برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1308 100 1

سوره جمعه

سوره جمعه در دانشنامه اسلامی

سوره جمعه، شصت و دومین سوره قرآن کریم در ترتیب مصحف و صد و دهمین سوره در ترتیب نزول ، پس از سوره صَفّ و پیش از سوره تَغابُن می باشد.
این سوره یازده آیه دارد.
سوره جمعه از مسبحات
سوره جمعه از سوره های مُسَبِّحات است ؛ یعنی، با ذکر تسبیح و تقدیس خداوند آغاز می گردد.
محل نزول سوره
بر خلاف اجماع مفسران ، که این سوره را مدنی دانسته اند، ابوالفتوح رازی، با استناد به قول ابن عباس و ضحاک ، آن را مکّی شمرده ؛ اما، مضامین سوره ، که به موضوع یهود و برپایی نماز جمعه پرداخته است ، دلالتی آشکار بر مدنی بودن آن دارد.
تلفظ و معنای نام سوره
...
سوره جمعه
سوره جمعه شصت و دومین سوره قرآن و از سوره های مدنی که در جزء بیست و هشتم قرآن جای گرفته است. این سوره به سبب اینکه حکم نماز جمعه را بیان می کند، جمعه نامیده شده است. خداوند در این سوره به اهمیت نماز جمعه می پردازد و به مسلمانان دستور می دهد هنگام برپایی نماز جمعه، هر نوع معامله از جمله خرید و فروش را رها کنند.
از آیات مشهور این سوره آیه نهم است که حکم نماز جمعه را بیان می کند. در فضیلت تلاوت این سوره آمده است اگر کسی این سوره را در هر شب جمعه بخواند، کفاره گناهان بین دو جمعهٔ او خواهد بود. همچنین مستحب است در نماز جمعه، این سوره خوانده شود. سوره جمعه همچون بسیاری از آیات و روایات، در بناهای مذهبی ـ تاریخی همچون حرم امام رضا و حرم حضرت معصومه بر کتیبه هایی نقش بسته است.
این سوره را جُمُعه (به ضمّ میم) یا جُمْعه (به سکون میم) می نامند که به معنای اجتماع و گرد هم آمدن و نام خاص هفتمین روز هفته است. این سوره به این مناسبت که حکم نماز جمعه و آداب اعمال پس از آن را بیان می کند، جمعه نامیده شده است.
سوره جمعه
سوره جمعه شصت و دومین سوره از قرآن است و دارای 11 آیه است.
سوره جمعه مدنی است.این سوره در ترتیب مصحف شصت و دومین سوره و در ترتیب نزول صدو نهمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره تحریم و پس از آن سوره تغابن نازل شده است.
به اجماع و اتفاق مفسرین عامه و خاصه یاز ...


ارتباط محتوایی با سوره جمعه

سوره جمعه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره جمعه   • مفهوم سوره جمعه   • تعریف سوره جمعه   • معرفی سوره جمعه   • سوره جمعه چیست   • سوره جمعه یعنی چی   • سوره جمعه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره جمعه
کلمه : سوره جمعه
اشتباه تایپی : s,vi [lui
عکس سوره جمعه : در گوگل

آیا معنی سوره جمعه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )