انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1008 100 1

سوره اعلی

سوره اعلی در دانشنامه اسلامی

سوره اعلی
سوره اعلی به هشتاد و هفتمین سوره قرآن اطلاق می شود که دارای ۱۹ آیه ، ۷۸ کلمه و ۲۹۴ حرف است. بحث از این عنوان در باب صلات آمده است.
نام این سوره از کلمه پایانی نخستین آیه آن گرفته شده است.
ترتیب نزول
در ترتیب تلاوت ، میان دو سوره مکی «طارق » و «غاشیه » جای گرفته و در ترتیب نزول ، بنا به روایت مشهور، هشتمین سوره مکی است که پس از «تکویر» و پیش از «لیل » نازل شده است . در دیگر روایات ، ترتیب نزول ، غالباً هفتمین یا نهمین سوره دانسته شده و تعیین یا پیشنهاد ردیفهای پراکنده ، ظاهراً تحت تأثیر آراء و نظریات مختلف ، مربوط به مکی بودن تمام سوره یا مدنی بودن آیاتی از آن است . سوره اعلی را همگان مکی دانسته اند، با وجود این ، برخی از مفسران به لحاظ دو آیه ۱۴ و ۱۵ - که به زکات فطره و نماز عید فطر تفسیر شده اند - تنها صدر سوره را مکی ، و ذیل آن را مدنی پنداشته اند. روایتی از ضحاک ، مفسر تابعی ، نیز حاکی از مدنی بودن سوره اعلی است.
← طرح اشکال
سوره اعلی ، آخرین سوره از مجموعه ۷ سوره ای «مسبّحات » در ترتیب تلاوت ، و نخستین سوره آن مجموعه ، در ترتیب نزول است . محور موضوعی سوره اعلی نیز همان محور موضوعی مشترک در مجموعه مسبّحات است که عبارت از «مقامات پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله ) و امتیازات قرآن کریم » است و در این سوره ، به خصوص ، کیفیت خاص آماده سازی حضرت محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله ) برای به انجام رساندن رسالت جهانی اسلام در پرتو عنایت خاص پروردگار و چگونگی ثبت و ضبط حروف و کلمات و عبارات قرآنی در قلب آن حضرت و جاری شدن کلام الله بر زبان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله ) مورد نظر بوده است که به رغم وحدت مضامین کتب آسمانی و اتحاد دعوت همه رسولان الهی ، آن کیفیت خاص و آنگونه از تلقین و تلقی وحی ، برای هیچ یک از پیامبران پیشین و در مورد هیچ یک از دیگر کتب آسمانی ، سابقه نداشته است.
محتویات
...
سوره اعلی
سوره اَعلیٰ هشتاد و هفتمین سوره و از سوره های مَکّی قرآن که در جزء سی ام قرآن جای گرفته است. نام سوره (اعلی ) از آیه اول آن گرفته شده و به معنای «برتر» است. آیات ابتدایی سوره، پیامبر(ص) را به تسبیح خداوند فرا می خواند و سپس هفت صفت برای خداوند برمی شمرد و در ادامه از مؤمنان خاشع و کافران شقی و عوامل سعادت و شقاوتِ این دو گروه سخن می گوید.
در فضیلت تلاوت این سوره از پیامبر(ص) نقل شده است که هر کس این سوره را بخواند، خداوند به ازای هر حرفی که بر ابراهیم، موسی و محمد(ص) نازل کرده، ده حسنه می دهد. در روایات همچنین آمده است که پیامبر(ص) این سوره را دوست می داشت.
سوره اَعلیٰ را به این مناسبت « اَعلی ٰ» می نامند که با تسبیح پروردگار بلندمرتبه آغاز می شود. اعلی به معنای برتر، بلند و بالای هر چیزی است.
سوره اعلی
این صفحه مدخلی از دائرة المعارف قرآن کریم است
سوره اعلی هشتاد و هفتمین سوره قرآن کریم است و دارای 19 آیه است.
این سوره مکی و هفتمین یا هشتمین سوره در ترتیب نزول است و پس از سوره تکویر و پیش از سوره لیل نازل شده است. در ترتیب مصحف، هشتاد و هفتمین سوره و میان دو سوره طارق و سوره غاشیه قرار گرفته و دارای 19 آیه و 78 کلمه است. نام این سوره از واژه «الاَعلی» به معنای «برتر» از نخستین آیه آن: «سَبِّحِ اسمَ رَبِّکَ الاَعلی» گرفته شده است.
در برخی روایات آیات 14 ـ 15 این سوره: «قَد اَفلَحَ مَن تَزَکّی × و ذَکَرَ اسمَ رَبِّهِ فَصَلّی» به زکات فطره و نماز عید تفسیر شده، در حالی که تشریع این دو پیرو تشریع روزه در مدینه بوده است از همین رو برخی، احتمال داده اند بخش های پایانی سوره در مدینه نازل شده باشد.
بنا به نقلی ضحاک، مفسر تابعی این سوره را مدنی دانسته است؛ اما برخی مفسران با اشاره به محتوا، نظم و اسلوب این آیات، نزول یکباره آن را در مکه و در اوایل بعثت ترجیح داده اند و اشاره به زکات فطره و نماز عید را به معنای ترغیب به این کارها و نزول را سابق بر حکم دانسته اند؛ نه به معنای تشریع.
برخی در بیان ارتباط سوره اعلی با دو سوره قبل و بعد آن گفته اند: سوره طارق و اعلی هر دو به بیان آفرینش گیاه و انسان پرداخته است، چنان که سوره اعلی به مؤمن، کافر، جهنم و بهشت اشاره می کند و سوره غاشیه به شرح آنها پرداخته است. سوره اعلی از سور «مسبحات» یعنی از 7 سوره ای است که با تسبیح الهی آغاز شده است.
این سوره در آغازین روزهای دعوت علنی پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله نازل شده است؛ یعنی زمانی که هنوز قریش به صورت جدی و گسترده به رویارویی با پیامبر صلی الله علیه و آله نپرداخته بودند، از همین رو سوره بدون اشاره به پندار و رفتار مشرکان و مکذبان، دورنمای کلی از دعوت پیامبر صلی الله علیه و آله و اهداف آن را نشان می دهد. با توجه به فضای نزول می توان گفت که غرض این سوره آماده ساختن پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله برای رسالت جهانی اوست.
سوره اعلی در آغاز، خطاب به پیامبر صلی الله علیه و آله او را به تسبیح شایسته نام پروردگار بلندمرتبه، فرمان می دهد؛ پروردگاری که پس از آفرینش موجودات با هدایت تکوینی آنان را در مسیر کمال قرار داده است. سپس با بیان نمونه ای به رویانیدن گیاهان از دل زمین برای چرای حیوانات و خشک و سیاه شدن آن ادامه می یابد، آنگاه بار دیگر خطاب به پیامبر صلی الله علیه و آله می فرماید: ما قرآن را بر تو نازل می کنیم و آن را به تو می آموزیم، به گونه ای که (با قدرت و مشیت الهی) هرگز فراموش نخواهی کرد و ما تو را با روشی آسان برای تبلیغ این رسالت جهانی آماده می کنیم.
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خدای بخشاینده مهربان
سَبِّحِ اسْمَ رَبِّکَ الْأَعْلَی
نام پروردگار بزرگ خویش را به پاکی یاد، کن:
آن که آفرید و درست اندام آفرید
وَالَّذِی قَدَّرَ فَهَدَی
و آن که اندازه معین کرد سپس راه نمود
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ سَبِّحِ اسْمَ رَبِّکَ الْأَعْلَی
(ای رسول ما) نام خدای خود را که برتر و بالاتر (از همه موجودات) است به پاکی یاد کن.
نام پروردگار برتر و بلند مرتبه ات را منزّه و پاک بدار.
نام پروردگار والای خود را به پاکی بستای:
نام پروردگار بزرگ خویش را به پاکی یاد کن:
منزّه شمار نام پروردگار بلندمرتبه ات را!
Exalt the name of your Lord, the Most High,
Glorify the name of thy Guardian-Lord Most High,
سَیَذَّکَّرُ مَنْ یَخْشَیٰ
البته هر که خدا ترس باشد (به این تذکر) پند می گیرد.
کسی که از خدا می ترسد، به زودی متذکّر می شود.
آن کس که ترسد، بزودی عبرت گیرد.
آن که می ترسد، پند می پذیرد.
و بزودی کسی که از خدا می ترسد متذکّر می شود.
He who fears will be reminded.
The admonition will be received by those who fear (Allah):
وَیَتَجَنَّبُهَا الْأَشْقَی
و آن که شقی ترین مردم است از آن دوری گزیند.
و کسی که از همه بدبخت تر است از آن کناره می گیرد.
و نگون بخت، خود را از آن دور می دارد؛
و بدبخت از آن دوری می گزیند:
امّا بدبخت ترین افراد از آن دوری می گزیند،
But the wretched one will avoid it -
But it will be avoided by those most unfortunate ones,
الَّذِی یَصْلَی النَّارَ الْکُبْرَیٰ
همان کس که عاقبت به آتش بسیار سخت دوزخ در افتد.
همان کسی که در آتش بزرگ تر در می آید.
همان کس که در آتشی بزرگ در آید؛
آن که به آتش بزرگ جهنم درافتد،
همان کسی که در آتش بزرگ وارد می شود،
who will burn in the greatest Fire,
Who will enter the Great Fire,
ثُمَّ لَا یَمُوتُ فِیهَا وَلَا یَحْیَیٰ
و در آن دوزخ نه بمیرد (تا راحت شود) و نه زنده ماند (و برخوردار از زندگانی باشد).
آن گاه در آنجا نه می میرد و نه به خوشی زندگی می کند.
آنگاه نه در آن می میرد و نه زندگانی می یابد.
و در آنجا نه بمیرد و نه زنده باشد.
سپس در آن آتش نه می میرد و نه زنده می شود!
Neither dying therein nor living.
In which they will then neither die nor live.ارتباط محتوایی با سوره اعلی

سوره اعلی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی سوره اعلینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره اعلی   • مفهوم سوره اعلی   • تعریف سوره اعلی   • معرفی سوره اعلی   • سوره اعلی چیست   • سوره اعلی یعنی چی   • سوره اعلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره اعلی
کلمه : سوره اعلی
اشتباه تایپی : s,vi hugd
عکس سوره اعلی : در گوگل


آیا معنی سوره اعلی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )