برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1309 100 1

سوره انشقاق

سوره انشقاق در دانشنامه اسلامی

سوره انشقاق
اِنْشِقاق ، نام هشتاد و چهارمین سوره از قرآن مجید، دارای ۲۵ (یا ۲۳) آیه ، ۱۱۹ کلمه و ۴۳۶ حرف است و بحث درباره این سوره در باب صلات آمده است.
نام مشهور سوره از سرآغازِ آن گرفته شده است و گاه عالمان از باب احتیاط، آن را سوره «اِذَاالسَّماءُ انْشَقَّت ْ» یا به اختصار «اِنْشَقَّت ْ» نامیده اند.
سوره مکی
سوره انشقاق ، بنابه روایت مشهور، هشتاد و سومین سوره از ترتیب نزول است . با این ترتیب ، سوره انشقاق از آخرین سوره های نازل شده در مکه است ، اگر چه بعضی از معاصران ، مضامین و اسلوب بیان سوره را با سوره هایی که در سالهای نخستین دعوت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) نازل شده اند، همخوان تر و همگون تر یافته اند و نسبت به نزول این سوره در مرحله مکی خِتامی تردید کرده اند.
مطالب سوره انشقاق
نشانه های ظهور قیامت، در هم ریختن و پاره شدن نظام آسمان ها و جهان در این سوره بیان شده است. چون این سوره با کلمه «انشقت» (فعل ماضی از ماده انشقاق) آغاز شده، «انشقت» یا «انشقاق» نام گرفته است. منظور از «انشقاق» در این سوره، شکافته شدن و از هم گسیختن کرات آسمانی است که در آستانه قیامت رخ می دهد. این سوره به قیام قیامت اشاره نموده، بیان می کند که برای انسان سیری است به سوی پروردگارش، او در این مسیر هست تا پروردگارش را دیدار کند، و خدای تعالی به مقتضای نامه عملش به حسابش برسد، و در این آیات این مطالب را تاکید می کند، و آیات مربوط به تهدیدش از آیات بشارتش بیش تر است، و سیاق آیات آن شهادت می دهد که این سوره در مکه نازل شده است.
محور موضوعی سوره
...
سوره انشقاق
سوره انشقاق هشتاد و چهارمین سوره و از سوره های مَکّی قرآن که در جزء سی ام قرآن جای گرفته است. انشقاق یعنی شکافته شدن و به این دلیل این سوره را «انشقاق» می نامند که در آغاز آن، به شکافتن شدن آسمان به هنگام آغاز قیامت اشاره شده است. سوره انشقاق درباره علائم قیامت و پایان این جهان و معاد سخن می گوید و مردم را در آخرت بر دو دسته می داند: گروهی که نامه اعمالشان به دست راستشان داده می شود حسابرسی شان آسان است و گروهی که نامه اعمالشان از پشت سرشان داده می شو ...


ارتباط محتوایی با سوره انشقاق

سوره انشقاق را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره انشقاق   • مفهوم سوره انشقاق   • تعریف سوره انشقاق   • معرفی سوره انشقاق   • سوره انشقاق چیست   • سوره انشقاق یعنی چی   • سوره انشقاق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره انشقاق
کلمه : سوره انشقاق
اشتباه تایپی : s,vi hkarhr
عکس سوره انشقاق : در گوگل

آیا معنی سوره انشقاق مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )