انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1078 100 1

سوره اِسراء

سوره اِسراء در دانشنامه اسلامی

سوره اِسراء
سوره اسراء هفدهمین سوره قرآن است و دارای 111آیه است.
این سوره به اتفاق مکی است و در نقل های مختلف تا 21 آیه آن را به سبب وجود حکم شرعی یا شأن نزولی که در ذیل آن گزارش شده از آیات مدنی برشمرده اند. محققان وجود احکام شرعی در سوره های مکی، نظیر سوره اعراف و سوره انعام و ضعف روایات شأن نزولی و سیاق آیات را دلیل بر سستی این استثنا دانسته اند.
وجود شباهت هایی در آیات این سوره با سوره های مدنی سبب شده که برخی این سوره را در ردیف سوره های مکی شبیه به مدنی قرار دهند. بنا به مشهورترین روایت پنجاهمین سوره ای است که در سال یازدهم بعثت پس از سوره قصص و پیش از سوره یونس نازل شده است.
این سوره در ترتیب مصحف هفدهمین سوره و در ترتیب نزول پنجاهمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره قصص و پس از آن سوره یونس نازل شده است.
نامگذاری آن به «إسراء» به سبب اولین آیه آن است که به رخداد إسراء و معراج پیامبر صلی الله علیه و آله اشاره دارد و چون بخش قابل توجهی از این سوره در آغاز و پایان به داستان بنی اسرائیل پرداخته است به سوره «بنی اسرائیل» شهرت یافته و در روایات به این نام خوانده شده است. اطلاق نام «سبحان» بر آن نیز به سبب کلمه آغازین آن است. در روایتی از امیرمؤمنان، امام علی علیه السلام نیز از این سوره به سوره «سبحان» یاد شده است.
این سوره 111 آیه دارد. بسیاری با ادغام آیات 107 ـ 108 شمار آیاتش را 110 دانسته اند. شمار کلمات این سوره را 1558 و شمار حروفش را 6460 حرف دانسته اند.

سوره اِسراء را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره اِسراء   • مفهوم سوره اِسراء   • تعریف سوره اِسراء   • معرفی سوره اِسراء   • سوره اِسراء چیست   • سوره اِسراء یعنی چی   • سوره اِسراء یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره اِسراء
کلمه : سوره اِسراء
اشتباه تایپی : s,vi hِsvhء
عکس سوره اِسراء : در گوگل


آیا معنی سوره اِسراء مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )