انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1059 100 1

سوره بروج

سوره بروج در دانشنامه اسلامی

سوره بروج
سوره بروج هشتاد و پنجمین سوره قرآن که در سالهای نخست بعثت نازل شده است.
البروج، نام هشتاد و پنجمین سوره قرآن در «مصحف امام »،که در سالهای نخست بعثت نازل شده و از نظر زمانی سوره ۲۷ است، با یک رکوع، ۲۲ آیه، ۱۰۹ کلمه و ۴۵۸ حرف. در اولین آیه سوره، به آسمان «ذات البروج » قسم یاد شده، و نام سوره مأخوذ از همین آیه است.
← روایت ابن مردویه
خواندن سوره ی بروج در نماز های واجب، مستحب است.
کتاب نامه
ابن عباس، تفسیر ابن عباس">تنویر المقباس من تفسیر ابن عباس، لابی طاهر محمدبن یعقوب فیروزآبادی، در مجمع التفاسیر، استانبول ۱۴۰۴/ ۱۹۸۴.• ابن منظور، لسان العرب، چاپ علی شیری، بیروت ۱۴۱۲/ ۱۹۹۲، ذیل «برج ».•امیرعلی، تفسیر مواهب الرحمن ،ج ۳۰،ص ۲۸۲ـ ۳۱۳.• محمدبن اسماعیل بخاری جعفی، صحیح البخاری، استانبول ۱۴۰۱/۱۹۸۱، ذیل بروج.• محمدبن عیسی ترمذی، سنن الترمذی، استانبول ۱۴۰۱/۱۹۸۱، ذیل بروج .• حسین بن محمد راغب اصفهانی، المفردات فی غریب القرآن، چاپ محمد سیدکیلانی، تهران، تاریخ مقدمه ۱۳۳۲ ش .• محمودبن عمر زمخشری، الکشاف عن حقائق غوامض التنزیل، بیروت.• محمدبن علی شوکانی، فتح القدیر، بیروت، ذیل بروج.• محمد حسین طباطبائی، المیزان فی تفسیر القرآن، بیروت ۱۳۹۴/۱۹۷۴.• فضل بن حسن طبرسی، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، چاپ هاشم رسولی محلاتی و فضل الله یزدی طباطبائی، بیروت ۱۴۰۸/۱۹۸۸، ذیل بروج.• محمدبن جریر طبری، جامع البیان فی تفسیر القرآن، بیروت ۱۴۰۰ـ۱۴۰۳/ ۱۹۸۰ـ۱۹۸۳.• محمدبن عمر فخررازی، التفسیر الکبیر، قاهره، چاپ افست تهران .• محمدبن احمد قرطبی، الجامع لاحکام القرآن، قاهره ۱۳۸۷/۱۹۶۷، چاپ افست تهران ۱۳۶۴ ش.• محمدباقربن محمدتقی مجلسی، بحارالانوار، بیروت ۱۴۰۳/۱۹۸۳.• محمدبن محمد مرتضی زبیدی، تاج العروس من جواهر القاموس، چاپ عبدالستار احمد فراج، کویت ۱۳۸۵/۱۹۶۵.
سوره بروج
سوره بُروج، هشتاد و پنجمین سوره قرآن و جزو سوره های مَکّی است که در جزء سی ام قرآن جای گرفته است. این سوره را به این مناسبت بروج می نامند که با سوگند به آسمانی شروع می شود که دارای برج هاست. سوره بروج درباره سرگذشت اصحاب اُخدود و سرنوشت مؤمنان به خدا در روز قیامت سخن می گوید و به تکذیب کنندگان قرآن هشدار به عذاب می دهد و در آخر، قرآن را در لوح محفوظ می داند. لوحی که تمام اتفاقات عالم، همراه با جزئیات کامل در آن ثبت است و به هیچ وجه قابل تغییر و دگرگونی نیست. در روایات آمده است پیامبر(ص) به قرائت این سوره در نمازهای روزانه سفارش کرده است.
بروج جمع بُرج و به معنای قصرهاست. این سوره را به این مناسبت بروج می نامند که با سوگند به آسمانی شروع می شود که دارای برج هاست: «وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْبُرُوجِ».
سوره بروج از سوره های مکی و در ترتیب نزول بیست و هفتمین سوره ای است که بر پیامبر(ص) نازل شده است. این سوره در چینش کنونی مُصحَف هشتاد و پنجمین سوره است و در جزء سی ام قرآن جای دارد.
سوره بروج
سوره بروج هشتاد و پنجمین سوره از قرآن است و دارای 22 آیه است.
سوره بروج مکی است. این سوره در ترتیب مصحف هشتاد و پنجمین سوره و در ترتیب نزول بیست و هفتمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره شمس و پس از آن سوره تین نازل شده است.
ابی بن کعب از پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله روایت نموده که هر کس آن را قرائت کند خداوند به او بعدد هر روز جمعه و هر روز عرفه ای که در دنیاست ده حسنه عطا نماید.
یونس بن ظبیان از امام صادق علیه السّلام روایت نمود که هر کس در نماز واجبش سوره «والسماء ذات البروج» را که سوره پیامبران است بخواند حشرش و اقامتش با پیامبران و مرسلین خواهد بود.
این سوره مشتمل بر انذار و بشارت است، و در آن به سختی کسانی را انذار کرده که مردان و زنان مسلمان را به جرم اینکه به خدا ایمان آورده اند شکنجه می کنند، نظیر مشرکین مکه که با گروندگان به رسول خدا (ص) چنین می کردند، آنان را شکنجه میکردند تا از دین اسلام به شرک سابق خود برگردند، بعضی از این مسلمانان صبر می کردند و برنمیگشتند و لو شکنجه به هر جا که خواست برسد، و بعضی برگشته مرتد می شدند، و اینها افرادی بودند که ایمانی ضعیف داشتند هم چنان که دو آیه" وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَقُولُ آمَنَّا بِاللَّهِ فَإِذا أُوذِیَ فِی اللَّهِ جَعَلَ فِتْنَةَ النَّاسِ کَعَذابِ اللَّهِ" ،" وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَعْبُدُ اللَّهَ عَلی حَرْفٍ فَإِنْ أَصابَهُ خَیْرٌ اطْمَأَنَّ بِهِ وَ إِنْ أَصابَتْهُ فِتْنَةٌ انْقَلَبَ عَلی وَجْهِهِ" به وضع آنان اشاره می کند.
خدای سبحان در این آیات قبل از این مطالب اشاره ای به" اصحاب اخدود" می کند، و این خود تشویق مؤمنین به صبر در راه خدای تعالی است، دنبال این داستان اشاره ای هم به سرگذشت لشکریان فرعون و ثمود دارد، و این مایه دلخوشی رسول خدا (ص) و وعده نصرت به آن جناب و تهدید مشرکین است
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خدای بخشاینده مهربان
وَالسَّمَاء ذَاتِ الْبُرُوجِ
قسم به آسمان که دارنده برجهاست،
و قسم به شهادت دهنده و آنچه بدان شهادت دهند،
قُتِلَ أَصْحَابُ الْأُخْدُودِ
که اصحاب اخدود به هلاکت رسیدند
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْبُرُوجِ
قسم به آسمان بلند که دارای کاخهای با عظمت است.
سوگند به آسمان که دارای برج هاست
سوگند به آسمان آکنده ز برج،
قسم به آسمان که دارنده برجهاست،
سوگند به آسمان که دارای برجهای بسیار است،
By the sky containing great stars
By the sky, (displaying) the Zodiacal Signs;
إِنَّ الَّذِینَ فَتَنُوا الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ ثُمَّ لَمْ یَتُوبُوا فَلَهُمْ عَذَابُ جَهَنَّمَ وَلَهُمْ عَذَابُ الْحَرِیقِ
آنان که مردان و زنان با ایمان را به آتش فتنه سوختند و توبه نکردند، بر آنها عذاب جهنم و آتش سوزان دوزخ مهیاست.
کسانی که مردان و زنان مؤمن را مورد شکنجه و آزار قرار دادند، سپس توبه نکردند، نهایتاً عذاب دوزخ و عذاب سوزان برای آنان است.
کسانی که مردان و زنان مؤمن را آزار کرده و بعد توبه نکرده اند، ایشان راست عذاب جهنم، و ایشان راست عذاب سوزان.
هر آینه آنان که مردان و زنان مؤمن را شکنجه کردند و توبه نکردند، عذاب جهنم و عذاب آتش برای آنهاست.
کسانی که مردان و زنان باایمان را شکنجه دادند سپس توبه نکردند، برای آنها عذاب دوزخ و عذاب آتش سوزان است!
Indeed, those who have tortured the believing men and believing women and then have not repented will have the punishment of Hell, and they will have the punishment of the Burning Fire.
Those who persecute (or draw into temptation) the Believers, men and women, and do not turn in repentance, will have the Penalty of Hell: They will have the Penalty of the Burning Fire.
إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ ۚ ذَٰلِکَ الْفَوْزُ الْکَبِیرُ
آنان که به خدا ایمان آورده و نیکوکار شدند بر آنها البته (در بهشت) باغهایی است که زیر درختانش نهرها جاری است. این بهشت ابد به حقیقت سعادت و فیروزی بزرگ است.
بی تردید کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند بهشت هایی که از زیرِ آن نهرها جاری است، ویژه آنان است، این است کامیابی بزرگ.
کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند، برای آنان باغهایی است که از زیر آن جویها روان است؛ این است رستگاری بزرگ.
برای کسانی که ایمان آورده اند و کارهای شایسته کرده اند بهشتهایی است که در آن نهرها جاری است و آن کامیابی بزرگی است.
و برای کسانی که ایمان آوردند و اعمال شایسته انجام دادند، باغهایی از بهشت است که نهرها زیر درختانش جاری است؛ و این نجات و پیروزی بزرگ است!
Indeed, those who have believed and done righteous deeds will have gardens beneath which rivers flow. That is the great attainment.
For those who believe and do righteous deeds, will be Gardens; beneath which rivers flow: That is the great Salvation, (the fulfilment of all desires),
إِنَّ بَطْشَ رَبِّکَ لَشَدِیدٌ
همانا مؤاخذه و انتقام خدا بسیار سخت است.
بی تردید به قهر گرفتن و مجازات پروردگارت بسیار سخت است. ….
آری، عقاب پروردگارت سخت سنگین است.
فروگرفتن پروردگار تو سخت است.
گرفتن قهرآمیز و مجازات پروردگارت به یقین بسیار شدید است!
Indeed, the vengeance of your Lord is severe.
Truly strong is the Grip (and Power) of thy Lord.
إِنَّهُ هُوَ یُبْدِئُ وَیُعِیدُ
اوست که به حقیقت نخست خلق را بیافریند و باز (پس از مرگ به عرصه قیامت) برگرداند.
اوست که می آفریند، و باز می گرداند….
هم اوست که آغاز می کند و بازمی گرداند.
اوست که نخست می آفریند و پس از مرگ زنده می سازد.
اوست که آفرینش را آغاز می کند و بازمی گرداند،
Indeed, it is He who originates and repeats.
It is He Who creates from the very beginning, and He can restore (life).سوره بروج را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره بروج   • مفهوم سوره بروج   • تعریف سوره بروج   • معرفی سوره بروج   • سوره بروج چیست   • سوره بروج یعنی چی   • سوره بروج یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره بروج
کلمه : سوره بروج
اشتباه تایپی : s,vi fv,[
عکس سوره بروج : در گوگل


آیا معنی سوره بروج مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )