۲۰۱۱ بخش جنوبی سودان از آن جدا شد و به استقلال رسید.

نقل قول های سودان

سودان با نام رسمی جمهوری سودان همچنین سودان شمالی نامیده می شود، کشوری در منطقهٔ آفریقای شمالی است.
• «پرچم: پرچم کشور سودان از هنگام استقلال تا ۱۹۶۹م مشتمل بر سه نوار رنگی آبی، زرد و سبز بود که رنگ آبی در آن نشانهٔ رود نیل، زرد نشانهٔ صحرا و سبز نشانهٔ زمین های کشاورزی بود. در سال ۱۹۶۹م پرچم سودان تغییر یافت به شکل امروزی درآمد. رنگ های این پرچم شباهت زیادی به پرچم کشورهای اسلامی دارد و مشتمل بر سه نوار قرمز، سفید و سیاه است که مثلث سبزرنگی در سمت چپ پرچم این سه نوار را قطع می کند.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با سودان

سودان در جدول کلمات

سودان
خارطوم
شهر سودان جنوبی
یای

سودان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سودان جنوبی   • فیلمی از محمد زرین دست   • خارطوم سودان   • روابط ایران و سودان   • اثر رنه دکارت   • ورزشی با راکت   • پایتخت موناکو   • طرفدار حکومت اشرافی   • معنی سودان   • مفهوم سودان   • تعریف سودان   • معرفی سودان   • سودان چیست   • سودان یعنی چی   • سودان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سودان
کلمه : سودان
اشتباه تایپی : s,nhk
آوا : sudAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس سودان : در گوگل


آیا معنی سودان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )