برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1311 100 1

سوره شعراء

سوره شعراء در دانشنامه اسلامی

سوره شعراء
شعراء، بیست و ششمین سوره قرآن کریم می باشد. از آن به مناسبت در باب صلات سخن گفته اند.
سوره شعراء از طواسین است که خواندن آنها در شب جمعه مستحب می باشد.
سبب نامگذاری سوره شعرا
در چهار آیه آخر این سوره ، سخن از شاعران بیهوده گوی بی تعهد و بی عمل و نیز ستایشی از شاعران مؤمن و عامل و یادآوران خدا و پیروزمندان پس از ستمدیدگی به میان آمده است.این شیوه ای برای محتوا و جهت دادن به یک نهاد موجود در جامعه و استفاده از سنگر شعر در راه تعهد و ایمان است. سبب نام گذاری سوره به «شعراء» همین است. غرض از این سوره، تسلیت خاطر رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم است از این که قومش او را و قرآن نازل بر او را تکذیب کرده بودند و او آزرده شده بود و همین معنا از اولین آیه آن که می فرماید: تلک آیات الکتاب المبین بر می آید. آری کفار قریش یک بار او را مجنون خواندند، بار دیگر شاعر، و این آیات علاوه بر تسلیت خاطر آن جناب، مشرکین را تهدید می کند به سرنوشت اقوام گذشته و به این منظور چند داستان از اقوام انبیای گذشته یعنی موسی و ابراهیم و نوح و هود و صالح و لوط و شعیب علیه السّلام و سرنوشتی که با آن روبرو شدند و کیفری که در برابر تکذیب خود دیدند نقل کرده است تا آن جناب از تکذیب قوم خود دل سرد و غمناک نگردد و نیز قوم آن جناب از شنیدن سرگذشت اقوام گذشته عبرت بگیرند.
مکی یا مدنی بودن سوره مذکور
و این سوره از سوره های پیشین (عتاق) مکی است، یعنی از آنهایی است که در اوایل بعثت نازل شده به شهادت آیه و انذر عشیرتک الاقربین که مشتمل بر ماموریت آن جناب در اول بعثت است و در این سوره واقع است. و چه بسا از قرار گرفتن آیه مزبور در این سوره و آیه فاصدع بما تؤمر در سوره حجر و مقایسه مضمون آن دو با یکدیگر تخمین زده شود که این سوره جلوتر از سوره حجر نازل شده است.مطلب دیگر اینکه، از سیاق همه آیات این سوره بر می آید که تمام آن مکی است، لیکن بعضی از مفسرین پنج آیه آخر آن را و بعضی دیگر تنها آیه ا و لم یکن لهم آیة ان یعلمه علماء بنی اسرائیل را استثنا کرده و گفته اند که این ها در مدینه نازل شده است. این سوره نیز مانند بیشتر سوره های مکی درباره توحید ، نبوت ، معاد ، بهشت و دوزخ مطالبی دارد و از سرگذشت موسی و دیگر انبیا سخن می گوید.
ویژگی های سوره شعر ...


ارتباط محتوایی با سوره شعراء

سوره شعراء را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره شعراء   • مفهوم سوره شعراء   • تعریف سوره شعراء   • معرفی سوره شعراء   • سوره شعراء چیست   • سوره شعراء یعنی چی   • سوره شعراء یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره شعراء
کلمه : سوره شعراء
اشتباه تایپی : s,vi auvhء
عکس سوره شعراء : در گوگل

آیا معنی سوره شعراء مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )