انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1062 100 1

سوره حمد

سوره حمد در دانشنامه اسلامی

سوره حمد
سوره حمد، نخستین سوره قرآن کریم در ترتیب مصحف .
چون در این سوره خداوند حمد و ثنا شده، این سوره حمد خوانده شده است. این سوره نامهای متعددی دارد و این کثرت نام، نشانه شرافت و فضیلت آن دانسته شده است. برخی از این نامها و وجه تسمیه آن ها بدین قرار است :
← فاتحةالکتاب
به گزارش ابن ندیم و ابن أشته، حمد در مصحف اُبیّ بن کعب نیز نخستین سوره بوده، ولی در فهرستی که از ترتیب سوره های مصحف ابن مسعود عرضه شده است، نام حمد دیده نمی شود. به نظر می رسد فاتحه و مُعوّذَتین از آن رو در مصحف ابن مسعود وجود نداشته که وی مطمئن بوده است هرگز آن ها را فراموش نخواهد کرد، زیرا در روزگار وی قرآن را می نوشتند تا اگر بخشی از آن را فراموش کردند بتوانند با رجوع به آن، آیات فراموش شده را به یاد آورند؛ بنابراین، وقتی احتیاجی بدین تذکار نبود، نوشتن آن وجهی نداشت، ولی دقت و صحت این گزارشها محل تردید است، زیرا در روایت ابن عباس درباره ترتیب نزول سوره ها و در روایتِ عِکرِمه هیچ ذکری از سوره حمد به میان نیامده است.
تعداد آیات
همه قرائت شناسان در این که سوره حمد هفت آیه دارد، متفق اند، بدین گونه که قرائت شناسان مکّی و کوفی «بسم اللّه الرّحمن الرّحیم» را آیه ای مستقل دانسته اند ولی دیگر قرائت شناسان «بَسْمَلَه» را آیه ای جداگانه و کامل محسوب نکرده اند، در عوض با توقف بر نخستین «عَلَیهِم» عبارت «صِراطَ الَّذینَ اَنعَمتَ عَلَیهِم» را یک آیه و «غَیرِ الْمَغضوبِ عَلَیهِم» را آیه ای دیگر شمرده اند؛ بنابراین، در هر دو حالت سوره حمد هفت آیه خواهد داشت.
← موید
...
سوره حمد
سوره حمد اولین سوره قرآن است . این سوره اسامی بسیاری دارد که غالب آنها به نحوی جایگاه بالای آن را گوشزد می کنند. در روایات برای این سوره و قرائت آن فضیلت های بسیاری نقل شده است. خواندن سوره فاتحه در نماز مسلمانان واجب است.
سوره فاتحة الکتاب به قول ابن عباس و قتاده مکی و بقول مجاهد، مدنی است و بعضی معتقدند یک بار در مکه و بار دیگر در مدینه نازل شد.
از رسول اکرم نقل شده است که فرمود: هر کس سوره «فاتحه الکتاب» را بخواند بدو آن چنان پاداش می دهند که گویی دو ثلث قرآن را خوانده و بر هر مؤمن و مؤمنه صدقه داده است. همین مضمون از آن حضرت به سند دیگری نقل شده است، با این تفاوت که گویی تمام قرآن را خوانده است.
از ابیّ بن کعب نقل شده است که گفت: من سوره فاتحه را بر رسول اکرم صلی الله علیه و آله خواندم. حضرت فرمود: قسم به کسی که جانم در دست اوست در تورات و انجیل و زبور و حتی در خود قرآن مانند این سوره نیست. این سوره «امّ الکتاب» و «سبع مثانی» است و این سوره بین خدا و بنده اش تقسیم شده است و برای بنده است آنچه بخواهد.
محمّد بن مسعود عیاشی نقل می کند که رسول اکرم صلی الله علیه و آله به جابر فرمود: ای جابر آیا بهترین سوره ای را که خدا در کتابش نازل کرد به تو نیاموزم؟ جابر عرض کرد: آری. پدر و مادرم فدایت باد یا رسول اللَّه بمن یاد ده. پس رسول اکرم سوره حمد را که امّ الکتاب است به او آموخت. سپس فرمود: ای جابر! دوست داری از فضیلت آن برای تو بگویم؟ گفت: بلی پدر و مادرم فدایت. حضرت فرمود: این سوره شفاء هر درد و بیماری است جز مرگ.
امیرالمومنین علیه السلام از رسول اکرم نقل می کند که خدا به من گفت: «وَلَقَدْ آتَیْناکَ سَبْعاً مِنَ الْمَثانِی وَالْقُرْآنَ الْعَظِیمَ» (سوره حجر، 87)
حضرت می گوید: خدا سوره حمد را در برابر همه قرآن قرار داد و بر نازل کردن آن بخصوص بر من منّت نهاد بعد فرمود: فاتحة الکتاب شریف ترین چیزی است که در گنجینه های عرش است...
سپس فرمود: هر که آن را بخواند در حالی که به دوستی محمد و آل او معتقد و به ظاهر و باطن آن مؤمن و پیرو فرمانش باشد خداوند در برابر هر حرفی از آن حسنه ای به او می دهد که هر یک از آن بالاتر از دنیا با همه اموال و خیراتش می باشد.
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ
به نام خداوند بخشنده مهربان
به نام خدا که رحمتش بی اندازه است و مهربانی اش همیشگی.
به نام خداوند رحمتگر مهربان
به نام خدای بخشاینده مهربان
به نام خداوند بخشنده بخشایشگر
In the name of Allah, the Entirely Merciful, the Especially Merciful.
In the name of Allah, Most Gracious, Most Merciful.
اسامی ذکر شده در منابع دینی برای سوره حمد را اسامی سوره حمد گویند.
نام های دیگر سوره حمد عبارتند از:
← اساس
 ۱. ↑ سوره حمد/۱، آیه۶.    
فرهنگ نامه علوم قرآنی، برگرفته از مقاله «اسامی سوره حمد».    
...
تفسیر سوره حمد، به زبان فارسی، مجموعه ای از آثار گفتاری و نوشتاری امام خمینی(رض) و موضوعش تفسیر اخلاقی و عرفانی سوره مبارکه فاتحه است که در زمان ها و مکان های گوناگون پدید آمده است.
کتاب، از چهار بخش تشکیل شده است:
این درس ها، مشتمل بر بیش از صد صفحه است.
«صحیفه نور»، در زمان و مکان های گوناگون، «شرح چهل حدیث»، در چهارم محرم 1358ق..؛ «شرح دعای سحر»، در 1347ق ..؛ «شرح حدیث جنود عقل و جهل»، در دوم رمضان 1363ق، در محلات ..و «طلب و إراده»، در 25 رمضان 1371ق، در همدان ..به انجام رسیده است.
برخی از مطالب این بخش، از آثار مکتوب امام به زبان عربی انتخاب شده و برای رعایت امانت، اصل عربی با حروف تیره و ترجمه آن با حروف معمولی آمده و ترجمه فارسی این موارد را مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) انجام داده است ..
در این مقاله به بررسی پاداش و آثار قرائت سوره حمد می پردازیم.
«فضیلت سوره حمد مانند فضیلت حاملان عرش است، هر کس آن را قرائت کند، ثوابی مانند ثواب حاملان عرش به او داده می شود»
روایت دوم از پیامبر
«سوره حمد دو سوم قرآن کریم است»
روایت سوم از پیامبر
«اگر سوره حمد را در یک کفه میزان و باقی سوره های قرآن را در کفه دیگر قرار دهند، سوره حمد هفت برابر سنگین تر است»
روایت چهارم از پیامبر
...

سوره حمد در جدول کلمات

سوره حمد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ثنا ٠٢:٥٥ - ١٣٩٥/١٠/٢٦
نامهاى معروف این سوره عبارتند از: ام الکتاب، فاتحة الکتاب، سبع المثانى و حمد. و نامهاى غیر مشهور آن عبارتند از: فاتحة القرآن، القرآن العظیم، الوافیه، الکافیه، الشافیّة، الشفاء، الصلواة، الدّعاء، الاساس، الشکر، الکنز، النور، السئوال، تعلیم المسألة، المناجات، التفویض، سورة الحمد الاولى و الحمد القصرى است.
|

محمد رحیمی ١٦:٣٨ - ١٣٩٨/٠٢/٢٨
ام الکتاب
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره حمد   • مفهوم سوره حمد   • تعریف سوره حمد   • معرفی سوره حمد   • سوره حمد چیست   • سوره حمد یعنی چی   • سوره حمد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره حمد
کلمه : سوره حمد
اشتباه تایپی : s,vi pln
عکس سوره حمد : در گوگل


آیا معنی سوره حمد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )