برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1153 100 1

سوره علق

سوره علق در دانشنامه اسلامی

سوره علق
عَلَق نود و ششمین سوره قرآن کریم می باشد که از آن در باب صلات نام برده اند.
از امام صادق علیه السّلام نقل شده که فرمود: «کسی که سوره علق را در روز یا شب تلاوت کند و در آن روز یا شب بمیرد، شهید مرده است و خداوند او را شهید محشور می کند و همچون کسی خواهد بود که در راه خدا همراه پیامبر صلّی اللّه علیه و آله شمشیر زده باشد» سوره علق از عزائم است که آیه سجده دارند و با تلاوت یا شنیدن آنها سجده واجب می شود و خواندن آنها در نمازهای واجب حرام است
مبدأ خلقت انسان
خداوند در آیه دوم این سوره، مبدا خلقت انسان را از «علق» (کلمه علق به معنای خون بسته شده است، یعنی اولین حالتی که منی در رحم به خود می گیرد.) می داند. نام «علق» برای سوره ، از این آیه گرفته شده است. بعضی هم «علق» را از ریشه «تعلق» و وابستگی گرفته و گفته اند انسان از وابستگی ها و تعلقات خلق شده است.
اولین سوره نازل شده
خداوند متعال در این سوره رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم را امر می کند که قرآن را که به وحی خدا نازل می شود، تلقی کند. این سوره اولین سوره ای است که از قرآن نازل شده، و سیاق آیاتش آن چنان به هم ارتباط دارد که بتوان گفت یکباره نازل شده، و این سوره به طور قطع در مکه در غار حرا هنگام بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم بر او نازل شد و در آن از خواندن و آفرینش انسان و تسلیم او و طغیانش سخن به میان آمده است.
ویژگی های سوره علق
...
سوره علق
سوره عَلَق یا إِقرا نود و ششمین سوره قرآن و اولین سوره ای (به نظر بیشتر مفسران) که بر پیامبر (ص) نازل شد. این سوره مکی است نوزده آیه دارد و در جزء سی ام قرآن واقع شده است. نام سوره برگرفته از آیه دوم آن است که اشاره به خلقت انسان از خون بسته (علق ) دارد.
ترتیب و ارتباط آیاتش به گونه‎ای است که می توان گفت تمام سوره یکباره بر پیامبر نازل شده است. برخی مفسران از این اوّلیّت سوره علق آغاز دعوت پیامبر اسلام را در قالب یک حرکت فرهنگی، برداشت می کنند.
علق از سوره های عزائم و دارای سجده واجب است که به عقیده شیعه در نماز نباید خوانده شود. گفتنی است خواندن این سوره ها در حال حیض یا جنابت ممنوع است.
...


ارتباط محتوایی با سوره علق

سوره علق را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره علق   • مفهوم سوره علق   • تعریف سوره علق   • معرفی سوره علق   • سوره علق چیست   • سوره علق یعنی چی   • سوره علق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره علق
کلمه : سوره علق
اشتباه تایپی : s,vi ugr
عکس سوره علق : در گوگل

آیا معنی سوره علق مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )