انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 986 100 1

سورنا

/surenA/

مترادف سورنا: سرنا، سورنای، شهنا

معنی اسم سورنا

اسم: سورنا
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: su (o) r (e) nā) (= سُرنا )، سُرنا به علاوه (در اعلام) سردار دلیر پارتی معاصر اشک سیزدهم ارد اول - نام سردار ایرانی در زمان اشکانیان

معنی سورنا در لغت نامه دهخدا

سورنا. (اِ مرکب ) سورنای. نایی که در سور و جشن عروسی نوازند. و سرنا مخفف آن است و آنرا شهنای نیز خوانند. (برهان ) (از آنندراج ). سرنا و شهنای و نایی که در سور، جشن و عروسی نوازند.شیپور. (ناظم الاطباء). رجوع به سرنا و سرنای شود.

معنی سورنا به فارسی

سورنا
سردار دلیر پارتی معاصر اشک سیزدهم ارد اول ( قر . اول . ق م . ). وی از جهت نژاد و ثروت و شهرت پس از شاه رتبه اول را داشت و بسبب نجابت خانوادگی در روز تاجگذاری پادشاه حق داشت که کمربند شاهی را بکمر بندد . سورنا ارد را بتخت نشانید و شهر سلوکیه را متصرف شد و اول کسی بود که بر دیوار شهر مذکور بر آمد وبا دست خود اشخاصی را که مقاومت میکردند بزیر افکند . وی در این هنگام بیش از ۳٠ سال نداشت مع هذا بحزم و احتیاط و خردمندی شهره بود و بر اثر این صفات [ کراسوس ] سردار رومی را مغلوب کرد چه نخست جسارت و تکبر کراسوس و یاسی که بر اثر بدبختیها سورنا را دست داده بودباسانی ویرا در دامهایی افکند که سورنا برایش گسترده بود . با وجود این ارد بجای اینکه سورنا را پاداش نسک دهد بر او رشک برد و نابودش کرد.
( اسم ) سازیست بادی که از چوبی مخصوص ساخته شود این ساز در غالب نقاط ایران موجود است و آنرا همراه دهل نوازند اندازه آن در نواحی مختلف فرق میکند و به طور کلی از نیم متر تجاوز نمیکند . یا سرنا را از ته باد کردن . کار وارونه کردن .
سورنای نایی که در سور و جشن عروسی نوازند و سرنا مخفف آنست و آنرا شهنای نیز خوانند سرنا و شهنای و نایی که در سور و جشن و عروسی نوازند شیپور
دهی است جزئ دهستان کندوان بخش ترک شهرستان میانه

معنی سورنا در فرهنگ فارسی عمید

سورنا
= سرنا

سورنا در دانشنامه ویکی پدیا

سورنا
سورنا یا سورن (سردار سپهبد رستم سورن پهلو) (۵۲–۸۲ پیش از میلاد) فرزند آرخش (آرش) و ماسیس سپهبد ایران در زمان اشکانیان که با وجود عمر کوتاهش از شهرت خاصی در میان مردم باستان برخوردار بوده است.
خیابانی در تهران با نام سورنا نامگذاری شده است.
ربات ملی ایران نیز به نام سورنا نام گذاری گردیده است.
شناور ذخیره سازی سورنا متعلق به شرکت نفت فلات قاره ایران که توسط سکوهای نفتی سروش و نوروز تغذیه می شود. این شناور جهت صادرات نفت خام به نفتکش های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
خودروی سورن تولید ملی ایران
خودروی فرمول دانشجویی سورنا دانشگاه فردوسی مشهد که برای اولین بار از ایران در مسابقات fsae ایتالیا شرکت کرد
جنگ های ایران و سلوکیان
بر پایه گفتهٔ پلوتارک «سورنا در دلیری و توانایی پیشروترین پارتی/ایرانی دوران خود بود.» پلوتارک همچنین از سورنا به عنوان بلندقدترین و خوش چهره ترین مرد زمان خود یاد کرده است.
همچنین برخی از اساتید دانشگاه، سورنا را همان رستم سیستان که در شاهنامه آمده می دانند.
عکس سورنا
سورنا می تواند اشاره به یکی از موارد زیر باشد:
سپهبد سورنا، از سرداران سپاه ایران در زمان اشکانیان
خاندان سورن، یکی از هفت خاندان ممتاز پارتی
سورنا بالگردی ایرانی و بدون سرنشین است که از آن در آبان ۱۳۹۳ به همراه ابابیل ۳ رونمایی شد.
شاهد ۲۸۵
پنها شباویز ۲۰۶۱
پنها ۲۰۹۱
طوفان (بالگرد)
بل ۲۰۶
ظفر ۳۰۰
هسا شاهد ۲۸۵
پنها ۲۰۹۱
پنها شباویز ۲۰۶۱
پنها طوفان
پنها طوفان ۲
ابابیل ۳
از سورنا به همراه ابابیل ۳ در هفتمین نمایشگاه دوسالانه بین المللی صنعت هوایی و هوانوردی ایران با حضور مهمانان خارجی در آبان ۹۳در جزیره کیش رونمایی شد.
طراحی این بالگرد توسط دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه امیرکبیر و معاونت هوایی سازمان صنایع هوایی کشور با کمک متخصین بومی در شهر مهاباد ساخته شده است.
این بالگرد، قادر است ۱۵ کیلو بار مفید حمل کند. وزن این بالگرد ۲۱ کیلو و ۵۰۰ گرم وزن خالص این بالگرد است. سورنا یک ساعت و ۱۰ دقیقه مداومت پروازی دارد و در ارتفاع ۳ هزار پا می تواند پرواز داشته باشد. عکسبرداری، پرواز خودکار، فیلمبرداری در پروازهای مراقبت و شناسایی در حوزه های مختلف از قابلیت ها و امکانات این بالگرد بدون سرنشین ساخت داخل است.
ربات سورنا ربات انسان نمایی است که توسط مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته در دانشگاه تهران ساخته شده است. نام گذاری این ربات بر اساس نام سردار اشکانی؛ سورنا انجام گرفته است.
ربات انسان نما
طراحی و ساخت ربات انسان نما، یکی از فناوری های در حال رشد در سطح جهانی می باشد، که تاکنون دانشگاه ها و صنایع مطرح دنیا پیشرفت های زیادی در این حوزه داشته اند. هدف از طراحی، ساخت و هوشمندسازی این نوع ربات ها، استفاده از آن ها در موقعیت های کاری حساس و دشوار به جای انسان یا به عنوان همکار در کنار انسان می باشد. کاربرد بخش های مختلف بدن ربات انسان نما، در قسمت های مختلف صنعت، آن را به موضوعی کاربردی و جذاب برای صنعت و دانشگاه تبدیل نموده است. این امر، سبب مطرح شدن این فناوری روز دنیا، در ابعاد پروژه های ملی گشته است.
فناوری ربات انسان نما، سابقه ای چندین ساله در کشورهای پیشرفته دنیا دارد و در ایران نیز تاکنون تیم های تحقیقاتی متعددی در حوزه طراحی و ساخت ربات های انسان نما فعالیت کرده اند. این ربات ها که گهگاه در مسابقات رباتیک و جشنواره های علمی پژوهشی نمایش داده می شوند، عمدتاً در ابعاد کوچک بوده و پیچیدگی های دینامیکی ربات های انسان نما با ابعاد بزرگ را ندارند. طراحی، ساخت و هوشمندسازی ربات انسان نما با ابعاد و وزن نزدیک به انسان، که قابلیت انجام رفتارهای دقیق و نرم مشابه رفتارهای انسانی را داشته باشد، هدف اصلی پروژه سورنا بوده است. پروژه سورنا که هم اکنون نسل سوم آن در حال تکمیل است و تاکنون نسل های اول و دوم این ربات به بهره برداری رسیده است، توسط مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته دانشگاه تهران(CAST) طراحی، ساخت و پیاده سازی شده است.
تیم مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران، با همکاری انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن و با دستیابی به دانش و فناوری طراحی، ساخت و برنامه ریزی ربات های انسان نما، اقدام به طراحی و ساخت ربات انسان نمای سورنا ۱ نمود. سورنا ۱ تنها به عنوان نمادی برای اعلام آغاز پروژه طراحی، ساخت و هوشمندسازی ربات انسان نما، در سال ۱۳۸۷ ارائه شد. این ربات ۱۶۵ سانتی متر قد و ۶۰ کیلوگرم وزن دارد و از قابلیت حرکت بر روی مسیر از قبل تعیین شده توسط موتورهای DC و سیستم مسیریاب و همچنین، حرکت و فعالیت به صورت دستی از طریق اپراتور برخوردار بوده است. علاوه بر این، سورنا۱ قابلیت تکلم متن های از پیش تعیین شده (در تمامی مراحل فعالیت) را نیز دارا بوده است. سورنا ۱ در روز ۲۴ آذر ماه ۱۳۸۷ در همایش انتخاب نوآوران برتر کشور رونمایی شد. نام گذاری این ربات بر اساس نام سردار اشکانی، سورنا انجام گرفته است.
سورنا ستاری، دانشیار دانشگاه صنعتی شریف، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران و رئیس بنیاد ملی نخبگان است. وی، فرزند سرلشکر منصور ستاری است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان
مدیر جلسات شورای عالی فضایی در دولت یازدهم
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی
نایب ریس هیئت امنای ‍صندوق نوآوری و شکوفایی
عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی
رئیس هیئت امنای پارک فناوری پردیس
رئیس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران
عضو هیئت امنای مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت
مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
ریاست پژوهشکدۂ نانوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت
ریاست گروه انرژی مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی
او در سال ۱۳۸۴، بعد از برکناری مهدی هاشمی رفسنجانی به عنوان مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت انتخاب شد، اما یک سال بعد از سمتش استعفا داد. ستاری در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۹۲ با حکم حسن روحانی به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری منصوب شد. او در تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۲ با حکم بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت به عنوان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت منصوب گردیده بود که پس از انتصاب به سمت معاونت علمی رئیس جمهور در بیست و نهم همان ماه جای خود را به حمیدرضا کاتوزیان داد.
حسن روحانی رئیس جمهور دولت یازدهم و دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران در تاریخ بیست و پنجم مردادماه ۱۳۹۶ در زمان مذاکرات مجلس شورای اسلامی برای رای اعتماد به وزرا، ستاری را دوباره به عنوان معاون علمی و فناوری خود منصوب کرد.
ستاری که پدرش منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است، دربارهٔ کودکی خودش می گوید:
سورنا (به انگلیسی: Severna Park) شهری در ایالت مریلند کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۳۷٬۶۳۴ نفر بوده است.
فهرست مکان های مریلند
سورنا کیرستی (انگلیسی: Sorana Cîrstea؛ زادهٔ ۷ آوریل ۱۹۹۰(1990-04-07)) یک تنیس باز اهل رومانی است.
بخش سورنا یکی از بخش های شهرستان رستم در استان فارس ایران به مرکزیت کوپن است.
دهستان پشتکوه رستم
دهستان رستم سه
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، جمعیت این بخش ۱۸٬۴۰۳ نفر (در ۴٬۵۰۹ خانوار) بوده است.
بخش سورنا از دو دهستان تشکیل شده است و مرکز آن شهر کوپن است.
دهستان ها:
مختصات: ۳۵°۴۳′۴۴٫۸۸″ شمالی ۵۱°۲۶′۰٫۱۸″ شرقی / ۳۵٫۷۲۹۱۳۳۳°شمالی ۵۱٫۴۳۳۳۸۳۳°شرقی / 35.7291333; 51.4333833 خیابان سورنا خیابانی است در شهر تهران، که بین خیابان های شهید مطهری (تخت طاووس) و شهید بهشتی (عباس آباد)، در ضلع جنوبی میدان تختی (مهناز) واقع شده است. نام گذاری این خیابان بر اساس نام سردار اشکانی؛ سورنا انجام گرفته است. البته بعد از انقلاب به نام خلیل حسینی این خیابان تغییر یافته است. این خیابان مرکز تیونینگ (اسپرت کردن) خودروها در تهران است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سورنا در دانشنامه آزاد پارسی

سورنا (ساز)
رجوع شود به:سرنا

سورنا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی سورنا

کورش ١٨:٣٥ - ١٣٩٥/١٠/٠٣
سورنا = سورن
به معنی دلیر و شجاع
|

سورنا ٠٨:٥٨ - ١٣٩٥/١٠/١٤
نیرومند
|

سورنا هخامنش ١٥:٢٨ - ١٣٩٥/١٠/١٤
دلیر و نیرومند
|

محسن ٢٢:٣١ - ١٣٩٥/١٠/١٧
نیرومند
|

احمد ٠٠:١٨ - ١٣٩٥/١٠/٢٨
سورنا یعنی دلیرمرد هم میتونه باشه
|

حسنا ٠٤:٢٥ - ١٣٩٥/١١/١٨
نامی رایج در زمان ایران باستان
فرمانده ارتش شاهنشاهی ایران در زمان اشکانیان , سورن
|

سوشيانت ١٨:٢٦ - ١٣٩٦/٠١/١٣
نگهبان ناموس،ناموس بان.
|

مهدی ١٧:١٣ - ١٣٩٦/٠١/٣١
پایدار وشجاع
|

محمد کشاورز ٠٢:١٦ - ١٣٩٦/٠٢/١١
سردارتک نفره،،فاتح،کراسوس
|

معني اسم ١٧:٥١ - ١٣٩٦/٠٢/١٨
شجاع بي باك بي پروا
|

عباس ١٦:٣٣ - ١٣٩٦/٠٢/٢٨
سورنا با "ارد " اول (قرن اول قبل از میلاد) معاصر
بود و از نظر شهرت و ثروت پس از شاه رتبه اول را
داشت .او تنها کسی بو که اجازه داشت در موقع
تاجگذاری شاه کمربند شاهی را به کمر ببندد.
سورنا در خانواده ای اشرافی متولد شد.او قدی بلند و
چهره ای زیبا داشت.و خردمند و شجاع بود.
پلوتارک تاریخ نویس یونانی در باره او مینویسد هنگام
سفر هزار شتر وسایل سفر او را حمل میکردند.هزار
سواره نظام زره پوش و همچنین هزار سواره نظام
عادی او را همراهی میکردند.او بیش از ده هزار
سواره نظام و خدمه داشته است؛سورنا شهر سلوکیه را
تصرف کرد و ارتش روم را در سال 52 قبل از میلاد
شکست داد که فرماندهی آنرا به سیاستمدار رومی
کراسوس به عهده داشت .(همانکه که جنبش
استارتاکوس را در روم سرکوب کرده بود)کراسوس و
پسرش در این جنگ کشته میشوند و سپاهیان رومی به
اسارت اشکانیان در می آیند.
پلوتارک در باره این جنگ مینویسد سورنا سر و دست
کراسوس را میفرستد برای "ارد" که برای بستن پیمان
صلحی در ارمنستان به سرمیبرد اما در سلوکیه این
شایعه را منتشر میکند که کراسوس زنده است و به
زودی به شهر آورده میشود.
او به این شیوه به سلوکیه وارد میشود و آنجا را
تصرف میکند.محبوبیت سورنا که 30 سال از عمرش
نگذشته بود بین سپاهیانش بعد از پیروزی بر ارتش
روم باعث وحشت شاه گردید و مدتی بعد از این
پیروزی او به دستور شاه به قتل رسید.
مورخان ایرانی و یونانی راجب سورنا اتفاق نظر
دارند تقریبا در تمام کتب تاریخی راجب دلاوریها و
مرگ ناجوانمردانه او اینطور آمده:
که این سورنا بوده که ارد را به تخت نشاند و شهر
سلوکیه را تصرف کرده و اولین کسی بوده که بر
دیوار شهر مذکور بر آمده و بادست خود اشخاصی را
که مقاومت میکردند به زیر افکنده .
وی در این هنگام بیش از 30 سال نداشت و مع هذا به
حزم و احتیاط و خردمندی شهره بودو بر اساس این
صفات کراسوس سردار رومی را مغلوب کرد که
نخست جسارت و تکبر کراسوس و یائسی که بر اثر
بدبختیها به سورنا دست داده بود به آسانی وی را در
دامهایی افکند که سورنا برایش گسترده بود با این حال
ارد به جای اینکه سورنا را پاداشی نیک دهد براو رشک
برد و نابودش کرد
|

یاسین ١٦:٠٢ - ١٣٩٦/٠٣/٠٩
سورنا سردار پارتی معاصر اشک سیزدهم، ارد اول (قرن اول ق م.) وی از نظر نژاد و ثروت و شهرت پس از شاه رتبهٔ اول را داشت و بسبب نجابت خانوادگی در روز تاجگذاری پادشاه حق داشت که کمربند شاهی را بکمر بندد.سورنا در زمان پادشاهی اشک سیزدهم اُرد اول اشکانی، سپاه ایران را در نخستین جنگ با رومیان(نبرد حران) فرماندهی کرد و رومیان را که تا آن زمان در همه جا پیروز بودند، برای اولین بار به سختی شکست داد. در این جنگ کراسوس، پسرش و بیشتر سربازانش نابود شدند که این، بزرگ ترین شکست رومی ها از ایرانیان در طول تاریخ بوده است.
کراسوس که قصد داشت به مانند اسکندر، ایران و هند را فتح کند، از سورنا، سردار ایرانی، شکست خورد و خود و اغلب سربازانش کشته شدند.
|

سارینا ٠٣:٢٢ - ١٣٩٦/٠٣/١٨
دلیر و خردمند
|

سلیم ١٧:٠٣ - ١٣٩٦/٠٣/٢٥
یعنی سورن کسی که روزگار رو رونده باشه دنیا دیده و یا با تجربه
|

مبینا ٢٠:١٨ - ١٣٩٦/٠٤/٠٦
سورنا به معنی نیرومند است , سورنا (از خانواده سورن) از سرداران بزرگ اشکانی محسوب میشود و یکی از نادر سردارن ایرانیست که دارای شهرت و افتخار جهانی میباشد . تاکتیک جنگی خاص او در جنگ حرا بر علیه کراسوس یکی از عوامل پیروزی او در این جنگ است .
|

آریا بهداروند ٠١:٢١ - ١٣٩٦/٠٤/٢٦
به معنی کسی که پیروزی را بوجود آورد
سور ::شادی.پیروزی
نا::نهادن
|

مجتبی عیوض صحرا ٠٤:١٣ - ١٣٩٦/٠٤/٢٨
اسم پسرانه-ساختار دستوری: صفت با پسوند اسم ساز >>> اسم
فَرنام(لقب) پهلوان اشکانی(پارتی) سَجِستان(سیستان)-
نام بُوَنده(کامل): رُستم سورِن پَهلَوْ
بیشتر پژوهشگران،آن را همان >>> [ رُستم دَستان ] شاهنامه می دانند!
به سبب جنگ های پیش بینی نشده یا ناهماهنگ(پارتیزانی) که تا پای جان می جنگیدند یا جان فشانی می کردند؛ توانست در برابر رومیان که تا آن روز شکست نخورده بودند،بتازد و بر آنان پیروز گردد!

سورِن: تاخت،هجوم،یورش-نیرومند،قوی،مقتدر،مدیر،کاریزما!-پیروز،مؤفق-
جنگجو،جنگاوَر،شجاع،نترس،دلیر،دلاور،پهلوان،یَل،گُرد،سالار،قهرمان
ا: پسوند اسم ساز-پسوند چشمگیر و بزرگ کننده و برتری مثل: بلندا،ژرفا،راستا،گرما،سرما-دارا،سارا،روشنا و...
یعنی: کسی که خیلی هجوم بر(نیرومند تر و...)
|

سورنا ٢١:٤٠ - ١٣٩٦/٠٥/٠٧
پسر خورشید
|

طلا ١٣:٥١ - ١٣٩٦/٠٥/١٢
سردار شکست دهنده کراسوس
|

سورنا ١٧:١٦ - ١٣٩٦/٠٥/٢٩
تلفظش اشتباهه اگه به معنای سردار ایرانی باشه soorena درسته واگه به معنای نوعی ساز باشه sorna صحیحه لطفا به فرهنگ معین مراجعه شود
|

علی ٢٣:٥٦ - ١٣٩٦/٠٦/٠٧
نیرومند
|

آرش قدیمی ٢٢:٠٨ - ١٣٩٦/٠٧/٢٣
سورنا.. یعنی یکه در قدرت و بخشش !
|

سورنا ١٦:٥٣ - ١٣٩٦/١١/٠٣
تلفظ اشتباه سورنا سرنا وسورنا اسم يك مرد ايراني است اما به مرور زمان نام سورنا نام يك دختراست
|

سورنا ١٦:٥٥ - ١٣٩٦/١١/٠٣
ييعني قدرتمند
|

اهورا ٢٢:٤٧ - ١٣٩٦/١١/٠٥
نام سردار ایرانی ،
بر پا کننده جشن و شادی
|

ترنم ١٢:٥٤ - ١٣٩٦/١١/١٦
پیروز و شجاع و دلاور
|

زهرا ٠٦:٢٦ - ١٣٩٦/١٢/٠٨
سورنا یعنی شجاع دلیر
|

مامان سورنا ١٨:٤٢ - ١٣٩٦/١٢/٢٥
دلير شجاع نيرومند
كسي كه شادي را بوجود مي اورد
|

لاله ١٥:٣٢ - ١٣٩٧/٠١/٠٩
یعنی نیرومند نام یکی پادشاهان میشه
|

علی ١١:١٩ - ١٣٩٧/٠١/١٣
سورنا مایه مباهات ایرانیهاست و باید الگوی همه کودکان ایرانی باشه.کسی که تونست ارتش کراسوس با همه ابهت و اقتدارش رو شکست بده و جنگهای پارتیزانی رو پارتها و سورنا برای اولین بار در تاریخ بشر ابداع کردند.
|

امیر ١٩:٢٤ - ١٣٩٧/٠٣/١٢
به معنای دلیر و قدرت مند
|

خج ٢٢:٥١ - ١٣٩٧/٠٣/٢٦
سورنا ریشه کردی دارد، در زبان کوردی سور به معنای شادی و استفاده از لباس قرمز است، در زبان کهن و مستقل و باستانی کوردی ، مراسم عروسی را سور و زه ماوه ن می گویند، سور معنی دیگری در زبان کوردی دارد به معنای رنگ قرمز یعنی مراسم جشن و شادی که در آن عروس (بوک: وه هی لباس قرمز ی شالی قرمز را به نشانه شادی بر کمر خودمی بنند.
|

حسن ١٠:٣٩ - ١٣٩٧/٠٥/٠٦
میشه گفت یعنی : بزرگ مرد تاریخ
|

مهرداد ١١:٣١ - ١٣٩٧/٠٥/١٢
سورنا به معنی دلیر شادی آفرین
|

سعیید ١١:٢٦ - ١٣٩٧/٠٥/٢٦
اسم لکی است به معنی نی عروسی وشادی
|

Sorna ١٩:٣٠ - ١٣٩٧/٠٥/٣٠
سوران از اسم‌سوران می آید نجیب زاده.
ا از من به پورس
|

احسان ٢٢:٠٦ - ١٣٩٧/٠٦/١٧
متاسفانه همه سرنا با ضمه س و کسره ر تلفظ میکنن که اشتباهه سورنا نوشته میشه با تلفظ س ساکن _و_ر به کسره و ا
|

فرید ٢٢:٢٦ - ١٣٩٧/٠٦/٢٠
ارتش تکنفره
|

سورنا خانم ٠٠:٥٥ - ١٣٩٧/٠٦/٢٤
من خودم یک دخترم که اسمم سورنا هست.
سورنا به معنای دلیروقدرتمند میباشد.
اين اسم هم مانند اسم های دیگر مثال(اکرم) هم اسم خانم هاست هم آقایان.
|

۷۲۱ ٠١:٤١ - ١٣٩٧/٠٧/٠١
سورنا کلمه ای ب زبان ایتالیایی میباشد ب معنی پسر رویاها
|

مهرداد ١٦:٠١ - ١٣٩٧/٠٨/٠١
با سلام آیا نام بین این نام ها سورنا وسورن وسو'رنا که زیر (ر)این علامت قرار بگیره به نظرشما این نام ها دخترانه هست
|

,sss ١٨:٠١ - ١٣٩٧/٠٨/٢٣
سرباز شجاع و ثروتمند ایرانی که لشکر کراسوس را شکست داد و به دست ارد اول کشته شد
|

افشين ١٨:٤٤ - ١٣٩٧/٠٩/١٩
دلير و شجاع
|

مهدی ٠٢:٢٩ - ١٣٩٧/٠٩/٢٣
مردی که از افتاب می اید
|

آقا سورنا ٢٠:٤٥ - ١٣٩٧/٠٩/٢٧
سردار شجاع ایرانی و نامی پسرانه
|

ستاره ١٣:٤٦ - ١٣٩٧/١٠/٢٤
اسم پسر من سورنا است و خیلی خوشحالم که هم اصالت داره هم خوش نامی هم افتخار و هم زیبایی و از طرف دیگه از وقتی که اسم پسرم رو سورنا گذاشتم باعث شد که خیلی از دوستان و آشنایان و حتی غریبه ها با سورنا سردار شجاع ایرانی اشنا بشن و یکی از خوش نام ترین های تاریخمون رو به مردممون که از تاریخ دور موندن بشناسونم
|

سورنا ١٣:٥١ - ١٣٩٧/١٠/٢٤
اینایی که میگن اسم دخترونه هم هست تاریخ رو نمیدونن و به خاطر زیبایی و خوش اهنگی اسم هست که اون رو دخترونه میدونن
ریشه اسم، معنی و اصالت اسم کاملا پسرونه هست همه چیزای شیک و زیبا که نباید صرفا دخترونه باشه 😀
|

مهسا ١٩:٠٣ - ١٣٩٧/١٠/٢٦
سورنا اسم عربی هست که برای سال های دیرین عربستان است
|

سروش ٢١:٥١ - ١٣٩٧/١١/١١
سورِنا یعنی مرد نجیب و نیرومند
عزیزانی که میگن اسم ساز هست تلفظ اشتباه میکنند . اون سُرنا هست .

سُرنا با سورِنا فرق داره
|

رفیعی ١١:٥٧ - ١٣٩٧/١١/١٢
در زبان لری بختیاری به معنی

سور::شادی
نا::نهادن


****


|

سورنا ١٥:٠٥ - ١٣٩٧/١١/١٦
سورنا کاملا اسم ایرانیه و عربی نیست و اسم کاملا پسرانه است و اسم ودخترانه سارینا هست
|

Sara ٠٤:٤٢ - ١٣٩٧/١١/٢٢
چون اسم یک مرد در تاریخ ایران بوده قرار نیست مردونه باشه رو دخترم میشه گزاشت اسم خواهر منکه سورناست😐
|

بهار مامان سورنای عسلم ٢٢:١٦ - ١٣٩٧/١٢/١١
این اسم بسیار زیبا یک اسم کاملا ایرانی و پسرانه است و اگر به اشتباه کسی اسم دخترش را سورنا گذاشته نباید تصور شود که این اسم میتواند دخترانه هم باشد من یک دختر هم دارم که اسمش یسناست و جایی خواندم که اسم یک پسر هم یسناست متاسفانه بعضی از خانواده ها بدون مطالعه اسامی اشتباهی روی فرزندانشان میگذارند و بعدا برای توجیه این اشتباه میگویند که این اسامی برای دختر و پسر گذاشته میشود
|

فاطمه ٢٠:٠٥ - ١٣٩٨/٠١/٠٧
اسم لاتین سورن در انگلیسی به معنی عبوس امده .و میتواند باشجاع ودلیر وعباس معنای نزدیک داشته باشد
|

نسیم ٠٢:٢٩ - ١٣٩٨/٠١/١٦
سورنا یعنی شکست ناپذیر و قدرتمند
|

M.B ١٦:٤٦ - ١٣٩٨/٠٢/٠٣
نام اولین زن دریا نورد ایران و جهان
|

یاسمن ٠١:١١ - ١٣٩٨/٠٢/١٢
یعنی به شدت توانا و نیرومند و درستش اینه که surena نوشته شه
|

آساره ١٨:٢٩ - ١٣٩٨/٠٢/٢٥
سورنا : نام پسرانه لری است
سرنا ازسازهای محلی لرمی باشد
سور درگویش زبان لری به معنی جشن وپیروزی ورنگ سرخ است
مثلا اگر کسی فرزندی براش به دنیا بیاد وجشن بگیره میگن سور گرته یعنی سور یاجشن گرفته .
|

ستاره ١٩:٥٤ - ١٣٩٨/٠٢/٢٦
نیرومند,قدرتمند,سردار بزرگ پارتی از خاندان سورن بود.سورن به زبان پارسی پتلوی یعنی نیرومند.سورنا در زمان ارد اشک سیزدهم می زیست.وقتی کراسوس سردار رومی با سپاهی مرکب از ۴۲هزار نفر رومی به ایران حمله کرد،سورنای جوان به مقابله با او شتافت.جنگ سختی در منطقه حران در گرفت.سورنادر جنگ دلاوری های زیادی از خود نشان داد و او با یک نقشه ماهرانه نظامی و با همراهی تیراندازان چیره دست پارتی موفق شد سپاه روم را شکست بدهد.کراسوس کشته شد و دست دشمن از کشور ایران کوتاه گردید
|

محیا ٢١:٥٥ - ١٣٩٨/٠٣/٠٩
دلیر و شجاع
|

محیا ٢١:٥٦ - ١٣٩٨/٠٣/٠٩
سورنا یعنی دلیر و شجاع...اسم اصیل ایرانی و پسرانه
|

سورنا ١٦:٠٩ - ١٣٩٨/٠٣/١٢
اسم زیبای پسرم که به نظرم از لحاظ معناواصالت برای یک مرد ایرانی بی نظیره
امیدوارم پسرم مانند سردار بزرگ ایرانی برای میهنش درخشان وخوشنام باشه
|

سورنا ٠١:٢١ - ١٣٩٨/٠٣/٢١
ببینید هرکی هرچی میگه هرکسیم نظری داره ولی اون چیزی ک طبق تاریخ و تجربه وجود داره اینه ک سورنا از اول ایرانی اصیل بوده و توی زمان حکومت اشکانیان بوده و هیچ ربطی به عربا نداره و درستشم اینه که روی پسر باشه نه روی دختر چون توی تاریخ دختری ب اسم سورنا نداریم اما چون اسم کمیابیه مثل محمد نیست ک همه بدونن روی پسر باید بزارن پس اشتباه میکنن و انگلیسیشم اینطور ک متوجه شدم باید نوشت
Soorena
اما من مینوشتم
Sourena
ی شرکت یخچال سازی مثل ماموت هم ب این اسم هست اونم نوع دوم رو مینویسه اما خارجیا نوع دوم رو میخونن سَورٍنا پس اون طور ک فهمیدم باید نوع اول رو بزاریم تا درست بخونن
|

سورنا ١٥:٥٣ - ١٣٩٨/٠٤/٠٥
یعنی نیرومند و کاملا پسرونه ست
|

فرشته ١٠:٢٥ - ١٣٩٨/٠٤/٠٧
سورنا اسم پسروکاملاایرانی هست..من کوردم واسم پسرم وسورناگذاشتم افتخارمیکنم به این اسم امیدوارم اسم سورنابیشتروبیشتربشه وخانوادهای ایرانی ازاین اسم برای فرزندان پسربیشتراستفاده کنند
|

آنیتا ١٤:٤٧ - ١٣٩٨/٠٤/٢٥
سورنا یه اسم اصیل ایرونی و پسرونه است و امیدوارم روزی برسه که اسم های ایرانی تو کشورمون فراگیر بشه.
|

فرشته ١٦:٥٩ - ١٣٩٨/٠٤/٣١
سورنا نام اصیل ایرانی .سرداری دلیر و نیرومند که سال دوم دبیرستان در تاریخ ایران و.جهان نوشته است.و نامی پسرانه است.ودرآینده ای نه چندان دور اسم پسر منم سورنا میشه♡
|

Suren ٠٩:٣٥ - ١٣٩٨/٠٥/٠٨
Shoma all kharid
|

مجید ١٧:٣٤ - ١٣٩٨/٠٥/٢٢
دلیر و شجاع
|

پیشنهاد شما درباره معنی سورنانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سجاد > درسته
ابراهیم > سخن چین
میثم علیزاده > Bear
میلاد علی پور > heavily
حمید رمضی > Scrunchie
محدثه فرومدی > traditional
میلاد رحیمی > خوا قزات
Marina > اکیپ

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سورنا علی   • سورنا اسم دختره یا پسر   • معنی سورنا   • فروشگاه سورنا   • ماشین سورنا   • شرکت سورنا   • سورنا خواننده   • اهنگ سورنا   • مفهوم سورنا   • تعریف سورنا   • معرفی سورنا   • سورنا چیست   • سورنا یعنی چی   • سورنا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سورنا
کلمه : سورنا
اشتباه تایپی : s,vkh
آوا : surenA
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس سورنا : در گوگل


آیا معنی سورنا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )