انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1081 100 1

سوره انشقاق

سوره انشقاق در دانشنامه اسلامی

سوره انشقاق
اِنْشِقاق ، نام هشتاد و چهارمین سوره از قرآن مجید، دارای ۲۵ (یا ۲۳) آیه ، ۱۱۹ کلمه و ۴۳۶ حرف است و بحث درباره این سوره در باب صلات آمده است.
نام مشهور سوره از سرآغازِ آن گرفته شده است و گاه عالمان از باب احتیاط، آن را سوره «اِذَاالسَّماءُ انْشَقَّت ْ» یا به اختصار «اِنْشَقَّت ْ» نامیده اند.
سوره مکی
سوره انشقاق ، بنابه روایت مشهور، هشتاد و سومین سوره از ترتیب نزول است . با این ترتیب ، سوره انشقاق از آخرین سوره های نازل شده در مکه است ، اگر چه بعضی از معاصران ، مضامین و اسلوب بیان سوره را با سوره هایی که در سالهای نخستین دعوت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) نازل شده اند، همخوان تر و همگون تر یافته اند و نسبت به نزول این سوره در مرحله مکی خِتامی تردید کرده اند.
مطالب سوره انشقاق
نشانه های ظهور قیامت، در هم ریختن و پاره شدن نظام آسمان ها و جهان در این سوره بیان شده است. چون این سوره با کلمه «انشقت» (فعل ماضی از ماده انشقاق) آغاز شده، «انشقت» یا «انشقاق» نام گرفته است. منظور از «انشقاق» در این سوره، شکافته شدن و از هم گسیختن کرات آسمانی است که در آستانه قیامت رخ می دهد. این سوره به قیام قیامت اشاره نموده، بیان می کند که برای انسان سیری است به سوی پروردگارش، او در این مسیر هست تا پروردگارش را دیدار کند، و خدای تعالی به مقتضای نامه عملش به حسابش برسد، و در این آیات این مطالب را تاکید می کند، و آیات مربوط به تهدیدش از آیات بشارتش بیش تر است، و سیاق آیات آن شهادت می دهد که این سوره در مکه نازل شده است.
محور موضوعی سوره
...
سوره انشقاق
سوره انشقاق هشتاد و چهارمین سوره و از سوره های مَکّی قرآن که در جزء سی ام قرآن جای گرفته است. انشقاق یعنی شکافته شدن و به این دلیل این سوره را «انشقاق» می نامند که در آغاز آن، به شکافتن شدن آسمان به هنگام آغاز قیامت اشاره شده است. سوره انشقاق درباره علائم قیامت و پایان این جهان و معاد سخن می گوید و مردم را در آخرت بر دو دسته می داند: گروهی که نامه اعمالشان به دست راستشان داده می شود حسابرسی شان آسان است و گروهی که نامه اعمالشان از پشت سرشان داده می شود و داخل در آتش می شوند.
آیه بیست و یکم سوره انشقاق سجده مستحب دارد؛ یعنی هنگام تلاوت یا شنیدن آن، مستحب است فرد سجده کند. در فضیلت تلاوت این سوره از پیامبر(ص) نقل شده هر کس سوره انشقاق را بخواند، خداوند از اینکه در روز قیامت نامه اعمالش از پشت سرش به او داده شود او را نگه می دارد.
این سوره را به این دلیل «انشقاق» می نامند که در آغاز آن، به شکافته شدن آسمان به هنگام آغاز قیامت اشاره شده است: «إِذَا السَّمَاءُ انشَقَّتْ: آنگاه که آسمان بشکافد». این سوره را سوره اِنشَقَّت نیز نامیده اند.
سوره انشقاق
این صفحه مدخلی از دائرة المعارف قرآن کریم است
سوره انشقاق هشتاد و چهارمین سوره قرآن کریم است و دارای 25 آیه است.
این سوره به اتفاق، مکی و در ترتیب نزول، هشتاد و سومین سوره قرآن است که پس از سوره انفطار و قبل از سوره روم نازل شده و به این ترتیب، از آخرین سوره های فرود آمده در مکه است. نظم سوره و پیوستگی آیات آن دلیل بر نزول یکپارچه آن است.
سوره انشقاق دارای 25 آیه، 108 کلمه و 430 حرف است. برخی با ادغام آیات 7 ـ 8 آن را 24 آیه و بعضی افزون بر آن با یکی دانستن آیات 10 و 11 آن را 23 آیه دانسته اند.
نام مشهور سوره انشقاق است و بعضی آن را «انشقت» خوانده اند که از آیه نخست آن گرفته شده است. آیه 21 انشقاق/84 یکی از موارد ده گانه سجده مستحب نزد دانشمندان شیعه و از موارد چهارده گانه سجده واجب نزد بیشتر علمای اهل سنت است.
در فضیلت تلاوت این سوره، از امام صادق علیه السلام نقل شده است: کسی که همواره در نمازهای واجب و مستحب سوره های انفطار و انشقاق را بخواند، خداوند بین او و حاجتش فاصله نمی افکند و مانعی میان او و خدا نخواهد بود و پیوسته خداوند به او می نگرد تا از حساب مردم فارغ شود.
در حدیثی دیگر از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله آمده است: هر کس همواره این سوره را بخواند، خداوند او را از دریافت نامه عمل از پشت سر در امان می دارد.
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خدای بخشاینده مهربان
إِذَا السَّمَاء انشَقَّتْ
وَأَذِنَتْ لِرَبِّهَا وَحُقَّتْ
و به فرمان، پروردگارش گوش دهد و حق بود که چنین کند
وَإِذَا الْأَرْضُ مُدَّتْ
وَأَلْقَتْ مَا فِیهَا وَتَخَلَّتْ
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ إِذَا السَّمَاءُ انْشَقَّتْ
هنگامی که آسمان شکافته شود.
آنگاه که آسمان زهم بشکافد،
در آن هنگام که آسمان شکافته شود،
When the sky is rent asunder,
وَأَمَّا مَنْ أُوتِیَ کِتَابَهُ وَرَاءَ ظَهْرِهِ
و اما آن کس که نامه اعمالش را از پشت سر (به دست چپ) دهند.
و اما کسی که نامه اعمالش را از پشت سرش دهند،
و اما کسی که کارنامه اش از پشت سرش به او داده شود،
اما هر کس که نامه اش از پشت سر داده شود،
و امّا کسی که نامه اعمالش به پشت سرش داده شود،
But as for he who is given his record behind his back,
But he who is given his Record behind his back,-
فَسَوْفَ یَدْعُو ثُبُورًا
او بر هلاک خود آه و فریاد حسرت بسیار کند.
به زودی با فریادی حسرت بار، هلاکت و نابودی خود را خواهد،
زودا که بگوید: وای بر من که هلاک شدم.
بزودی فریاد می زند وای بر من که هلاک شدم!
He will cry out for destruction
Soon will he cry for perdition,
وَیَصْلَیٰ سَعِیرًا
و به آتش سوزان دوزخ در افتد.
و در شعله های سوزان آتش می سوزد.
And he will enter a Blazing Fire.
إِنَّهُ کَانَ فِی أَهْلِهِ مَسْرُورًا
که او میان کسانش بسیار مغرور و مسرور بود.
او همواره در میان خانواده اش خوشحال و شادمان بود.
او در خانواده خود شادمان بود.
او در دنیا نزد کسانش شادمان زیسته بود.
چرا که او در میان خانواده اش پیوسته (از کفر و گناه خود) مسرور بود!
Indeed, he had been among his people in happiness;
Truly, did he go about among his people, rejoicing!سوره انشقاق را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره انشقاق   • مفهوم سوره انشقاق   • تعریف سوره انشقاق   • معرفی سوره انشقاق   • سوره انشقاق چیست   • سوره انشقاق یعنی چی   • سوره انشقاق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره انشقاق
کلمه : سوره انشقاق
اشتباه تایپی : s,vi hkarhr
عکس سوره انشقاق : در گوگل


آیا معنی سوره انشقاق مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )